ԱԲ գործարանն ընդլայնվում է. Հայաստանը GPU-ների քանակով աշխարհի առաջատար հնգյակում կարող է լինել
Հայաստանում կառուցվող Արհեստական բանականության (ԱԲ) գործարանի հզորությունը կրկնապատկվի: Այս մասին Երևանի պետական համալսարանում ապրիլի 18-ին՝ AI Conf 2026 համաժողովի ընթացքում, հայտարարեց Firebird ընկերության համահիմնադիր Ալեքսանդր Եսայանը՝ նշելով, որ շուտով կհայտարարվի նախագծի երրորդ փուլի մեկնարկի մասին:
ԱԲ գործարանը կամ AI Factory-ն Firebird ընկերության, Nvidia-ի և Հայաստանի կառավարության համատեղ նախագիծն է։ Առաջին փուլի համար հայտարարվել էր 500 միլիոն դոլար ներդրումների մասին։ 2026-ի փետրվարի 10-ին Firebird-ը և ԱՄՆ կառավարությունը պաշտոնապես հայտարարեցին՝ մեկնարկում է նախագծի երկրորդ փուլը, ներդրումների ծավալը հասցվելու է շուրջ 4 միլիարդ դոլարի։ Տարեվերջին նախատեսվում է Հրազդանում գործարկել երկրորդ փուլի համար հայտարարված 50 հազար GPU-ները։
Երրորդ փուլում նախատեսվում է Հայաստանում կենտրոնացնել ևս 60 հազար գրաֆիկական պրոցեսոր (GPU) ու դրանց ընդհանուր քանակը հասցնել 110 հազարի: Եսայանի խոսքով՝ համալրման նպատակով ակտիվ բանակցություններ են ընթանում Հայաստանի կառավարության հետ՝ անհրաժեշտ էլեկտրաէներգիայի տրամադրման շուրջ:
NVIDIA ընկերության փոխնախագահ Ռև Լեբարեդեանը նշում է՝ տարեվերջին, երբ գործարկվեն 50 հազար GPU-ները, Հայաստանը դրանց քանակով աշխարհի լավագույն հնգյակում կհայտնվի՝ շրջանցելով Եվրոպայի խոշոր պետություններին:
«Այսօր աշխարհում ոչ ոք չգիտի՝ ինչպես օգտագործել ԱԲ-ն, ինչը հավասար հնարավորություններ է տալիս թե՛ Հայաստանին, թե՛ ԱՄՆ-ին։ Մենք հիմա դառնում ենք ԱԲ-ի առումով հարուստ երկիր, բայց մեզնից է կախված՝ կօգտվենք այս հնարավորությունից, թե՝ ոչ։ Մենք հնարավորություն ունենք մյուսներից ավելի արագ շարժվելու»,- ընդգծում է Լեբարեդեանը:
Նրա խոսքով՝ նախագծի առաջին գործնական արդյունքները շուտով տեսանելի կլինեն: Առաջին փուլի 6 հազար GPU-ները հետազոտողներին հասանելի կդառնան առաջիկա մեկ ամսվա ընթացքում:
«Սա հնարավորություն է նոր գաղափարներ ունեցող մարդկանց համար՝ վերակառուցելու ապագայի մասին մեր պատկերացումները։ Մեզ պետք չէ իմանալ, թե ինչպես են ինչ-որ բաներ արվել վերջին 50 տարիների ընթացքում. մենք պետք է լինենք ստեղծագործ ու ստեղծենք ապագան»,- ասում է NVIDIA-ի փոխնախագահը։
Երեկ՝ ապրիլի 17-ին, Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության և Firebird AI ընկերության միջև ստորագրվեց բարձր արտադրողականությամբ հաշվողական ռեսուրսների ձեռքբերման պայմանագիր։ Պետությունը ձեռք կբերի 25 միլիոն ԱՄՆ դոլար արժողությամբ ռեսուրսներ։
Հաշվողական այս ռեսուրսները կտրամադրվեն ստարտափներին, գիտահետազոտական խմբերին, ուսումնական հաստատություններին և անհատ մասնագետներին։

Capacity of AI Factory Being Built in Armenia to Double
Firebird co-founder Alexander Yesayan, during the AI Conf 2026 conference at Yerevan State University on April 18, announced that the capacity of the AI Factory now under construction in Armenia will double.
The AI Factory is a joint project of Firebird, Nvidia, and the Armenian government. Investments totaling US$500 million were announced for the first phase. On February 10, 2026, Firebird and the U․S․ government officially announced the launch of the second phase of the project and an investment increase of $4 billion. By the end of the year, it is planned to launch the 50,000 GPUs announced for the second phase in the town of Hrazdan.
In the third phase, it is planned to centralize another 60,000 graphics processors (GPUs) in Armenia and increase their total number in the country to 110,000. Yesayan said active negotiations are underway with the Armenian government to provide the necessary electricity for the replenishment.
NVIDIA VP Rev Lebaredian noted that by the end of the year, when 50,000 GPUs are launched, Armenia will be among the top five in the world in terms of their number, overtaking major European countries.
“Today, no one in the world knows how to use AI, which gives equal opportunities to both Armenia and the United States. We are now becoming a rich country in terms of AI, but it depends on us whether we will take advantage of this opportunity or not. We have the opportunity to move faster than others,” Lebaredian stressed.
He believes the first practical results of the project will be visible soon. The 6,000 GPUs of the first stage will become available to researchers within the next month.
“This is an opportunity for people with new ideas to rebuild our ideas about the future. We don’t need to know how things have been done over the past 50 years. we must be creative and create the future,” Lebaredian said.
$500 Million for an AI Factory: What Armenia Stands to Gain
Armenia’s Ministry of High-Tech Industry and Firebird AI signed an agreement on April 17 for the acquisition of high-performance computing resources. The state will acquire resources worth $25 million.
These computing resources will be provided to startups, research groups, educational institutions, and individual specialists.