Ռոբերտ Քոչարյանը՝ վարչապետի թեկնածու
«Հայաստան» դաշինքի վարչապետի թեկնածուն երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն է, ինչպես և 2021-ին։ Այսօր՝ մարտի 16-ին, «Հայաստան» դաշինքը ներկայացրեց իր նախընտրական ձևաչափը և վարչապետի թեկնածուին։ Վերջին ամիսներին Քոչարյանն ասում էր, որ հարցումներ են անցկացնում, և վարչապետի թեկնածուն լինելու է իրենց ուժի ամենաբարձր ռեյտինգ ունեցողը։
️«Չեմ հանգստանալու այնքան ժամանակ, մինչև այս իշխանությունը չհեռացվի։ Բայց դա բավարար չէ։ Պետք է պատասխան տան նրանք, ովքեր մեղավոր են մեր հազարավոր հերոսների մահվան համար, ովքեր հանձնեցին Արցախը, ովքեր ստիպում են մեր ժողովրդին մոռանալ իր հերոսական անցյալը»,- նշեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը։
Դաշինքի կազմում խորհրդարանական ընտրություններին կմասնակցեն Ռոբերտ Քոչարյանը, ՀՅԴ-ն և հանրային, հասարակական գործիչներ, ինչպես նաև՝ «ԱռԱջ» կուսակցությունը, որի նախագահ Սևակ Խաչատրյանը նախորդ տարի Վաղարշապատի ընտրություններին մասնակցում էր «Հաղթանակ» կուսակցությունների դաշինքի կազմում։ Նա համայնքապետի թեկնածուն էր, նրա ղեկավարած ուժը հավաքեց 31,9 տոկոս ձայն՝ զբաղեցնելով երկրորդ տեղը։
«Հայաստան» դաշինքն ընտրություններին մասնակցում է «Միասին կարող ենք» կարգախոսով։ Իրականություն ստեղծող, ոչ թե իրականության հետ հաշտվող Հայաստան է տեսնում Իշխան Սաղաթելյանը, եթե իրենց ուժն ընտրվի։
«Մենք առաջարկում ենք այլընտրանք մեր ժողովրդի համար, այլընտրանք՝ հիմնված երեք անկյունաքարերի վրա․
- Անվտանգ և մրցունակ պետություն. Հայաստանը պետք է լինի ոչ թե իրականության հետ հաշտվող, այլ իրականություն ստեղծող պետություն։
- Ինքնության վրա հիմնված ազգային պետություն. որտեղ հայոց լեզուն, մշակույթը, ընտանիքն ու Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին մեր գոյության հիմքերն են։ Մենք պետք է լինենք արդիական՝ պահպանելով մեր արմատները։
- Համահայկականություն. Հայաստանը բոլոր հայերի պետությունն է։ Սփյուռքը մեր ռազմավարական ուժն է և պետականաշինության մասնակիցը»,- ասաց ՀՅԴ ԳՄ ներկայացուցիչ Իշխան Սաղաթելյանը։
«Հայաստան» դաշինքն այժմ խորհրդարանի ամենամեծ ընդդիմադիր խմբակցությունն է։ 2021-ին ստացել էր ձայների մոտ 21%-ը։ Այդ ժամանակ ցուցակը գլխավորող ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն իր մանդատը չէր վերցրել։ Նա հայտնել էր, որ նախկինում էլ պատգամավոր եղել է, բայց գործադիր իշխանության մարդ է։
«Այնպես է ստացվել, որ ժամանակին եղել եմ թե՛ Արցախի, թե՛ Հայաստանի խորհրդարանների պատգամավոր, սակայն բնավորության կերտվածքով միշտ հանդիսացել եմ գործադիր իշխանության մարդ։ Համոզված եմ, որ հիմա ավելի ճիշտ է տեղս զիջել թիմակիցներիս, որոնցից յուրաքանչյուրը, վստահ եմ, լավ պատգամավոր է դառնալու»,- հայտարարել էր Քոչարյանը։
Մինչև 2026 թվականը դաշինքի պատգամավորներից մի քանիսը հեռացան ԱԺ-ից՝ շարունակելու իրենց մասնագիտական գործունեությունը։ Արմեն Չարչյանը վերադարձավ «Իզմիրլյան» բժշկական կենտրոնի գործադիր տնօրենի պաշտոնին, Արամ Վարդևանյանն էլ շարունակեց իրավաբանությամբ զբաղվել։ Չարչյանի հրաժարականից հետո ցուցակում ընդգրկված եւս երկու հոգի հրաժարվեց մանդատից, խորհրդարան անցավ Լևոն Քոչարյանը, որը կալանավորված էր ոստիկանների հետ միջադեպի համար։
Այս հինգ տարվա ընթացքում դաշինքի շարքերը լքեցին նաև «Վերածնվող Հայաստան» կուսակցության անդամները՝ բացառությամբ Զեմֆիրա Միրզոևայի, որը ներկայացնում էր ազգային փոքրամասնության՝ ասորիների շահերը։
Ընդդիմադիր «Հայաստան» դաշինքի կազմում խորհրդարան էր անցել նաև Անդրանիկ Թևանյանը, որը մանդատը վայր դրեց և գլխավորեց «Մայր Հայաստան» ուժը Երևանի ավագանու ընտրություններում։ Առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին Թևանյանը կմասնակցի Գագիկ Ծառուկյանի ուժի հետ։
Հիշեցնենք՝ Ազգային ժողովի հերթական ընտրությունները Հայաստանում կանցկացվեն 2026 թվականի հունիսի 7-ին։

Роберт Кочарян – кандидат на пост премьер-министра
Кандидатом на пост премьер-министра от блока “Айастан”, как и в 2021-ом году, стал второй президент Армении Роберт Кочарян. 16 марта блок представил свой предвыборный формат и своего кандидата на пост главы правительства. В последние дни Кочарян, касаясь результатов проведенных социологических опросов, сообщил, что кандидатом от их силы станет деятель с наиболее высоким рейтингом.
“Я не успокоюсь до тех пор, пока эта власть не уйдет. Но этого будет недостаточно. Виновные в смерти тысяч наших героев, сдавшие Арцах, заставляющие наш народ забыть свое героическое прошлое должны понести ответственность”,- заявил Кочарян.
В составе блока “Айастан” в предстоящих парламентских выборах примут участие Роберт Кочарян, члены АРФ Дашнакцутюн, общественные деятели, а также партия “АрАдж”, председатель которой Севак Хачатрян участвовал в прошлогодних выборах в совет старейшин Вагаршапата в качестве кандидата на пост главы общины от блока “Айастан”. Возглавляемая Хачатряном сила набрала 31,9% голосов, заняв второе место.
В предстоящих выборах в Национальное Собрание блок “Айастан” участвует под девизом “Вместе мы можем”. Как отметил представитель АРФ Дашнакцутюн Ишхан Сагателян, в случае их избрания в НС Армения будет не мириться с реальностью, а создавать ее. По его словам, Армения должна стать основанным на идентичности национальным государством, основу существования которого составят армянский язык, культура, семья и Армянская Апостольская святая церковь.
На данный момент блок “Айастан” является самой большой оппозиционной фракцией парламента. В 2021 году эта политическая сила получила около 21% голосов избирателей. Возглавлявший тогда предвыборный список кандидатов Роберт Кочарян не взял свой мандат, заявив, что в прошлом тоже был депутатом, но видит себя прежде всего в исполнительной власти.
“Так получилось, что в свое время я был депутатом как парламента Арцаха, так и парламента Армении, однако в силу склада своего характера я больше человек исполнительной власти. Убежден, что сейчас правильнее будет уступить свое место членам моей команды, каждый из которых, уверен, станет хорошим депутатом”,- заявил Р.Кочарян.
До 2026 года некоторые депутаты от блока покинули парламент, чтобы вернуться к своей профессиональной деятельности. Так, Армен Чарчян вновь занял должность исполнительного директора медцентра “Измирлян”, Арам Вардеванян продолжил заниматься юриспруденцией. После отставки Чарчяна от мандатов отказались еще два входящих в предвыборный список кандидата, в результате чего в парламент прошел Левон Кочарян, который вскоре был арестован в связи с участием в инциденте с полицейскими.
За прошедшие пять лет ряды депутатов от блока “Айастан” покинули также члены партии “Возрождающаяся Армения”, за исключением Земфиры Мирзоевой, которая представляет интересы нацменьшинства – ассирийцев.
В составе оппозиционного блока “Айастан” в Национальное Собрание прошел также Андраник Теванян, который в дальнейшем сложил депутатский мандат, чтобы принять участие в выборых в совет старейшин Еревана, на которых он возглавил партию “Майр Айастан” (“Мать-Армения”). В предстоящих парламентских выборах Теванян примет участие в составе политической силы, возглавляемой крупным предпринимателем Гагиком Царукяном.