7 քաղաքական ուժ վիճարկում է ԿԸՀ որոշումը․ ՍԴ-ն քննում է ԱԺ ընտրությունների արդյունքներին վերաբերող գործը
Սահմանադրական դատարանում այսօր՝ 2026թ. հունիսի 26-ին, ժամը 11-ին նշանակվել է յոթ քաղաքական ուժերի դիմումների հիման վրա գործի քննությունը։ Այն վերաբերում է 2026թ. հունիսի 7-ի Ազգային ժողովի հերթական ընտրությունների արդյունքներն ամփոփելու վերաբերյալ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի թիվ 259-Ա որոշմանը։ Նշված գործերը միավորվել են և քննվում են դատարանի նույն նիստում, քանի որ վերաբերում են նույն հարցին:
2026թ. հունիսի 14-ի նիստում ԿԸՀ-ն, ամփոփելով ընտրությունների վերջնական արդյունքները, որոշեց, որ խորհրդարան է անցել երեք քաղաքական ուժ՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը (64 մանդատ), «Ուժեղ Հայաստան» (29 մանդատ) և «Հայաստան» (12 մանդատ) կուսակցությունների դաշինքները։
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովն անվավեր է ճանաչել երեք՝ թիվ 12/13, 20/51 և 35/65 ընտրատեղամասերի քվեարկության արդյունքները։ Այդպիսով «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը փաստացի զրկվել է մանդատներից։ Խորհրդարան անցնելու համար կուսակցությանը անհրաժեշտ էր կողմ քվեարկած ձայների 4%-ը, սակայն վերջնարդյունքում ստացավ 3.9893%։ Կուսակցությունը կհաղթահարեր անցողիկ շեմը, եթե ԿԸՀ-ն անվավեր չճանաչեր 3 ընտրատեղամասերի արդյունքները։
Քաղաքական ուժերը պահանջել են անվավեր ճանաչված ընտրատեղամասերում կազմակերպել վերաքվեարկություն, սակայն Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը նման որոշում չկայացրեց։
Ընտրությունների արդյունքները Սահմանադրական դատարանում վիճարկում են «Ուժեղ Հայաստան», «Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքը, «Միասնության թևեր», «Դեմոկրատիա Օրենք Կարգապահություն», «Բարգավաճ Հայաստան», «Հանուն Հանրապետության ժողովրդավարության պաշտպանների դաշինք» և «Նոր ուժ» ռեֆորﬕստական կուսակցությունները։
Ընտրություններին մասնակցում էր 18 քաղաքական ուժ։ Ի սկզբանե ընտրություններին մասնակցության հայտ էր ներկայացրել 19 քաղաքական ուժ, սակայն «Ալյանս» կուսակցությունը մայիսի 25-ին դուրս եկավ ընտրապայքարից։
ՍԴ-ի 9 դատավորներից գործի քննությանը մասնակցում է 7-ը։ ՍԴ-ն որոշել է, որ դատավորներ Արտակ Զեյնալյանի և Վլադիմիր Վարդանյանի մասնակցությունը գործի քննությանն անհնար է, քանի որ նրանք կանխակալ վերաբերմունք ունեն որպես կողմ հանդես եկող անձի, նրա ներկայացուցչի, դատավարության այլ մասնակիցների նկատմամբ:
Նշենք, որ Վլադիմիր Վարդանյանը մինչև ՍԴ դատավոր ընտրվելը եղել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության անդամ և համանուն խմբակցության պատգամավոր։ Իսկ Արտակ Զեյնալյանը եղել է «Հանրապետություն» կուսակցության անդամ։ Այս կուսակցությունը ևս մասնակցել է հունիսի 7-ի ընտրություններին։
Միավորված գործով զեկուցող է նշանակվել Սահմանադրական դատարանի դատավոր Էդգար Շաթիրյանը:
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը ներգրավված է որպես պատասխանող: ԿԸՀ-ի անունից ՍԴ-ում հանդես են գալու հանձնաժողովի նախագահ Վահագն Հովակիմյանը և հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Նունե Հովհաննիսյանը։ Իսկ Դատախազությունը, Ներքին գործերի նախարարությունը և Հակակոռուպցիոն կոմիտեն ներգրավված են որպես հարակից պատասխանողներ:
Միավորված գործով դատավարությանը որպես երրորդ անձ ներգրավված է «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը:
Գործը քննվում է բանավոր ընթացակարգով։
Սահմանադրական դատարանը սահմանել է, որ դատավարության կողմերը կարող են իրենց բացատրությունները ներկայացնել հետևյալ ժամանակային սահմաններում․ դիմող կողմերը՝ կուսակցություններն ու կուսակցությունների դաշինքները և երրորդ անձը՝ մինչև 40 րոպե, Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը՝ մինչև 1 ժամ 30 րոպե, իսկ հարակից պատասխանողները՝ մինչև 40 րոպե։

Семь политических сил оспаривают решение Центризбиркома. КС рассматривает дело о результатах выборов в Национальное Собрание
Сегодня, 26 июня, в 11:00 в Конституционном суде началось слушание по заявлению семи политических сил. Речь идет о решении Центральной избирательной комиссии № 259-А о подведении итогов очередных выборов в Национальное Собрание, состоявшихся 7 июня 2026 года. Эти дела объединены и рассматриваются на одном заседании суда, так как касаются одного и того же вопроса.
На заседании 14 июня ЦИК, подводя итоги выборов, постановил: в парламент прошли три политические силы – партии “Гражданский договор” (64 мандата), “Сильная Армения” (29 мандатов) и партийный блок “Армения” (12 мандатов).
Центральная избирательная комиссия признала недействительными результаты голосования на трех избирательных участках – № 12/13, 20/51 и 35/65. В результате партия “Процветающая Армения” лишилась своих мандатов. Для прохождения в парламент “ПА” необходимо было 4% голосов, но она получила 3,9893%. Партия преодолела бы проходной балл, если бы ЦИК не признала недействительными результаты голосования на вышеупомянутых трех избирательных участках.
Политические силы потребовали организовать на этих участках перевыборы, но Центризбирком не принял такое решение.
Результаты выборов оспариваются в Конституционном суде партийным блоком “Армения”, партиями “Сильная Армения”, “Крылья единства”, “Демократия, закон, дисциплина”, “Процветающая Армения”, “Блок защитников демократии во имя Республики” и реформистской партией “Новая сила”.
В выборах участвовали 18 политических сил. Первоначально заявки на участие подали 19 политических сил, однако партия “Альянс” 25 мая вышла из избирательной кампании.
В рассмотрении дела участвуют 7 из 9 судей Конституционного суда. КС постановил, что участие в рассмотрении дела судей Артака Зейналяна и Владимира Варданяна невозможно в силу их предвзятого отношения к лицу, выступающему в качестве стороны, его представителю и другим участникам процесса.
Следует отметить, что Владимир Варданян до избрания судьей КС был членом правящей партии “Гражданский договор” и депутатом одноименной фракции. Артак Зейналян был членом партии “Республика”, которая тоже участвовала в выборах 7 июня.
Докладчиком по совместному делу назначен судья Конституционного суда Эдгар Шатирян.
В качестве ответчика выступает Центральная избирательная комиссия. Председатель комиссии Ваагн Овакимян и заместитель председателя комиссии Нуне Ованнисян выступят в Конституционном суде от имени ЦИК. В качестве ассоциированных ответчиков выступают прокуратура, Министерство внутренних дел и Антикоррупционный комитет.
В качестве третьей стороны в совместном деле участвует сторона, выступающая в рамках гражданского договора.
Дело рассматривается в устной форме.
Конституционный суд установил, что стороны разбирательства могут представить свои объяснения в следующие сроки: стороны, стороны и союзы сторон, а также третья сторона – до 40 минут, Центральная избирательная комиссия – до 1 часа 30 минут, а ассоциированные ответчики – до 40 минут.