«Մենք սկսել ենք ավելի լավ բուժել քաղցկեղը». վիրաբույժ Տիգրան Բյուզանդյան
Հայաստանում քաղցկեղի հայտնաբերման ցուցանիշները տարեցտարի աճում են։ Մասնագետների կարծիքով, այդ աճը նշանակում է, որ մարդիկ ավելի հաճախ են քաղցկեղով հիվանդանում, բայց նաեւ բժշկության առաջընթացի և քաղցկեղով հիվանդների ավելի երկար ապրելու արդյունք է։ Այս հարցերի, ինչպես նաեւ քաղցկեղի առաջացման ու բուժման մասին «Հետքը» զրուցել է Ուռուցքաբանության ազգային կենտրոնի թորակալ վիրաբույժ, Կրծքավանդակային վիրաբուժության և ինտերվենցիոն թոքաբանության բաժանմունքի վարիչ Տիգրան Բյուզանդյանի հետ:
Պարզ լեզվով կբացատրե՞ք՝ ինչպես է քաղցկեղն առաջանում մարդու օրգանիզմում։
Մարդու օրգանիզմի բջիջներն անընդհատ աճում և մահանում են։ Մահանալու պրոցեսում աշխատում են դետեկտորներ: Դրանք հուշում են, թե որ բջիջներն են մահացած։ Այդ ազդանշանները փոխանցվում են հատուկ բջիջների, որոնք զբաղվում են մահացած բջիջների ոչնչացմամբ։ Այս գործընթացին զուգահեռ՝ օրգանիզմում մշտապես առաջանում են նաև ուռուցքային բջիջներ։ Նույն մեխանիզմով օրգանիզմը ոչնչացնում է նաև ուռուցքային բջիջները, որոնք տարբեր մուտացիաների արդյունքում են առաջանում։ Լինում են դեպքեր, երբ ուռուցքային բջիջը կարողանում է քողարկվել առողջ բջջի տակ, և օրգանիզմն այն չի ճանաչում որպես ուռուցքային։ Եվ լինում են դեպքեր, երբ ուռուցքային բջիջը կա, այն չի քողարկվում, բայց դրանք վերացնող համակարգն ուղղակի չի կարողանում ճանաչել ուռուցքային բջիջը՝ թույլ լինելու կամ պարզապես չաշխատելու պատճառով։ Սրա հետևանքով ուռուցքային բջիջները կարողանում են գոյատևել, աճում ու բազմանում են։ Արդյունքում ձևավորվում է ուռուցքային հյուսվածք, որը մենք տեսնում ենք այն ժամանակ, երբ այն շատ ավելի մեծ է։
Այսինքն՝ այս ամենը կարող է տեղի ունենալ արտաքին ազդեցություններից անկախ վիճակո՞ւմ:
Այո՛:
Իսկ ո՞ր արտաքին գործոններն են նպաստում կամ քաղցկեղի առաջացման պատճառ դառնում:
Խոսքը կանցերոգենների մասին է։ Դա այն նյութն է, որը մեծացնում է քաղցկեղային բջիջների առաջացման հավանականությունը: Կան և՛ կոնկրետ նյութեր, և՛ միջավայրի գործոններ: Միջավայրի գործոն է աղտոտված օդը, ճառագայթումը և այլն: Դրանք շատ-շատ են։ Միաժամանակ՝ յուրաքանչյուր ուռուցքի համար իր գործոնը կա: Օրինակ՝ թոքի քաղցկեղի համար մոտ 70 ռիսկի գործոն կա, որոնցից մեկը ծխախոտն է, ռադոնը, ասբեստի փոշին և այլն:
Ինչպե՞ս ենք իմանում այս գործոնների մասին:
Այդ գործոնների մասին մենք գլխի ենք ընկել տարիների ընթացքում։ Ժամանակի հետ էլ դրանք հնարավոր է ավելանան կամ պակասեն։ Օրինակ՝ երբ դեռ ասբեստի վնասակար ազդեցության մասին հայտնի չէր, դրա մասին ենթադրել են՝ հիմնվելով նրա վրա, որ թոքերի քաղցկեղ առավել հաճախ առաջանում էր շինարարների մոտ։ Ենթադրել են, որ պատճառը շինարարական փոշին է, որի մեջ կար նաև ասբեստի փոշի։ Հիմա ասբեստ չի օգտագործվում, այսինքն՝ մեկ գործոն պակասեց, բայց հետագայում կարող են կամ արդեն ի հայտ են եկել գործոններ, որոնք մենք դեռ չենք էլ կարող կռահել։
Ճի՞շտ է, արդյոք, որ կան օրգանիզմներ, որոնք առավել հակված են քաղցկեղի, թե՞ սա միֆ է։
Որպեսզի մարդու մոտ չառաջանա ուռուցքային հիվանդություն, մարդը չպիտի ծնվի: Ցանկացած մարդու մոտ առաջանում են ուռուցքային բջիջներ, պարզապես մեխանիզմները վերացնում են դրանք: Այնպես որ՝ բոլոր օրգանիզմներն էլ այս առումով թիրախի տակ են:
Ծխող մարդը վաղ թե ուշ ունենում է քաղցկեղ․ սա ճի՞շտ պնդում է։
Ո՛չ, դա պարտադիր չէ: Ոչ բոլոր ծխող մարդկանց մոտ է հայտնաբերվում քաղցկեղ: Բայց ում մոտ հայտնաբերվում է թոքի քաղցկեղ, նրանք հիմնականում ծխող են: Կան 70-ից ավելի ռիսկի գործոններ, որոնք ազդում են հենց թոքի քաղցկեղի առաջացման վրա։ Կախված է, թե տվյալ օրգանիզմի վրա որն է ազդել։
Վերջին 35 տարում քաղցկեղով հիվանդների թիվը Հայաստանում աճել է 3,3 անգամ։ Սա քաղցկեղով ապրելու տեւողության երկարացման, վաղ հայտնաբերման, թե՞ հիվանդացության իրական աճի հետևանք է։
Քաղցկեղային հիվանդը երբեք չի համարվում ոչ քաղցկեղային՝ հայտնաբերումից ու նույնիսկ բուժումից 10 տարի հետո: Նա միշտ գրանցված է: Ինչքան մեր հիվանդները երկար են ապրում, այդքան Ձեր նշած թիվը մեծանում է: Մենք սկսել ենք ավելի լավ բուժել: 30 տարի անց փոխվել են մոտեցումները, փոխվել են տեխնոլոգիաները, փոխվել է դեղորայքը: Տարեցտարի ամեն ինչն է փոխվում: Որպեսզի հասկանանք՝ մենք ճիշտ ուղղության վրա ենք արդյոք բուժման տեսանկյունից, պետք է տվյալ հիվանդության միջին ապրելիությունը մեծանա, իսկ հիմա քաղցկեղով հիվանդները, որոնք ապրում են հինգ և ավելի տարի, շատացել են: Նաև պետք է հասկանանք, որ ամեն նոր տարվա հայտնաբերվածների բացարձակ քանակի աճի դեպքում կարևոր է, թե դրանից քանի՞սն է ունենում բացասական ելք:
Քաղցկեղի բուժումը ծանր ու երկարատև է: Հայտնաբերվելուց հետո բուժման նկատմամբ վերաբերմունքն ինչպիսի՞ն է մարդկանց մոտ:
Ընդամենը հինգ տարվա մեջ բուժառուների հոգեբանական ընկալումն ու մոտեցումը հիվանդության նկատմամբ փոխվել է։ Մարդկանց վախը չարորակ նորագոյացությունների նկատմամբ կոտրվել է: Նախկինում քաղցկեղն ընկալվում էր որպես մահվան դատավճիռ: Բայց հիմա մարդիկ ավելի լավ են հասկանում՝ ինչ է իրենց սպասվում: Նաև բժիշկների նկատմամբ վստահությունն է մեծացել: Նվազել է այն մարդկանց թիվը, որոնք տարբեր պատճառներով չէին բուժվում: Մարդիկ հասկանում են՝ ինչ է սպասվում իրենց ու գիտակցաբար են գնում բուժման:
Բուժման չգնալու պատճառը ո՞րն է:
Մարդիկ, հիմնականում, կա՛մ ֆինանսական միջոցներ չեն ունենում բուժման համար, կա՛մ քաղցկեղը ուշ փուլում է հայտնաբերվում: Վերջին տարիներին նվազել է չորրորդ փուլում հայտնաբերվողների թիվը, իսկ վաղ փուլում հայտնաբերվողներինը, հակառակը, մեծացել է:
Քաղցկեղի բուժման ո՞ր մեթոդն է Հայաստանում առավել գերակշռող. վիրահատական միջամտությո՞ւնը, ճառագայթայի՞ն, թե դեղորայքային բուժումը։
Գերակշռում են բոլորը: Կախված է հիվանդի վիճակից, հիվանդության տեսակից ու փուլից: Օրինակ՝ թոքի քաղցկեղի բուժման ժամանակ հիվանդը մի դեպքում վիրահատվում և մնում է վերահսկողության տակ, մյուս դեպքում քիմիաթերապիա է ստանում, հետո վիրահատություն է տեղի ունենում: Լինում է՝ մարդը ուժեղ ցավեր է ունենում մետաստազների պատճառով, օրինակ՝ ողնաշարի հատվածում: Այս դեպքում նա ստանում է ճառագայթային բուժում այդ մասի ցավերը մեղմելու համար:
Այսինքն՝ վիրահատական մեթոդը գերակշռող չէ:
Եթե նույնիսկ գերակշռող է, դա քաղցկեղի բուժման համապատասխան վիճակով է պայմանավորված: Նախկինում գերակշռել է վիրահատական մեթոդը՝ քաղցկեղի մասին սխալ պատկերացումների պատճառով։ Հետո հասկացել են, որ կան ուռուցքներ, որոնք ընդհանրապես պետք չէ վիրահատել, հետո՝ որ կան ուռուցքի փուլեր, օրինակ՝ առաջին փուլում պետք է վիրահատել, երկրորդի ժամանակ մտածել է պետք, չորրորդում ընդհանրապես պետք չէ: Հետո պարզվել է, որ, օրինակ, երկրորդ փուլում վիրահատության ժամանակ պետք է զգույշ լինել, որովհետև վիրահատությունն ավելի մեծ պրոգրեսիա կարող է առաջացնել ուռուցքային բջիջների մոտ։ Ավելի ուշ հասկացել են, որ կարելի է քիմիաթերապիայի միջոցով «խեղճացնել» ուռուցքային բջիջները, որից հետո նոր՝ վիրահատել:
Քաղցկեղի բուժման ո՞ր ուղղություններում ունենք առաջխաղացում ու նորարարական մեթոդների առավել ակտիվ կիրառում։
Այս իմաստով մենք չենք կարող «ոտք մեկնել» ԱՄՆ-ի կամ Գերմանիայի հետ: Պետք է դրա համար համեմատվենք ինքներս մեզ հետ, օրինակ՝ ինչ ունեինք մի քանի տարի առաջ և ինչ ունենք հիմա: Հայաստանի առողջապահական համակարգը մեծ քայլերով գնում է առաջ։ Հիմա հայտնվում են նոր մասնագետներ, կենտրոններ ու մասնագիտացված բաժանմունքներ, որոնք մի քանի տարի առաջ չկային: Հայտնվում են բուժման նոր մեթոդներ, որոնք ժամանակին Հայաստանը պարզապես իրեն թույլ տալ չէր կարող։
Քաղցկեղի բուժման նպատակով արտասահման մեկնումների ինչպիսի՞ դինամիկա կա։
Եթե 10 տարի առաջ մարդկանց կեսը, որոնց մոտ հայտնաբերվում էր քաղցկեղ, մտածում էին՝ դրսում որտեղ գնալ բուժվել, ապա ներկայումս մեծ մասը բուժում է ստանում այստեղ՝ Հայաստանում: Այն, ինչ մենք այսօր անում ենք Հայաստանում, չափորոշիչային տեսանկյունից համապատասխանում է այսօրվա համաշխարհային տվյալներին։ Եթե որևէ բժշկական կամ հետազոտական կենտրոն, կամ անհատ ունենում է հաջողություն այս կամ այն փորձաքննության, լաբորատոր հետազոտության մեջ, դրա մասին խոսում է, և դրա մասին իմանում են բոլորը, այդ թվում՝ նաև մենք։ Այս առումով մենք մեկուսացած չենք։
Ներկայում մարդիկ ինչո՞ւ են մեկնում արտերկիր՝ բուժվելու։
Դրսում բուժվելու անհրաժեշտությունն առաջանում է ինչ-որ սարքավորման կարիքի դեպքում, որը Հայաստանում չկա։ Բուժառուն պետք է հասնի մեկ այլ երկիր միայն նրա համար, որ այդ երկրում կա մի այնպիսի սարք, որն իրեն անհրաժեշտ է: Այսօր քաղցկեղի բուժման երեք մեթոդների արսենալը Հայաստանում կա: Եթե կա ենթադրվող դեղորայք, որը Հայաստանում առկա չէ, բայց բուժառուն պետք է ընդունի, մենք առաջարկում ենք՝ մարդիկ ինչ-որ ձև պատվիրեն կամ որևէ մեկի միջոցով բերեն Հայաստան։ Ցանկալի է, որ բուժառուն լինի տանը, իր ընտանիքում և չունենա այն լարվածությունը, որը կարող է ունենալ այլ երկիր գնալու ժամանակ:
Միջազգային փորձում ինչպիսի՞ մեթոդներ կան, որոնք դեռևս հասանելի չեն Հայաստանում։
Շատ բան կա աշխարհում, որ դեռևս Հայաստանում հասանելի չէ: Բայց պետք է հասկանալ՝ ինչքանով են դրանք պետք Հայաստանին: Օրինակ՝ եթե խոսենք վիրահատական սարքավորումների մասին, ապա Հայաստանում չի կարող լինել դեպք, որ ստրատեգիկ նշանակության սարքավորում չունենանք: Պայմանականորեն, եթե մեկ տարվա մեջ նույն տեսակի քաղցկեղով 1000-1500 հիվանդ ենք ունենում, չի կարող ու չի եղել դեպք, որ այդ հիվանդների բուժման համար անհրաժեշտ սարքավորումները չունենանք: Նրանք, որոնք հասանելի չեն Հայաստանում, պայմանավորված են այդ խնդրով կամ քաղցկեղի տեսակով հազվադեպ հայտնաբերմամբ: Այդ սարքերը չափազանց թանկ արժեն, դրա համար դրվում է ծախսի արդյունավետության հարցը։
Եթե մարդը բուժվել է քաղցկեղից, որքա՞ն է հավանականությունը, որ հիվանդությունը կկրկնվի։
Ցանկացած ուռուցքային հիվանդություն կարող է կրկնվել։ Բայց յուրաքանչյուր տեսակ ուռուցքի համար և յուրաքանչյուր անձի համար դա ուրույն ցուցանիշ է, և դա հաշվելի չէ։ Ընդհանրապես, երբ խոսում ենք քաղցկեղի մասին, կանխատեսելի է հիվանդի մոտ մետաստազներ առաջանալու և ռեցիդիվի փուլ մտնելու ուշ կամ շուտ լինելը: Բայց որոշել, թե հիվանդը նորից կունենա քաղցկեղ կամ չի ունենա, դեռևս, ցավոք, հաշվելի չէ։ Քաղցկեղը և դրա բուժման ընթացքը դոգմա չէ: Ամենապարզ ուռուցքն էլ կարող է զարմանալիորեն արագ տարածվել ու մետաստազներ առաջացնել, բայց այն ուռուցքը, որը թվում էր, թե անհույս է, կարող է հակառակ էֆեկտն ունենալ՝ կայունանալ ու չկրկնվել։
Քաղցկեղի հայտնաբերման ի՞նչ ծրագրեր կան, որոնք ֆինանսավորում են պետությունը և բժշկական կենտրոնները:
Անվճար ստուգումներն իրականացվում են պետական ֆինանսավորմամբ՝ կրծքագեղձի, արգանդի վզիկի ու կոլորեկտալ քաղցկեղի հայտնաբերման նպատակով։
Քաղցկեղի վաղ հայտնաբերման համար ի՞նչ պետք է իմանա և անի յուրաքանչյուր մարդ։ Որո՞նք են այն ընդհանուր նշանները, որոնց միջոցով օրգանիզմը «հուշում» է քաղցկեղի գուցե վաղ կամ նախաքաղցկեղային փուլի մասին։
Ամեն օրգանի համար սպեցիֆիկ է։ Օրինակ՝ եթե թոքերի քաղցկեղի մասին ենք խոսում, ապա դրա նշաններն են՝ հազը, ցավը կրծքավանդակում, խորխարտադրությունն ու արյունախխումը, կանանց քաղցկեղների դեպքում, բնականաբար, այլ գանգատներ են։ Բայց պետք է հիշենք, որ եթե գանգատ կա, մեծամասամբ նշանակում է, որ քաղցկեղն արդեն բարձր փուլում է, առաջին կամ երկրորդ փուլում չէ։ Միաժամանակ՝ մարդը կարող է գանգատներ ունենալ, բայց պատճառը լինեն մետաստազները։ Օրինակ, երբ գլխուղեղում մետաստազներ են առաջանում, գլուխը սկսում է ցավել, բայց մարդու մոտ հայտնաբերվում է թոքի քաղցկեղ։
2024 թվականի տվյալներով, ՀՀ-ում քաղցկեղով հաշվառված 70 961 բուժառու է եղել։ Ու չնայած 2024 թվականին նոր հայտնաբերված դեպքերի գրեթե կեսը՝ 48,4 տոկոսը, հայտնաբերվել է հիվանդության զարգացման 1-2-րդ՝ վաղ փուլում, ինչը մեծացնում է քաղցկեղի բուժման հավանականությունը, Հայաստանում ընդհանուր մահերի պատճառների մեջ քաղցկեղը երկրորդ տեղում է։ Պետք է հիշել, որ քաղցկեղի դեմ պայքարի առաջին քայլը ժամանակին հետազոտվելն է։

Cancer Treatment Has Improved in Armenia, Says Oncology Surgeon
Cancer detection rates in Armenia are increasing year by year. According to experts, this increase means that people are getting cancer more often, but it is also a result of medical progress and cancer patients living longer. Hetq spoke to Tigran Byuzandyan, a surgeon at the National Oncology Center and head of the Department of Thoracic Surgery and Interventional Pulmonology, about these issues, as well as the development and treatment of cancer.
Can you explain in simple terms how cancer develops in the human body?
The cells of the human body are constantly growing and dying. Detectors work in the process of dying. They tell which cells are dead. These signals are transmitted to special cells that are engaged in the destruction of dead cells. In parallel with this process, tumor cells are also constantly forming in the body. The body also destroys tumor cells, which arise because of various mutations, using the same mechanism. There are cases when a tumor cell can hide under a healthy cell, and the body does not recognize it as a tumor. And there are cases when a tumor cell is there, it is not hidden, but the system that eliminates them simply cannot recognize the tumor cell, due to being weak or simply not working. As a result, tumor cells can survive, grow and multiply. As a result, tumor tissue is formed, which we see when it is much larger.
In other words, can all this happen independently of external influences?
And what external factors contribute to or cause the development of cancer?
We are talking about carcinogens. This is a substance that increases the likelihood of the development of cancer cells. There are both specific substances and environmental factors. Environmental factors include polluted air, radiation, etc. There are many of them. At the same time, each tumor has its own factor. For example, there are about 70 risk factors for lung cancer, one of which is smoking, radon, asbestos dust, etc.
How do we learn about these factors?
We have learned about these factors over the years. Over time, they may increase or decrease. For example, when the harmful effects of asbestos were not yet known, they assumed this since lung cancer most often occurred in construction workers. They assumed that the cause was construction dust, which also contained asbestos dust. Now asbestos is not used, that is, one factor has disappeared, but in the future factors may or have already appeared that we cannot even guess.
Is it true that there are organisms that are more prone to cancer, or is this a myth?
For a person not to develop cancer, a person should not be born. Any person develops cancer cells; mechanisms simply eliminate them. So, all organisms are below the target in this regard.
A smoker eventually gets cancer. Is this a true statement?
No, it is not necessary. Not all smokers develop cancer. But those who do develop lung cancer are mostly smokers. There are more than 70 risk factors that affect the development of lung cancer. It depends on which organism is affected.
In the last 35 years, the number of cancer patients in Armenia has increased 3.3 times. Is this a consequence of the increase in the duration of living with cancer, early detection, or a real increase in the incidence.
A cancer patient is never considered non-cancerous, even 10 years after detection and even after treatment. He is always registered. The longer our patients live, the more the number you mentioned increases. We have begun to treat better. After 30 years, approaches have changed, technologies have changed, and medications have changed. Everything changes every year. To understand whether we are on the right track in terms of treatment, the average survival rate for a given disease should increase, and now the number of cancer patients who live for five or more years has increased. We also need to understand that with each new year, the absolute number of new cases increases, and how many of them have a negative outcome is important.
Cancer treatment is difficult and long. What is the attitude of people towards treatment after it is detected?
In just five years, the psychological perception and approach of patients to the disease has changed. People's fear of malignant neoplasms has been broken. Previously, cancer was perceived as a death sentence. But now people understand better what awaits them. Trust in doctors has also increased. The number of people who did not receive treatment for various reasons has decreased. People understand what awaits them and consciously go for treatment.
What is the reason for not seeking treatment?
People, in general, do not have either the financial means for treatment, or the cancer is detected at a late stage. In recent years, the number of people diagnosed at stage four has decreased, and the number of people diagnosed at an early stage has increased.
The number of people with cancer, on the contrary, has increased.
Which method of cancer treatment is the most prevalent in Armenia: surgery, radiation, or drug treatment?
All of them are prevalent. It depends on the patient's condition, type, and stage of the disease. For example, during the treatment of lung cancer, in one case the patient is operated on and remains under control, in another case he receives chemotherapy, and then surgery occurs. Sometimes a person has severe pain due to metastases, for example, in the spine. In this case, he receives radiation treatment to alleviate the pain in that part.
That is, the surgical method is not predominant.
Even if it is predominant, it is due to the corresponding state of cancer treatment. In the past, the surgical method prevailed due to misconceptions about cancer. Then they realized that there are tumors that do not need surgery at all, then that there are stages of the tumor, for example, in the first stage you need to have surgery, in the second you need to think about it, in the fourth you do not need it at all. Then it turned out that, for example, in the second stage, you need to be careful during surgery, because surgery can cause greater progression in tumor cells. Later they realized that it is possible to “impoverish” tumor cells with chemotherapy, after which you can only have surgery.
In which areas of cancer treatment do we have progress and more active use of innovative methods?
In this sense, we cannot move parallel with the USA or Germany. For this, we need to compare ourselves, for example, what we had a few years ago and what we have now. The healthcare system of Armenia is making great strides forward. Now new specialists, centers, and specialized departments are appearing that did not exist a few years ago. New treatment methods are emerging that Armenia simply could not afford at the time.
What are the dynamics of trips abroad for cancer treatment?
If ten years ago, half of people diagnosed with cancer were wondering where to go abroad for treatment, now the majority are receiving treatment here in Armenia. What we are doing in Armenia today corresponds to today's global data in terms of standards. If any medical or research center, or individual is successful in this or that examination, laboratory research, they talk about it, and everyone learns about it, including us. In this regard, we are not isolated.
Why do people in Armenia travel abroad for treatment today?
The need for treatment abroad arises in case of need for some equipment that is not available in Armenia. The patient must go to another country only because there is a device that he needs in that country. Today, Armenia has an arsenal of three methods of cancer treatment. If there is a medication that is not available in Armenia, but the patient needs to take it, we suggest that people order it in some form or have it brought to Armenia through someone. It is desirable that the patient be at home, with his family, and not have the tension that he may have when traveling to another country.
What methods are there in international practice that are not yet available in Armenia?
There are many things in the world that are not yet available in Armenia. But we need to understand how much Armenia needs them. For example, if we talk about surgical equipment, then there cannot be a case in Armenia that we do not have equipment of strategic importance. Conventionally, if we have 1,000-1,500 patients with the same type of cancer in a year, there cannot be and has not been a case that we do not have the necessary equipment to treat these patients. Those that are not available in Armenia are due to that problem or the rare detection of the type of cancer. These devices are extremely expensive, which is why the question of cost-effectiveness arises.
If a person has been cured of cancer, what is the probability that the disease will recur?
Any cancer can recur. But for each type of cancer and for each person, it is a unique indicator, and it is not quantifiable. In general, when we talk about cancer, it is predictable that the patient will develop metastases and enter the relapse phase eventually. But to determine whether the patient will have cancer again or not, unfortunately, it is still not quantifiable. Cancer and its treatment are not dogmas. Even the simplest tumor can spread surprisingly quickly and cause metastases, but the tumor that seemed hopeless can have the opposite effect - stabilize and not recur.
What cancer detection programs are there that are funded by the state and medical centers?
Free screenings are conducted with state funding to detect breast, cervical, and colorectal cancer.
What steps should individuals take to detect cancer early? What common warning signs might the body show that could indicate an early or precancerous stage of cancer?
It is specific for each organ. For example, if we are talking about lung cancer, then its signs are cough, chest pain, sputum production, and hemoptysis; in the case of women's cancers, of course, there are other complaints. But we must remember that if there is a complaint, it mostly means that the cancer is already in an advanced stage, not in the first or second stage. At the same time, a person may have complaints, but the cause may be metastases. For example, when metastases occur in the brain, the head starts to hurt, but a person is diagnosed with lung cancer.
According to 2024 data, there were 70,961 patients with cancer registered in the Republic of Armenia. And although almost half of the newly detected cases in 2024, 48.4 percent, were detected in the 1st-2nd stage of the disease, which increases the likelihood of cancer treatment, cancer is the second leading cause of death in Armenia. It should be remembered that the first step in the fight against cancer is to get assessed on time.