Ռուբեն Վարդանյանը Բաքվում դատապարտվեց 20 տարվա ազատազրկման
Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը Բաքվում դատապարտվեց 20 տարվա ազատազրկման։ Ռուբեն Վարդանյանի դատավճիռը Բաքվի դատարանը հրապարակել է քիչ առաջ։  Հիշեցնենք՝ մեղադրող դատախազը միջնորդել էր Վարդանյանին դատապարտել ցմահ ազատազրկման։
Նրա և հայ մյուս գերիների դատերը լուսաբանվում էին բացառապես ադրբեջանական պետական եւ իշխանությունների կողմից վերահսկվող լրատվամիջոցների կողմից։ Հնարավոր չէ այլ աղբյուրներից ճշտել դատավարության մանրամասները, հայերին վերագրվող հայտարարությունները:
Ռուբեն Վարդանյանը իր գործով վերջին դատական նիստից հետո ընտանիքի հետ հեռախոսազանգի միջոցով փոխանցել էր դատարանում իր վերջին խոսքի բովանդակությունը։ Հրաժարվելով մասնակցել արդարադատության իմիտացիային՝ Ռուբեն Վարդանյանը խոսել էր արժանապատվության, պատասխանատվության և խաղաղության մասին, որը հնարավոր է միայն հավասարների միջև։
Ռուբեն Վարդանյանի գործն անջատվել էր Արցախի՝ Բաքվում ապօրինի պահվող ռազմաքաղաքական մյուս ղեկավարների գործից և քննվում էր առանձին վարույթով։ Նրան առաջադրված էր 42 մեղադրանք: Ռուբեն Վարդանյանը իր գործով առաջին նիստից առաջ՝ հունվարի 16-ին, ընտանիքի հետ հեռախոսազանգի միջոցով ուղերձ էր փոխանցել, որում նշել էր, որ մինչև հիմա իրեն հնարավորություն չի տրվել ծանոթանալու պաշտոնական մեղադրական եզրակացությանը։ Ընդամենը թույլ են տվել թերթել 422 հատորանոց քրեական գործը ադրբեջաներենով, որին ինքը չի տիրապետում, և դրա համար հատկացվել է բավականին կարճ ժամանակահատված։ Նա նաև նշել էր, որ ճնշում է գործադրվել իր, իր փաստաբանի և թարգմանչի վրա, որպեսզի ստիպեն ստորագրել փաստաթղթեր հետին թվով, այդ թվում՝ չկայացած հարցաքննությունների կեղծ արձանագրություններ: Վարդանյանը պահանջում էր բաց, հրապարակային դատաքննություն։
Փետրվարի 5-ին էլ Բաքվի դատարանը հրապարակեց Արցախի ռազմաքաղաքական մյուս ղեկավարների դատավճիռները, ըստ այդմ՝ նրանք դատապարտվեցին ցմահ և 20 տարվա ազատազրկման։

20 лет лишения свободы: в Баку вынесли приговор Рубену Варданяну
Бывший госминистр Арцаха Рубен Варданян приговорен в Баку к 20 годам лишения свободы. Это решение суд огласил сегодня. Напомним, что прокурор ходатайствовал о пожизненном заключении для Р.Варданяна.
Проходившие в Баку судебные процессы над Рубеном Варданяном и другими армянскими пленными освещали исключительно государственные и контролируемые властями СМИ Азербайджана. Получить более подробную информацию об этих судебных процессах и приписываемых армянам заявлениях из других источников было невозможно.
После последнего судебного заседания Рубен Варданян в телефонном разговоре с семьей передал содержание своего последнего слова. Отказавшись участвовать в имитации правосудия, Варданян говорил о достоинстве, ответственности и мире, который, по его словам, возможен только между равными.
Дело Рубена Варданяна рассматривалось отдельно от дела остальных незаконно содержащихся в Баку военно-политических деятелей Арцаха. Ему было предъявлено 42 обвинения. 16 января, перед первым судебным заседанием по своему делу, Варданян передал семье по телефону послание, в котором отмечал, что ему не дают возможность ознакомиться с официальным обвинительным заключением. Р.Варданяну всего лишь разрешили за очень короткий срок пролистать 422-томное уголовное дело на азербайджанском языке, которым он не владеет. Кроме того, на Рубена Варданяна, его адвоката и переводчика оказывалось давление с целью заставить их подписать задним числом документы, в том числе фальшивые протоколы допросов. Варданян требовал проведения открытого публичного судебного процесса.
5 февраля бакинский суд огласил приговоры другим военно-политическим руководителям Арцаха, приговорив часть из них к пожизненному заключению, часть – к 20 годам лишения свободы.