Վեհափառի դատը. Էջմիածին (լուսանկարներ)
Այսօր՝ 2026թ. օգոստոսի 7-ին, մեկնարկեց Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի և Գերագույն հոգևոր խորհրդի ևս վեց բարձրաստիճան անդամների քրեական գործի դատաքննությունը Արմավիրի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանում (Էջմիածին)։
Քրեական գործը վերաբերում է Մասյացոտնի թեմի առաջնորդ Արման Սարոյանի (Տ. Գևորգ եպիսկոպոս Սարոյան) պաշտոնանկությանը և կարգալույծ հռչակմանը։ Ըստ մեղադրանքի՝ այդ որոշումներն ընդունելիս եկեղեցու բարձրաստիճան հոգևորականները գործել են դատարանի կիրառած ապահովման միջոցին հակառակ և չեն կատարել դատարանի որոշումը։
Գործը քննող դատավոր Հակոբ Մանուկյանը ինքնաբացարկ հայտնեց։ Դատավորի ինքնաբացարկից հետո գործը մակագրվելու է նույն դատարանի այլ դատավորի։

Суд над Католикосом: Эчмиадзин (фото)
7 августа 2026 года в суде общей юрисдикции Армавирской области (Эчмиадзин) начался уголовный процесс над Католикосом Всех Армян Гарегином II и шестью высокопоставленными членами Верховного духовного совета.
Уголовное дело касается смещения и отстранения от должности предводителя Масяцотнской епархии Армянской Апостольской церкви епископа Геворга Сарояна (Армана Сарояна). Согласно обвинительному заключению, принимая эти решения, высокопоставленные священнослужители действовали вопреки принятому судом средству обеспечения и не выполнили постановление суда.
Рассматривающий дело судья Акоп Манукян взял самоотвод, в результате чего дело будет передано другому судье того же суда.
По завершении судебного заседания Католикос в сопровождении священнослужителей и народа направился к кафедральному собору Эчмиадзина.