Հոգեկան հիվանդներին տնօրենը ստիպում է անասուններ պահել (վիդեո)
Վարդենիսի հոգեբուժարանի տնօրեն Նվեր Հովհաննիսյանը հոգեկան հիվանդներին տարել է բարձրադիր Ներքին Շորժա գյուղ եւ ստիպում է անասուն պահել: Անասունների մի մասը հոգեբուժարանինն է, մյուսը մասը` տնօրենինը եւ նրա բարեկամներինը: Հոգեկան հիվանդներն այստեղ կովեր եւ ոչխարներ են պահում, խնամում նրանց, կթում:
Նախ` ներողություն ենք խնդրում այս հիվանդների հարազատներից, որ ստիպված ենք հրապարակել նրանց անուն-ազգանունները եւ նշել նրանց հիվանդության մասին:
Այրք գյուղից Ներքին Շորժա հասանք այլ մեքենայով, որովհետեւ ճանապարհը դժվարանցանելի է: Գյուղ հասնելուց հետո քայլեցինք դեպի դիմացի սարը, որտեղ երեւում էին արածող անասունները:
Սարալանջին առաջինը հանդիպեցինք Հունանին: Ոչխարներն էր արածեցնում: Նրա հետ զրույցի մեծ մասն անհասկանալի է: Հարցից հետո ընդամենը մի նախադասություն էր կարողանում կենտրոնացած ասել, հետո սկսում էր խոսել տարբեր բաներից:
Հունան Նավոյանի պատմելով՝ ինքը 45 տարեկան է, Գեղարքունիքի մարզի Աստղաձոր գյուղից է: Նա տառապում է շիզոֆրենիայով: Հունանի կցկտուր պատասխաններից ըմբռնելի էր, որ նրան «զաստավիտով» են բերել: «Սաղին էլ զաստավիտով են բերել, ոչ մեկը չի ուզում գալ»,- ասաց Հունանը:
Քիչ ներքև կովերն էր արածեցնում Մուշեղ Բազոյանը: Նա էպիլեպսիկ է: Հոգեբուժարանի խնդիրներով մենք զբաղվել ենք 1997 թվականից: Եվ Վարդենիսի հոգեբուժարանի հիվանդների մեծ մասին անուններով գիտեինք: Հոդվածներից եւ հոգեբուժարանի մասին ֆիլմից հետո էլ պարբերաբար այցելում էինք նրանց: Մուշեղի հետ հին ծանոթներ ենք: Գրկախառնվելուց հետո նա սկսում է պատմել, թե ինչպես է հայտնվել այստեղ:
Մուշեղն անընդհատ խնդրում էր՝ միջնորդել ղեկավարությանը, որպեսզի իրեն կրկին հոգեբուժարան տեղափոխեն, որովհետև այդտեղ շատ վատ է: Մուշեղի խոսքով՝ իրենց ոչ միայն ստիպում են անասուն պահել, այլև ծեծում են. «Աշխատող-մաշխատող տվել են սաղ ատամ-մատամ ջարդել են»:
49-ամյա հոկտեմբերյանցի Մուշեղը հարազատներ ունի, սակայն ասում է, թե ոչ ոք չգիտի, որ ինքը հիմա անասուն է պահում Ներքին Շորժայում:
Հիվանդներին աշխատեցնելուց բացի, կեսօրին նրանց չեն կերակրում: Հունանն էլ, Մուշեղն էլ ասացին, որ միայն առավոտյան և երեկոյան են հաց տալիս:
Երրորդ հիվանդը` Ստեփանը, գոմում էր աշխատում: Նա տառապում է շիզոֆրենիայով: Մի քանի օր առաջ այստեղից հոգեբուժարան են տարել Թերեզա Մինասյանին: Նա նույնպես տառապում է շիզոֆրենիայով: Ներքին Շորժայում Թերեզան կով էր կթում: Այժմ նա ծանր վիճակում է, հաստ աղին բորբոքվել է: Այստեղ ցուրտ է, աշխատանքը` ծանր, եւ հիվանդները թաղված են կեղտի մեջ: Թերեզային պետք է վիրահատեն: Հոգեբուժարանը պիտի հոգա վիրահատության ծախսերը: Սակայն առ այսօր քայլեր չի ձեռնարկել:
Հոգեբուժության մեջ աշխատանքային թերապիա հասկացություն կա: Այն Վարդենիսի հոգեբուժարանում էլ էր կիրառվում տարիներ շարունակ: Բայց դա տեւում էր 1-2 ժամ, բժշկի հսկողության ներքո:
Վարդենիսի հոգեբուժարանը նյարդահոգեբանական հատուկ տիպի տուն-ինտերնատ է: Այլ հոգուժարաններից այստեղ են տեղափոխվում բոլոր այն հիվանդները, որոնք բուժման ենթակա չեն: Նրանք այստեղ խնամվում են եւ ստանում դեղեր: Իսկ ահա Ներքին Շորժայում գտնվողները հսկողությունից դուրս են, նրանց հետեւում են տնօրենի բարեկամները:
ՀՀ վերահսկիչ պալատն այս օրերին ստուգումներ էր իրականացնում Վարդենիսի նյարդահոգեբանական տուն-ինտերնատում: Այդ օրերին, երբ հիվանդներին «ներկա-բացակա» են արել, Ներքին Շորժայից նրանց տեղափոխել են, հետո կրկին տարել գյուղ: Տուն-ինտերնատը ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական ապահովության ենթակայությամբ գործող կենտրոններից է, որտեղ նախարարությունը նույնպես ստուգումներ է իրականացնում, իսկ այդ ժամանակ «ներկա» ապահովելու համար հիվանդների փոխարեն անձնակազմի որոշ անդամներ են «շարք կանգնում»: Նախարարությունից փորձեցինք պարզել, թե ինչ խախտումներ է հայտնաբերվել հոգեբուժարանում վերջին ստուգումից հետո: Հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետ Հասմիկ Խաչատրյանն ասաց, որ ստուգումները նոր են ավարտվել, և չեն կարող հայտնել արդյունքների մասին, քանի որ արդյունքները այս օրերին են ամփոփվում և նախարարին դեռ չեն ներկայացրել: Նախարարն էլ տեղում չէ, վերադառնալու է աշխատանքային շաբաթվա վերջին:
Տնօրեն Նվեր Հովհաննիսյանը ժխտեց, որ հոգեբուժարանի հիվանդները Ներքին Շորժայում անասուն են պահում: Տնօրեն Նվեր Հովհաննիսյանի հետ զրույցը ներկայացնում ենք բառացի.
-Պրն Հովհաննիսյան, սոցապ նախարարությունը ձեզ մոտ ստուգումներ էր իրականացնում, որևէ խախտում հայտնաբերվե՞լ է, թե՞ ոչ:
-Ամեն ինչ նորմալ ա մեզ մոտ, չգիտեմ ուրիշ տեղ, մեր մոտ ամեն ինչ նորմալ է: Ես նոր տնօրեն եմ, իմ աշխատած ժամանակահատվածը լրիվ օրինական, նորմալ ա եղել:
-Պրն Հովհաննիսյան, մենք մի քանի օր առաջ Ներքին Շորժայում էինք, ձեր որոշ հիվանդների այնտեղ տեսանք: Ի՞նչ են անում Ներքին Շորժայում ձեր հիվանդները:
-Դա բժշկական թերապիա ա:
-Ի՞նչ է դա ենթադրում:
-Գնում են իրանք ընդեղ օդափոխվում են, ման են գալի, հետ են գալի:
-Ման գալու՞ են գնում Շորժա:
-Բոլոր տեղեր, մենակ Շորժա չէ: Բժշկական թերապիա է:
-Մենք նրանց տեսանք ոչ թե ման գալիս, այլ ձեր անասունները արածեցնելիս:
-Չէ, չէ, տենց բան չկա, սուտ ինֆորմացիա ա ձեզ հասել:
-Մենք տեսել ենք, ոչ թե ինֆորմացիա է հասել:
-Լավ, էլի, ուղղակի խնդրում եմ ձեզ:
-Պրն Հովհաննիսյան, Ներքին Շորժայում հոգեբուժարանը անասուններ ունի՞:
-Ոչ:
-Իսկ Դուք Ձեր անձնական անասուններն ունե՞ք այնտեղ:
-Չէ, ոչ էլ մենք ունենք:
-Էդ դեպքում ձեր հիվանդներն ի՞նչ էին անում այնտեղ:
-Մեր հիվանդները չեն եղել, ո՞վ ա ձեզ էդ ինֆորմացիան տվել:
-Մուշեղ Բազոյանը, Հունան Նավոյանը, Ստեփանը և Թերեզան ձեր հիվանդնե՞րն են:
-Բոլորը իրանք հիմա մեր մոտ են, մենակ էդտեղ չեն եղել:
-Բայց ձե՞ր հիվանդներն են:
-Չեմ կարող հիմա էս պահին ասել, որովհետև տենց չեմ հիշում:
-Իսկ Թերեզայի առողջական վիճակն ինչպե՞ս է:
-Լավ ա, շատ լավ ա, միշտ էլ լավ ա եղել:
Այն, որ «հոգեբուժարանի գժերը» Ներքին Շորժայում անասուն են պահում, Վարդենիսում և Ներքին Շորժայի շրջակա գյուղերում շատերը գիտեն, նույնիսկ հարևան Այրքի երեխաներն են պատմում այդ մասին, տեղյակ են նաև հենց Ներքին Շորժայում անասունները ամռանը սար բերող բնակիչները: Սակայն որևէ մեկին այս փաստը չի մտահոգել:

It appears that the director of the Vardenis Psychiatric Hospital is forcing patients to work as animal herders.
Director Nver Hovhannisyan took a group of patients up to the Nerkin Shorzha village and told them to start grazing the sheep and cows. The patients must also milk the animals, some of which belong to the hospital, but others belong to Hovhannisyan and his friends.
We apologize to the relatives of the patients for publishing their names and the disorders they suffer from.
When we reached the village by car, we got out and started to climb to the nearby mountain on foot where we spotted the grazing animals.
The first person we met was Hounan, who was tending a flock of sheep. We had a tough time conversing with the man. He could only get out one intelligible sentence. After that, it was a mish-mash of unrelated sentences.
Hounan Navoyan told us he was 45, from the Gegharkounik village of Astghadzor, and suffered from schizophrenic.
Further down, Moushegh Bazoyan was grazing cows. He’s an epileptic.
We know most of the patients by name since we’ve been dealing with the issues of the Vardenis Hospital starting in 1997. Moushegh is one of our old acquaintances. After a welcoming hug, Moushegh told us how he wound up at the hospital.
The man pleaded with us to talk with hospital management to get him transferred back to the institution rather than working high up in the mountains. He told us that employees even beat the patients.
"Those guys hit me and broke all my teeth," said 49 year-old Moushegh from the town of Hoktemberyan. He told us his relatives have no idea that he’s now grazing animals in Nerkin Shorzha.
The patients told us that they are given nothing to eat for lunch.
Stepan, the third patient we met, was working in the barn. He’s schizophrenic as well.
We were told that a fourth patient, Tereza Minasyan, was recently transferred back to the hospital. She had been milking cows in the village but fell sick. Tereza now must undergo an operation for an inflamed large intestine. The hospital says it will foot the bill but the woman is still waiting.
It’s cold up in the mountains and the work is hard. The patients live in squalid conditions.
While it’s true that work therapy is an accepted form of rehabilitation, practiced by the Vardenis Hospital in the past, it was only for an hour or two a day and under a physician’s supervision.
The Vardenis institution is the final stop for all those deemed to be untreatable. Other hospitals send problem patients to Vardenis. The patients here are heavily medicated and looked after.
Those working in Nerkin Shorzha aren’t provided any medical supervision. The director’s friends are the only outsiders monitoring the patients. You can bet these people are more interested in the work, and not the health, of the patients.
Recently, the RA Control Chamber had sent a team to inspect the Vardenis Hospital. Before the team called for a roll-call of the patients, management had brought those working in the village back to the ward. When the inspectors left, the patients were sent back to the village.
The Vardenis Hospital is run by the Ministry of Labor and Social Affairs, The ministry also carries out periodic inspections. During such inspections, hospital staff often fill in for those patients working in the village.
We contacted the ministry, wanting to find out if its inspectors had uncovered any violations. Hasmik Khachatryan, who runs the Public Relations Unit, told us that the ministry was still compiling data from the last inspection and that their findings weren’t ready for publication. The minister was away from his desk and would be back by the week’s end.
Director Nver Hovhannisyan denied that any patients were working in Nerkin Shorzha grazing livestock. He told us that even though he was new to the job, everything was above board and normal.
We told him tat we had visited the village and saw several patients there. We asked if it was a form of therapy. He answered that it was, but that they are only sent to get a change of scenery and walk in the fresh air.
- You send them to Shorzha for walks?
- We send them all over. Not just to Shorzha. It’s medical therapy.
- We also saw the patients grazing your animals.
- Give me a break, already.
- Does the hospital have animals in Nerkin Shorzha?
- No.
- Do you own animals there?
- So what were your patients doing there?
- They weren’t our patients. Who gave you that info?
- Moushegh Bazoyan, Hounan Navoyan, Stepan and Tereza aren’t your patients?
- They’re all at the hospital now. They never were there on their own.
- But they are your patients?
- I can’t say at this moment. I don’t remember the names.
- What’s Tereza’s medical condition?
- Very good. It’s always been good.
Many in the neighboring villages know that patients from the psychiatric hospital are tending animals in Nerkin Shorzha. Even kids from the nearby village of Ayrk will tell you.
No one, however, seems overly concerned that some patients are forced to work for their room and board, or that hospital management are conveniently stretching the concept of "work therapy" for personal gain.