Ինչ են խոստանում քաղաքական ուժերը արցախցիներին
Արցախի հարցն ու արցախահայության ապագան հայկական քաղաքական դիսկուրսի կենտրոնական հարցերից են: Դա են ցույց տալիս 2026-ի հունիսի 7-ի խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցող 19 քաղաքական ուժերի նախընտրական ծրագրերը։ Թեև կուսակցությունների մեծ մասն այս կամ այն կերպ անդրադառնում է այս թեմային, որեւէ մեկը հստակ ճանապարհային քարտեզ չի ներկայացնում, հատկապես, երբ Արցախի հարցը դիտարկվում է ավելի լայն համատեքստում, քան պարզապես ՀՀ-ում արցախցիների սոցիալական խնդիրների լուծում:
Այն քաղաքական ուժերը, որոնք բարձրաձայնում են արցախցիների՝ Արցախ վերադառնալու իրավունքը, մեծամասամբ բավարարվում են ընդհանուր ձևակերպումներով՝ առանց հստակեցնելու, թե ինչպես են պատրաստվում իրացնել կամ պաշտպանել այդ իրավունքը:
Ընդհանուր առմամբ, Արցախին առնչվող դրույթները կարելի է պայմանականորեն բաժանել երկու ուղղության՝ ՀՀ-ում արցախահայության ինտեգրում (ներքին քաղաքականության հարց) և վերադարձ հայրենիք (միջազգային բանակցությունների օբյեկտ): Միաժամանակ, նախընտրական պայքարին մասնակցում են ուժեր, որոնք «փակել են Արցախի էջը», հետեւաբար իրենց ծրագրերում չեն անդրադառնում ո՛չ Արցախի խնդրին, ո՛չ էլ արցախցիների սոցիալական հարցերին։
«Ռեֆորմիստների» կուսակցության 6 կետանոց ծրագրում Արցախն ու արցախցիները որեւէ կերպ չեն հիշատակվում:
«Բոլորին դեմ եմ» ժողովրդավարական կուսակցությունը խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցում է այլ՝ կայուն մեծամասնության չեղարկման, ընտրական շեմի իջեցման օրակարգով։ Սա իրականացնելուց հետո կուսակցությունը կլուծարվի և կանցկացվեն արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ։
«Ուժեղ Հայաստան» դաշինքը խոստանում է «ուժեղ ու հարատև խաղաղություն»՝ հիմնված ինքնիշխանության ու տարածքային ամբողջականության վրա: Արցախից բռնի տեղահանվածներին խոստանում է Հայաստանի Հանրապետությունում ձևավորել «համապատասխան սոցիալ-տնտեսական, մշակութային միջավայր՝Հայաստանի Հանրապետությունում լիարժեք ինտեգրման համար»: Թե որն է այդ միջավայրը և ինչպես պետք է դրան հասնել, նախընտրական ծրագրում այս ուժը չի բացահայտում: Ծրագրում առանց մանրամասների նշված է, որ արցախահայության բնակարանային ապահովման համապարփակ ծրագրեր են իրականացնելու՝ վերջիններիս «մարդկային ու մասնագիտական ներուժը դիտարկելով որպես ՀՀ սրընթաց զարգացման կապիտալ»:
Դաշինքն առաջնահերթ է համարում արցախցիների միջազգայնորեն սահմանված իրավունքների լիարժեք վերականգնումը՝ «շարունակական և համակարգված քաղաքականություն վարելով»: Միջազգային կառույցների ներգրավմամբ ամբողջ աշխարհում (այդ թվում՝ Արցախում), հայ ազգային ժառանգության պահպանումը ոչնչացումից իր ամենօրյա քաղաքականության մասն է դարձնելու:
«Հայաստանի շնորհապետական» կուսակցության նախընտրական ծրագիրը ԿԸՀ կայքում առկա չէ: Այս քաղաքական ուժի վարչապետի թեկնածու Գուրգեն Սիմոնյանը Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում նշել է, որ Ղարաբաղը հայկական տարածք է, բայց թե երբ այն Հայաստանի մաս կլինի, «ոչ ոք չի կարող ասել»:
«Նոր ուժ» ռեֆորմիստական կուսակցությունը, խոսելով Արցախի մասին, հղում է անում ՄԱԿ-ի կանոնադրությամբ սահմանված ազգերի ինքնորոշման սկզբունքին ու դա համարում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման ճանապարհը: Ընդգծելով Արցախի ժողովրդի՝ իր հայրենիքում ապրելու «անառարկելի իրավունքը»՝ կուսակցությունը չի մանրամասնում, թե ինչ գործողություններով է հասնելու այդ իրավունքի իրացմանը:
«Միասնության թևեր» կուսակցությունը Հայաստանի ապագան պատկերացնում է առանց թաքնված օրակարգերի և երկակի ստանդարտների: Իշխանության գալու դեպքում կուսակցությունը պատրաստվում է հրապարակել Արցախյան բանակցությունների պատմությունը, 2016 թվականի քառօրյա և 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմների վերաբերյալ ԱԺ զեկույցները՝ հնարավորություն տալով Հայաստանի ժողովրդին իմանալու, թե «ինչն է խարխլել հայոց պետականության հիմքերը»։ «Միասնության թևեր» կուսակցությունը խոստանում է պաշտպանել հայերի իրավունքները միջազգային ատյաններում, «այդ թվում՝ հատուցումներ արցախցիների իրավունքների խախտումների համար»։ Առաջնահերթ է լինելու գերիների, անհայտ կորածների, ինչպես նաև զոհված հերոսների ընտանիքների իրավունքների միջազգային պաշտպանությունը: Այս քաղաքական ուժը խոստանում է առաջ մղել արցախցիների ապահով, արժանապատիվ և կամավոր վերադարձի հիմնարար իրավունքը միջազգային օրակարգում:
Հստակ քայլերի հաջորդականություն վերոնշյալ ծրագրերն ու նպատակները իրականություն դարձնելու համար՝ ծրագրում նշված չէ:
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը կողմ է Հայաստանի ու Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորմանը, բայց առանց միակողմանի զիջումների: Արդար և կայուն խաղաղության ապահովման համատեքստում այս քաղաքական ուժը խոստանում է հետևողականորեն առաջ մղել Արցախի «հայության հիմնարար իրավունքների ճանաչումն ու պաշտպանությունը, ներառյալ վերադարձի իրավունքը` միջազգային իրավունքի և միջազգային մեխանիզմների շրջանակում»: Այս ընդհանուր ձևակերպումից զատ, գործարար Գագիկ Ծառուկյանի գլխավորած ուժի ծրագրում Արցախի հարցին անդրադարձ չկա:
«Ազգային-ժողովրդավարական բևեռ» համահայկական կուսակցության նախընտրական ծրագրի չորրորդ մասը վերաբերում է Արցախին: 2023 թվականին Արցախում տեղի ունեցած իրադարձությունները կուսակցությունը գնահատում է որպես էթնիկ զտում։ Կուսակցությունը խոստանում է ապահովել արցախցիների վերադարձի իրավունքը, բացառել ՀՀ-ում արցախցիների նկատմամբ խտրականությունը և վերականգնել բանակցային գործընթացը՝ միջազգային միջնորդական ձևաչափով:
«Քոչարի ազգային վերածնունդ և ազգի զարթոնք» կուսակցությունը խոստանում է վարձկանների բանակի միջոցով վերադարձնել Արցախը:
«Հայ ազգային կոնգրես» կուսակցությունը կողմ է արցախցիների հավաքական վերադարձի իրավունքը պաշտպանելուն, միաժամանակ մեծապես կենտրոնանում է Հայաստանում արցախցիների սոցիալ-տնտեսական ինտեգրման ու աջակցության ծրագրերի վրա։ ՀԱԿ-ը խոստանում է իրականացնել այնպիսի ծրագրեր, որոնք կապահովեն արցախցիների արժանապատիվ, անվտանգ ու կայուն ապագան Հայաստանում: Բնակարանային իրականացվող ծրագրին զուգահեռ, արցախահայերը հնարավորություն կունենան վերստեղծել իրենց նախկին համայնքները համատեղ կոմպակտ բնակվելու պայմաններում՝ ըստ շրջանների, քաղաքների ու գյուղերի։ Միաժամանակ բնակարանների ապահովման ծրագրի շրջանակում աջակցության չափը կհամապատասխանեցնի շուկայական գներին: Քաղաքական ուժը արցախցիներին ֆինանսական աջակցություն է խոստանում այնքան ժամանակ, քանի դեռ ընտանիքները չեն ունենա սեփական բնակարան ու կայուն աշխատանք։ Կուսակցությունը խոստանում է իրականացնել աջակցության այլ ծրագրեր (վերապատրաստման, աշխատանքի տեղավորման, մասնագիտական վերաորակավորման), սակայն չի հստակեցնում դրանց տարբերությունը գործող իշխանությունների իրականացրած ծրագրերից:
Այս բոլոր ծրագրերին զուգահեռ, ՀԱԿ-ը խոստանում է պաշտպանել արցախցիների վերադարձի, սեփականության ու այլ իրավունքները միջազգային ատյաններում ու դատարաններում։
«Հանրապետություն» կուսակցությունը որևէ հիշատակում Արցախի կամ արցախցիների մասին չունի, բայց պլանավորում է դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատել Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ:
«Քրիստոնեա-ժողովրդավարական» կուսակցությունը և «Ալյանս» առաջադիմական ցենտրիստական կուսակցությունը նախընտրական ծրագիր չեն ներկայացրել ԿԸՀ կայքում, հանրային խոսույթներում էլ Արցախի հարցին չեն անդրադարձել:
«Ժողովրդավարական համախմբում» կուսակցությունը խոստանում է արցախահայերի վերադարձ միջազգային իրավունքի շրջանակներում։ Նախընտրական ծրագրի տրամաբանությանը հավատարիմ՝ այս ուժը որևէ հստակ քայլ կամ գործողություն այդ նպատակի իրականացման համար չի նշում:
«Դեմոկրատիա, օրենք, կարգապահություն» կուսակցությունը նույնպես նախընտրական ծրագիր չի ներկայացրել ԿԸՀ: Պաշտոնական սոցիալական էջերով տարածված հրապարակումներում կուսակցության ներկայացուցիչները արցախցիներին խոստանում են վերադարձ հայրենիք, բայց թե ինչպես՝ չեն նշում:
Իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը 25 էջանոց նախընտրական ծրագրում մի տող է նվիրել արցախցիներին, այն է՝ «Ղարաբաղից տեղահանված 10 հազար ընտանիքի բնակապահովում»:
«Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքը խոստանում է պաշտպանել արցախցիների իրավունքները, բայց ինչպե՞ս՝ հայտնի չէ: Այդ պաշտպանությունը չի ենթադրում արցախցիների վերադարձ հայրենիք: Փոխարենը խոստանում է իրականացնել բռնի տեղահանված արցախցիների բնակարանային ու զբաղվածության ապահովման արդյունավետ ծրագրեր:
Դաշինքը «գործուն քայլեր» է խոստանում Ադրբեջանում պահվող բոլոր հայերի, ներառյալ՝ Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարության ազատ արձակման համար, նաեւ՝ աշխատանք միջազգային հարթակներում Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած հայկական հուշարձանների պաշտպանության ուղղությամբ։
«Հանուն հանրապետության» ժողովրդավարության պաշտպանների դաշինք կուսակցությունը ծրագիր չի ներկայացրել, իսկ իր պաշտոնական կայքում ներկայացված նպատակների շարքում Արցախի մասին որեւէ դրույթ չկա:
«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունն իր նախընտրական ծրագրում չի անդրադարձել Արցախին ու արցախցիներին վերաբերող որևէ խնդրի: Սակայն կուսակցության վարչապետի թեկնածու Էդմոն Մարուքյանը, իր յութուբյան ալիքում խոսելով կուսակցության նախընտրական ծրագրի մասին, նշել է, որ իշխանության գալու դեպքում Հայաստանի Հանրապետությունը ընդդեմ Ադրբեջանի հայց է ներկայացնելու Արդարադատության միջազգային դատարան՝ Արցախում էթնիկ զտում անելու համար՝ հիմք ընդունելով ցեղասպանության կանխարգելման կոնվենցիան:

Что обещают политические силы народу Арцаха
Вопрос Арцаха и будущего арцахских армян входят в число центральных вопросов армянского политического дискурса. Об этом свидетельствуют предвыборные программы 19 политических сил, участвующих в парламентских выборах 7 июня 2026 года. И хотя большинство партий так или иначе затрагивает эту тему, ни одна из них не предлагает четкого плана действий, особенно если рассматривать вопрос Арцаха в более широком контексте, нежели просто решение социальных проблем арцахцев в Республике Армения.
Те политические силы, которые отстаивают право арцахских армян на возвращение в Арцах, в основном довольствуются общими формулировками, не уточняя, как они собираются реализовать или защитить это право.
В целом, положения, касающиеся Арцаха, можно условно разделить на два направления: интеграция арцахских армян в Республику Армения (вопрос внутренней политики) и их возвращение на родину (объект международных переговоров). В то же время в избирательной кампании участвуют силы, “закрывшие страницу Арцаха”, поэтому в своих программах они не затрагивают ни проблему Арцаха, ни социальные проблемы арцахцев.
В шестипунктной программе Партии реформистов вопросы Арцаха и арцахцев никоим образом не упоминаются.
Демократическая партия “Я против всех” участвует в парламентских выборах с другой повесткой: упразднение стабильного большинства и снижение избирательного порога. После этого партия будет распущена и состоятся досрочные парламентские выборы.
Блок “Сильная Армения” обещает “прочный и долгосрочный мир”, основанный на суверенитете и территориальной целостности. Эта политическая сила обещает создать в Республике Армения “подходящую социально-экономическую и культурную среду для лиц, насильственно перемещенных из Арцаха”. Что это за среда и как ее сформировать, в предвыборной программе блока не раскрывается. В ней без подробностей говорится о реализации комплексных программ по обеспечению жильем арцахцев, “человеческий и профессиональный потенциал” которых рассматривается как капитал для стремительного развития Республики Армения”.
Блок считает приоритетом полное восстановление международно признанных прав народа Арцаха путем “проведения непрерывной и скоординированной политики”. Частью его повседневной политики станет сохранение от уничтожения во всем мире, в том числе в Арцахе, армянского национального наследия при участии международных организаций.
Предвыборная программа Меритократической партии Армении на сайте Центральной избирательной комиссии не представлена. Председатель и кандидат в премьер-министры от этой политической силы Гурген Симонян в интервью Общественному телевидению сказал, что Карабах — армянская территория, но “никто не может сказать”, когда она станет частью Армении.
Реформистская партия “Новая сила”, говоря об Арцахе, ссылается на установленный Уставом ООН принцип самоопределения наций, считая, что именно это и есть путь разрешения нагорно-карабахского конфликта. Подчеркивая “неоспоримое право” народа Арцаха жить на своей родине, партия не уточняет, какие конкретные действия она предпримет для реализации этого права.
Партия “Крылья единства” видит будущее Армении без скрытых повесток и двойных стандартов. В случае прихода к власти партия намерена опубликовать историю переговоров по Арцаху, а также доклады Национального Собрания о четырехдневной войне 2016 года и 44-дневной войне 2020 года, предоставив армянскому народу возможность узнать, “что подорвало основы армянской государственности”. Партия обещает защищать права армян в международных инстанциях, в том числе добиться выплаты компенсации за нарушения прав арцахцев”. Приоритетом для этой политической силы станет международная защита прав военнопленных, пропавших без вести и семей погибших героев. Эта политическая сила обещает продвигать в международной повестке основополагающее право арцахцев на безопасное, достойное и добровольное возвращение в Арцах.
В программе, однако, не представлена четкая последовательность шагов по реализации вышеупомянутых программ и целей.
Партия “Процветающая Армения” выступает за нормализацию отношений между Арменией и Азербайджаном, но без односторонних уступок. В контексте обеспечения справедливого и устойчивого мира эта политическая сила обещает последовательно продвигать “признание и защиту основных прав армянского народа Арцаха, включая право на возвращение в рамках международного права и международных механизмов”. Других ссылок на вопрос Арцаха, помимо вышеприведенной общей формулировки, программа политической силы, возглавляемой бизнесменом Гагиком Царукяном, не содержит.
В предвыборной программе Всеармянской партии “Национально-демократический полюс” Арцаху посвящен четвертый раздел. События, произошедшие в Арцахе в 2023 году, НДП расценивает как этническую чистку. Партия обещает обеспечить право жителей Арцаха на возвращение, исключить дискриминацию арцахцев в Республике Армения, восстановить переговорный процесс.
Партия “Кочари: национальное возрождение и пробуждение нации” обещает вернуть Арцах с помощью армии наемников.
Партия “Армянский национальный конгресс” выступает в защиту права на коллективное возвращение народа Арцаха, одновременно уделяя большое внимание программам социально-экономической интеграции и поддержки народа Арцаха в Армении. АНК обещает реализовать программы, которые обеспечат достойное, безопасное и стабильное будущее для народа Арцаха в Армении. Параллельно с реализуемой жилищной программой армяне Арцаха получат возможность воссоздать свои прежние общины в условиях компактного совместного проживания в регионах, городах и селах.
При этом объем поддержки в рамках программы жилищного обеспечения будет скорректирован в соответствии с рыночными ценами. Политическая сила обещает народу Арцаха финансовую поддержку до тех пор, пока семьи не получат собственное жилье и стабильную работу. АНК обещает реализовать и другие программы поддержки (обучение, трудоустройство, переподготовка специалистов), но не уточняет их отличия от программ, реализуемых нынешними властями. Параллельно с этими программами партия обещает защищать в международных инстанциях и судах право арцахцев на возвращение, на собственность и другие права.
Партия “Республика” не упоминает в своей программе ни Арцах, ни арцахцев, но при этом планирует установить дипломатические отношения с Азербайджаном и Турцией.
Предвыборные программы Христианско-демократической партии и Прогрессивной центристской партии “Альянс” не представлены на сайте ЦИК. Вместе с тем представители этих политических сил в своих публичных выступлениях не затрагивают вопрос Арцаха.
Партия “Демократическая солидарность” обещает возвращение армян в Арцах в рамках международного права. Однако данная политическая сила не приводит конкретные шаги или действия для достижения этой цели.
Партия “Демократия, закон и дисциплина” также не представила в ЦИК свою предвыборную программу. В публикациях, распространяемых на официальных страницах в социальных сетях, представители партии обещают возвращение народа Арцаха на родину, но не уточняют, как именно это должно произойти.
Правящая партия “Гражданский договор” в своей 25-страничной предвыборной программе посвятила народу Арцаха всего одну строчку: “Обеспечение жильем 10 тысяч семей, перемещенных из Карабаха”.
Партийный блок “Айастан” обещает защищать права народа Арцаха, но как именно — неизвестно. Эта защита не подразумевает возвращение арцахцев на родину. Вместо этого блок обещает реализовать эффективные программы по обеспечению жильем и работой насильственно перемещенных арцахцев.
Блок также обещает предпринять “активные шаги” по освобождению всех удерживаемых в Азербайджане армян, включая военно-политическое руководство Арцаха, а также проводить работу на международных платформах по защите армянских памятников, перешедших под контроль Азербайджана.
Партия “За Республику” не представила программу, а среди целей, изложенных на её официальном сайте, нет положения об Арцахе.
Партия “Просвещенная Армения” в своей предвыборной программе не затронула вопросы, касающиеся Арцаха и его народа. Однако кандидат в премьер-министры от этой партии Эдмон Марукян, рассказывая на своем YouTube-канале о предвыборной программе партии, отметил, что в случае прихода к власти Республика Армения на основании Конвенции о предупреждении преступления геноцида обратится в Международный суд ООН с иском против Азербайджана, обвинив эту страну в этнических чистках в Арцахе.