Մեխեր, պտուտակներ, կրիչներ կուլ տալուց մինչև ինքնասպանություն
Հայաստանի քրեակատարողական հիմնարկներում ինքնավնասումները շարունակում են մնալ ամենալուրջ խնդիրներից մեկը։ Դիտորդներն ու մասնագետները պնդում են, որ բազմաթիվ դեպքերում ազատազրկվածների ծանր հոգեկան վիճակի ազդանշանները ժամանակին արձագանք չեն ստանում։
«Էսի կրիչ ա, էս էլ մեխեր ա, բայց էս վերջին անգամ արդեն դուրս ա եկել, 12 հատից ավել հաշվել էի։ Գամ ա, պտուտակ ա, տեսեք՝ էս մեկն արդեն շարժվում ա։ Երկար ժամանակ շարժ չկար, անընդհատ նույն դիրքում էր, փոփոխություն չկար, բայց էս վերջին անգամ արդեն տվեց տարբերություն»,- ռենտգենյան պատկերները ցույց տալով` պատմում է «Քրեակատարողական բժշկության» ՊՈԱԿ-ի «Արմավիր» ստորաբաժանման բժիշկ-ռադիոլոգ Անահիտ Գրիգորյանը։
Ռենտգենի նկարներում երևացող մեխերը, ջերմաչափը, պտուտակներն ու այլ մետաղական առարկաները պատահական դեպքեր չեն։ Դրանք քրեակատարողական հիմնարկներում ինքնավնասման ամենածայրահեղ դրսևորումներից են։ Թեև 2025թ.-ին ինքնավնասում կատարած անձանց թիվը որոշ չափով նվազել է՝ 205-ից հասնելով 183-ի, ինքնավնասման դեպքերի ընդհանուր թիվը գրեթե չի փոխվել․ 2025-ին արձանագրվել է 617, իսկ 2024թ.-ին՝ 626 դեպք։ Սա նշանակում է, որ նույն անձինք բազմիցս կրկնել են ինքնավնասման փորձերը։
Կոշտ առարկաներ կուլ տալուց բացի, ազատազրկվածները դիմում են նաև այլ ծայրահեղ քայլերի։ 2025թ. «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկում տեղի ունեցած ինքնասպանությունը դրանցից ամենածանր օրինակներից մեկն է։ Պատիժ կրող դատապարտյալը երկար ժամանակ պահվել է մեկուսի պայմաններում, ունեցել է հոգեկան առողջության խնդիրներ և մինչ այդ բազմիցս ինքնավնասվել էր՝ անդամահատելով իր երկու ձեռքերի տասը մատներից ութը։ Չնայած այդ ակնհայտ ազդանշաններին՝ նա, ըստ իրավապաշտպանների, չի ստացել անհրաժեշտ բժշկական և հոգեբանական աջակցություն։
«Շատ ցավալի էր, երբ մարդն 8 անգամ իր մատները կտրում էր և պատշաճ բուժօգնություն չէր տրամադրվում: Ոչ միայն բուժօգնությունը, այլև ինչու ոչ հոգեբանական աջակցությունը, քանի որ հոգեբանների կողմից աշխատանքը նույնպես կարևորվում է: Մշտապես բարձրաձայնում էինք, գրություններ հասցեագրում համապատասխան գերատեսչություններին՝ բարձրացնելով անձի առողջական վիճակի համատեղելիության հարցը: Ցավոք սրտի օդում կախված մնաց և ի վերջո անձն ինքնասպանություն գործեց»,- ասում է Քրեակատարողական հիմնարկներում հասարակական վերահսկողություն իրականացնող դիտորդների խմբի անդամ Շուշան Խնկոյանը:

Ingesting Nails and Screws: Incidents of Self-Harm in Armenia’s Prisons
Incidents of self-harm continues to be one of the most serious problems in Armenia's penitentiary institutions.
Observers and experts claim that in many cases, signals of the serious mental state of prisoners are not responded to in a timely manner.
“This one is a memory stick. This one is a nail, but this last time it already came out .I counted more than twelve pieces. Here’s a screw. Look, this one is already moving. For a long time, there was no movement, it was constantly in the same position, there was no change But this last time it already showed a change,” says Anahit Grigoryan, a radiologist at the Armavir subdivision of the Penal Medicine SNCO, showing the X-ray images.
The nails, thermometer, screws and other metal objects seen in the X-ray images are not random cases. They are one of the most extreme manifestations of self-harm in Armenia’s penitentiary institutions. Although the number of people who committed self-harm in 2025 decreased somewhat, from 205 to 183, the total number of self-harm cases has hardly changed. In 2025, 617 cases were recorded, and in 2024, 626 cases. This means that the same individuals have repeatedly attempted at self-harm.
In addition to swallowing hard objects, prisoners also resort to other extreme measures. The suicide that occurred in the Armavir penitentiary in 2025 is one of the most serious examples of this. The convict serving the sentence was kept in solitary confinement for a long time, had mental health problems and had repeatedly self-harmed before, amputating eight of the ten fingers on both hands. Despite these obvious signals, he, according to human rights activists, did not receive the necessary medical and psychological support.
“It was very painful when a person cut off his fingers eight times and was not provided with proper medical care. Not only medical care, but also why not psychological support, since the work of psychologists is also valued. We constantly raised our voices, addressed letters to the relevant departments, raising the issue of the compatibility with the person's health condition. Unfortunately, it remained in the air and eventually the person committed suicide," says Shushan Khnkoyan, a member of the group of observers conducting public oversight in penal institutions.