«Տիգրանակերտի մասին գրքի ստեղծմանը զուգահեռ փոխվում էր իշխանական խոսույթն Արցախի մասին»
2013 թ. ամռան մի օր Արցախի Տիգրանակերտ հնավայրում պեղումների նախատեսված աշխատանքները կատարելուց հետո Արցախի հնագիտական արշավախմբի մասնակիցները՝ գիտնականներն ու հողային աշխատանքներին մասնակցած հարակից գյուղերի բնակիչները, լուսանկարվել են։ Դժվար է ենթադրել՝ ով ինչ էր մտածում այդ պահին, բայց լուսանկարում, կարծես, գոհունակության ժպիտ կա հազարամյակների հայկական հետքերը պեղող այս մարդկանց դեմքերին։
Սա պեղումների ժամանակ արված տասնյակ լուսանկարներից մեկն է. ամեն տարի հերթական պեղումներն ավարտելուց հետո նրանք խմբակային լուսանկարվում էին։ Այս լուսանկարը տեղ է գտել «Արցախի Տիգրանակերտ․ պատմամշակութային կերպարը հնագիտական հետազոտությունների լույսի ներքո» գրքում։ Աշխատությունը լույս է տեսել 2025 թ. ԳԱԱ Հնագիտության եւ ազգագրության ինստիտուտի (ՀԱԻ) ու ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի գիտական խորհուրդների երաշխավորությամբ:
Տարիներ անց ԵՊՀ մշակութաբանության ամբիոնի վարիչ, պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, հնագետ, ՀԱԻ-ում Արցախի պատմամշակութային ժառանգության ուսումնասիրության խմբի ղեկավար Համլետ Պետրոսյանն անսքող տխրությամբ է վերհիշում արցախյան պեղումների օրերը, երբ հնագիտական որեւէ բացահայտում ոգեւորությամբ էր լցնում անգամ գիտությունից հեռու մարդկանց սրտերը: Նա Արցախի Տիգրանակերտ քաղաքի հետքերը բացահայտողն է։
Այսօր հնագետի տխրությանը միախառնված է դառնությունը՝ գրքի հրատարակմանը զուգահեռ փոխվել են Արցախի նկատմամբ վերաբերմունքն ու խոսույթը իշխանական օղակներում։
Նոյեմբերի 9-ից հետո գրքի հրատարակումն այլընտրանք չուներ
Պրոֆեսոր Պետրոսյանը պահարանից վերցնում է Տիգրանակերտի մասին գիրքը։ Գրքի կարմրաշագանակագույն շապիկին սպիտակ կրաքարով կառուցված քաղաքի հետքերն են։
Գրքի ստեղծումը, հրատարակումն ու հետագա ընթացքը դարձել են լակմուսի թուղթ Արցախի նկատմամբ պետական քաղաքականության փոփոխության ճանապարհին: Սկզբից խանդավառություն կար, հետո ի հայտ եկան զգուշավորությունը, անտարբերությունն ու մոռացումը Արցախի պատմության հանդեպ։ Կարճ ասած՝ այս գրքի անցած ճանապարհը կարելի է համարել ՀՀ իշխանությունների կողմից Արցախը մոռացության տալու ժամանակագրությունը, սակայն գիրքն ինքնին զանգի պես է՝ հիշեցնում է Արցախի Տիգրանակերտի պատմությունը, ընդ որում՝ առանց որեւէ զգացական նոտայի՝ գիտական կուռ կառուցվածքով ու փաստերով:
Դեռ 2012 թ․ Համլետ Պետրոսյանը մտածում էր գիրք հրատարակել Արցախի Տիգրանակերտի մասին: Նույնիսկ պայմանագիր էր կնքել հրատարակչության հետ, սակայն շուտով չեղարկել էր։ Մտածում էր, թե Տիգրանակերտից շատ հարցերի պատասխաններ դեռ չի ստացել, ուսումնասիրությունը շարունակելու կարիք կա։ Սակայն 2020 թ․ նոյեմբերի 9-ից հետո Տիգրանակերտի կորուստն այլընտրանք չէր թողել՝ գիրքը պետք է հրատարակվեր։ Մյուս կողմից՝ այդ 8 տարիներին Պետրոսյանն իր թիմով հասցրել էր ստանալ շատ հարցերի պատասխաններ, որոնք ամփոփված են գրքում։
Տիգրան Մեծի քաղաքը՝ Խաչենագետի հովտում
Տիգրանակերտի հնագիտական հետազոտությունն Արցախում երբեւէ նախաձեռնված ամենաընդարձակ հնագիտական նախագիծն էր։ Այն հնարավորություն տվեց Արցախ-Ուտիքը ներկայացնել ոչ թե որպես Հայաստանի ծայրագավառ, այլ շատ ավելի ընդարձակ քաղաքակրթական համատեքստի մի մաս, որի ռազմական, տնտեսական եւ մշակութային կենտրոններից մեկն էլ Տիգրանակերտն է։ Այս մասին ասվում է tigranakert.org կայքում, որի ստեղծման նախաձեռնողը պրոֆեսոր Պետրոսյանն է։
Ամրացված թաղամասի հյուսիսային պարիսպը հեռվից, 2014 թ.
«Արցախի Տիգրանակերտ․ պատմամշակութային կերպարը հնագիտական հետազոտությունների լույսի ներքո» գիրքը ճամփորդություն է դեպի անցյալ՝ հնագիտական փաստերով, աղբյուրագիտական տվյալներով, 600 լուսանկարներով, գծագրերով, քարտեզներով։ Այն չի թողնում ձանձրանալ, գիտական խոսքը կենդանի է, համապարփակ՝ ներկայացված նաեւ տեսողական պատկերներով։ Գրքում շերտ առ շերտ բացվում է բնակավայրի պատմությունը՝ տեղորոշումից, շրջակայքից, կառուցապատումից, գործառույթներից, պեղումներում հայտնաբերված ցուցանմուշների նկարագրությունից եւ այլն, ապա հասնում հուշարձանի ու հասարակության հարաբերություններին:
Գրքում ընդգրկված է հայ եւ այլազգի 21 հեղինակ, սակայն այս բազմազանությունից աշխատության հավաքական ձեռագիրը չի տուժել, եւ գիրքը, կարծես, մի ձեռագրով գրված լինի: Գրքի խմբագիրը, նախաձեռնողն ու համահեղինակն ասում է՝ սկզբից էլ այդպիսի նպատակ էր դրվել՝ գիրքը մենագրության տեսք պետք է ունենար՝ չնայած հեղինակների բազմազանությանը։ «Տիգրանակերտի մասին կարդալիս մարդիկ պարտավոր չեն զանազան հոդվածներ կարդալ: Ի վերջո, սա վերջին շանսն է»,- ասում է Տիգրանակերտի արշավախմբի ղեկավարը:
Արցախի Տիգրանակերտը, ըստ գրքի, մ.թ.ա. 90-ական թթ. հիմնել է հայոց արքա Տիգրան Բ Մեծը (մ․թ․ա․ 95-55 թթ.)։ Քաղաքի հետքերը 2005 թ. հայտնաբերել եւ 2006-2020 թթ. դրա տարածքում պեղումներ է իրականացրել Հնագիտության եւ ազգագրության ինստիտուտի Արցախի պատմամշակութային ժառանգության ուսումնասիրության խումբը:
Այս Տիգրանակերտը Տիգրան Բ Մեծի անունը կրող բազմաթիվ բնակավայրերից միակն է, որի տեղը ճշգրիտ պարզված է, եւ որը ենթարկվել է հնագիտական հետազոտության: Պեղված հարուստ հնագիտական նյութի հիման վրա 2010 թ. ստեղծվել է քաղաքի հնագիտական թանգարանը:
Արցախի Տիգրանակերտը գտնվում է Արցախի Ասկերանի շրջանում՝ լեռնաշխարհի երկրորդ խոշոր գետի՝ Խաչենագետի հովտում։ Այն տարածվում է Վանքասար լեռան հարավարեւելյան ներքնալանջի վրա եւ դրան կից գոգավորությունում՝ արքայական աղբյուրների (Շահբուլաղ) հարեւանությամբ՝ զբաղեցնելով ավելի քան 70 հա տարածություն։
Ամրացված թաղամասի ընդհանուր տեսքը Վանքասարի ստորին հարավարեւելյան լանջին, 2020 թ.
Երբ 2006 թ․ հուլիսին գիտնականներն սկսեցին պեղումները, հնագիտական հսկայական նյութ գտան։ Մ.թ.ա. մոտավորապես 2-1-ին դարերի գունազարդ խեցեղենն ուղղակի հողի վերին շերտերում էր:
«Մենք գտել ենք մոտավորապես Տիգրանի ժամանակին վերաբերող ամրաշինական հետքեր ու խեցեղեն, եւ այդտեղից սկսեցինք պեղումները»,- նշում է Հ. Պետրոսյանը:
«Մեր գյուտն այն էր, որ Տիգրանակերտը Վանքասար լեռան ստորոտում էր: Այդ սարի վրա կա 7-րդ դարի մի եկեղեցի, ադրբեջանցիները հոդվածներ էին գրել, իրենց հայտնի պրոֆեսոր Յամպոլսկին էլ գրել էր, թե այդ եկեղեցին աղվանական է: Խնդիրն այն է, որ Յամպոլսկին ասում էր, թե այդ եկեղեցին այնքան հայտնի է, որ ժայռերի միջով ճանապարհ են ստեղծել դեպի եկեղեցի: Ինքը, լինելով դոկտոր, պրոֆեսոր, այդ սխալը թույլ էր տվել, իսկ ադրբեջանցիներն էլ գնացել տեսել էին՝ ասելով, թե սրանք էլ դեպի եկեղեցի տանող աստիճաններն են: Մեր հետազոտություններից հասկացանք, որ դա ճանապարհ չէր, որովհետեւ այն մի քանի կիլոմետրով ընդհատվում է, ժայռերի մեջ փորվածքներ չկան, երկրորդը՝ ակնհայտ է, որ ունի շրջան, կիսաշրջան, ունի բարձրություն մինչեւ 80 սմ, որտեղ ձին չի կարող բարձանալ։ Մեր գյուտն այն է, որ հասկացանք՝ դա ոչ թե ճանապարհ էր, այլ ժայռերի մեջ փորված պարսպի հիմքերն էին։ Եկանք այն եզրակացության, որ գործ ունենք մի հնավայրի հետ, որտեղ ժամանակին եղել է ամրոց»,- մանրամասնում է Տիգրանակերտի արշավախմբի ղեկավարը: Պեղումները շարունակվեցին մինչեւ 2020 թ.:
Ամրացված թաղամաս. հարավային պարսպապատի հետքերը, 2005 թ.
«Կարո՞ղ ես պեղել Տիգրանակերտը»
Ամեն ինչ սկսվեց մի պարզ հարցից։ Մարտակերտի վարչակազմի նախկին ղեկավար Սեւակ Արծրունին 2005 թ. պրոֆեսոր Պետրոսյանին հարցրել էր, թե արդյոք չի ցանկանում պեղել Տիգրանակերտը: Վերջինս պատասխանել էր, թե ֆանտաստիկ բան է ասում, բայց կփորձի: Դրա համար, սակայն, որեւէ գիտական նախապատրաստություն կամ հուշում չկար: Ըստ Արծրունու՝ Մարտակերտից Ստեփանակերտ տանող ճանապարհն անցնում էր Տիգրանակերտի կողքով, եւ նրան ինչ-որ մեկն ասել էր, թե լսել է՝ այնտեղ Տիգրանակերտ քաղաքն է: «Միշտ էլ խոսակցություններ կային, որ այդտեղ քաղաք կա: 18-րդ դարից սկսած՝ ով անցել է, լսել է այդ մասին, ադրբեջանցիներն էլ են լսել, բայց չեն կարողացել գտնել»,- ասում է Համլետ Պետրոսյանը:
Ի վերջո, Արծրունու հետ զրույցը դարձել է բարդ հնագիտական հետազոտության շարժառիթ։
Արցախի Տիգրանակերտի մասին առկա աղբյուրագիտական, տեղագրական ու պատմագիտական նյութերի քննությունը հիմք էր տալիս հավանական համարել, որ բնակավայրի ավերակները պետք է փնտրել Խաչենագետի ներքնահովտում, այնտեղ, որտեղ Արցախյան լեռնաշղթան շեշտակի անկումներով ձուլվում է տափաստանի հետ, եւ որտեղով հնում հյուսիս-արեւմուտքից դեպի հարավ-արեւելք ձգվող մոտավոր գծով իրարից բաժանվում էին Մեծ Հայքի Արցախ եւ Ուտիք նահանգները: Ըստ 7-րդ դարի պատմիչ Սեբեոսի՝ հենց այս գծի վրա էին գտնվում մյուս Տիգրանակերտը, որը պատկանում էր Ուտիքին, եւ Տիգրանակերտ ավանը, որը պատկանում էր Արցախին: Արցախի Տիգրանակերտը հստակորեն տեղայնացնելու համար հետազոտական խումբը 2005 թ. որպես պայմանական կենտրոն ընդունել էր Խաչենագետի՝ հարթավայր դուրս գալու կետը, եւ ուսումնասիրել մոտ 10 կմ շառավղով ընդարձակ տարածքի հուշարձանները:
Հետազոտության արդյունքները բերեցին այն եզրակացության, որ Տիգրանակերտի ավերակները պետք է փնտրել արքայական աղբյուրների (Շահբուլաղ) շրջակայքում, որը 19-րդ դարի տեղագիրների մոտ հայտնի է նաեւ Թնգրնակերտ, Թառնակերտ, Թառանյուրտ կամ Թառնագյուրտ անուններով, ինչը հնչողությամբ շատ մոտ է Մովսես Կաղանկատվացու օգտագործած Տկռակերտին եւ, ի վերջո, Տիգրանակերտին:
Ամրացված թաղամաս. կվադրերի համար նախատեսված աստիճանաձեւ ժայռափոր ժապավենները, 2005 թ.
Արքայական աղբյուրներից մոտ 130 մետր դեպի հյուսիս-արեւմուտք՝ Վանքասարի հարավարեւելյան ստորին լեռանալանջի վրա, վավերացվեցին բնակավայրի ընդարձակ ամրակառույցների հետքերը (մոտ 400 մ), պարսպապատերի կվադրերի համար նախատեսված ժայռափոր ժապավենաձեւ հիմքերը, ինչպես նաեւ կիսաշրջան, լիաշրջան եւ ուղղանկյուն աշտարակների հիմքերը, որոնցից դեպի հյուսիս-արեւելք ձգվող ընդարձակ լանջի վրա գիտնականները հենց գետնի վրա հավաքեցին մ. թ. ա. 1-ից մինչեւ մ. թ. 1-ին դարեր թվագրվող գունազարդ խեցեղինի մի քանի տասնյակ բեկորներ:
Գունազարդ խեցեղենի բեկորներ` հավաքված Ամրացված թաղամասից (մ.թ.ա. 1-ին – մ.թ. 1-ին դարեր), 2005 թ.
Տիգրանակերտը միայն պեղումների մասին չէր
Համլետ Պետրոսյանն ասում է, որ Տիգրանակերտի իրենց արշավախումբը զբաղվում էր ոչ միայն պեղումներով, այլեւ հետազոտական աշխատանքներով, եւ ինքը չգիտի որեւէ գիտական արշավախումբ, որն այդքան կարճ ժամանակում այդքան շատ գիտական թեմաներով ատենախոսություններ պաշտպանած լինի:
Անտիկ դամբարանադաշտի ընդհանուր տեսքը 2018 թ. պեղումների ժամանակ
«Այդ տեսակետից ինձ հաջողվում էր ստեղծել մի դպրոց, որովհետեւ ազգային-ազգագրական ալիքների վրա տեղական պատրիոտիզմը կարող էր սքողել գիտական նվաճումները։ Փորձել եմ ստեղծել արցախահայության ֆունդամենտալ մի բան եւ կարծում էի, թե այդպես էլ կշարունակվի։ Բայց 2020 թ․ հասկացա, որ ավելի լավ է՝ ովքեր ներգրավված էին, բոլորը մասնակցեն այս գրքի ստեղծմանը։ Միանշանակ եմ ասում՝ հայաստանյան գիտությունը չի կարող բերել հայկական որեւէ հուշարձանի հնագիտական հետազոտությանը նվիրված այսպիսի գիրք: Մենք ունենք Դվինի մասին տասնյակ հատորներ, Արտաշատի մասին բազմաթիվ գրքեր, բայց ոչ մի հնագիտական հուշարձան այդպես բազմակողմանի ամփոփոված չէ մեկ հատորում»,- պնդում է պրոֆեսոր Պետրոսյանը։
Եվ ոչ մի արձագանք ՀՀ կառավարությունից
Գրքի հրատարակման աշխատանքներին զուգահեռ սկսել էր փոխվել ՀՀ իշխանությունների վերաբերմունքը Արցախի հանդեպ:
«Գիրքը ստեղծելուն զուգահեռ, կարծեք թե, փոխվում էր վերաբերմունքը դեպի Արցախը, եւ փոխվում էր հայկական քաղաքական, իշխանական խոսույթը: Արդյունքում մարդիկ, ովքեր աջակցեցին, օժանդակեցին, գիրքը լույս տեսնելուց հետո փորձում են հեռանալ՝ ինչ-որ միջակայք ստեղծելով իրենց եւ այդ ամենի միջեւ: Պատկերացրեք, գիրքը նվիրել եմ ԿԳՄՍ նախարարին, փոխնախարարին, բաժնի վարիչներին, որեւէ մեկը նույնիսկ չի զանգել ասել շնորհակալություն: Գրքի շնորհանդեսին որեւէ պաշտոնական դեմք չի ներկայացել, եւ դա շարունակվում է մինչ օրս: Կարծեք, որեւէ մեկն իրենց մեղադրելու էր, թե ինչու եք շնորհավորում Տիգրանակերտի մասին գիրքը»,- մանրամասնում է գիտությունների դոկտորը:
Ամրացված թաղամասի հատակագիծը, 2018 թ․
Չնայած այս վերաբերմունքին՝ գիրքը թարգմանվել է ռուսերեն եւ անգլերեն, այս պահին ընթանում են խմբագրման աշխատանքները: Առաջիկայում մտադիր են գիրքը հասանելի դարձնել նաեւ էլեկտրոնային տարբերակով:
Ամրացված թաղամասի հյուսիսային պարսպի վերին հատվածը, 2009 թ.
«Եթե մի հանրույթ այդքան թույլ է գտնվում, անհատն իրավունք ունի այդ հանրույթի գործն իր վրա վերցնել: Ես միշտ ասում եմ՝ կարծես թե, վերադառնում ենք Մխիթարյանների ժամանակ, երբ Ղեւոնդ Ալիշանը կարող էր իր վրա վերցնել հայության գործը: Համարյա նման իրավիճակ է, ինչն ինձ շատ է դառնացնում, որովհետեւ, կարծեք թե, այս ամենը ես արել եմ այս մարդկանց համար, ամեն ինչ արել եմ, որ Տիգրանակերտը չհայտնվի թշնամու ձեռքում, ապացույցներ եմ բերել: Ես երբեք չեմ շեշտադրել ազգայնական մոտեցումները, երբեք գովասանքով, պրոպագանդայով չեմ զբաղվել: Նույնիսկ հիմա մեր հայագետ որոշ ընկերներ ասում են, որ իմ որոշ հոդվածներ ադրբեջանցիները հղում են, ես էլ ասում եմ՝ ես գրել եմ այն, ինչն իրականություն է: Եթե փորձեի գոնե մի փոքր անգամ գունազարդեի, դա կնշանակեր իջեցնել Տիգրանակերտի կարեւորությունը, որովհետեւ մարդիկ ինձ չեն հավատա: Իմ հիմնական հոդվածներն աշխատել եմ հրատարակել դրսում, դրանք հիմնականում անգլերեն են, մեր մշակույթի գրավչությունը նրա հարստության մեջ է, մանրամասների մեջ է, եւ կարիք չկա ամպագոռգոռ բաներ անելու»,- ասում է «Հետքի» զրուցակիցը:
Ջրանցքի երկրորդ թունելի տեսքը 2020 թ. պեղումներից հետո
«Երբ 2020 թ. Արցախն այդ վիճակում էր, շատ դրամաշնորհներ սկսեցին բաժանել: Որ ասում են՝ մեռելի վրա փող հավաքողները շատանում են, նրանք բոլորը կամաց-կամաց հեռանում են, որովհետեւ այս դաշտն այլեւս հատուկ ուշադրության, գուրգուրանքի թեմա չէ,- նշում է դոկտոր Պետրոսյանն ու հավելում,- բայց մեր Monument Watch-ը, մեր աշակերտները փորձում են շարունակել»:
Վերջին հանդիպումը
Դժվար է պատկերացնել, թե ինչ է զգացել հնագետը՝ վերջին անգամ նայելով իր բացահայտած քաղաքին, որտեղ դեռ այնքան անելիք ունեին:
Վաղքրիստոնեական հրապարակի ընդհանուր տեսքը պեղումներից հետո
2020 թ. հոկտեմբերի 19-ն էր։ Ասկերանից իր ընկերոջ հետ գնացել էր Տիգրանակերտ՝ տեղի թանգարանից վերցնելու ցուցանմուշները։
«Անպայման պետք է շարունակել Արցախի մշակութային ժառանգության պահպանության թեման։ Ադրբեջանը պարտավոր է հարգել Արցախի մշակութային ժառանգությունը, ինչը չի անում։ Ես զարմանում եմ, որ մերոնք փոխանակ ասեն՝ ի՞նչ կապ ունի, թե պատերազմ է եղել եւ այլն, լռում են: Ի՞նչ է, մեր անցյալն ենք տալու՞ թշնամուն»,- կիսահռետորական հարցնում է հնագետը:
Վաղքրիստոնեական հրապարակ. մեծ եկեղեցու տեսքը հարավ-արեւմուտքից
Համլետ Պետրոսյանն իր ուսանողների հետ շարունակում է Արցախի մշակութային ժառանգության պահպանության թեման՝ իրականացնելով Monument Watch նախագիծը:
Արցախի թեման շարունակական է
«Ինձ համար Արցախի թեման չի կենտրոնանում միայն Տիգրանակերտի վրա»,- ասում է «Հետքի» զրուցակիցը՝ մատնացույց անելով Արցախի կոթողային մշակույթի, թանգարանների մասին գրքերը։
«Ժամանակին մի քանի հոդված էի գրել հայկական սգի մշակույթի մասին՝ ողջերն ու մեռածները: Նույնիսկ այդպես կարելի է համեմատություն անել, որ այնպիսի իրավիճակում ենք, որ հերիք չէ հարազատ ես կորցրել, քեզ արգելում էլ են սգալ նրա վրա: Մեկ-մեկ հիասթափվում ես, ասում եմ՝ ընդհանրապես իմաստ ունի՞ այս ամենը, ինչի՞ համար է արվել, լավ, պատերազմը, պարտությունը, պատճառները չենք քննարկում, բայց ո՞նց կարելի է հանուն մի փոր հացի փորձել ուրանալ ամեն ինչ»,- նշում է «Հետքի» զրուցակիցը:
Ըստ Հ. Պետրոսյանի՝ որպես մասնագետ լուրջ խնդիրներ ունի Արցախի մշակութային ժառանգությունը հետազոտելու հարցում եւ ստիպված է մասնավոր կարգով անել այն, ինչ կարող է:
«Վերջերս մի գիտաժողով պիտի ունենայինք՝ նվիրված Monument Watch-ի 5-ամյակին: Կողքից մարդիկ մտածում էին, թե հերիք չի, որ ես իմ տաք գլուխը դրել եմ վտանգի տակ, կարող է ուրիշիներին էլ եմ ներքաշում այդ վտանգի մեջ: Մտածեցի՝ եթե ԵՊՀ-ում անենք, խնդիրներ կառաջանան, եթե Հնագիտության ինստիտուտում անենք, որովհետեւ ես Արցախի պատմամշակութային ժառանգության հետազոտական խմբի ղեկավարն եմ, էլի խնդիրներ կծագեն, ընտրեցի Դվինը, բայց այդքան էլ հեռատես չէի, չմտածեցի, որ Դվինը մի քանի տարի առաջ դարձել է պատմամշակութային արգելոց-թանգարան, եւ ենթարկվում է ԿԳՄՍՆ-ին: Ինձ կանչեցին, ասացին՝ Դուք հակակառավարական միջոցառում եք անում կառավարական կազմակերպությունում»,- պատմում է Համլետ Պետրոսյանը:
Գիտնականն ասում է, որ ՀՀ իշխանությունները գուցե ուղիղ, միագիծ չեն ասում, բայց անընդհատ հասկացնում են, որ Գիտության կոմիտեին ներկայացվող նախագծերում չի կարելի կիրառել «Արցախ», «Լեռնային Ղարաբաղ» եզրերը, այլ պետք է ասել «Ղարաբաղ»:
Վաղքրիստոնեական հրապարակի մեծ եկեղեցու շքամուտքի խոյակներից մեկը
Միաժամանակ շեշտում է, որ ընդգծված քաղաքական հայացքներ չունի, որեւէ ուժի չի հարում, կուսակցության անդամ չի եղել եւ զարմանում է՝ իրեն խորհուրդ են տալիս կամ ակնարկում են, որ իր մասնագիտությամբ չզբաղվի: Ի պատասխան տարբեր ատյանների ակնարկների՝ պատասխանում է, թե գուցե մի հրաման տան, որտեղ գրված լինի, որ Հայաստանում գիտնականներին արգելվում է օգտագործել այս կամ այն եզրույթը:
Նկատում է, որ Տիգրանակերտի մասին գիրքը դրա վառ ապացույցն է. երբ աշխատանքը նոր էին սկսել, բոլորը հիանում էին գաղափարով, իսկ հետո այդ ոգեւորությունն սկսեց մարել:
Տիգրանակերտի հայտնագործումը պատասխան էր Ալիեւին
Գրքում Համլետ Պետրոսյանն անդրադարձել է նաեւ Տիգրանակերտում իրենց հնագիտական աշխատանքների վերաբերյալ ադրբեջանական արձագանքներին: Սկզբում Ադրբեջանի հակահայկական քարոզչությունը լի էր քամահրանքով, անլուրջ պիտակներով. շեշտվում էր ՀՀ իշխանությունների եւ ԳԱԱ-ի զգուշավոր կեցվածքը այդ նախաձեռնությանը, իսկ ահա երկրորդր փուլում ադրբեջանցիներն սկսել էին քաղաքական պատասխանատուներ փնտրել:
Իր արշավախմբին, ըստ Պետրոսյանի, մնում էր պատասխանել նոր պեղումներով ու փաստերով: Եվ երբ 2008 թ. պեղումների նոր արդյունքները ներկայացվեցին, ադրբեջանցի հետազոտողների համար արդեն դժվար էր պնդել, թե այնտեղ քաղաք չկա: Բայց նրանք, իրենց քարոզչական ու հակագիտական գծի մեջ մնալով, սկսել էին հոդվածներ գրել նույնիսկ այն մասին, որ եղել է Տիգրանակերտ քաղաք, բայց այն աղվանական էր ու չի գտնվել այն վայրում, որտեղ հայերն են գտել: «Այսինքն՝ ընդունում են, որ հայ հնագետները հայտնաբերել են Տիգրանի ժամանակներում կառուցված մի քաղաք, որը, սակայն, Տիգրանակերտը չէ»,-նշում է հայ գիտնականը:
Քիչ չեն եղել նաեւ հայկական անդրադարձները, այդ թվում՝ քննադատական, որտեղ կասկածի տակ են դրվել հնագիտական փաստերը: Ընդ որում՝ դրանց հեղինակները եղել են հայտնի հայ պատմաբաններ:
«Տիգրանակերտի հայտնագործումը մեր թիմի համար սկզբնապես մի նախաձեռնություն էր, որով ուզում էինք պատասխանել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի այն հայտարարությանը, թե հայերն Արցախում հայտնվել են 19-րդ դարում: Բայց հետագայում, տեսնելով հուշարձանի հանդեպ հազարավոր մարդկանց տածած գորովանքը, հպարտությունը, մենք եկանք այն եզրակացության, որ այն Արցախի մշակութային առաջընթացի ազդակներից մեկն է, եւ հետազոտությունը պիտի շարունակել»,- ասվում է «Արցախի Տիգրանակերտ․ պատմամշակութային կերպարը հնագիտական հետազոտությունների լույսի ներքո» գրքում:
Տիգրանակերտում մնացել է չպեղված եւ չհետազոտված մեծ նյութ: Համաձայն ադրբեջանական մեդիայի ուսումնասիրությունների եւ արբանյակային լուսանկարների՝ հնավայրի տարածքում ադրբեջանցիները սկզբում խնջույքներ են կազմակերպել, իսկ հիմա դրա մի հատվածում սկսել են պեղումներ անել:
ՀԳ. Համլետ Պետրոսյանի տեղեկացմամբ՝ Տիգրանակերտի պեղումներն իրականացվել են բացառապես Արցախի Հանրապետության իշխանությունների ֆինանսավորմամբ:

“Арцахский Тигранакерт”: дискурс властей менялся параллельно с созданием книги
Летом 2013 года, после завершения запланированных раскопок на месте древнего поселения Тигранакерт в Арцахе, участники археологической экспедиции – ученые и участвовавшие в земляных работах жители окрестных деревень, решили сфотографироваться. Трудно сказать, о чем каждый из них думал в тот момент, но на фотографии на лицах этих людей, раскапывавших следы тысячелетней истории армян, запечатлена улыбка удовлетворения.
Это один из десятков фотоснимков, сделанных в ходе раскопок. Каждый год после завершения очередных археологических работ они делали совместную фотографию. Этот снимок нашел место в книге “Арцахский Тигранакерт: культурно-исторический облик в свете археологических исследований”. Книга вышла в свет в 2025 году по рекомендации научных советов Института археологии и этнографии Национальной Академии наук и исторического факультета Ереванского государственного университета.
Спустя годы Гамлет Петросян, заведующий кафедрой культурологии ЕГУ, доктор исторических наук, профессор, археолог, руководитель группы по изучению историко-культурного наследия Арцаха при Институте археологии и этнографии, с нескрываемой грустью вспоминает времена раскопок в Арцахе, когда любое археологическое открытие наполняло энтузиазмом сердца даже тех, кто был далек от науки. Именно Петросян обнаружил в Арцахе следы города Тигранакерт.
Сегодня грусть археолога смешивается с горечью: параллельно с публикацией книги изменились отношение властей к Арцаху и их арцахский дискурс.
После 9 ноября другого выхода, кроме публикации книги, не оставалось
Профессор Петросян достает из шкафа книгу о Тигранакерте. На красновато-коричневой обложке – фотография раскопок древнего города, построенного из белого известняка.
Создание, публикация этой книги и дальнейшие процессы стали своего рода лакмусовой бумажкой на пути к изменению государственной политики в отношении Арцаха. Сначала был энтузиазм, затем появились осторожность, безразличие и забвение истории Арцаха. Короче говоря, путь, пройденный этой книгой, можно рассматривать как хронологию пренебрежительного отношения к Арцаху со стороны армянских властей, но сама книга подобна колоколу, напоминающему нам об истории арцахского Тигранакерта без каких-либо эмоциональных нот, с прочной научной структурой и фактами.
Об издании книги, посвященной Тигранакерту в Арцахе, Гамлет Петросян задумался еще в 2012 году. Он даже заключил контракт с издательством, но вскоре отменил его. Ученый посчитал, что еще не получил ответы на многие вопросы о Тигранакерте и что необходимо продолжить исследование. Однако утрата Тигранакерта после 9 ноября 2020 года не оставила другого выбора — книгу пришлось издать. С другой стороны, за эти восемь лет Петросяну и его команде удалось получить ответы на многие вопросы, которые представлены в книге.
Город Тиграна Великого в долине Хаченагета
Археологические исследования Тигранакерта стали самым масштабным археологическим проектом, когда-либо проводившимся в Арцахе. Они позволили представить Арцах-Утик не как периферийную провинцию Армении, а как часть гораздо более широкого цивилизационного контекста, одним из военных, экономических и культурных центров которого был Тигранакерт. Об этом говорится на сайте tigranakert.org, инициатором создания которого был профессор Петросян.
Северная стена Укрепленного квартала издалека, 2014 г.
Книга “Арцахский Тигранакерт: историко-культурный облик в свете археологических исследований” — это путешествие в прошлое, наполненное археологическими фактами, данными из первоисточников, 600 фотографий, чертежей и карт. Она не даёт заскучать, научный язык живой, всеобъемлющий, в том числе представленный визуальными образами. Книга слой за слоем раскрывает историю поселения – от местоположения, окрестностей, построек, функций, описаний найденных при раскопках экспонатов и до взаимосвязи памятника и общества.
В книгу включены работы 21 армянского и зарубежного автора, но это многообразие не повлияло на коллективный характер рукописи, книга написана в едином стиле. По словам редактора, инициатора и соавтора книги, именно это с самого начала и было целью — книга должна иметь форму монографии, несмотря на многочисленность авторов. “Читателям не нужно читать разные статьи, когда они читают о Тигранакерте. В конце концов, это последний шанс”, — говорит руководитель археологической экспедиции.
Согласно книге, в Арцахе Тигранакерт был основан в 90-х годах до н.э. армянским царем Тиграном II Великим (95-55 гг. до н.э.). Следы города были обнаружены в 2005 году, а раскопки на его территории проводились в 2006-2020 годах группой по изучению арцахского историко-культурного наследия Института археологии и этнографии НАН РА. Тигранакерт в Арцахе — единственное из многочисленных поселений, названных в честь Тиграна II Великого, местоположение которого точно определено, и которое подверглось археологическим исследованиям. На основе полученного в ходе раскопок богатого археологического материала в 2010 году был создан археологический музей города.
Арцахский Тигранакерт находится в Аскеранском районе Арцаха, в долине второй по величине высокогорной реки Хаченагет. Город раскинулся на юго-восточном склоне горы Ванкасар и в прилегающей к ней котловине, вблизи царских источников (Шахбулаг), занимая площадь более 70 гектаров.
Общий вид Укрепленного квартала на нижнем юго-восточном склоне Ванкасара, 2020 г.
Когда в июле 2006 года ученые приступили к раскопкам, они нашли огромное количество археологического материала. Цветная керамика примерно II-I вв. до н.э. находилась непосредственно в верхних слоях почвы.
"Мы нашли следы укреплений и керамики времен Тиграна и именно оттуда начали раскопки", - говорит Гамлет Петросян.
"Наше открытие заключалась в том, что Тигранакерт находился у подножия горы Ванкасар. На этой горе стоит церковь VII века, азербайджанцы писали статьи, их знаменитый профессор Ямпольский тоже писал, что это албанская церковь. Проблема в том, что Ямпольский сказал, что церковь была настолько известной, что они проложили дорогу сквозь скалы, чтобы добраться до нее. Будучи доктором, профессором, он допустил ошибку, а азербайджанцы пошли, посмотрели и заявили, что это ступени, ведущие к церкви. Наши исследования показали, что это не дорога, потому что она прервана на несколько километров, в скалах нет дыр. Во-вторых, очевидно, что она имеет круг, полукруг, имеет высоту до 80 см, куда лошадь не может подняться. Наше открытие состояло в следующем: это не дорога, а вырытый в скалах фундамент ограды. Из этого мы сделали вывод, что имеем дело с древним местом, где когда-то был замок", - пояснил руководитель тигранакертской экспедиции. Раскопки продолжались до 2020 года.
Укрепленный квартал: следы южной стены, 2005 г.
“Можешь раскопать Тигранакерт?”
Все началось с простого вопроса. В 2005 году бывший глава администрации Мартакерта Севак Арцруни спросил профессора Петросяна, хочет ли тот провести раскопки в Тигранакерте. Петросян ответил, что это из области фантастики, но он попробует. Однако никакой научной подготовки или подсказки для проведения таких раскопок не было. По словам Арцруни, дорога из Мартакерта в Степанакерт проходила мимо Тигранакерта, и кто-то сказал ему, что слышал о существовании там этого города. “Такие слухи были всегда. С XVIII века каждый, кто проезжал мимо, слышал об этом. Азербайджанцы тоже слышали, но им не удавалось найти”,- говорит Гамлет Петросян.
В конце концов разговор с Арцруни стал толчком к началу сложного археологического исследования.
Изучение имеющихся источников, топографических и исторических материалов о Тигранакерте в Арцахе дало основание полагать, что руины поселения следует искать в нижней долине Хаченагета, где Арцахский горный хребет резко спускается в степь и где в древности Арцахская и Утикская области Великой Армении были разделены приблизительной линией, идущей с северо-запада на юго-восток. По мнению историка VII века Себеоса, именно на этой линии располагались Тигранакерт, принадлежавший Утику, и Тигранакерт, принадлежавший Арцаху. Для точной локализации арцахского Тигранакерта исследовательская группа в 2005 году приняла за условный центр точку выхода реки Хаченагет на равнину и изучила памятники на обширной территории радиусом около 10 км.
Результаты исследования привели к выводу, что руины Тигранакерта следует искать в окрестностях царских источников (Шахбулаг), которые также известны топографам XIX века как Тнгрнакерт, Тарнакерт, Тараньюрт или Тарнагюрт, что очень близко по звучанию к названию Ткракерт, используемому Мовсесом Каганкатваци, и, в конечном итоге, к Тигранакерту.
Укрепленный квартал: высеченные в скале ступенчатые полосы для четырехугольных каменных блоков, 2005 г.
Примерно в 130 метрах к северо-западу от царских источников, на юго-восточном нижнем склоне горы Ванкасар, были задокументированы следы обширных укреплений поселения (около 400 м), а также высеченные в скале ленточные фундаменты четырехугольных блоков, фундаменты полукруглых, круглых и прямоугольных башен, с которых на простирающемся на северо-восток обширном склоне ученые собрали несколько десятков фрагментов цветной керамики, датируемой I в. до н.э.- I в. н.э.
Фрагменты цветной керамики, собранные в укрепленном квартале (I век до н.э. – I век н.э.), 2005 г.
Тигранакерт – это не только раскопки
По словам Гамлета Петросяна, их экспедиция в Тигранакерт занималась не только раскопками, но и научно-исследовательской работой. Он подчеркнул, что не знает ни одной научной экспедиции, которая бы за столь короткий срок защитила столько диссертаций по стольким научным темам.
Общий вид античного некрополя во время раскопок 2018 г.
"С этой точки зрения мне удалось создать школу, потому что основанный на национально-этнографической волне местный патриотизм мог завуалировать научные достижения. Я пытался создать для арцахских армян нечто фундаментальное и думал, что так будет и дальше. Но в 2020 году понял, что лучше, чтобы в создании этой книги участвовали все, кто был к ней причастен. Говорю однозначно: армянская наука не может назвать другую такую книгу, посвященную археологическому исследованию какого-либо армянского памятника. У нас есть десятки томов о Двине, об Арташате, но ни один археологический памятник не представлен так подробно в одном томе", - утверждает профессор Петросян.
Реакция со стороны правительства РА не последовала
“Параллельно с подготовкой книги к изданию менялось отношение властей РА к Арцаху. Менялся также армянский политический и властный дискурс. В результате люди, которые поддерживали и помогали, после издания книги попытались отстраниться, создать дистанцию ​​между собой и всем этим. Представьте, я вручил книгу министру образования и науки, заместителю министра и руководителям ведомств, но никто из них даже не позвонил поблагодарить. Ни один официальный представитель не появился на презентации книги, и это продолжается до сих пор. Можно подумать, их обвинили бы в том, что они поздравили меня с книгой о Тигранакерте”,- сказал наш собеседник.
План Укрепленного квартала, 2018 г.
Несмотря на такой подход, книга переведена на русский и английский языки и в настоящее время находится в процессе редактирования. В ближайшем будущем планируется сделать книгу доступной в электронной версии.
Верхняя часть северной стены Укрепленного квартала, 2009 г.
“Если общественность проявляет слабость, то личность имеет право взять на себя ее функции. Я всегда говорю, что мы как будто возвращаемся во времена мхитаристов, когда Гевонд Алишан мог взять на себя дело всего армянства. Сегодня почти аналогичная ситуация, и это меня очень огорчает, потому что я делал это для этих людей, делал все, чтобы Тигранакерт не попал в руки врага, предоставил доказательства. Я никогда не делал упор на националистические подходы, никогда не занимался восхвалением или пропагандой. Даже сейчас некоторые наши друзья-арменологи утверждают, что азербайджанцы ссылаются на некоторые мои статьи. Я же говорю, что написал то, что есть на самом деле. Если бы я пытался хоть немного приукрасить, то тем самым принизил бы значение Тигранакерта, потому что люди бы мне не поверили. Свои основные статьи я старался публиковать за границей – они в основном на английском языке. Привлекательность нашей культуры заключается в ее богатстве, в ее деталях, поэтому нет необходимости делать что-то напоказ”, — говорит собеседник Hetq.
Второй туннель водоканала после раскопок 2020 года
“Когда в 2020 году Арцах находился в таком состоянии, начали распределяться многочисленные гранты. Говорят, тех, кто собирает деньги на могилы, становится все больше, и все они постепенно уходят, потому что эта ниша больше не является предметом особого внимания и заботы”,- говорит доктор Петросян и добавляет: “Тем не менее наша программа Monument Watch, наши студенты пытаются продолжать”.
Последняя встреча
Трудно представить, что чувствовал археолог, глядя в последний раз на обнаруженный им город, где еще так много предстояло сделать.
Общий вид раннехристианской площади после раскопок
Это было 19 октября 2020 года. Он и его друг из Аскерана отправились в Тигранакерт, чтобы забрать экспонаты из местного музея. “Мы обязательно должны продолжать обсуждать тему сохранения культурного наследия Арцаха. Азербайджан обязан уважать культурное наследие Арцаха, что он не делает. Меня удивляет, почему вместо того, чтобы сказать: какая разница, что была война и так далее – наши молчат. Мы что, должны отдать наше прошлое врагу?”- задается риторическим вопросом археолог.
Площадь раннехристианского периода: вид на большой храм с юго-запада
Гамлет Петросян и его ученики, реализуя проект Monument Watch, продолжают заниматься сохранением культурного наследия Арцаха.
Тема Арцаха имеет продолжение
“Для меня тема Арцаха не ограничивается только Тигранакертом”,- говорит Гамлет Петросян, указывая на книги о культуре памятников и музеях Арцаха.
“В свое время я написал несколько статей об армянской культуре траура, о живых и мертвых. Можно даже провести такое сравнение: мы оказались в ситуации, когда мало того, что потеряли родного человека, так тебе еще запрещают скорбеть по нему. Иногда это вызывает разочарование, и я говорю себе: “А вообще имеет ли все это смысл? Для чего это было сделано? Мы ведь не обсуждаем войну, поражение, причины, но как можно пытаться отрицать все ради куска хлеба?”- говорит собеседник Hetq.
Гамлет Петросян как специалист сталкивается с серьезными проблемами в исследовании культурного наследия Арцаха, поэтому то, что в его силах, он вынужден делать в частном порядке.
“Недавно мы должны были провести конференцию, посвященную 5-летию организации Monument Watch. Многие считали, что мало того, что я могу накликать беду на свою горячую голову, так я еще и других подвергаю риску. Тогда я подумал, что если мы проведем конференцию в Ереванском государственном университете или Институте археологии, где я возглавляю группу по изучению историко-культурного наследия Арцаха, то возникнут проблемы. Я выбрал Двин, но при этом не подумал о том, что несколько лет назад Двин стал историко-культурным заповедником-музеем и находится в ведении Министерства образования и науки. Мне позвонили и сказали: “Вы проводите в правительственной организации антиправительственное мероприятие”, — рассказал Гамлет Петросян.
По его словам, армянские власти, возможно, и не говорят прямо, но постоянно дают понять, что в проектах, представляемых в Комитет науки, нельзя использовать термины “Арцах” и “Нагорный Карабах”, а следует использовать термин “Карабах”.
Капитель колонны у входа в большой храм на площади раннехристианского периода
При этом ученый подчеркивает, что не имеет ярко выраженных политических взглядов, не примыкает к какой-либо политической силе, не является членом какой-либо партии и удивлен тем, что ему советуют или намекают не заниматься своей профессией. В ответ на намеки, звучащие из различных инстанций, Петросян предлагает: может, в Армении следует издать приказ, запрещающий ученым использовать тот или иной термин?
Ярким доказательством этого служит книга о Тигранакерте, говорит наш собеседник. Когда экспедиция только начинала работу, все восхищались этой идеей, но потом воодушевление постепенно стало угасать.
Обнаружение Тигранакерта было ответом Алиеву
В своей книге Гамлет Петросян затронул также реакцию азербайджанцев на археологические работы в Тигранакерте. Первоначально антиармянская пропаганда Азербайджана была полна пренебрежения и несерьезных высказываний: подчеркивалась осторожная позиция властей РА и Национальной академии наук по отношению к этой инициативе. Однако на втором этапе азербайджанцы начали искать ответственных среди политиков.
На это экспедиции Петросяна оставалось только отвечать новыми раскопками и новыми фактами. И когда в 2008 году были представлены очередные результаты раскопок, азербайджанским исследователям уже трудно было утверждать, что там не было города. Однако они продолжали гнуть свою пропагандистскую и антинаучную линию и даже писали статьи о том, что город Тигранакерт существовал, но был албанским и находился не в том месте, где его обнаружили армяне. “То есть они признали, что армянские археологи обнаружили город, построенный во времена Тиграна, но считали, что это не Тигранакерт”,- говорит армянский ученый.
Немало высказываний было и с армянской стороны, в том числе критических, в которых археологические факты ставились под сомнение. Более того, их авторами были известные армянские историки.
“Изначально открытие Тигранакерта было инициативой нашей команды, которой мы хотели ответить на заявление президента Азербайджана Ильхама Алиева о появлении армян в Арцахе в XIX веке. Однако позже, увидев привязанность тысяч людей к этому памятнику и вызванную им гордость, мы пришли к выводу, что это один из сигналов культурного прогресса Арцаха, и что исследования следует продолжать”,- говорится в книге “Арцахский Тигранакерт: историко-культурный облик в свете археологических исследований”.
В Тигранакерте осталось большое количество нераскопанного и неисследованного материала. Согласно сообщениям азербайджанских СМИ и спутниковым фотографиям, азербайджанцы сперва проводили в районе древнего поселения пирушки, а теперь начали раскопки на части этой территории.
P.S. По словам Гамлета Петросяна, раскопки Тигранакерта проводились исключительно при финансировании властей Республики Арцах.