Դատարանի նախագահը բավականին հարստացել է
«Հանրային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքով դատավորները, նրանց ամուսինները, իրենց հետ ապրող ծնողներն ու չափահաս զավակները եւս ամեն տարի պարտավոր են ներկայացնել գույքի ու եկամուտի հայտարարագրեր:
«Հետքը» ներկայացնում է դատավորների ու նրանց փոխկապակցված անձանց գույքի ու եկամուտների հայտարարագրերը:
Սուրիկ Կոստանյանը Շենգավիթ վարչական շրջանի ընդհանուր իրավասության դատարանի նախագահն է 2006թ-ի հունիսի 1-ից: Մինչ այդ նա զբաղեցրել է Էրեբունի եւ Նուբարաշեն համայնքների առաջին ատյանի դատարանի նախագահի պաշտոնը:
2005թ. հայտարարագրում Սուրիկ Կոստանյանը հայտարարագրել էր 4 մլն 80 հազար 227 դրամի եկամուտ, որը ստացած աշխատավարձն էր: Նույն թվականին նա հայտարարագրել էր 117.36քմ բնակարան, 18.5քմ հասարակական արտադրական շինություն, 2001թ. արտադրության «ՎԱԶ 2106» եւ 1998թ. արտադրության «Մերսեդես E 320» մակնիշի ավտոմեքենաներ:
2011թ. հայտարարագրում դատարանի նախագահը հայտարարագրել է 9 մլն 78 հազար 639 դրամ, որը աշխատավարձն ու դրան հավասարեցված այլ վճարումներն է:
Բացի այդ, 2011թ-ի սկզբին Սուրիկ Կոստանյանի հաշվեհամարին եղել է 16 մլն 500 հազար դրամ, իսկ տարեվերջին՝ 20 մլն դրամ: Անփոփոխ է մնացել միայն դոլարային արտարժույթով պահվող դրամական միջոցը՝ 20 հազար դոլար:
Ս. Կոստանյանի կինը՝ Արուսյակ Կոստանյանը, 2011թ. ունեցել է ընդամենը 400 հազար դրամի աշխատավարձային եկամուտ, սակայն նրա հաշվեհամարին առկա է 3 մլն դրամ: Դատարանի նախագահի կինը նաեւ արտարժույթային դրամական միջոց ունի. Տարեսկզբին ունեցել է 3000 դոլար, տարեվերջին՝ 3500 դոլար:

Председатель суда сильно разбогател
По закону РА “Об общественной службе” представлять каждый год декларации об имуществе и доходах обязаны также судьи, их жены и мужья, живущие вместе с ними родители и несовершеннолетние дети.
“Hetq” представляет декларации об имуществе и доходах судей и членов их семей.
Сурик Костанян занимает пост председателя суда общей юрисдикции ереванского административного района Шенгавит с 1 июня 2006 г. До этого он был председателем суда первой инстанции ереванских общин Эребуни и Нубарашен.
В декларации 2005 г. С.Костанян задекларировал зарплату в размере 4 млн 80 тыс. 227 драмов. В том же году он указал в декларации квартиру площадью 117,36 кв.м, производственное строение площадью 18,5 кв.м, автомобили “ВАЗ 2106” (2001 г.) и “Мерседес E 320“ (1998 г.).
В декларации 2011 г. председатель суда задекларировал зарплату и приравненные к ней другие выплаты на сумму 9 млн 78 тыс. 639 драмов.
Кроме того, в начале 2011 г. на банковском счете Сурика Костаняна было 16 млн 500 тыс., а к концу года – 20 млн драмов. Неизменными остались лишь хранящиеся в долларах денежные средства – 20 тыс. долларов.
Доход жены С.Костаняна Арусяк Костанян в 2011 г. составляла лишь зарплата в размере 400 тыс. драмов, но при этом на ее банковском счете было 3 млн драмов. Жена председателя суда имеет также денежные средства в валюте, которые в начале года составляли 3000 долларов, а концу года – 3500 долларов.