Համակարգված լռություն. ինչո՞ւ նախարարների ու նրանց տեղակալների պարգևավճարների չափը չեն հայտնում
Վարչապետի ու 10 նախարարությունների աշխատակազմն ավելի քան 41 մլրդ 530 մլն դրամ պարգևավճար, դրամական խրախուսում է ստացել վերջին 5 տարվա ընթացքում: Այս տվյալներում ներառված չեն Պաշտպանության և Արտաքին գործերի նախարարությունների աշխատակիցների պարգևավճարները: ՊՆ-ն ընդհանրապես թվային տվյալ չի տրամադրել, իսկ ԱԳՆ-ն հարցմանը չի պատասխանել: Ոչ մի նախարարություն չի նշել, թե որքան պարգևավճար են ստացել նախարարներն ու նրանց տեղակալները: Խորհուրդ են տվել ուսումնասիրել հայտարարագրերը, իսկ 2025թ-ի պարգևավճարների վերաբերյալ տեղեկությունների համար սպասել մինչև մայիսի 31-ը, երբ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով հայտարարագիր ներկայացնեն:
Նախարարությունների նույնաբովանդակ պատասխանները թույլ են տալիս ենթադրել, որ դրանք համաձայնեցվել են կամ համակարգվել մեկ կենտրոնից՝ խուսափելու համար նախարարների ու նրանց տեղակալների պարգևավճարների վերաբերյալ տեղեկատվությունը բացահայտելուց:  Հակառակ դեպքում, դժվար թե չգտնվեր մեկ նախարար, որը չցանկանար այդ տվյալը հայտնել լրատվամիջոցին: Օրինակ, Արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանը լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել էր, որ 2025թ. տարեվերջին մոտ 6-7 միլիոն դրամ (հարկերը հանած) հավելավճար է ստացել, սակայն Արդարադատության նախարարության գրավոր պատասխանում չեն նշել նախարարի պարգևավճարի կոնկրետ չափը: Հղում են կատարել հայտարարագրերին, որտեղ առանձին տող չկա պարգևավճարների մասին, այն ներկայացվում է աշխատավարձի հետ:
Project-07.jpg (149 KB)
Պարգևավճարները և հավելավճարներն էապես ավելացել են  2023թ.-ից, երբ ստեղծվել է Ներքին գործերի նախարարությունը: Այս գերատեսչության պարգևավճարների ֆոնդն ամենամեծն է: Նախարարությունը չի հայտնել, թե քանի աշխատակից է պարգևավճար ստացել: Օրինակ, 2025թ. Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության 167 աշխատակից ընդհանուր ստացել է 265 մլն 975 հազար դրամ պարգևավճար, Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության 325 աշխատակից՝ մոտ 382 մլն 487 հազ. դրամ պարգևավճար: Ներքին գործերի նախարարության աշխատակիցները ստացել են մոտ 7 մլրդ 61 մլն դրամ պարգևավճար, սակայն աշխատակիցների թիվը հայտնի չէ:
Project-01.jpg (195 KB)
Նախարարությունների և վարչապետի աշխատակազմի պարգևատրման բյուջեի մեծությունը հիմնականում պայմանավորված է աշխատակիցների թվով, սակայն, բացառություններ լինում են: Որքան մեծ է նախարարության աշխատակիցների թիվը, այնքան մեծ է պարգևատրման բյուջեի գումարը: 2025թ. 10 նախարարությունների և վարչապետի աշխատակազմի պարգևավճարների ընդհանուր բյուջեի կեսից ավելին՝ 67.95%-ը, բաժին է ընկնում ՆԳՆ-ին, այնուհետև Էկոնոմիկայի նախարարությանը՝ 5.91%: 2025թ. Էկոնոմիկայի նախարարության 351 աշխատակիցները միասին ստացել են 614 մլն 430 հազ. դրամ պարգևավճար, միջինը՝ մոտ 1 մլն 750 հազ. դրամ: Սա չի նշանակում, որ նախարարության բոլոր աշխատակիցներն այդ չափով են պարգևատրվել: Բարձր պաշտոն ունեցողների բարձր պարգևավճարների հաշվին է միջին ցուցանիշը մեծացել:
2025թ. պարգևավճարների ամենափոքր բյուջեն Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությանն է. 206 աշխատողի պարգեւավճարների ֆոնդը կազմել է մոտ 143 մլն 666 հազ. դրամ, միջինը՝ մոտ 697 հազ. 400 դրամ: Թեև Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության պարգևատրված աշխատակիցներն ավելի քիչ են՝ 130 հոգի, սակայն ՏԿԵՆ-ից ավելի շատ պարգևավճար է տրվել՝ մոտ 198 մլն 478 հազ. դրամ: Ֆինանսների նախարարության 384 աշխատակից է պարգևատրվել՝ ընդհանուր 357 մլն 406 հազ. դրամ: ԿԳՄՍ նախարարության պարգևավճարների բյուջեն Ֆինանսների նախարարությունից մեծ է, թեեւ պարգեւատրվողների թիվն ավելի փոքր է՝ 325 հոգի և այլն:
Project-03.jpg (263 KB)
Եթե դիտարկենք 2021-2025թթ. պարգևավճարների բյուջեն, ապա 62%-ը բաժին է ընկնում ՆԳՆ-ին՝ մոտ 25 մլրդ 764 մլն դրամ գումարով, հաջորդում է Էկոնոմիկայի նախարարությունը՝ 2 մլրդ 430 մլն դրամ կամ ընդհանուրի 6,57%-ը, այնուհետև վարչապետի աշխատակազմը՝ մոտ 2 մլրդ 454 մլն դրամ կամ 5,91% և այլն: 5 տարվա տվյալներով՝ պարգևավճարների ամենափոքր բյուջեն բաժին է ընկել Շրջակա միջավայրի նախարարությանը՝ 770 մլն 850 հազ դրամ կամ ընդհանուրի 1,86%-ը:
Project-05.jpg (267 KB)
Հիշեցնենք, որ այս տվյալներում ներառված չեն Պաշտպանության և Արտաքին գործերի նախարարությունների պարգևավճարների բյուջեները, քանի որ տվյալներ չեն տրամադրել:
2024թ. 10 նախարարության եւ վարչապետի աշխատակազմի 2673 աշխատակից է պարգևավճար ստացել, իսկ 2025-ին՝ 2727: Նախորդ տարի ամենաշատը պարգևատրվել են Վարչապետի աշխատակազմում՝ 483 աշխատակից:
2021-2025թթ. որեւէ աշխատակից պարգևավճարից կամ հավելավճարից չի հրաժարվել:
Հիշեցնենք՝ Կառավարությունը 2025թ. նոյեմբերի 27-ին ընդունել է «Պետական կառավարման համակարգի առանձին մարմինների կատարողականի գնահատման և դրա հիման վրա խրախուսման պիլոտային կարգը և պետական կառավարման համակարգի առանձին մարմինների ցանկը հաստատելու մասին» որոշում: Նպատակը Կառավարության ծրագրով և ռազմավարություններով սահմանված նպատակների և խնդիրների իրականացման ուղղությամբ առաջնահերթ անելիքների բարձր կատարողականը խրախուսելն է: Պիլոտային ծրագրի իրականացման ժամանակահատվածը 24 ամիս է, ընդ որում՝ 2025 և 2026 թվականների համար հաշվետու ժամանակահատվածներ են կիսամյակները:
Ցանկում ներառված է 16 մարմին՝ վարչապետի աշխատակազմը, նախարարությունները, Կադաստրի, Պետական եկամուտների և Քաղաքաշինության կոմիտեները:
Կատարողականի գնահատման վերջնական արդյունքներն արձանագրվում և ներկայացվում են վարչապետին։ Օրինակ, եթե «Ամբողջությամբ կատարված է», տրվում է 5 միավոր, «Հիմնականում կատարված է»՝ 4 միավոր, «Մեկնարկած է»՝ 0 միավոր և այլն: Աշխատողները պարգևատրվել են աշխատանքային պարտականությունների կատարման ամսական, կիսամյակային, տարեկան արդյունքի և կատարողականի գնահատմանը համապատասխան:
«Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ» հակակոռուպցիոն կենտրոնի փորձագետ Վարուժան Հոկտանյանն ասում է, որ միայն աշխատավարձի բարձրացմամբ հնարավոր չէ վերացնել կոռուպցիոն ռիսկերը: Անհրաժեշտ է վերահսկողություն, թափանցիկություն և հաշվետվողականություն։
Անդրադառնալով գործադիր մարմնի պաշտոնյաների կատարողականին ու դրա գնահատման հիման վրա տրված պարգևավճարին, Վարուժան Հոկտանյանն ասում է՝ եթե բացակայում է նման հիմնավորումը, կասկած է առաջանում՝ արդյոք պարգևավճարները տրվել են արդյունավետ աշխատանքի համար, թե պարզապես ձևական գնահատում է իրականացվել:
Երբ խոսքը միլիարդների հասնող հանրային միջոցների  տնօրինման մասին է, հանրությունն իրավունք ունի իմանալ ոչ միայն ծախսած գումարի չափը, այլև՝ թե ում ինչի համար է տրվել այդ գումարը: Մինչդեռ այս դեպքում թափանցիկություն չկա:

Согласованное молчание: почему министры и их заместители не называют размеры своих премий?
За последние пять лет аппараты премьер-министра и десяти министерств получили премии на общую сумму свыше 41 млрд 530 млн драмов. В эти данные не включены размеры денежных премий, полученных сотрудниками министерств обороны и иностранных дел. Минобороны не предоставило какие-либо цифры, а МИД просто не ответил на наш запрос.
Ни одно министерство не сообщило размеры премий, полученных министрами и их заместителями. Нам лишь посоветовало изучить декларации, между тем для получения информации о премиях 2025 года нужно подождать до 31 мая, когда в Комиссию по предупреждению коррупции будут представлены соответствующие документы.
Одинаковые ответы ведомств позволяют предположить, что они согласованы или скоординированы из одного центра с тем, чтобы избежать утечки данных о размере премий, полученных министрами и их заместителями. В противном случае вряд ли не нашелся бы министр, не пожелавший сообщить эти данные СМИ. Например, министр юстиции Србуи Галян на встрече с журналистами заявила, что к концу 2025 года получила премию в размере 6-7 млн драмов (с вычетом налогов), однако в письменном ответе Минюста конкретная сумма премии министра не была указана, содержалась лишь ссылка на декларации, в которых нет отдельного пункта о премиях, поскольку они представляются вместе с зарплатой.
Существенный рост премий и доплат начался с 2023 года, когда было создано Министерство внутренних дел. Премиальный фонд этого ведомства оказался самым большим. Ведомство не сообщило, сколько человек получили премии. Так, в 2025 году общая сумму премий, выданных 167 сотрудникам Министерства высокотехнологичной промышленности, составила 265 млн 975 тыс. драмов, В Министерстве образования, науки, культуры и спорта премии на общую сумму 382 млн 487 тыс. драмов получили 325 сотрудников. В МВД премиальный фонд составил 7 млрд 61 млн драмов, но при этом неизвестно, сколько человек работает в данном ведомстве.
Величина премиального фонда аппаратов министерств и премьер-министра обусловлена главным образом числом сотрудников. Однако бывают и исключения. Чем больше число сотрудников имеет ведомство, тем больше сумма денежных вознаграждений. В 2010 году больше половины общего премиального фонда аппаратов премьера и десяти министерств выпадало на долю МВД - 67.95% и Министерства экономики - 5.91%. В 2025 году 351 сотрудник Минэкономики получил премии на общую сумму 614 млн 430 тыс. драмов – в среднем около 1 млн 750 тыс. драмов каждому. Это не означает, что все сотрудники ведомства были премированы одинаковой суммой. Средняя величина премии увеличивается за счет крупных денежных вознаграждений, которые получают высокопоставленные должностные лица.
В 2025 году самый маленький премиальный фонд оказался у Министерства территориального управления и инфраструктур: для 206 сотрудников общая сумма премий составила примерно 143 млн 666 тыс. драмов, или в среднем 697 тыс. 400 драмов на человека. И хотя число работников Министерства труда и по социальным вопросам меньше – 130 человек, это ведомство получило больше денег на премии, чем МТУИ – около 198 млн 478 тыс. драмов. В Министерстве финансов были премированы 384 сотрудника на общую сумму 357 млн 406 тыс. драмов. Премиальный фонд Министерства ОНКС оказался больше, чем у Минфина, хотя там работают 325 человек.
В 2021-2025 гг. 62% всего премиального фонда выпадало на долю МВД – около 25 млрд 764 млн драмов. Далее следовало Министерство экономики - 2 млрд 430 млн драмов, или 6,57% от общей суммы, аппарат премьер-министра – около 2 млрд 454 млн драмов, или 5,91%, и т.д. В указанный период самый маленький премиальный фонд имело Министерство окружающей среды – 770 млн 850 тыс драмов, что составляет 1,86% от общей суммы.
Напомним, что в представленных цифрах отсутствуют данные о премиальных фондах министерств обороны и МИД.
В 2024 году премии получили 2673 сотрудника десяти министерств и аппарата премьер-министра, в 2025 году – уже 2727 сотрудников. В прошлом году самое большое число премированных составили представители аппарата главы правительства - 483.
В 2021-2025 гг. никто из сотрудников какого-либо ведомства не отказался от премии.
Напомним, что 27 ноября 2025 года правительство приняло решение о запуске пилотной программы оценки результативности и поощрения 16 ключевых госорганов, включая министерства и ведомства. Программа направлена на повышение эффективности, а также стимулирование высокой результативности сотрудников в рамках реформы публичного управления.
Пилотный проект осуществляется в течение 24 месяцев, отчетными периодами в 2025-2026 годах являются полугодия. В список участников включены 16 органов управления, включая аппарат премьер-министра, министерства, комитеты кадастра, госдоходов и градостроительства.
По словам эксперта Антикоррупционного центра “Транспаренси Интернешнл” Варужана Октаняна, устранить коррупционные риски только за счет повышения зарплат невозможно. Необходимы также контроль, прозрачность и отчетность.
Касаясь эффективности деятельности должностных лиц исполнительного органа и премий, полученных ими на основе этой оценки, В.Октанян отметил, что в случае отсутствия подобного обоснования возникает сомнение в том, действительно ли премии были выданы за эффективную работу или оценка была проведена формально.
Когда речь идет о распоряжении общественными средствами на миллиарды драмов, общественность имеет право знать не только размеры потраченных сумм, но и кому и за что были выданы денежные вознаграждения. Между тем в данном случае ни о какой прозрачности говорить не приходится.