Թրամփի ու Հանրապետական կուսակցության շռայլ դոնորը՝ TRIPP+ ֆոնդի ղեկավար
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին աջակցող MAGA կոմիտեին անցյալ տարի 11 մլն դոլար նվիրաբերած Կոնստանտին Սոկոլովը նշանակվել է ամերիկյան պետական TRIPP+ Enterprise Fund-ի ղեկավար, որը պատրաստվում է 201 մլն դոլար ներդնել Հարավային Կովկասում եւ Կենտրոնական Ասիայում։ Ի՞նչ կապ ունի այս նշանակումը Հայաստանի հետ, եւ ովքե՞ր են իրականում թաքնված շարժական կապի ոլորտում հայկական խոշորագույն ակտիվի հետեւում։
Կ. Սոկոլովը հրեական ծագումով ԱՄՆ քաղաքացի, ծնունդով պետերբուրգցի գործարար է: Մարդ, որի անունը օրերս կրկին դարձավ լայն քննարկման թեմա հատկապես մամուլում: Բայց այս անգամ խոսքը ոչ այնքան բիզնեսի, որքան քաղաքականության մասին էր:
201 մլն դոլար՝ Հարավային Կովկասի ու Կենտրոնական Ասիայի մասնավոր հատվածին
Բրիտանական The Guardian-ը, հղում անելով ԱՄՆ պետդեպարտամենտի խոսնակին, հայտնել է, որ TRIPP+ ձեռնարկատիրական ֆոնդը (Enterprise fund), որն իր անունը ստացել է TRIPP նախագծից (Trump Route for International Peace and Prosperity կամ Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության եւ բարգավաճման), լիազորված է 201 մլն դոլարի ներդրումներ կատարել Հարավային Կովկասում եւ Կենտրոնական Ասիայում, այսինքն՝ Հայաստանում, Ադրբեջանում, Վրաստանում, Ղազախստանում, Ղրղզստանում, Տաջիկստանում, Թուրքմենստանում եւ Ուզբեկստանում:
Ներդրումների նպատակը լինելու է այս երկրների մասնավոր հատվածի ռազմավարական զարգացման խթանումը, իսկ ներդրումներ ասելով՝ պետք է հասկանալ վարկերի տրամադրում, բաժնետիրական ներդրումներ եւ դրամաշնորհներ:
TRIPP+ ֆոնդը TRIPP նախագծի կառավարիչը չէ
Տարակարծություններից խուսափելու համար անհրաժեշտ է շեշտել, որ TRIPP+ ֆոնդը կապ չունի TRIPP նախագծի կառավարման հետ:
2026-ի հունվարի 13-ին Հայաստանի ու ԱՄՆ-ի արտաքին գերատեսչությունների ղեկավարների հրապարակած փաստաթղթից պարզ դարձավ, որ կողմերը հիմնելու են TRIPP-ի ենթակառուցվածքների զարգացումն ու իրականացումն ապահովող ընկերություն՝ TRIPP Development Company («ԹՐԻՓՓ զարգացման ընկերություն»): Դրա 26 %-ի բաժնետերը լինելու է ՀՀ-ն, իսկ 74 %-ինը՝ ԱՄՆ-ն, ավելի կոնկրետ՝ TRIPP Development Company US-ը, որը հիմնադրվելու է ԱՄՆ Դելավեր նահանգում եւ լինելու է այդ երկրի պետական գործակալության՝ ԱՄՆ միջազգային զարգացման ֆինանսական կորպորացիայի (ԶՖԿ կամ DFC- US International Development Finance Corporation) դուստր ընկերություն: TRIPP-ի իրականացման վերաբերյալ ՀՀ-ն ու ԱՄՆ-ն ռազմավարական համագործակցության համաձայնագիր նախաստորագրեցին այս տարվա մայիսի 26-ին Երեւանում, իսկ ստորագրումը եղավ հունիսին հեռավար կարգով:
Հուլիսի 16-ին կայացած Կառավարության նիստում ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հայտնել է, որ «ծրագրի իրականացման համար ներդրումներ ներգրավելու նպատակով ստեղծվում է ամերիկյան ներդրումային ընկերություն, որի անունը TRIPP+ է։ Իրավական առումով սա մեր «ԹՐԻՓՓ զարգացման ընկերության» հետ միջնորդավորված եւ անուղղակի կապ ունի։ TRIPP+ կոչվող ամերիկյան ներդրումային ընկերության ղեկավարը նշանակված անձ է (նկատի ունի Սոկոլովին – հեղ.)»:
TRIPP+.jpg (102 KB)
Ինչու՞ է ֆոնդի ղեկավար նշանակվել հենց Կոնստանտին Սոկոլովը
The Guardian-ը, հղում անելով ԱՄՆ արտաքին աջակցության 4 փորձագետների, նշել է, որ ձեռնարկատիրական ֆոնդերի տնօրենների խորհրդի անդամներին ընտրելը սովորական պրակտիկա է Սպիտակ տան համար: Ընդ որում՝ նշանակված անձինք հաճախ կապեր են ունեցել ԱՄՆ վարչակազմի հետ:
Արեւելյան Եվրոպայում ԱՄՆ ձեռնարկատիրական ֆոնդերի ծրագրի նախկին աշխատակից Դոն Նիսը նկատել է, որ ԱՄՆ կառավարության նման մոտեցումը տրամաբանական է, փոխարենը խնդիր է, երբ քաղաքական կապեր ունեցող այդ մարդիկ փորձ չեն ունենում ներդրումային բանկային գործունեության, մասնավոր կապիտալի կամ այն ոլորտներում, որոնց առնչվող ներդրումների հետ պետք է գործ ունենան:
Այս առումով Սոկոլովի անցյալը, ըստ էության, խոսում է նրա օգտին: 51-ամյա գործարարի անձնական կենսագրության մեջ նշվում է, որ ղեկավարել է պետական հարստության ֆոնդերի եւ կենտրոնական բանկերի վերակազմավորման նախագծեր, աջակցել է ընկերությունների ցուցակագրմանը աշխարհի խոշոր ֆոնդային բորսաներում եւ հանդես եկել որպես ռազմավարական խորհրդատու կառավարությունների ու խոշոր ընկերությունների համար։
Բայց կա մի բան, որի մասին Սոկոլովի անձնական կենսագրության մեջ չի ասվում, չնայած հայտնի է բաց աղբյուրներից: Ըստ ԱՄՆ ֆեդերալ ընտրական հանձնաժողովի՝ 2025-2026 թթ. Սոկոլովը բավական ակտիվ է եղել տարբեր քաղաքական արշավների նվիրատվություն կատարելու հարցում: Եթե 2008 թ. հոկտեմբերին Սոկոլովն ընդամենը 3600 դոլար է փոխանցել նախագահի թեկնածու Բարաք Օբամայի ընտրարշավին, ապա 2025-ին 11 մլն դոլար է նվիրաբերել ԱՄՆ 47-րդ նախագահ Դոնալդ Թրամփին աջակցող MAGA (Make America Great Again) կոմիտեին: 2026 թ. մարտին էլ Սոկոլովը 443 հազար դոլար է փոխանցել ԱՄՆ Հանրապետական կուսակցության ղեկավար մարմնին՝ Հանրապետական ազգային կոմիտեին:
Browse-Individual-contributions-FEC-07-17-2026_04_44_PM.png (255 KB)
Կ. Սոկոլովի ամենախոշոր նվիրատվությունները ԱՄՆ քաղաքական արշավներին. ամբողջական ցանկը՝ այստեղ
Հատկանշական է, որ, ըստ ԱՄՆ ֆեդերալ ընտրական հանձնաժողովի, Սոկոլովը քաղաքական արշավներին նվիրատվություններ է արել միայն 2008-ին (Օբամայի արշավին փոխանցված 3600 դոլարը) եւ 2025-ից հետո:
Բացի նրանից, որ Սոկոլովը բավական շռայլ է Հանրապետական կուսակցության եւ նախագահ Թրամփի համար նվիրատվություններ անելու հարցում, նա նաեւ մեկն է այն 36 դոնորներից, որոնք գումար են փոխանցել Սպիտակ տան պարահանդեսային դահլիճի կառուցման համար: Թե որքան է եղել Սոկոլովի ներդրումը, հայտնի չէ, բայց, ըստ Թրամփի, դոնորներն իր այս նախագծին հատկացրել են ավելի քան 350 մլն դոլար:
Սոկոլովի հետքը հայկական տնտեսության մեջ
Կոնստանտին Սոկոլովի մասին «Հետքը» առաջին անգամ գրել է 2024-ի տարեսկզբին, երբ պաշտոնապես հայտարարվեց, որ նա Հայաստանում շարժական կապի խոշորագույն օպերատոր «Վիվա Արմենիա» ընկերության շահառու սեփականատերերից մեկն է:
Սակայն նրա եւ մյուս իրական սեփականատեր չինացի Ժե Ժանգի (Zhe Zhang) մասին «Հետքը» տեղեկություններ էր ստացել դրանից ամիսներ առաջ՝ 2023-ին:
Հիշեցնենք, որ 2023-ի ապրիլին ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը համաձայնություն չտվեց «ՄՏՍ Հայաստան» (ներկայում՝ «Վիվա Արմենիա») ընկերության նկատմամբ հսկողության փոխանցման գործարքին: Հայկական օպերատորի մայր ընկերությունը՝ ռուսական «ՄՏՍ»-ը, ցանկանում էր օտարել հայկական ակտիվը, սակայն ՀԾԿՀ-ն դիմել էր ԲՏԱ նախարարությանը, որն իր հերթին հարցը քննարկել էր ԱԱԾ-ի հետ եւ արդյունքում առարկել գործարքի կայացմանը: Ըստ այդմ՝ գործարքի համաձայնեցումը վնասում էր կամ կարող էր վնասել ՀՀ ազգային անվտանգությունը կամ պետական շահերը:
«Հետքի» աղբյուրը հայտնել էր, որ պետական մարմինների կողմից գործարքի մերժման պատճառը եղել է այն, որ չի հայտնաբերվել գործարքի իրական շահառուն, այսինքն՝ թե ով էր դառնալու հայկական օպերատորի իրական տերը, ինչն անվտանգային ռիսկեր էր ծնում:
Հետո իրենց կիպրական ընկերություններով հայտնվել էին Կ. Սոկոլովն ու Ժ. Ժանգը, որոնք, ըստ «Հետքի» աղբյուրի, «ՄՏՍ Հայաստան» ՓԲԸ-ն ձեռք բերելու համար նախատեսվող ֆինանսական միջոցների աղբյուր էին նշել իրենց ընտանեկան թրասթները (հավատարմագրային կառավարման հանձնված ակտիվներ), սակայն դրանց ծագումը, գործունեության մանրամասները, բնույթը եւ այլ անհրաժեշտ տեղեկատվություն որեւէ կերպ չէր բացահայտվել:
Ի վերջո գործարքը 2023-ի նոյեմբերին արժանացել էր ՀՀ պատկան մարմինների հավանությանը, ինչից հետո՝ 2024-ի հունվարին, սեփականատերերի փոփոխություն էր կատարվել «ՄՏՍ Հայաստան» ՓԲԸ-ում: Ժանգը դարձել էր դրա 75 %-ի իրական շահառու բաժնետեր, իսկ Սոկոլովը՝ 25 %-ի: 2024-ի փետրվարին «Վիվա Արմենիայի» տերերը ընկերության 20 % բաժնեմասը նվիրեցին ՀՀ կառավարությանը, ինչի արդյունքում Ժանգին մնաց 60 %, Սոկոլովին՝ 20 %:
Գրել էինք նաեւ «Հայբիզնեսբանկի» (ներկայում՝ «ԱՄԻՕ բանկ») վաճառքի մասին, որի 75 %-ն անցել էր շվեյցարական ներդրումային ֆոնդի, որն էլ իր հերթին պատկանում էր Լիխտենշտայնում գրանցված ֆոնդի: Վերջինիս կառավարումն արտապատվիրակված է եղել Ժե Ժանգի (տես ստորեւ) հոնկոնգյան ընկերությանը:
Ինչ վերաբերում է Ժանգի գործընկեր Սոկոլովին, ապա նա, ըստ մեր աղբյուրի, հանդես է եկել որպես «Հայբիզնեսբանկի» արտասահմանյան սեփականատեր ֆոնդերի (Շվեյցարիայում ու Լիխտենշտայնում գրանցված) ներկայացուցիչ-խորհրդական: Աղբյուրը նշել է, որ, ըստ էության, Ժանգն ու Սոկոլովը մասնագիտացած են կազմակերպությունների գնման գործարքներում, որոնց շրջանակներում նրանք կազմակերպում են բանակցություններ, համաձայնեցնում են գործարքի մանրամասները, այդ տեսանկյունից ներկայացնում են իրական շահառուներին (այսինքն՝ անձամբ իրենք իրական շահառու սեփականատեր չեն), կնքում գործարքներ, ներկայացնում փաստաթղթեր համապատասխան պետական մարմիններին եւ այլն։
Այնուհետ գրել էինք Սոկոլովին առնչվող հին գործարքների մասին: Դրանցից մեկը կանադացի ներդրողի մասին էր, որը Կիպրոսի դատարանում հայց էր ներկայացրել ռուսաստանցի գործընկերների դեմ՝ պահանջելով վերադարձնել իր կատարած ներդրումները՝ 2,5 մլն դոլար:
Կանադացին պարտվել էր դատարանում, բայց այս պատմությունը հետաքրքիր էր նրանով, որ դրա մասին հոդվածը կիպրական կայքերից մեկում ջնջվեց (արխիվացված տարբերակը՝ այստեղ): Իսկ «Հետքի» հրապարակումից որոշ ժամանակ անց փորձ արվեց Google-ի որոնման համակարգից հեռացնել մեր հոդվածը, ինչը չհաջողվեց:
Թերեւս, պատահական չէ, որ 2024-ի հունվարին «Վիվա Արմենիայի» սեփականատեր դառնալուց հետո՝ 2024-ի փետրվարի 5-ին, Սոկոլովը հիմնել է իր անձնական կայքը, որտեղ ներկայացնում է իր կենսագրությունը, անձնական պատմությունը, բարեգործությունները եւ այլն: Տպավորություն է, որ գործարարը, որի մասին մինչ այդ շատ քիչ բան էր հայտնի, իսկ այն, ինչ կար համացանցում, հիմնականում վերաբերում էր ներդրումների շուրջ դատական քաշքշուկին կամ Ռուսաստանում ձախողված մեկ այլ ներդրումային ծրագրի, դառնալով շարժական կապի ՀՀ խոշորագույն օպերատորի շահառու սեփականատեր, փորձ է արել իր անձի շուրջ ստեղծել ինֆորմացիոն դրական միջավայր եւ, ըստ էության, բացել իր կերպարի շուրջ առկա խորհրդավորության շղարշը:
«Հետքի» տեղեկություններով՝ Սոկոլովը բավական զգայուն է իր անձի շուրջ տեղեկատվական դաշտի եւ, մասնավորապես, բիզնես գործունեության քննադատությունների նկատմամբ:
Ի՞նչ է ձեռնարկատիրական ֆոնդը
Enterprise fund-ը կամ ձեռնարկատիրական ֆոնդը ԱՄՆ կառավարության կողմից կիրառվող ֆինանսական մեխանիզմ է, որի արմատները գնում են մինչեւ 1989 թ., երբ Կոնգրեսն ընդունեց «Արեւելյան Եվրոպայում ժողովրդավարությանն աջակցելու մասին» օրենքը: Խոսքը, ինչպես կարելի է կռահել, նախկին սոցիալիստական ճամբարի երկրների մասին է, որտեղ ԱՄՆ-ն սկսեց ներդրումներ կատարել: Այդ երկրներն էին Լեհաստանը (վերջինիս առնչվող ֆոնդը ստեղծվել է 1990 թ.), Հունգարիան (1990 թ.), Չեխոսլովակիան (1991 թ.), Բուլղարիան (1992 թ.), Ռումինիան (1994 թ.), Բալթյան երկրները (1995 թ.) եւ Ալբանիան (1995 թ.), որը սոցճամբարի երկիր չէր: Սկսած 1989-ից՝ ԱՄՆ կառավարությունն այսպիսի 13 ֆոնդ է հիմնել:
III-Regional-Program-Enterprise-Funds-07-17-2026_04_40_PM.jpg (71 KB)
Առաջին 7 ֆոնդերի ծախսերը (լիազորված, պարտավորված եւ ծախսված)՝ 30.09.2003 թ. դրությամբ. աղբյուրը՝ ԱՄՆ պետդեպ
Յուրաքանչյուր ձեռնարկատիրական ֆոնդ գործում է իբրեւ անկախ, ինքնավար կազմակերպություն, որը կառավարվում է տնօրենների խորհրդի կողմից, իսկ ԱՄՆ կառավարությունը պատասխանատու է դրա գործունեության վերահսկողության համար: Ըստ ԱՄՆ պետդեպի՝ նման մոդելը մշակվել է այն նպատակով, որ ֆոնդերը կարողանան աջակցություն տրամադրել հնարավորինս արագ՝ ունենալով ծրագրեր մշակելու եւ ներդրումային տարբեր մոտեցումներ կիրառելու բավարար ճկունություն՝ յուրաքանչյուր երկրի կոնկրետ խնդիրները հասցեագրելու համար:

Щедрый спонсор Трампа и Республиканской партии назначен главой фонда TRIPP+
Константин Соколов, пожертвовавший в прошлом году 11 миллионов долларов комитету MAGA, поддерживающему президента США Дональда Трампа, назначен главой государственного американского фонда TRIPP+ Enterprise Fund, который собирается инвестировать 201 миллион долларов в Южный Кавказ и Центральную Азию. Какое отношение это назначение имеет к Армении, и кто на самом деле стоит за крупнейшим активом в сфере мобильной связи страны?
Константин Соколов — гражданин США еврейского происхождения, бизнесмен, родившийся в Санкт-Петербурге, человек, чье имя недавно снова стало предметом широкого обсуждения, особенно в прессе. Но на этот раз речь шла не столько о бизнесе, сколько о политике.
201 миллион долларов для частного сектора на Южном Кавказе и в Центральной Азии
Британская газета The Guardian, ссылаясь на представителя Госдепартамента США, сообщила, что TRIPP+ Enterprise Fund, получивший свое название от проекта TRIPP (Trump Route for International Peace and Prosperity), уполномочен инвестировать 201 миллион долларов в Южный Кавказ и Центральную Азию, а именно в Армению, Азербайджан, Грузию, Казахстан, Кыргызстан, Таджикистан, Туркменистан и Узбекистан.
Целью инвестиций будет содействие стратегическому развитию частного сектора в этих странах, а под инвестициями следует понимать предоставление кредитов, грантов, осуществление акционерных инвестиций.
Фонд TRIPP+ не является управляющим проекта TRIPP
Во избежание недоразумений необходимо подчеркнуть, что фонд TRIPP+ не имеет никакого отношения к управлению проектом TRIPP.
В документе, опубликованном главами министерств иностранных дел Армении и США 13 января 2026 года, отмечалось, что стороны создадут компанию для обеспечения развития и реализации инфраструктуры TRIPP — TRIPP Development Company. 26% акций компании будут принадлежать Республике Армения, 74% — США, точнее, TRIPP Development Company US, которая будет создана в американском штате Делавэр и станет дочерней компанией государственного инвестиционного агентства этой страны – Международной финансовой корпорации развития США (DFC). 26 мая этого года Республика Армения и США парафировали в Ереване соглашение о  стратегическом сотрудничестве по реализации TRIPP. Подписание документа состоялось дистанционно в июне.
На заседании правительства 16 июля министр иностранных дел Арарат Мирзоян заявил: “Создается американская инвестиционная компания под названием TRIPP+ для привлечения инвестиций на реализацию программы. Юридически это имеет косвенную и опосредованную связь с нашей компанией по развитию TRIPP. Руководителем американской инвестиционной компании TRIPP+ является назначенное лицо (имеется в виду К.Соколов – ред.)”.
TRIPP+.jpg (102 KB)
Почему руководителем фонда назначен Константин Соколов?
The Guardian, ссылаясь на четырех экспертов по американской внешней помощи, отметила, что для Белого дома выбор членов советов директоров предпринимательских фондов является обычной практикой. Более того, назначаемые лица часто имеют связи с администрацией США.
По словам бывшего сотрудника программы американских предпринимательских фондов в Восточной Европе Дона Ниса, такой подход правительства США логичен, однако возникает проблема, когда имеющие политические связи эти люди не имеют опыта в инвестиционном банкинге, частном капитале или секторах, в которых им приходится иметь дело с инвестициями.
В этом отношении прошлое Соколова говорит в его пользу. Личная биография 51-летнего бизнесмена указывает на то, что он руководил проектами реструктуризации фондов национального благосостояния и центральных банков, помогал компаниям размещать свои акции на крупнейших фондовых биржах мира и выступал в качестве стратегического советника правительств и крупных компаний.
Однако есть кое-что, что не упоминается в личной биографии Соколова, хотя это известно из открытых источников. По данным Федеральной избирательной комиссии США, в 2025-2026 годах Соколов довольно активно осуществлял пожертвования в пользу различных политических кампаний. Если в октябре 2008 года он перевел всего 3600 долларов на избирательную кампанию кандидата в президенты Барака Обамы, то уже в 2025-ом пожертвовал 11 миллионов долларов комитету MAGA (Make America Great Again), поддерживающему 47-го президента США Дональда Трампа. В марте 2026 года Соколов перевел 443 тысячи долларов руководящему органу Республиканской партии США – Республиканскому национальному комитету.
Browse-Individual-contributions-FEC-07-17-2026_04_44_PM.png (255 KB)
Полный список крупных пожертвований К. Соколова политическим кампаниям США см. здесь
Примечательно, что, по данным Федеральной избирательной комиссии США, Соколов делал пожертвования на политические кампании только в 2008 году (3600 долларов на кампанию Обамы) и после 2025 года. Помимо того, что Соколов весьма щедр на пожертвования Республиканской партии и президенту Трампу, он также является одним из 36 доноров, перечисливших деньги на строительство бального зала Белого дома. Сумма пожертвования Соколова неизвестна, но, по словам Трампа, доноры выделили на этот его проект более 350 миллионов долларов.
Влияние Соколова на экономику Армении
Hetq впервые написал о Константине Соколове в начале 2024 года, когда было официально объявлено, что он является одним из бенефициарных владельцев Viva Armenia, крупнейшего мобильного оператора Армении.
Однако информацию о Соколове и другом реальном владельце, китайце Же Жанге (Zhe Zhang), Hetq получил за несколько месяцев до этого, в 2023 году.
Напомним, что в апреле 2023 года Комиссия по регулированию общественных услуг (КРОУ) Республики Армения не одобрила сделку по передаче контроля над компанией “МТС Армения” (в настоящее время “Вива Армения”). Материнская компания армянского оператора, российская “МТС”, хотела отчуждить армянский актив, но КРОУ обратилась в Министерство высокотехнологической промышленности, которое в свою очередь обсудило этот вопрос со Службой национальной безопасности. В результате было высказано возражение против этой сделки. Согласно разъяснению, одобрение сделки могло нанести ущерб национальной безопасности или государственным интересам Республики Армения.
Согласно источнику Hetq, причиной отклонения сделки государственными органами стало то, что ее истинный бенефициар, то есть тот, кто станет реальным владельцем армянского оператора, не был установлен, что создавало риски для безопасности.
Затем со своими кипрскими компаниями появились К.Соколов и Ж.Жанг, которые, по данным источника, указали свои семейные трасты (активы, переданные в доверительное управление) в качестве источника финансовых средств, предназначенных для приобретения ЗАО “МТС Армения”, однако их происхождение, подробности деятельности, характер и другая необходимая информация не были раскрыты.
Наконец в ноябре 2023 сделка была одобрена компетентными армянскими органами, после чего в январе 2024-го произошла смена собственника ЗАО “МТС Армения”: Жанг стал бенефициарным собственником 75% акций компании, Соколов — 25%. В феврале 2024 года владельцы Viva Armenia передали 20% акций правительству Армении, в результате чего у Жанга осталось 60%, у Соколова — 20% акций.
Hetq также писал о продаже “Армбизнесбанка” (в настоящее время AMIO Bank), 75% которого было передано швейцарскому инвестиционному фонду, который в свою очередь принадлежал фонду, зарегистрированному в Лихтенштейне. Управление последним было передано на аутсорсинг гонконгской компании Же Жанга (см. ниже).
Что касается его партнера Соколова, то он, согласно нашему источнику, выступал в качестве представителя-консультанта иностранных фондов-владельцев “Армбизнесбанка” (зарегистрированного в Швейцарии и Лихтенштейне). Жанг и Соколов, по сути, специализируются на сделках по приобретению организаций, в рамках которых они организуют переговоры, согласовывают детали сделки, представляя реальных бенефициаров (т.е. сами не являются реальными бенефициарными владельцами), заключают сделки, подают документы в соответствующие государственные органы и т. д.
Мы также писали о старых сделках с участием Соколова. Одна из них касалась канадского инвестора, который подал иск в кипрский суд против российских партнеров, требуя возвратить ему инвестиции в размере 2,5 миллиона долларов.
Канадец суд проиграл, но эта история интересна тем, что статью о ней на кипрском сайте удалили (архивная версия здесь). А через некоторое время после публикации Hetq была предпринята попытка удалить нашу статью из поисковой системы Google, которая, однако, не удалась.
Возможно, неслучайно Соколов, став в январе 2024 года владельцем Viva Armenia, 5 февраля 2024 года основал собственный сайт, где представляет свою биографию, личную историю, благотворительную деятельность и т.д. Создается впечатление, что бизнесмен, о котором до этого мало что было известно, а имеющаяся в Интернете информация касается в основном юридического спора вокруг инвестиций или другого неудавшегося инвестиционного проекта в России, став бенефициарным владельцем крупнейшего оператора мобильной связи в Армении, попытался создать вокруг своей персоны положительную информационную среду и, по сути, приоткрыть завесу тайны, окружающую его личность.
По данным Hetq, Соколов весьма чувствителен к информационному пространству, окружающему его, и, в частности, к критике его деловой деятельности.
Что из себя представляет Фонд поддержки предприятий?
Предпринимательский фонд — это используемый правительством США финансовый механизм, корни которого уходят в 1989 год, когда Конгресс принял закон “О демократической поддержке Восточной Европы”. Нетрудно догадаться, что речь идёт о странах бывшего социалистического лагеря, куда США начали инвестировать. Этими странами были Польша (фонд был создан в 1990 году), Венгрия (1990), Чехословакия (1991), Болгария (1992), Румыния (1994), страны Балтии (1995) и Албания (1995), которая не входила в состав социалистического лагеря. С 1989 года правительство США создало 13 таких фондов.
III-Regional-Program-Enterprise-Funds-07-17-2026_04_40_PM.jpg (71 KB)
Расходы первых 7 фондов (выделенные, зарезервированные и израсходованные) по состоянию на 30 сентября 2003 года. Источник: Государственный департамент США
Каждый предпринимательский фонд функционирует как независимая автономная организация, управляемая советом директоров, при этом правительство США отвечает за надзор за его деятельностью. По данным Госдепартамента США, эта модель была разработана для того, чтобы фонды могли оказывать помощь как можно быстрее, обладая при этом достаточной гибкостью при разработке программ и применении различных инвестиционных подходов для решения конкретных проблем каждой страны.