Ադրբեջանը չի կատարում ՄԻԵԴ-ի վճիռները․ Նախարարների կոմիտեն դեռևս հարկադրանքի բոլոր միջոցները չի գործադրել
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը Հայաստանից ընդդեմ Ադրբեջանի ներկայացված գանգատներից մինչ օրս 9-ն է բավարարել։ Վճիռներից 8-ը ուժի մեջ են մտել, սակայն Ադրբեջանը դրանցից ոչ մեկի պահանջը չի կատարել։
«Սարգսյանն ընդդեմ Ադրբեջանի» գործով 2015թ. հունիսի 16-ին կայացված վճիռը չի կատարվել, գործն ուժեղացված վերահսկողության ներքո է։ Չնայած վճռից երկար տարիներ են անցել, սակայն անհատական և ընդհանուր միջոցառումները դեռևս ամբողջությամբ չեն իրականացվել։ Չեն լուծվել գույքի կորստի համար արդյունավետ փոխհատուցման և դիմումատուի նախկին տան և գույքի նկատմամբ հասանելիություն ապահովելու հարցերը։
«Մակուչյանն ու Մինասյանն ընդդեմ Ադրբեջանի և Հունգարիայի» գործով վճիռը կայացվել է 2020թ. մայիսի 26-ին։ Ադրբեջանի իշխանությունները ճանաչել էին դիմումատուների իրավունքների խախտումը և հավաստիացրել էին, որ կձեռնարկեն բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ նմանատիպ խախտումների կրկնությունը կանխելու համար։ Այնուամենայնիվ, որևէ գործողություն այս առնչությամբ չի կատարվել։
Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեն (ՆԿ) 2025թ․-ի հունիսին կայացած 1531-րդ նիստում այս գործի քննարկման ժամանակ անհատական միջոցառումների վերաբերյալ միջանկյալ բանաձև է ընդունել։ ՆԿ-ն հայտնել է, որ չնայած Կոմիտեի բազմակի կոչերին, վճիռն ուժի մեջ մտնելուց չորս տարի անց Ադրբեջանի իշխանությունները դեռևս որևէ տեղեկատվություն չեն ներկայացրել, որը կվկայեր պահանջվող անհատական միջոցառումների ուղղությամբ շոշափելի առաջընթացի մասին։
ՆԿ-ն Ադրբեջանի իշխանություններին կոչ է արել առանց ձգձգելու կատարել դիմումատուների ներկայացուցիչներին շնորհված դատական և այլ ծախսերի վճարման անվերապահ պարտավորությունը։ Պահանջել էր առանց ուշացնելու հաստատել, որ նախագահի աշխատակազմի կայքում հրապարակված՝ հանցագործին ներում շնորհելուն և ազատ արձակելուն աջակցող նամակները հեռացվել են։ Ինչպես նաև ապահովել, որ նա որևէ պետական պաշտոն չզբաղեցնի։
ՆԿ-ն նշել է, որ ատելության հիմքով կատարված այդ հանցագործության հեղինակը ստացել էր արտոնություններ, որոնք, ըստ ամենայնի, ներպետական օրենսդրությամբ որևէ իրավական հիմք չունեին։ Ադրբեջանի իշխանություններին կոչ է արել առանց հետաձգման պարզաբանել իրենց դիրքորոշումը նրան տրված «այլ արտոնությունների» վերաբերյալ։
«2026թ․-ի դրությամբ Ադրբեջանի կառավարությունը որևէ միջոցառում այս առումով չի ձեռնարկել, և ՆԿ-ին որևէ տեղեկատվություն չի տրամադրվել: Վերջին անգամ գործը քննարկվել է 2026թ․ մարտի 9-11-ը, 1553-րդ հանդիպման ընթացքում, որի ժամանակ քննադատվել է Ադրբեջանի շարունակական լռությունը, սակայն գործողությունների որևէ ծրագիր չի ներկայացվել»,- հայտնեց միջազգային իրավունքի մասնագետ Արա Ղազարյանը:
ՄԻԵԴ–ի բավարարած 9 գանգատներից չորսը Արա Ղազարյանն է ներկայացրել։
- «Սարիբեկյանն ու Բալյանն ընդդեմ Ադրբեջանի», վճիռն ուժի մեջ է մտել 07/09/2020թ․-ին,
- «Նարայանը և այլք ընդդեմ Ադրբեջանի», վճիռն ուժի մեջ է մտել 24/06/2024թ.-ին,
- «Ղազարյանն ու Բայրամյանն ընդդեմ Ադրբեջանի», վճիռնուժի մեջ է մտել 05/01/2024թ.-ին,
- «Վ.Թ. և այլք ընդդեմ Ադրբեջանի», վճիռն ուժի մեջ կմտնի 2026թ․ սեպտեմբերի 18-ին։
Վերջին գործով վճիռը՝ «Վ.Թ. և այլք ընդդեմ Ադրբեջանի», ՄԻԵԴ-ը կայացրեց այս տարվա հունիսի 18-ին։ Այն 2016թ․-ի ապրիլյան քառօրյա պատերազմի գործերով առաջին վճիռն է։ ՄԻԵԴ-ն արձանագրել է, որ Ադրբեջանը խախտել է հայ զինծառայողի կյանքի իրավունքն ու խոշտանգումների արգելքը (գլխատում եւ մարմնի պղծում)։ Միջազգային իրավունքի մասնագետներն այս վճիռը կարևոր նախադեպ են համարում 2020թ․-ի 44-օրյա պատերազմից տուժածների իրավունքների պաշտպանության համար տարված գանգատներով։ Դատարանն այս գործով Ադրբեջանին պարտավորեցրել է 90 հազար եվրո փոխհատուցում վճարել զոհի հարազատներին։
Ադրբեջանի կառավարությունը գործողությունների ծրագիր կամ զեկույց չի ներկայացրել «Նարայանը և այլք ընդդեմ Ադրբեջանի» և «Ղազարյանն ու Բայրամյանն ընդդեմ Ադրբեջանի» գործերով։ Ծրագիրը կամ զեկույցը փաստաթղթերն են, որոնք պետությունները ներկայացնում են Նախարարների կոմիտե՝ վճռի կատարմանն ուղղված գործողությունները ցույց տալու համար։
«Ղազարյանն ու Բայրամյանն ընդդեմ Ադրբեջանի» գործով Ադրբեջանի կառավարությունը 2024թ․ դեկտեմբերի 19-ին զեկույց է ներկայացրել` նշելով, որ գործով փոխհատուցումն ակնկալվում է կատարել մոտ ապագայում: Սակայն որևէ գործողություն չի կատարել:
««Սարիբեկյանն ու Բալյանն ընդդեմ Ադրբեջանի» գործով ՄԻԵԴ-ում Ադրբեջանի ներկայացուցչին ուղարկել ենք փոխհատուցումը տրամադրելու համար անհրաժեշտ տեղեկատվություն, սակայն պատասխան չենք ստացել»,- հայտնեց պրն Ղազարյանը:
ՄԻԵԴ 4 վճիռների՝ «Սարիբեկյանն ու Բալյանն ընդդեմ Ադրբեջանի» (ուժի մեջ է մտել 07/09/2020թ), «Բադալյանն ընդդեմ Ադրբեջանի» (ուժի մեջ է մտել 22/10/2021թ.), «Խոջոյանը և Վարդազարյանն ընդդեմ Ադրբեջանի» (ուժի մեջ է մտել 28/02/2022թ.) և «Պետրոսյանն ընդդեմ Ադրբեջանի» (ուժի մեջ է մտել 28/02/2022թ.) կատարումն ապահովելու նպատակով Նախարարների կոմիտեն (ՆԿ) երեք որոշում է ընդունել։
Ինչպես տեսնում ենք գործերի ընթացքից, Ադրբեջանն անտեսում է նաև վճիռների կատարումն ապահովելու նպատակով ՆԿ-ի որոշումները։ Պրն Ղազարյանից հետաքրքրվեցինք, թե ուրիշ ի՞նչ միջոցներ կան Ադրբեջանի վրա ազդելու, արդյոք Նախարարների կոմիտեն բոլոր հնարավորություններն է գործադրել ՄԻԵԴ վճիռների կատարումն ապահովելու համար։
Վերջինս հայտնեց, որ վճռի կատարման նկատմամբ վերահսկողության ընթացքում ՆԿ-ն կարող է ընդունել միջանկյալ բանաձևեր։ Եթե պետությունը երկար ժամանակ չի կատարում վճիռը և որևէ ձևով չի արձագանքում, և եթե ՆԿ-ն համարում է, որ պետությունը հրաժարվում է կատարել այդ գործով վերջնական վճիռը, կարող է դիմել Եվրոպական դատարան՝ Կոմիտեում նիստերին մասնակցելու իրավունք ունեցող ներկայացուցիչների ձայների երկու երրորդով ընդունված որոշմամբ, որպեսզի դատարանը պարզի՝ տվյալ կողմն իսկապե՞ս չի կատարել իր պարտավորությունը։
Արա Ղազարյանի հաղորդմամբ՝ ՆԿ-ն «Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի» գործերով վճիռներից ոչ մեկով դեռևս չի դիմել Եվրոպական դատարան։ «Խախտման վարույթը հարուցվում է բացառիկ հանգամանքներում։ Սարիբեկյանի գործով մենք բավականին շատ միջնորդություններ ենք ներկայացրել ՆԿ, բայց Կոմիտեն դեռևս չի քննարկել»,- տեղեկացրեց գանգատը ներկայացրած միջազգային իրավունքի մասնագետը։
Գործը Եվրոպական դատարան փոխանցելու մասին որոշումն ընդունվում է միջանկյալ բանաձևի ձևով։ Այս դեպքում ԵԴ-ն ճանաչում է Եվրոպական կոնվենցիայի 46-րդ հոդվածի խախտում: Եվրոպական դատարանը վճիռ է կայացնում, որը կատարման փուլ է անցնում` միացվելով հիմնական գործին։ Օրինակ`«Կավալան ընդդեմ Թուրքիայի» կամ «Իլգար Մամմադովն ընդդեմ Ադրբեջանի» գործերը:
Հիշեցնենք, որ վերջին տարիներին Ադրբեջանը պարբերաբար հայտարարում է ԵԽ-ից դուրս գալու մասին։ Այդ մտադրության մասին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը վերջին անգամ հայտարարել է 2026 հուլիսի 13-ին, սակայն գործնականում քայլեր չի ձեռնարկել: Այդուհանդերձ, ԵԽ-ից դուրս գալն այս պետությանն ազատո՞ւմ է բոլոր պարտավորություններից, այդ թվում նաև՝ ՄԻԵԴ վճիռները կատարելու պարտավորությունից։ Մեր այս հարցին ի պատասխան՝ պրն Ղազարյանը հայտնեց, որ ֆորմալ առումով ԵԽ-ից դուրս գալը չի ազատում կոնվենցիոն պարտավորությունները կատարելուց։ Եվրոպական դատարանն էլ շարունակում է ներկայացված բոլոր գանգատներով վճիռներ և որոշումներ կայացնել՝ մինչև ԵԽ-ից դուրս գալը:
Իրավաբանը հիշեցրեց, որ Ռուսաստանի Դաշնությունը 2022թ․-ի սեպտեմբերի 16-ից դադարեցրել է ԵԽ-ին անդամակցությունը և չեղյալ է հայտարարել Կոնվենցիային անդամակցությունը: Եվրոպական դատարանը քննում է մինչև սեպտեմբերի 16-ը ներկայացրած բոլոր դիմումները և մինչ օրս շարունակում է որոշումներ և վճիռներ կայացնել ՌԴ-ի դեմ: Գործերի կատարման նկատմամբ վերահսկողությունը կատարում է ՆԿ-ն, սակայն որևէ գործուն մեխանիզմ այս առումով չունի:
Պրն Ղազարյանից հետաքրքրվեցինք, թե, առհասարակ, ԵԽ-ն իր ընդունած որոշումները հարկադրաբար իրականացնելու լծակներ ունի՞։
Նա նշեց, որ Եվրոպական դատարանի վճիռներն իրագործելու առումով լծակները վերը թվարկվածներն են։ Բացի այդ, ՆԿ-ն կարող է համագործակցել ԵԽԽՎ-ի կամ ԵԽ Գլխավոր քարտուղարի հետ: 2024թ․-ին ԵԽԽՎ թիվ 2527 արձանագրությամբ որոշվել է չվավերացնել Ադրբեջանի խորհրդարանական պատվիրակության լիազորությունները՝ կապված Ադրբեջանի կողմից ժողովրդավարության սկզբունքների, մարդու իրավունքների և իրավունքի գերակայության ոլորտներում ստանձնած պարտավորությունները չկատարելու վերաբերյալ շարունակական մտահոգությունների հետ՝ 2001թ․-ին Եվրոպայի խորհրդին անդամակցելուց հետո։
Վեհաժողովն ընդգծել է մի շարք լուրջ խնդիրներ, այդ թվում՝ անարդար ընտրությունները, դատական իշխանության անկախության բացակայությունը, լրատվամիջոցների ազատության սահմանափակումները և Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար իրավիճակի հետ կապված հարցերը։ «Այս որոշումը կմնա ուժի մեջ մինչև Ադրբեջանի կողմից ընթացակարգային կանոնների պահանջներին համապատասխանությունը հաստատելը»,- հայտնեց պրն Ղազարյանը։
Այս խախտումները վերացնելու փոխարեն Ադրբեջանը նախընտրել է չմասնակցել Վեհաժողովի աշխատանքներին՝ 2025 և 2026 թվականների համար իր խորհրդարանական պատվիրակության լիազորությունները ներկայացնելուց հրաժարվելով։
Պրն Ղազարյանը հիշատակեց Եվրոպայի խորհրդի կանոնադրության 7-րդ հոդվածը, որի համաձայն՝ ԵԽ-ի յուրաքանչյուր անդամ կարող է դուրս գալ Եվրոպայի խորհրդից՝ իր որոշման մասին պաշտոնապես ծանուցելով Գլխավոր քարտուղարին: Անդամի դուրս գալն ուժի մեջ է մտնում ընթացիկ ֆինանսական տարվա վերջում, եթե ծանուցումն արվել է այդ տարվա առաջին ինն ամիսների ընթացքում, և հաջորդ ֆինանսական տարվա վերջում, եթե ծանուցումն արվել է վերջին երեք ամիսների ընթացքում:
Պաշտոնական դիմում Գլխավոր քարտուղարին Ադրբեջանը դեռևս չի ուղարկել: Իլհամ Ալիևը հուլիսի 13-ին հայտարարել է, որ ԵԽ Գլխավոր քարտուղար Ալեն Բերսեն Ադրբեջանի՝ ԵԽ-ից դուրս գալու հայտարարությունների ֆոնին զանգահարել է իրեն և խնդրել դուրս չգալ ԵԽ-ից` փորձելով լուծումներ գտնել:

Азербайджан не выполняет решения ЕСПЧ: Комитет министров еще не применил все принудительные меры
Европейский суд по правам человека на данный момент удовлетворил девять заявлений, поданных Арменией против Азербайджана. Восемь решений уже вступили в силу, но ни одно из них Азербайджан не выполнил.
Решение по делу “Саргсян против Азербайджана” от 16 июня 2015 года не исполнено, дело находится под усиленным надзором. И хотя с момента принятия решения прошло много лет, индивидуальные и общие меры до сих пор полностью не применены. Не решены также вопросы эффективной компенсации за утрату имущества и обеспечения доступа к бывшему дому и имуществу заявителя.
Решение по делу “Макучян и Минасян против Азербайджана и Венгрии” было вынесено 26 мая 2020 года. Азербайджанские власти признали нарушение прав заявителей и заверили, что примут все необходимые меры для предотвращения повторения подобных нарушений, однако никаких действий в этом отношении не предприняли.
В ходе рассмотрения дела на 1531-й сессии в июне 2025 года Комитет министров (КМ) Совета Европы принял промежуточную резолюцию по отдельным мерам. КМ заявил, что, несмотря на неоднократные призывы Комитета, азербайджанские власти до сих пор, спустя четыре года после вступления решения в силу, не предоставили никакой информации, указывающей на какой-либо ощутимый прогресс в направлении оуществления требуемых индивидуальных мер.
КМ призвал азербайджанские власти незамедлительно выполнить безусловное обязательство по выплате судебных и иных издержек, понесенных представителями заявителей. Он потребовал незамедлительно подтвердить удаление опубликованных на сайте администрации президента писем в поддержку помилования и освобождения виновного. Также было потребовано, чтобы он не занимал никаких государственных должностей. Комитет министров отметил, что виновный в преступлении на почве ненависти получил привилегии, которые, по-видимому, не имеют законного основания в рамках внутреннего законодательства. Он призвал азербайджанские власти незамедлительно прояснить свою позицию в отношении предоставленных ему “других привилегий”.
“По состоянию на 2026 год правительство Азербайджана не приняло мер в этом направлении, также в Международный суд ООН не была предоставлена какая-либо информация. Последний раз этот вопрос обсуждался на 1553-й встрече 9-11 марта 2026 года, в ходе которой продолжающееся молчание Азербайджана было подвергнуто критике, но никакого плана действий не было представлено”,- отметил специалист по международному праву Ара Казарян.
Четыре из девяти удовлетворенных ЕСПЧ заявлений были поданы Ара Казаряном:
“Сарибекян и Балян против Азербайджана”, решение вступило в силу 07.09.2020,
“Нараян и другие против Азербайджана”, решение вступило в силу 24.06.2024,
“Казарян и Байрамян против Азербайджана”, решение вступило в силу 05.01.2024,
“В.Т. и другие против Азербайджана”, решение вступит в силу 18 сентября 2026 года.
Решение по последнему делу было вынесено ЕСПЧ 18 июня этого года. Это первое решение по делам, связанным с четырехдневной войной в апреля 2016 года. ЕСПЧ постановил, что Азербайджан нарушил право на жизнь и запрет на пытки в отношении армянского военнослужащего (обезглавливание, осквернение тела). Эксперты в области международного права считают это решение важным прецедентом для жалоб, поданных в защиту прав жертв 44-дневной войны 2020 года. Суд обязал Азербайджан выплатить родственникам жертв 90.000 евро в качестве компенсации.
Правительство Азербайджана не представило план действий или отчет по делам “Нараян и другие против Азербайджана” и “Казарян и Байрамян против Азербайджана”. План или отчет — это документы, которые государства представляют Комитету министров, чтобы показать действия, предпринятые для выполнения решения суда.
По делу “Казарян и Байрамян против Азербайджана” правительство Азербайджана 19 декабря 2024 года представило доклад, в котором указывалось, что компенсацию по данному делу предусматривается выплатить в ближайшее время, однако никаких действий предпринято не было.
“Мы передали представителю Азербайджана в ЕСПЧ необходимую информацию о выплате компенсации по делу “Сарибекян и Балян против Азербайджана”, но ответа не получили”,- сообщил г-н Казарян.
С целью обеспечения выполнения четырех решений ЕСПЧ – “Сарибекян и Балян против Азербайджана” (вступило в силу 09.07.2020), “Бадалян против Азербайджана” (вступило в силу 22.10.2021), “Ходжоян и Вардазарян против Азербайджана” (вступило в силу 28.02.2022) и “Петросян против Азербайджана” (вступило в силу 28.02.2022) – Комитет министров принял три решения.
Как следует из хода этих дел, Азербайджан игнорирует также решения Комитета министров по обеспечению исполнения судебных решений. На вопрос: “какие еще механизмы воздействия на Азербайджан существуют, использовал ли Комитет министров все возможности для обеспечения исполнения решений ЕСПЧ?” – Ара Казарян пояснил, что в процессе надзора за исполнением решения Комитет может принимать временные постановления. Если государство в течение длительного времени не выполняет решение и никак не реагирует, а также если КМ считает, что государство отказывается исполнять окончательное решение по данному делу, он может обратиться в Европейский суд с решением, принятым двумя третями голосов представителей, имеющих право участвовать в заседаниях Комитета, чтобы суд мог выяснить, действительно ли данная сторона не выполнила свои обязательства.
По словам А.Казаряна, КМ еще не обжаловал в Евросуде ни одно из решений по делам “Армения против Азербайджана”. “Процедуры обжалования нарушений возбуждаются в исключительных случаях. По делу Сарибекяна мы подали в Комитет довольно много ходатайств, но они пока не рассмотрены”,- отметил наш собеседник.
Он также сообщил, что Комитет министров еще не обжаловал в Европейском суде ни одно из решений по делам “Армения против Азербайджана”. “Процедуры обжалования нарушений инициируются при наличии исключительных обстоятельств. По делу Сарибекяна мы подали в КМ довольно много ходатайств, но Комитет их еще не рассматривал”,- сказал Ара Казарян.
Решение о передаче дела в Европейский суд принимается в форме промежуточной резолюции. В этом случае ЕСПЧ признает нарушение статьи 46 Европейской конвенции. Европейский суд выносит решение, которое переходит в стадию исполнения путем присоединения к основному делу. Например, дела “Кавала против Турции” или “Илгар Мамедов против Азербайджана”.
Напомним, что в последние годы Азербайджан периодически заявлял о своем намерении выйти из Совета Европы. В последний раз президент Азербайджана Ильхам Алиев объявил об этом 13 июля 2026 года, но никаких практических шагов предпринято не было. А освобождает ли выход из Совета Европы государство от всех обязательств, включая обязательство исполнять решения ЕСПЧ? По словам г-на Казаряна, формальный выход из Совета Европы не освобождает государство от выполнения конвенционных обязательств. Европейский суд продолжает выносить решения по всем поданным жалобам до выхода Азербайджана из СЕ.
Адвокат напомнил, что Российская Федерация с 16 сентября 2022 года приостановила свое членство в Совете Европы и отозвала членство в Конвенции,  тем не менее Евросуд рассматривает все заявления, поданные до 16 сентября, и по сей день продолжает выносить решения и постановления против Российской Федерации. Контроль за исполнением дел осуществляет Комитет министров, однако в этом отношении он не имеет действенного механизма.
Мы поинтересовались у г-на Казаряна, обладает ли Совет Европы рычагами для обеспечения принудительного выполнения своих решений.
По словам нашего собеседника, выше были указаны рычаги влияния для исполнения решений Европейского суда. Кроме того, Комитет министров может сотрудничать с ПАСЕ или Генеральным секретарем Совета Европы. В 2024 году в соответствии с Протоколом ПАСЕ № 2527 было принято решение не ратифицировать полномочия азербайджанской парламентской делегации в связи с сохраняющимися опасениями по поводу невыполнения Азербайджаном своих обязательств в области демократии, прав человека и верховенства права с момента вступления в Совет Европы в 2001 году.
Ассамблея выделила ряд серьезных проблем, включая несправедливые выборы, отсутствие независимости судебной власти, ограничения свободы СМИ и вопросы, связанные с гуманитарной ситуацией в Нагорном Карабахе. “Это решение останется в силе до тех пор, пока Азербайджан не подтвердит соблюдение требований Процессуального кодекса”,- сказал г-н Казарян.
Вместо того чтобы устранить указанные нарушения, Азербайджан предпочел не участвовать в работе Ассамблеи, отказавшись предоставить своей парламентской делегации полномочия на 2025 и 2026 годы.
Г-н Казарян напомнил о статье 7 Устава Совета Европы, согласно которой любой член Совета Европы может выйти из состава Совета Европы, официально уведомив Генерального секретаря о своем решении. Выход члена вступает в силу в конце текущего финансового года, если уведомление подано в течение первых девяти месяцев этого года, и в конце следующего финансового года, если уведомление подано в течение последних трех месяцев.
Азербайджан пока не направил официальное заявление Генеральному секретарю. 13 июля Ильхам Алиев заявил, что Генсек Совета Европы Ален Берсе позвонил ему после заявлений Азербайджана о выходе из Совета Европы и попросил не выходить из СЕ, пытаясь найти решения.