Հայ-իրանական առևտուրն ու տնտեսական կապերը. ինչ սպասել
Փետրվարի 28-ի առավոտյան Իսրայելը և ԱՄՆ-ն հարվածեցին Իրանին։ Դա ներկայացրին որպես իրենց անվտանգությանը սպառնացող վտանգը չեզոքացնելուն և իրանական միջուկային ծրագիրը խափանելուն ուղղված քայլ։
Իրանն իր հերթին հարձակվել է Մերձավոր Արևելքում ԱՄՆ դաշնակիցների վրա։ Այս հակամարտության արդյունքում հարվածների տակ են ընկնում ռազմաբազաներ, էներգետիկ օբյեկտներ, հսկա գործարաններ, օդանավակայաններ, տարբեր ենթակառուցվածքներ, նավահանգիստներ և այլն։
Իրանի օդային հարվածներից հետո Կատարի պետական Qatar Energy նավթագազային ընկերությունը մարտի 2-ին հայտարարեց, որ դադարեցնում է հեղուկ բնական գազի արտադրությունը։ Դա հանգեցրել է Եվրոպայում և Ասիայում գազի գնի կտրուկ աճի։ Qatar Energy-ն, ըստ տարբեր աղբյուրների, աշխարհում հեղուկ գազի խոշորագույն արտադրողն է։
Հակամարտության սրման հետևանքով աշխարհում թանկանում է նավթը։ Իրանի դեմ ԱՄՆ-ի և Իսրայելի պատերազմը ֆոնին գլխավոր լուրերի շարքում են Հորմուզի նեղուցի հետ կապված իրադարձությունները։ Այս նեղուցը ընկած է Օմանի և Իրանի միջև։ Համաշխարհային տնտեսության համար Հորմուզի նեղուցը կարևորագույն զարկերակներից է՝ նավթի և հեղուկ գազի տեղափոխման համար։ Համաշխարհային նավթի մատակարարումների 20%-ն անցնում է այս նեղուցով։ Արդեն այսօր՝ մարտի 4-ի առավոտյան, Իրանը հայտարարել է, որ ամբողջությամբ վերահսկում է նեղուցը, և դրանով անցնելու փորձ կատարող ցանկացած նավ կարող է ենթարկվել հրթիռների կամ անօդաչու թռչող սարքերի հարվածներին։
«Այս ամենի համատեքստում Հայաստանին սպառնացող ռիսկերը նախևառաջ անվտանգությանն են վերաբերում։ Ինչ վերաբերում է էներգետիկ ոլորտին, ապա Հայաստանի վրա առաջին հերթին ազդեցություն կլինի բենզինի գների հնարավոր բարձրացմամբ, հայ-իրանական էներգետիկ ծրագրերի դանդաղմամբ, Իրանից Հայաստան ապրանքների ներմուծման խոչընդոտներով։ Սակայն, ներքին էներգետիկ անվտանգության հարցեր առաջիկայում չեն առաջանա»,- «Հետք»-ի հետ զրույցում նշում է էներգետիկ անվտանգության հարցերով փորձագետ Արթուր Ավետիսյանը։
Ըստ նրա՝ քանի որ Իրանից Հայաստան ներմուծվող գազի ծավալները մեծ չեն, հետևաբար, այս իրադարձությունները չեն կարող էական ազդեցություն ունենալ Հայաստանում սպառվող գազի գնի վրա։
«Եթե Հայաստանին գազի հիմնական մատակարարը Ռուսաստանն է, որի հետ ունենք երկարաժամկետ պայմանագիր և գազի գնի բարձրացում չի սպասվում, ապա նավթամթերքի, բենզինի, դիզվառելիքի գները կարող են բարձրանալ, քանի որ միջազգային շուկան ուղղակի ազդեցություն ունի Հայաստանի վրա։ Ոչ մի «խաղաղություն» չի կարող օգնել, եթե դա երկար տևի»,- ասում է փորձագետը։
Հայաստանին բենզինի հիմնական մատակարարը (ավելի քան 60%-ը) Ռուսաստանն է։ Հայաստանը բենզին է ներկրում նաև Մալթայից, Բուլղարիայից, Ռումինիայից և այլն։
Բնական և հեղուկ գազի հիմնական մատակարարը ևս Ռուսաստանն է։ Հայաստան ներկրվող բնական գազի 20%-ն է բաժին ընկնում Իրանին։
«Հայաստանի վրա այս պահին գազի միջազգային գների բարձրացումները չեն ազդում։ Տվյալ պահին տուժում է եվրոպական շուկան, որը հայտարարել է, որ հրաժարվում է ռուսական գազից, և իրենց համար հիմնական մատակարարը պետք է Կատարը լինի։ Դա կարող է մեր տնտեսության վրա անուղղակի գնաճի տեսքով ազդել ներմուծվող ապրանքների հաշվին, բայց՝ ոչ անմիջապես գազի գնի»,- նշում է Արթուր Ավետիսյանը։
Իրանական լրատվամիջոցները երեկ հայտարարել են, որ Իրանից սննդամթերքի և գյուղատնտեսական որոշ ապրանքների արտահանումն արգելվել է, որը ևս կարող է ազդել հայկական շուկայի վրա։
Հայ-իրանական առևտրի տվյալները թույլ են տալիս որոշակի հետևություններ անել։
Իրանի հետ առևտրում Հայաստանն առավելապես ներմուծողի դերում է. հիմնականում էլեկտրաէներգիա է արտահանվում
2025 թվականի տվյալներով՝ Հայաստանը Իրան է արտահանել 88 մլն դոլարի ապրանք, ներմուծել՝ 680 մլն դոլարի։ Ինչպես տեղեկանում ենք ՀՀ վիճակագրական կոմիտեից, 2024 թվականի համեմատ Հայաստանից Իրան արտահանումը կրճատվել է 18.3%-ով։ Փոխարենը 8.1%-ով ավելացել է ներմուծումը։
Հատկապես 2021 թվականից՝ Իրանից Հայաստան ներմուծումը զգալի աճել է։ Արտահանումը մնում է ցածր մակարդակում։
Հայաստանի արտահանման կազմում Իրանի տեսակարար կշիռը 2025 թվականի տվյալներով 1% է, ներմուծման կազմում՝ 5.2%։
Հայ-իրանական առևտրի առանցքում է «Գազ՝ էլեկտրաէներգիայի դիմաց» ծրագիրը։ 2009 թվականից Հայաստանն Իրանի հետ համագործակցում է էլեկտրաէներգիայի փոխանակման սկզբունքով` տալիս ենք էլեկտրաէներգիա, ստանում՝ գազ: Հայաստանը 1 խմ գազի դիմաց Իրանին տալիս է 3 կՎտժ էլեկտրաէներգիա։ Ծրագրի ժամկետները պարբերաբար երկարացվում են։
Եթե այս ծրագիրը չլինի, ապա կարելի է ասել, որ հայկական ապրանքները իրանում գրեթե պահանջարկ չունեն։
Հայաստանի Մաքսային ծառայության վերջին տվյալներով` 2025 թվականի առաջին կիսամյակում (տարեկան տվյալները հրապարակված չեն) Հայաստանից Իրան է արտահանվել 45 մլն դոլարի ապրանք, որի գրեթե 80%-ը էլեկտրաէներգիան է։
Հայաստանը Իրան է արտահանել ոչ մեծ քանակի պղնձի խտանյութ, ինչպես նաև՝ հիգիենայի պարագաներ (անձեռոցիկ, բամբակե իրեր և այլն) և շինարարական տեխնիկա (ավտոուղեհարթիչ, բեռնիչ, տոփանիչ տողով), որը նեմուծել է մեկ այլ երկրից և վերաարտահանել է։
Վտանգվու՞մ է Հայաստան-Իրան բարձրավոլտ էլեկտրահաղորդման 3-րդ գծի շինարարությունը
Ըստ էներգետիկ անվտանգության հարցերով փորձագետ Արթուր Ավետիսյանի՝ ներկայում Հայաստան-Իրան էներգետիկ համագործակցության ամենակարևոր ծրագիրը Հայաստան-Իրան բարձրավոլտ էլեկտրահաղորդման 3-րդ գծի շինարարությունն է։ Կառավարությունը պարբերաբար խոստանում է հնարավոր սեղմ ժամկետներում ավարտել շինարարությունը։ Սպասվում է, որ այդ գիծը շահագործման հանձնելուց հետո հնարավոր կլինի Հայաստանից Իրան էլեկտրաէներգիայի արտահանման ծավալները եռապատկել։
Արթուր Ավետիսյանը չի շտապում գնահատել՝ Իրանում ստեղծված իրավիճակը վտանգու՞մ է այս գծի շինարարությունը։ Ամեն ինչ կախված է հակամարտության տևողությունից և ուժգնությունից։ Բոլոր դեպքերում, ռիսկեր կան։
«Մենք ներկայում ավելի շատ տեղակայված հզորություններ ունենք, քան արտահանում ենք։ Պատճառը սահմանափակ ենթակառուցվածքներն են։ Եթե Իրանում այս իրավիճակը շարունակվի, ռիսկ կա, որ այս շինարարության ավարտը կերկարագձվի՝ չնայած այն Հայաստանի տարածքում է։ Անկախ կոնֆլիկտի ընթացքից, կարծում եմ՝ Հայաստանից արտահանվող էլեկտրաէներգիայի պահանջարկը Իրանը միշտ է ունենալու։ Քաղաքական գործիչները քննարկում են, որ վատագույն սցենարներից է Իրանի մասնատումը։ Այդ պարագայում է, որ կարող են նմանատիպ ծրագրերը վերանայվել, բայց ամեն ինչ կախված է ոչ միայն պատերազմի տևողությունից, այլև՝ ուժգնությունից, այն վնասներից, որոնք երկու կողմերը կրում են։ Կարող է այն մեկ շաբաթ տևել, բայց այնպիսի վնասներ հասցնել, որ երկար տևի վերականգնումը»,- նկատում է փորձագետը։
Ըստ նրա՝ չնայած նմանատիպ ծրագրերի կասեցումը կամ դանդաղումը կարող է Հայաստանի տնտեսությանը վնասել, սակայն, գոնե ներկայում էներգետիկ անվտանգության խնդիր չկա։
2025 թվականի հուլիսին, երբ Իրանի և Իսրայելի միջև հակամարտությունը կրկին սրվել էր, Հայաստանում ակտիվացան էներգետիկ անվտանգության և այն ռիսկերի մասին քննարկումները, որոնց կարող էր բախվել Հայաստանը։ ՄԱԿ-ի էներգետիկայի հարցերով ազգային փորձագետ Արա Մարջանյանի դիտարկմամբ՝ նման դեպքերում մթագնում են Հայաստանի և հարևան Իրանի միջև ներկա էներգետիկ համագործակցության և ընդլայնման հեռանկարները, սակայն հայկական ներքին շուկայում թե՛գազի, թե՛ էլեկտրաէներգիայի մասով անվտանգության հարցեր չեն առաջանում։
Փոխարենը, ինչպես այդ ժամանակ, այնպես էլ այսօր՝ չի բացառվում, որ Իրանից Հայաստան ներմուծումները դանդաղեն և հայկական շուկայում որոշ ապրանքների գնի աճի հանգեցնեն։
Գազից, երկաթե ձողերից մինչև կարագ. Իրանից Հայաստան ներմուծումն ավելի դիվերսիֆիկացված է
Մաքսային ծառայության հրապարակած վերջին տվյալներով՝ 2025 թվականի առաջին կիսամյակում Իրանից Հայաստան է ներմուծվել 304 մլն դոլարի ապրանք։
Ի տարբերություն արտահանման, ներմուծումը բավականին դիվերսիֆիկացված է։ Իրանից Հայաստան ներմուծվող թիվ մեկ ապրանքը գազն է (տե՛ս ստորև ինֆոգրաֆիկան, թեև վիճակագրության մեջ բացվածք չկա, սակայն, ըստ էության, սրա գերակշիռ մասը բնական գազն է)։
Հայաստան ներմուծվող բնական գազի մինչև 20%-ը Իրանից է, մնացածը հիմնականում բաժին է ընկնում Ռուսաստանին։
Հայաստանը Իրանից ներմուծում է զգալի ծավալի շինարարական ապրանքներ, օրինակ՝ երկաթե և պողպատե ձողեր, ցեմենտ, գլանվածք, բիտում, սալիկներ և այլն։ Ներմուծվող ապրանքների առաջատար դիրքերում են նաև մոլիբդենի խտանյութը, նավթամթերքը (ենթադրվում է՝դիզելային վառելիքը), կաթը և սերուցքը, կարագը, ցիտրուսային պտուղները, բանջարեղենը։
Կան Հայաստան ներմուծվող ապրանքներ, որոնց գերակշիռ մասը գալիս է Իրանից։ Օրինակ՝ 2025 թվականի առաջին կիսամյակում Հայաստան ներմուծված ցեմենտի 92%-ը Իրանից է։
«Մեր ցամաքային առևտուրն իրականացվում է Վրաստանով և Իրանով։ Իրանով անցնում է Հայաստանի արտաքին առևտևրի 20-25%-ը։ Եթե Իրանում ընթացող իրավիճակը երկար տևի, Հայաստանի առևտրաշրջանառության համար դա կարող է խնդիրներ առաջացնել։ Իրանից ներմուծվող մի շարք ապրանքներ գին-որակ հարաբերակցությամբ ձեռնտու են հայ սպառողին։ Եթե իրանական ծագման և Իրանով Հայաստան մտնող մյուս երկրների ապրանքների ներմուծումը դանդաղի կամ դադարեցվի, հայկական շուկայում դրանց այլընտրանքները, այդ թվում՝ տեղական արտադրանքը, կարող է ավելի թանկ լինել և որակով զիջել, առաջին հերթին՝ շինարարական ապրանքների մասով։ Դա էլ իր հերթին կարող է շինարարության ոլորտին վնասել»,- ասում է Արթուր Ավետիսյանը։
Քանի որ Իրանն արդեն հայտարարել է գյուղմթերքի արտահանման արգելքի մասին, մասնագետները չեն բացառում, որ առաջիկայում դա ևս բացասաբար ազդի հայկական շուկայի վրա և գնաճի հանգեցնի։
Ընթացող հակամարտությանը ներգրավել է նաև Արաբական Միացյալ Էմիրությունները, որի հետ Հայաստանի առևտուրը վերջին երեք-չորս տարիներին թռիչքային աճել է՝ վերաարտահանումների հաշվին։ ԱՄԷ-ից նաև դրամական փոխանցումներ են իրականացվում Հայաստան և հակառակ ուղղությամբ։ Չի բացառվում, որ այս հակամարտությունը բացասական ազդեցություն ունենա նաև Հայաստան-ԱՄԷ տնտեսական կապերի վրա։
Հայաստանում սպասվում են նաև միգրացիոն հոսքեր Իրանից, արտարժույթի տատանումներ, այս իրավիճակով պայմանավորված՝ ոսկու միջազգային գնի բարձրացման և բազմաթիվ այլ գործոնների ազդեցություններ, որոնք դեռ վաղ է հստակ գնահատել։
Ավելի վաղ, «Հետքի» հետ զրույցում ԳԱԱ ակադեմիկոս, արեւելագետ Ռուբեն Սաֆրաստյանը նշել էր, որ Հայաստանը պետք է զգոն և պատրաստ լինի բոլոր տեսակի զարգացումներին, այդ թվում՝ Իրանի հետ ճանապարհի փակվելուն, որը լուրջ հետեւանքներ կունենա Հայաստանի տնտեսության համար, փախստականների մեծ հոսքին Իրանից:

Армяно-иранская торговля и экономические связи: что ожидать?
Утром 28 февраля Соединенные Штаты Америки и Израиль нанесли удары по Исламской Республике Иран. Эти действия были квалифицированы как шаги по нейтрализации угрозы их безопасности и срыву иранской ядерной программы.
В свою очередь Иран нанес удары по странам-союзникам США на Ближнем Востоке. В результате этого конфликта под угрозой оказались военные базы, энергетические объекты, крупные заводы, аэропорты, различные инфраструктуры, порты и т.д.
2 марта, после воздушных ударов Ирана, государственная нефтегазовая компания Катара Qatar Energy, являющаяся крупнейшим в мире производителем сжиженного газа, заявила о прекращении его производства. Это привело к резкому росту цен на этот вид топлива в Европе и Азии.
Вследствие обострения конфликта выросли цены на нефть во всем мире. На фоне американо-израильской войны против Ирана в центре внимания оказались события, связанные с Ормузским проливом. Последний расположен между Оманом и Ираном. Для мировой экономики Ормузский пролив — важнейшая транспортная артерия, по которой транспортируются нефть и сжиженный природный газ. Через этот пролив осуществляется 20% мировых поставок нефти. Уже утром 4 марта Иран объявил о полном контроле над проливом, а это означает, что любое судно, которое попытается пройти через него, может подвергнуться ракетным обстрелам или ударам беспилотников.
“В контексте всего этого риски, угрожающие Армении, в первую очередь связаны с безопасностью. Что касается энергетической сферы, то на Армению в первую очередь повлияют возможное повышение цен на бензин, замедление реализации армяно-иранских энергетических проектов и появление препятствий для импорта товаров из Ирана. Однако внутренние проблемы энергетической безопасности в ближайшем будущем не возникнут”,- заявил в интервью Hetq эксперт по энергетической безопасности Артур Аветисян. По его словам, поскольку объемы импорта газа из Ирана в Армению невелики, эти события не могут оказать существенного влияния на стоимость потребляемого в нашей стране газа.
“Если основным поставщиком газа в Армению является Россия, с которой у нас заключен долгосрочный контракт, и повышение цен на газ не ожидается, то цены на нефтепродукты, бензин, дизельное топливо могут вырасти, поскольку международный рынок оказывает прямое воздействие на Армению. Никакой “мир” не поможет, если это продлится долго”,- отметил эксперт.
Основным поставщиком бензина в Армению (более 60%) является Россия. Армения импортирует бензин также из Мальты, Болгарии, Румынии и других стран.
Россия тоже является основным поставщиком природного и сжиженного газа. На долю Ирана приходится 20% импортируемого в Армению природного газа.
“В настоящее время рост международных цен на газ не оказывает влияния на Армению. Сегодня страдает европейский рынок, который объявил об отказе от российского газа, и основным поставщиком для них должен стать Катар. На нашу экономику это может оказать косвенное влияние в виде инфляции за счет импортных товаров, но не напрямую через цены на газ”, - отметил Артур Аветисян.
Вчера иранские СМИ сообщили о введении запрета на экспорт из Ирана продовольственной продукции и некоторых сельскохозяйственных товаров, что может повлиять и на армянский рынок.
Согласно представленным данным, в 2025 году экспорт товаров из Армении в Иран составил 88 миллионов долларов, импорт – 680 миллионов долларов. По сравнению с 2024 годом, экспорт из Армении в Иран сократился на 18,3%, а вот импорт увеличился на 8,1%.
В частности, с 2021 года значительно выросли объемы импорта из Ирана в Армению. Экспорт остается на низком уровне.
По состоянию на 2025 год доля Ирана в экспорте из Армении составляла 1%, в импорте – 5,2%.
Армяно-иранская торговля основана на программе “Газ в обмен на электроэнергию”. С 2009 года Армения сотрудничает с Ираном по следующему принципу: мы даем электроэнергию, взамен получаем газ. Наша страна поставляет Ирану 3 кВт/ч  электроэнергии против 1 кубометра газа. Срок действия программы периодически продлевается.
Не будь этой программы, можно было бы утверждать, что армянская продукция практически не пользуется спросом в Иране.
Согласно последним данным Таможенной службы РА, в первом полугодии 2025 года Армения экспортировала в Иран товаров на сумму 45 миллионов долларов, почти 80% которых пришлись на электроэнергию. Также в Иран было экспортировано небольшое количество медного концентрата, гигиенические товары (салфетки, изделия из хлопка и т. д.), строительная техника (грейдеры, погрузчики и бульдозеры), которую наша страна поставила из другой страны и фактически реэкспортировала.
Находится ли под угрозой строительство третьей высоковольтной линии электропередачи Армения-Иран?
По словам А. Аветисяна, в настоящее время важнейшим проектом армяно-иранского энергетического сотрудничества является строительство третьей высоковольтной линии электропередачи Армения-Иран. Правительство регулярно обещает завершить это строительство в кратчайшие сроки. Ожидается, что после ввода в эксплуатацию данной ЛЭП объем экспорта электроэнергии из Армении в Иран можно будет утроить.
Наш собеседник не стал пока говорить о том, угрожает ли ситуация в Иране строительству этой линии. По его словам, все зависит от продолжительности и интенсивности конфликта. В любом случае, риски есть.
“В настоящее время у нас больше установленных мощностей, чем мы экспортируем. Причина в ограниченной инфраструктуре. Если ситуация в Иране сохранится, есть риск задержки завершения строительства, несмотря на то, что оно ведется на территории Армении. Независимо от хода конфликта, Иран, я думаю, всегда будет нуждаться в электроэнергии из Армении. По мнению политиков, одним из наихудших сценариев может стать расчленение Ирана. В этом случае подобные программы могут быть пересмотрены, однако все зависит не только от продолжительности войны, но и от ее интенсивности, от ущерба, который понесут обе стороны. Война может продлиться неделю, но причинить такой ущерб, который потребует длительного восстановления”, - сказал эксперт.
Он также отметил, что хотя приостановка или замедление таких программ может нанести ущерб армянской экономике, по крайней мере на данный момент проблем с энергетической безопасностью нет.
В июле 2025 года, когда конфликт между Ираном и Израилем вновь обострился, в Армении активизировались дискуссии об энергетической безопасности и рисках, с которыми может столкнуться наша страна. По мнению национального эксперта ООН по вопросам энергетики Ара Марджаняна, в таких случаях перспективы и расширение текущего энергетического сотрудничества между Арменией и соседним Ираном омрачаются, но на внутреннем армянском рынке проблем с безопасностью в сфере газа и электроэнергии не возникает. Но при этом и тогда, и сегодня не исключено, что импорт из Ирана в Армению затруднится, что приведет к росту цен на некоторые товары на армянском рынке.
От газа до арматуры и сливочного масла: импорт из Ирана в Армению стал более разнообразным
По последним данным Таможенной службы РА, в первом полугодии 2025 года из Ирана в Армению было импортировано товаров на сумму 304 миллиона долларов.
В отличие от экспорта, структура импорта достаточно разнообразна. Самым распространенным товаром, импортируемым из Ирана в Армению, является газ. До 20% природного газа поступает в РА из Ирана, остальное приходится в основном на долю Россию.
Армения импортирует из Ирана значительное количество строительной продукции – арматуру, цемент, прокатную продукцию, битум, черепицу и т. д. К основным импортируемым товарам относятся также молибденовый концентрат, нефтепродукты (предположительно дизельное топливо), молоко и сливки, сливочное масло, цитрусовые и овощи.
Подавляющее большинство импортируемых в Армению товаров поступает из Ирана. Так, в первом полугодии 2025 года 92% ввезенного нашей страной  цемента было иранского производства.
“Наша сухопутная торговля осуществляется через Грузию и Иран. 20-25% внешнеторгового оборота Армении приходится на Иран. Если нынешняя ситуация в соседней стране затянется, это может создать проблемы для товарооборота Армении. Ряд товаров, импортируемых из Ирана, выгоден армянскому потребителю с точки зрения соотношения цены и качества. Если импорт в Армению иранских товаров или товаров из других стран, поступающих к нам через ИРИ, замедлится или прекратится, то их альтернативы на армянском рынке, включая местную продукцию, могут оказаться дороже и хуже по качеству. Речь идет прежде всего о строительных материалах, что отрицательно скажется на сфере строительства”, - сказал Артур Аветисян.
Поскольку Иран уже заявил о введении запрета на экспорт сельскохозяйственной продукции, эксперты не исключают, что в ближайшем будущем это негативно скажется на армянском рынке и приведет к инфляции.
В продолжающийся конфликт вовлечены также Объединенные Арабские Эмираты, с которыми Армения последние три-четыре года наращивала объемы торговли за счет реэкспорта. Кроме того, из ОАЭ в Армению и в обратном направлении осуществляются денежные переводы. поэтому не исключено, что этот конфликт негативно повлияет и на экономические связи между Арменией и Эмиратами.
В связи с создавшейся ситуацией в Армении ожидаются также миграционные потоки из Ирана, колебания валютных курсов, влияние роста международных цен на золото и многие другие факторы, которые пока еще рано оценивать однозначно.
Ранее в интервью Hetq академик Национальной Академии наук, востоковед Рубен Сафрастян отметил, что Армения должна быть бдительной и готовой ко всем видам развития событий, включая закрытие дороги с Ираном, что будет иметь серьезные последствия для армянской экономики, и большого притока беженцев из Ирана.