Հայաստանում խորհրդարանական ընտրություններ են
Այսօր՝ հունիսի 7-ին Հայաստանում Ազգային ժողովի ընտրություններ են։ Ժամը 08:00-ին բացվել են բոլոր 2005 ընտրական տեղամասերը։ Ընտրությունները կշարունակվեն մինչև 20:00-ն։
Ազգային ժողովում հայտնվելու և գալիք հինգ տարիներին Հայաստանի կառավարումը ստանձնելու համար պայքարում է 18 քաղաքական ուժ՝ 16 կուսակցություն և երկու դաշինք։ Ի սկզբանե ընտրություններին մասնակցության հայտ էր ներկայացրել 19 քաղաքական ուժ, սակայն «Ալյանս» կուսակցությունը մայիսի 25-ին դուրս եկավ ընտրապայքարից։
Խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցելու իրավունք ունի 2 մլն 485 հազար 851 մարդ։ Նրանցից ավելի քան 840 հազարը կամ 34%-ը գրանցված է Երևանում։
Ընտրությունները լուսաբանելու համար հավատարմագրվել է 71 լրատվամիջոց և 13 դիտորդական կազմակերպություն։
Չորս շաբաթ տևած բուռն քարոզարշավից հետո երեկ՝ հունիսի 6-ին, լռության օր էր։ Համաձայն «Ընտրական օրենսգրքի» 19-րդ հոդվածի՝ քվեարկության և դրան նախորդող օրը քարոզչությունը հրապարակային ելույթների, հրապարակային միջոցառումների, ինչպես նաև տպագիր մամուլի, վերգետնյա եթերային հեռարձակում իրականացնող ռադիոընկերությունների և հեռուստաընկերությունների (այդ թվում` արբանյակային հեռարձակման ժամանակ) միջոցով արգելվում է:
Նախընտրական քարոզարշավն անցավ բևեռացվածության մթնոլորտում՝ ատելության խոսքով ու վիրավորանքներով համեմված։
«Հետքն» ամբողջ օրվա ընթացքում հետևելու է ընտրություններին՝ ներկայացնելով դրանց ընթացքը։
Ընտրություններին հետեւելու է 13 տեղական դիտորդական կազմակերպություն, ընդհանուր՝ 2672 դիտորդ։ Ամենամեծ դիտորդական կազմն ունի «Ականատես» համատեղ դիտորդական առաքելությունը, որը միավորում է երկու կազմակերպություն՝ «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն» ՀԿ եւ «Իրավունքի զարգացման և պաշտպանության հիմնադրամ»՝ 785 մարդ։
ՀՀ իշխանությունների հրավերով ԱԺ ընտրություններին հետեւելու են նաեւ միջազգային դիտորդներ։ Ըստ ԿԸՀ-ի՝ գրանցվել է 647 միջազգային դիտորդ 8 կազմակերպություններից։
Քվեարկությանը կարող են մասնակցել նաեւ դատապարտյալները և կալանավորված անձինք։ 2026թ. հունիսի 1-ի դրությամբ 9 քրեակատարողական հիմնարկներում անազատության մեջ պահվող 1465 անձ իրավունք ունի մասնակցելու հունիսի 7-ի համապետական ընտրություններին: Նրանց մեծ մասը «Արմավիր» և «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ներում է, իսկ ամենաքիչը՝ «Երևան-Կենտրոն» ՔԿՀ-ում։

В Армении проходят парламентские выборы
Сегодня, 7 июня, в Армении проходят выборы в Национальное Собрание. В 08:00 открылись все 2005 избирательных участков. Голосование продлится до 20:00.
Борьбу за места в парламенте и управление страной в течение следующих пяти лет ведут 18 политических сил – 16 партий и два альянса. Первоначально заявки на участие в выборах подали 19 политических сил, однако 25 мая партия “Альянс” вышла из предвыборной гонки.
Право участвовать в парламентских выборах имеют 2 миллиона 485 тысяч 851 человек. Из них более 840 тысяч, или 34%, зарегистрированы в Ереване.
Для освещения выборов аккредитованы 71 средство массовой информации и 13 наблюдательных организаций.
После четырех недель напряженной предвыборной кампании вчера, 6 июня, был день тишины. Согласно статье 19 Избирательного кодекса, в день выборов и за день до них запрещена агитация посредством публичных выступлений, публичных мероприятий, а также через печатные СМИ, радио- и телекомпании (включая спутниковое вещание).
Избирательная кампания проходила в атмосфере поляризации и сопровождалась разжиганием ненависти и оскорблениями.
Hetq в течение всего дня будет представлять ход выборов.
За процессом голосования будут следить 13 местных наблюдательных организаций, насчитывающих в общей сложности 2672 наблюдателя. Самый многочисленный состав наблюдателей (785 человек) имеет совместная наблюдательная миссия “Аканатес”, объединяющая две организации – “Антикоррупционный центр Транспаренси Интернешнл” и Фонд развития и защиты права.
По приглашению властей РА за парламентскими выборами будут следить и международные наблюдатели. С этой целью, по данным Центральной избирательной комиссии, зарегистрировались 647 международных наблюдателей от 8 организаций.
Участвовать в голосовании могут также осужденные и заключенные. По состоянию на 1 июня 2026 года, участвовать в парламентских выборах имеют право 1465 человек, содержащихся в девяти исправительных учреждениях.