Հայ-իրանական առևտուրն ու տնտեսական կապերը. ինչ սպասել
Փետրվարի 28-ի առավոտյան Իսրայելը և ԱՄՆ-ն հարվածեցին Իրանին։ Դա ներկայացրին որպես իրենց անվտանգությանը սպառնացող վտանգը չեզոքացնելուն և իրանական միջուկային ծրագիրը խափանելուն ուղղված քայլ։
Իրանն իր հերթին հարձակվել է Մերձավոր Արևելքում ԱՄՆ դաշնակիցների վրա։ Այս հակամարտության արդյունքում հարվածների տակ են ընկնում ռազմաբազաներ, էներգետիկ օբյեկտներ, հսկա գործարաններ, օդանավակայաններ, տարբեր ենթակառուցվածքներ, նավահանգիստներ և այլն։
Իրանի օդային հարվածներից հետո Կատարի պետական Qatar Energy նավթագազային ընկերությունը մարտի 2-ին հայտարարեց, որ դադարեցնում է հեղուկ բնական գազի արտադրությունը։ Դա հանգեցրել է Եվրոպայում և Ասիայում գազի գնի կտրուկ աճի։ Qatar Energy-ն, ըստ տարբեր աղբյուրների, աշխարհում հեղուկ գազի խոշորագույն արտադրողն է։
Հակամարտության սրման հետևանքով աշխարհում թանկանում է նավթը։ Իրանի դեմ ԱՄՆ-ի և Իսրայելի պատերազմը ֆոնին գլխավոր լուրերի շարքում են Հորմուզի նեղուցի հետ կապված իրադարձությունները։ Այս նեղուցը ընկած է Օմանի և Իրանի միջև։ Համաշխարհային տնտեսության համար Հորմուզի նեղուցը կարևորագույն զարկերակներից է՝ նավթի և հեղուկ գազի տեղափոխման համար։ Համաշխարհային նավթի մատակարարումների 20%-ն անցնում է այս նեղուցով։ Արդեն այսօր՝ մարտի 4-ի առավոտյան, Իրանը հայտարարել է, որ ամբողջությամբ վերահսկում է նեղուցը, և դրանով անցնելու փորձ կատարող ցանկացած նավ կարող է ենթարկվել հրթիռների կամ անօդաչու թռչող սարքերի հարվածներին։
«Այս ամենի համատեքստում Հայաստանին սպառնացող ռիսկերը նախևառաջ անվտանգությանն են վերաբերում։ Ինչ վերաբերում է էներգետիկ ոլորտին, ապա Հայաստանի վրա առաջին հերթին ազդեցություն կլինի բենզինի գների հնարավոր բարձրացմամբ, հայ-իրանական էներգետիկ ծրագրերի դանդաղմամբ, Իրանից Հայաստան ապրանքների ներմուծման խոչընդոտներով։ Սակայն, ներքին էներգետիկ անվտանգության հարցեր առաջիկայում չեն առաջանա»,- «Հետք»-ի հետ զրույցում նշում է էներգետիկ անվտանգության հարցերով փորձագետ Արթուր Ավետիսյանը։
Ըստ նրա՝ քանի որ Իրանից Հայաստան ներմուծվող գազի ծավալները մեծ չեն, հետևաբար, այս իրադարձությունները չեն կարող էական ազդեցություն ունենալ Հայաստանում սպառվող գազի գնի վրա։
«Եթե Հայաստանին գազի հիմնական մատակարարը Ռուսաստանն է, որի հետ ունենք երկարաժամկետ պայմանագիր և գազի գնի բարձրացում չի սպասվում, ապա նավթամթերքի, բենզինի, դիզվառելիքի գները կարող են բարձրանալ, քանի որ միջազգային շուկան ուղղակի ազդեցություն ունի Հայաստանի վրա։ Ոչ մի «խաղաղություն» չի կարող օգնել, եթե դա երկար տևի»,- ասում է փորձագետը։
Հայաստանին բենզինի հիմնական մատակարարը (ավելի քան 60%-ը) Ռուսաստանն է։ Հայաստանը բենզին է ներկրում նաև Մալթայից, Բուլղարիայից, Ռումինիայից և այլն։
Բնական և հեղուկ գազի հիմնական մատակարարը ևս Ռուսաստանն է։ Հայաստան ներկրվող բնական գազի 20%-ն է բաժին ընկնում Իրանին։
«Հայաստանի վրա այս պահին գազի միջազգային գների բարձրացումները չեն ազդում։ Տվյալ պահին տուժում է եվրոպական շուկան, որը հայտարարել է, որ հրաժարվում է ռուսական գազից, և իրենց համար հիմնական մատակարարը պետք է Կատարը լինի։ Դա կարող է մեր տնտեսության վրա անուղղակի գնաճի տեսքով ազդել ներմուծվող ապրանքների հաշվին, բայց՝ ոչ անմիջապես գազի գնի»,- նշում է Արթուր Ավետիսյանը։
Իրանական լրատվամիջոցները երեկ հայտարարել են, որ Իրանից սննդամթերքի և գյուղատնտեսական որոշ ապրանքների արտահանումն արգելվել է, որը ևս կարող է ազդել հայկական շուկայի վրա։
Հայ-իրանական առևտրի տվյալները թույլ են տալիս որոշակի հետևություններ անել։
Իրանի հետ առևտրում Հայաստանն առավելապես ներմուծողի դերում է. հիմնականում էլեկտրաէներգիա է արտահանվում
2025 թվականի տվյալներով՝ Հայաստանը Իրան է արտահանել 88 մլն դոլարի ապրանք, ներմուծել՝ 680 մլն դոլարի։ Ինչպես տեղեկանում ենք ՀՀ վիճակագրական կոմիտեից, 2024 թվականի համեմատ Հայաստանից Իրան արտահանումը կրճատվել է 18.3%-ով։ Փոխարենը 8.1%-ով ավելացել է ներմուծումը։
Հատկապես 2021 թվականից՝ Իրանից Հայաստան ներմուծումը զգալի աճել է։ Արտահանումը մնում է ցածր մակարդակում։
Հայաստանի արտահանման կազմում Իրանի տեսակարար կշիռը 2025 թվականի տվյալներով 1% է, ներմուծման կազմում՝ 5.2%։
Հայ-իրանական առևտրի առանցքում է «Գազ՝ էլեկտրաէներգիայի դիմաց» ծրագիրը։ 2009 թվականից Հայաստանն Իրանի հետ համագործակցում է էլեկտրաէներգիայի փոխանակման սկզբունքով` տալիս ենք էլեկտրաէներգիա, ստանում՝ գազ: Հայաստանը 1 խմ գազի դիմաց Իրանին տալիս է 3 կՎտժ էլեկտրաէներգիա։ Ծրագրի ժամկետները պարբերաբար երկարացվում են։
Եթե այս ծրագիրը չլինի, ապա կարելի է ասել, որ հայկական ապրանքները իրանում գրեթե պահանջարկ չունեն։
Հայաստանի Մաքսային ծառայության վերջին տվյալներով` 2025 թվականի առաջին կիսամյակում (տարեկան տվյալները հրապարակված չեն) Հայաստանից Իրան է արտահանվել 45 մլն դոլարի ապրանք, որի գրեթե 80%-ը էլեկտրաէներգիան է։
Հայաստանը Իրան է արտահանել ոչ մեծ քանակի պղնձի խտանյութ, ինչպես նաև՝ հիգիենայի պարագաներ (անձեռոցիկ, բամբակե իրեր և այլն) և շինարարական տեխնիկա (ավտոուղեհարթիչ, բեռնիչ, տոփանիչ տողով), որը նեմուծել է մեկ այլ երկրից և վերաարտահանել է։
Վտանգվու՞մ է Հայաստան-Իրան բարձրավոլտ էլեկտրահաղորդման 3-րդ գծի շինարարությունը
Ըստ էներգետիկ անվտանգության հարցերով փորձագետ Արթուր Ավետիսյանի՝ ներկայում Հայաստան-Իրան էներգետիկ համագործակցության ամենակարևոր ծրագիրը Հայաստան-Իրան բարձրավոլտ էլեկտրահաղորդման 3-րդ գծի շինարարությունն է։ Կառավարությունը պարբերաբար խոստանում է հնարավոր սեղմ ժամկետներում ավարտել շինարարությունը։ Սպասվում է, որ այդ գիծը շահագործման հանձնելուց հետո հնարավոր կլինի Հայաստանից Իրան էլեկտրաէներգիայի արտահանման ծավալները եռապատկել։
Արթուր Ավետիսյանը չի շտապում գնահատել՝ Իրանում ստեղծված իրավիճակը վտանգու՞մ է այս գծի շինարարությունը։ Ամեն ինչ կախված է հակամարտության տևողությունից և ուժգնությունից։ Բոլոր դեպքերում, ռիսկեր կան։
«Մենք ներկայում ավելի շատ տեղակայված հզորություններ ունենք, քան արտահանում ենք։ Պատճառը սահմանափակ ենթակառուցվածքներն են։ Եթե Իրանում այս իրավիճակը շարունակվի, ռիսկ կա, որ այս շինարարության ավարտը կերկարագձվի՝ չնայած այն Հայաստանի տարածքում է։ Անկախ կոնֆլիկտի ընթացքից, կարծում եմ՝ Հայաստանից արտահանվող էլեկտրաէներգիայի պահանջարկը Իրանը միշտ է ունենալու։ Քաղաքական գործիչները քննարկում են, որ վատագույն սցենարներից է Իրանի մասնատումը։ Այդ պարագայում է, որ կարող են նմանատիպ ծրագրերը վերանայվել, բայց ամեն ինչ կախված է ոչ միայն պատերազմի տևողությունից, այլև՝ ուժգնությունից, այն վնասներից, որոնք երկու կողմերը կրում են։ Կարող է այն մեկ շաբաթ տևել, բայց այնպիսի վնասներ հասցնել, որ երկար տևի վերականգնումը»,- նկատում է փորձագետը։
Ըստ նրա՝ չնայած նմանատիպ ծրագրերի կասեցումը կամ դանդաղումը կարող է Հայաստանի տնտեսությանը վնասել, սակայն, գոնե ներկայում էներգետիկ անվտանգության խնդիր չկա։
2025 թվականի հուլիսին, երբ Իրանի և Իսրայելի միջև հակամարտությունը կրկին սրվել էր, Հայաստանում ակտիվացան էներգետիկ անվտանգության և այն ռիսկերի մասին քննարկումները, որոնց կարող էր բախվել Հայաստանը։ ՄԱԿ-ի էներգետիկայի հարցերով ազգային փորձագետ Արա Մարջանյանի դիտարկմամբ՝ նման դեպքերում մթագնում են Հայաստանի և հարևան Իրանի միջև ներկա էներգետիկ համագործակցության և ընդլայնման հեռանկարները, սակայն հայկական ներքին շուկայում թե՛գազի, թե՛ էլեկտրաէներգիայի մասով անվտանգության հարցեր չեն առաջանում։
Փոխարենը, ինչպես այդ ժամանակ, այնպես էլ այսօր՝ չի բացառվում, որ Իրանից Հայաստան ներմուծումները դանդաղեն և հայկական շուկայում որոշ ապրանքների գնի աճի հանգեցնեն։
Գազից, երկաթե ձողերից մինչև կարագ. Իրանից Հայաստան ներմուծումն ավելի դիվերսիֆիկացված է
Մաքսային ծառայության հրապարակած վերջին տվյալներով՝ 2025 թվականի առաջին կիսամյակում Իրանից Հայաստան է ներմուծվել 304 մլն դոլարի ապրանք։
Ի տարբերություն արտահանման, ներմուծումը բավականին դիվերսիֆիկացված է։ Իրանից Հայաստան ներմուծվող թիվ մեկ ապրանքը գազն է (տե՛ս ստորև ինֆոգրաֆիկան, թեև վիճակագրության մեջ բացվածք չկա, սակայն, ըստ էության, սրա գերակշիռ մասը բնական գազն է)։
Հայաստան ներմուծվող բնական գազի մինչև 20%-ը Իրանից է, մնացածը հիմնականում բաժին է ընկնում Ռուսաստանին։
Հայաստանը Իրանից ներմուծում է զգալի ծավալի շինարարական ապրանքներ, օրինակ՝ երկաթե և պողպատե ձողեր, ցեմենտ, գլանվածք, բիտում, սալիկներ և այլն։ Ներմուծվող ապրանքների առաջատար դիրքերում են նաև մոլիբդենի խտանյութը, նավթամթերքը (ենթադրվում է՝դիզելային վառելիքը), կաթը և սերուցքը, կարագը, ցիտրուսային պտուղները, բանջարեղենը։
Կան Հայաստան ներմուծվող ապրանքներ, որոնց գերակշիռ մասը գալիս է Իրանից։ Օրինակ՝ 2025 թվականի առաջին կիսամյակում Հայաստան ներմուծված ցեմենտի 92%-ը Իրանից է։
«Մեր ցամաքային առևտուրն իրականացվում է Վրաստանով և Իրանով։ Իրանով անցնում է Հայաստանի արտաքին առևտևրի 20-25%-ը։ Եթե Իրանում ընթացող իրավիճակը երկար տևի, Հայաստանի առևտրաշրջանառության համար դա կարող է խնդիրներ առաջացնել։ Իրանից ներմուծվող մի շարք ապրանքներ գին-որակ հարաբերակցությամբ ձեռնտու են հայ սպառողին։ Եթե իրանական ծագման և Իրանով Հայաստան մտնող մյուս երկրների ապրանքների ներմուծումը դանդաղի կամ դադարեցվի, հայկական շուկայում դրանց այլընտրանքները, այդ թվում՝ տեղական արտադրանքը, կարող է ավելի թանկ լինել և որակով զիջել, առաջին հերթին՝ շինարարական ապրանքների մասով։ Դա էլ իր հերթին կարող է շինարարության ոլորտին վնասել»,- ասում է Արթուր Ավետիսյանը։
Քանի որ Իրանն արդեն հայտարարել է գյուղմթերքի արտահանման արգելքի մասին, մասնագետները չեն բացառում, որ առաջիկայում դա ևս բացասաբար ազդի հայկական շուկայի վրա և գնաճի հանգեցնի։
Ընթացող հակամարտությանը ներգրավել է նաև Արաբական Միացյալ Էմիրությունները, որի հետ Հայաստանի առևտուրը վերջին երեք-չորս տարիներին թռիչքային աճել է՝ վերաարտահանումների հաշվին։ ԱՄԷ-ից նաև դրամական փոխանցումներ են իրականացվում Հայաստան և հակառակ ուղղությամբ։ Չի բացառվում, որ այս հակամարտությունը բացասական ազդեցություն ունենա նաև Հայաստան-ԱՄԷ տնտեսական կապերի վրա։
Հայաստանում սպասվում են նաև միգրացիոն հոսքեր Իրանից, արտարժույթի տատանումներ, այս իրավիճակով պայմանավորված՝ ոսկու միջազգային գնի բարձրացման և բազմաթիվ այլ գործոնների ազդեցություններ, որոնք դեռ վաղ է հստակ գնահատել։
Ավելի վաղ, «Հետքի» հետ զրույցում ԳԱԱ ակադեմիկոս, արեւելագետ Ռուբեն Սաֆրաստյանը նշել էր, որ Հայաստանը պետք է զգոն և պատրաստ լինի բոլոր տեսակի զարգացումներին, այդ թվում՝ Իրանի հետ ճանապարհի փակվելուն, որը լուրջ հետեւանքներ կունենա Հայաստանի տնտեսության համար, փախստականների մեծ հոսքին Իրանից:

Potential Effects of the Middle East War on Armenia-Iran Trade
On the morning of February 28, Israel and the United States attacked Iran. They presented this as a step aimed at neutralizing the threat to their security and disrupting the Iranian nuclear program.
Iran, in turn, attacked US allies in the Middle East. As a result of this conflict, military bases, energy facilities, giant factories, airports, various infrastructures, ports, etc. are under attack.
Following the Iranian air strikes, Qatar's state-owned oil and gas company Qatar Energy announced on March 2 that it would stop producing liquefied natural gas. This led to a sharp increase in gas prices in Europe and Asia. Qatar Energy, according to various sources, is the largest producer of liquefied gas in the world.
As a result of the escalation of the conflict, oil prices are rising worldwide. Against the backdrop of the US and Israeli war against Iran, the main news items are events related to the Strait of Hormuz. This strait lies between Oman and Iran. The Strait of Hormuz is one of the most important arteries for the global economy, transporting oil and liquefied gas. 20% of the world's oil supplies pass through this strait. Already today, on the morning of March 4, Iran announced that it has full control over the strait, and any ship attempting to pass through it may be hit by missiles or drones.
"In the context of all this, the risks threatening Armenia are primarily security-related. As for the energy sector, Armenia will be affected primarily by a possible increase in gasoline prices, a slowdown in Armenian-Iranian energy projects, and obstacles to the import of goods from Iran to Armenia. However, internal energy security issues will not arise soon," energy security expert Artur Avetisyan said in an interview with Hetq.
Avetisyan says since the volumes of gas imported from Iran to Armenia are not large, therefore, these events cannot have a significant impact on the price of gas consumed in Armenia.
“If the main supplier of gas to Armenia is Russia, with which we have a long-term contract and a gas price increase is not expected, then the prices of oil products, gasoline, diesel fuel may increase, since the international market has a direct impact on Armenia. No peace can help if this lasts for a long time,” says Avetisyan.
The main supplier of gasoline to Armenia (more than 60%) is Russia. Armenia also imports gasoline from Malta, Bulgaria, Romania, etc.
The main supplier of natural and liquefied gas is also Russia. Iran accounts for 20% of the natural gas imported to Armenia.
“Armenia is currently not affected by increases in international gas prices. Now, the European market is suffering, which has announced that it is abandoning Russian gas, and Qatar should be the main supplier for them. This may indirectly affect our economy in the form of inflation at the expense of imported goods, but not directly through the price of gas,” says Avetisyan.
Iranian media announced yesterday that the export of food and some agricultural products from Iran has been banned, which may also affect the Armenian market.
Armenian-Iranian trade data allow us to draw certain conclusions.
In trade with Iran, Armenia is mainly an importer: mainly electricity is exported
According to 2025 data, Armenia exported goods worth $88 million to Iran and imported goods worth $680 million. As we learn from the Statistical Committee of the Republic of Armenia, compared to 2024, exports from Armenia to Iran decreased by 18.3%. Instead, imports increased by 8.1%.
Since 2021, Armenian imports from Iran have grown sharply, while exports stay low.
According to 2025 data, Iran's share in Armenia's exports is 1%, in imports - 5.2%.
At the heart of Armenian-Iranian trade is the "Gas for Electricity" program. Since 2009, Armenia has been cooperating with Iran on the principle of electricity exchange - we give electricity, we receive gas. Armenia gives Iran 3 kWh of electricity for 1 cubic meter of gas. The terms of the program are periodically extended.
If this program didn’t exist, it can be said that Armenian products would have almost no demand in Iran.
According to the latest data of Armenia’s Customs Service, in the first half of 2025 (annual data are not published), goods worth $45 million were exported from Armenia to Iran, almost 80% of which is electricity.
Armenia has exported a small amount of copper concentrate to Iran, as well as hygiene products (napkins, cotton products, etc.) and construction equipment (road graders, loaders, and bulldozers) that it imported from another country and re-exported.
Is the construction of the 3rd Armenia-Iran high-voltage power transmission line in danger?
According to Avetisyan, the most important program of Armenia-Iran energy cooperation now is the construction of the 3rd Armenia-Iran high-voltage power transmission line. The Armenian government regularly promises to complete the construction in the shortest possible time. It is expected that after the commissioning of this line, it will be possible to triple the volume of electricity exports from Armenia to Iran.
Avetisyan is in no rush to decide if events in Iran will impact the construction of the line. The outcome hinges on how long and severe the conflict becomes. Regardless, risks remain.
“We currently have more installed capacities than we export. The reason is limited infrastructure. If this situation in Iran continues, there is a risk that the completion of this construction will be delayed, although it is on the territory of Armenia. Regardless of the course of the conflict, I think that Iran will always have a demand for electricity exported from Armenia. Politicians are discussing that one of the worst-case scenarios is the dismemberment of Iran. In that case, such programs may be reconsidered, but everything depends not only on the duration of the war, but also on its intensity, on the damage that both sides suffer. It may last a week, but it will cause such damage that it will take a long time to recover,” Avetisyan says.
He believes that although the suspension or slowdown of such programs may harm the Armenian economy, at least for now there is no energy security problem.
In July 2025, when the conflict between Iran and Israel escalated again, discussions about energy security and the risks that Armenia could face intensified in Armenia. According to the UN National Expert on Energy Ara Marjanyan, in such cases, the prospects for the current energy cooperation and expansion between Armenia and neighboring Iran are clouded, but there are no security issues in the Armenian domestic market, either in terms of gas or electricity.
Instead, as then and today, it is not ruled out that imports from Iran to Armenia will slow down and lead to an increase in the price of some goods in the Armenian market.
From gas to iron bars to butter: Imports from Iran to Armenia are more diversified
According to the latest data published by Armenia’s Customs Service, in the first half of 2025, Armenia imported $304 million worth of goods from Iran.
Unlike exports, imports are quite diverse. The number one product imported from Iran to Armenia is gas (see the infographic below, although there is no gap in the statistics, in fact, the overwhelming majority of this is natural gas).
Up to 20% of natural gas imported to Armenia comes from Iran: what are the risks in the context of the Iran-Israel conflict
Armenia imports a significant amount of construction products from Iran, such as iron and steel bars, cement, rolled products, bitumen, tiles, etc. Molybdenum concentrate, petroleum products (presumably diesel fuel), milk and cream, butter, citrus fruits, and vegetables are also among the leading imported goods.
There are goods imported into Armenia, the vast majority of which come from Iran. For example, 92% of cement imported into Armenia in the first half of 2025 came from Iran.
“Our overland trade is conducted through Georgia and Iran. 20-25% of Armenia’s foreign trade passes through Iran. If the current situation in Iran lasts for a long time, this may cause problems for Armenia’s trade turnover. Several goods imported from Iran are advantageous to the Armenian consumer in terms of price-quality ratio. If the import of goods of Iranian origin and other countries entering Armenia through Iran slows down or stops, their alternatives in the Armenian market, including local products, may be more expensive and inferior in quality, first, in terms of construction products. This, in turn, may harm the construction sector,” says Avetisyan.
Since Iran has already announced a ban on the export of agricultural products, experts do not rule out that this will also negatively affect the Armenian market soon and lead to inflation.
The ongoing conflict has also involved the United Arab Emirates, with which Armenia's trade has grown rapidly in the last three to four years, due to re-exports. Money transfers are also being made from the UAE to Armenia and vice versa. It is not ruled out that this conflict will also have a negative impact on Armenia-UAE economic relations.
Armenia is also expected to experience migration flows from Iran, foreign exchange fluctuations, the impact of the increase in the international price of gold due to this situation, and many other factors, which are still too early to assess.
Earlier, in an interview with Hetq, National Academy of Sciences member Ruben Safrastyan noted that Armenia must be vigilant and ready for all kinds of developments, including the closure of the road with Iran, which will have grave consequences for the Armenian economy, and a large influx of refugees from Iran.