Այն, ինչ տեղի ունեցավ Ջդրդուզում, մինչ այս հանրային չէր
«Ջդրդուզում գտնվելը առաջացրեց պահանջ` խախտելու ստեղծված հարմարավետությունը: Տրամադրողը, իհարկե, տեղն էր եւ մթնոլորտը: Եվ «զոհաբերության» կրակի մեջ միակ բանը, որ կարող էի զոհաբերել ես, ինչպես զինվորը` պատերազմում, սեփական մարմնիս խոցելիությունն էր». Սամվել Սաղաթելյան
Այն, ինչ հիմա ներկայացնում եմ ձեզ` ընթերցողներիդ, կարող էր մեծ բացթողում լինել իմ` մշակութային լրագրողիս կողմից, եթե չամրագրվեր այս հոդվածով:
Նյութը, որի մասին պետք է խոսեմ ես, նաեւ՝ հեղինակն ու մասնակից արվեստագետները, առաջին հայացքից գուցեեւ անհասկանալի թվա, երկրորդ հայացքից` անկարեւոր, երրորդն արդեն թողնում եմ ձեր հայեցողությանը, որովհետեւ ընթերցողին տրված է յուրաքանչյուր դետալը անձնական մոտեցումով եւ ըմբռնումով իրականանալի պատկերացնել:
Այն, ինչ տեղի ունեցավ «Շուշի արթ փրոջեքթ» ծրագրի ընթացքում Աշոտ Ավագյանի «Զոհաբերություն» պերֆորմանսի իրականացման ժամանակ, շատերի համար գուցե անհասկանալի մնաց, իսկ մի մասն այն պիտակավորեց «հերթական մերկության ցուցադրում» անվանումով:
Ի՞նչ էր տեղի ունեցել իրականում եւ ինչու՞ հենց Շուշիում:
Հարություն Զուլումյանը, ով «Շուշի արթ փրոջեքթի» մասնակից արվեստագետներից է, կարծում է, որ հենց տարածքի բնության պայմանականությունը, որտեղ տեղի ունեցավ իրադարձությունը, պատճառ հանդիսացավ վերջինիս անսպասելիության եւ հանկարծակի իրականացման համար:
«Ստեղծագործական ակցիան, որ անսպասելիորեն տեղի ունեցավ Ջդրդուզում, առաջ բերեց հակադիր մեկնաբանություններ, որը ժամանակակից արվեստի յուրաքանչյուր ստեղծագործական գործընթացի կայացման լավագույն ապացույցն է:
Տեղ, որտեղ բնությունն այսքան ուժ եւ երկնային հոգեվիճակ ունի, որտեղ կարծես թե հատվում են Երկիրն ու Երկինքը, արվեստագետ Սամվել Սաղաթելյանի մոտ վերածնեց անասելի ցանկություն կամ գուցե ավելի ճիշտ է ասել կիրք` վրայից հեռացնելու ավելորդությունները` ներառյալ եւ հագուստը, ու այդ կերպ իր բնական լուման ներդնելու մեկ այլ նկարչի` Աշոտ Ավագյանի ակցիայում:
«Հող եւ տեխնոլոգիաներ» նախագծի շրջանակներում այդ ցանկությունն այնքան բնական, հարմոնիկ հնչեղություն ձեռք բերեց, որ նկարիչը, առանց երկմտանքի, իրականացրեց իր ցանկությունը` իհարկե նախապես համաձայնության գալով Աշոտ Ավագյանի հետ:
Տարածքը, որը Մահվան հուժկու ուժի սիմվոլն էր, կարծես թե կրկին ձեռք բերեց վերակենդանանալու հնարավորություն երիտասարդ մերկ զույգի շնորհիվ, որտեղ Մահը հատվեց Կյանքի հետ, Կինը` Տղամարդու եւ Երկիրը` Երկնքի:
Զինվորի` մահը կրող կերպարը ազնվացավ վերածննդի խորհրդանիշով»:
Սամվել Սաղաթելյանը` նախագծի հայտնի «համազգային վերմակ» կարողը
Արվեստագետ Սամվել Սաղաթելյանը, ով բնակվում է Միացյալ Նահանգներում, «Հող եւ տեխնոլոգիաներ» նախագծի շրջանակներում ժամանել է Հայաստան: Շուշիում նրա ստեղծագործությունը վերմակն էր, որն իրագործվել է մի քանի շուշեցի կանանց եւ իր կողմից: Վերմակի պատմական ազդեցությունը, ստեղծման պատմությունը եւ Արցախի քարտեզը որպես վերմակի աստառ ստանալու գաղափարը ոգեւորիչ էր:
Աշոտ Ավագյանի «հիշողության» կրակը
Նույն նախագծի շրջանակներում մեկ այլ արվեստագետ` Աշոտ Ավագյանը, իրականացրեց իր «Զոհաբերություն» ինստալացիա-պերֆորմանսը` նվիրված Արցախյան հերոսամարտի զոհերի հիշատակին:
Այս ինստալացիայի գաղափարական բնույթը կայացավ, երբ նախագծի մասնակից արվեստագետները սկսեցին կրակի մեջ նետել այն, ինչն, ըստ իրենց, կապ ունի տարածքի, պատերազմի եւ իրենց իսկ հիշողության հետ: Մեկի համար դա արժեքավոր հեռադիտակն էր, մյուսի համար` իր իսկ ստեղծած արվեստի գործի մասնիկները…
Մեկնաբանությունների հարցում «Հող եւ տեխնոլոգիաներ» նախագծի արվեստագետները չէին շտապում կարծիք արտահայտել: Նախագծից հետո արդեն Նահանգներ տեղափոխված արվեստագետ Վաչագ Տեր-Սարգսյանը օն-լայն զրույցի ժամանակ մեկնաբանում է Սամվելի պերֆորմանսը. «Հա, ուրեմն…Ամեն մարդ էլ երեւի կցանկանար օրերից մի օր էդպիսի քայլի դիմեր…Բայց մեզնից շատերը մեր մերկության մեջ արատներ են որոնում: Սամվելը էս հարցում կոմպլեքսներ չունի եւ չի ունեցել…Նա հաշտ է իր մերկության հետ. սա արվեստագետի ամենամեծ հատկանիշներից մեկն է. հաշտ լինել ինքդ քեզ հետ եւ մաքրություն չխաղալ: Ջդրդուզի բնական դիրքն ու Աշոտի նույնքան հուզիչ ինստալացիան, գումարած ընդհանուր էներգետիկան, որ պարուրել էր բոլորիս, Սամվելի պերֆորմանսի միջոցով իր կուլմինացիային հասավ: «Շուշի արտ փրոջեքթը» դրանով ավարտուն տեսք ստացավ»,- գրում է Վաչագը:
Ջդրդուզը` տարածք երկնքի եւ երկրի հատման կետում
Ահա այս մասին էի նախագծի իրականացումից օրեր անց զրուցում վերմակի հեղինակ Սամվել Սաղաթելյանի, Ռոբերտ Աբրահամյանի եւ Հարություն Զուլումյանի հետ:
Իրադարձություն, որ տեղի ունեցավ Ջդրդուզում, որի նախաձեռնողը Սամվելն էր, խոսակցության եւ միեւնույն ժամանակ փակ մնալու վտանգ ուներ:
Այսօր արդեն Երեւանում թեման էլ ավելի ակտուալ է, երբ Սամվելն ու Ռոբերտը հարցազրույցի ներկայացան՝ «բաց ցենզուրա» արտահայտությունն իրենց շապիկների վրա:
Այն, ինչ տեղի էր ունեցել Աշոտ Ավագյանի «Զոհաբերություն» պերֆորմանսի ժամանակ, բոլոր արվեստագետները գիտեին, եւ այն,ինչ տեղի էր ունեցել, միաժամանակ փակ էր լրագրողների եւ այն մարդկանց համար, ովքեր Շուշիում ներկա չեն եղել իրադարձությանը:
Իսկ ի՞նչ էր տեղի ունեցել…«Զոհաբերությունները», որոնք կատարել էին արվեստագետները, չէին սահմանափակվել միայն առարկաների հրկիզմամբ…Սամվելը, որ մինչ այդ շուշեցիներին ներկայացրել էր լայնամասշտաբ վերմակը, հանկարծ որոշել էր ամբողջությամբ մերկանալ եւ պտտվել «զոհաբերության» կրակի շուրջը:
«Հանկարծաստեղծությունը, վիճակը համահունչ էին Ջդրդուզի էներգետիկային. այդ դաշտում մարդը կարող է վերադառնալ ին-յանի նախնական վիճակին եւ դնել արվեստագետների համար նոր երկխոսության սկիզբ»,-ասում է Հարություն Զուլումյանը, ով այդ պահին եղել «Զոհաբերության» կրակի շուրջ:
Արգենտինուհին՝ տարածական ազատության մեջ, եւ նրա մուգ կարմիր զուգագուլպան
Սամվելը, որ կրակի շուրջ սկիզբ էր դրել մերկանալու գործընթացին, առաջարկում է հակառակ սեռից որեւէ մեկին միանալ ընթացքին: Զարմանալիորեն այդ մեկը արգենտինուհի էր, ով մարդկանց միջից դուրս է գալիս եւ բռնում Սամվելի ձեռքը:
Կարմիր զուգագուլպան, որ կրում էր արգենտինուհին, հայտնվում է հողի վրա: Եվ ձեռք- ձեռքի տված` հայը, որ մերկ էր ամբողջությամբ, եւ արգենտինուհին, որ գրեթե մերկ էր, կատարում են մոգական մեկ պտույտ կրակի շուրջը եւ գալիս սկզբնական կետին: «Հենց այդքան էլ պետք էր նրա մերկությունը. աղջիկը, մինչեւ վերջ չմերկանալով, էլ ավելի ընդգծեց իմ դիտավորությունը»,-ասում է Սամվելը:
Պատերազմը, կինը եւ հողի կարեւորությունը
Արդեն իսկ Երեւանում, երբ քննարկում էինք Սամվելի կատարած գործողությունը, Հարություն Զուլումյանը մի շատ կարեւոր դիտարկում կատարեց Արցախի կանանց վերաբերյալ, որով որոշվում էր նրանց կեցվածքն ու դիրքը պատերազմի տարիներին. «Նրանք միաժամանակ ներկա չէին եւ ներկա էին պատերազմի դաշտում, քանի որ յուրաքանչյուր տղամարդ, որը մեկ օրում դարձավ զինվոր, այդ հանկարծաստեղծ վիճակի կրողն էր, ինչպիսին դիտողներն էին տեսնում Սամվելին` միաժամանակ մերկ եւ անպաշտպան, բայցեւ համարձակ, որովհետեւ այդ շրջանը կրակի միջով իր հետ անցնում էր հողի մարմնավորողը` կինը»:
Արցախցի արվեստագետ Ռոբերտ Աբրահամյանի կարծիքով՝ Սամվելի կատարածը մեկնաբանությունների բախում առաջացրեց թե՛ յուրայինների, թե՛ հանդիսատեսի միջնորդությամբ, եւ արդեն իսկ մասնագիտական առումով քննության առնելով վիճակը` պարզվեց, որ, իրոք, մի շարք տարբեր տարրեր միացան մեկ թեզի շուրջ. «Ավելի պարզ ասած` մերկ մարմին-կրոն-բարոյականություն հարաբերություն ստեղծվեց մեկ հարթության վրա, եւ սա ընկալվեց արվեստի ենթատեքստում: Վտանգը, որ ակնկալում էին մերկ մարմին տեսնելու, մատուցելու եւ ներկայացնելու մեջ, իրականում տարածքում այժմեական շնչով արվեստի առարկա ծնունդ առնելու մեջ էր, որը քողարկված էր մերկությամբ»,- ասում է Ռոբերտը:
«հըհը… Յբուներ. իսկուստվայա սա`օզիս հանվիս, օզիս հագնիս»
«Շուշեցիները պարզ ժողովուրդ են»,-ասում է Սամվելը: Այն, ինչ տեղի ունեցավ կրակի շուրջ, արվեստագետի սուբյեկտիվ մոտեցումն էր «զոհաբերություն» գաղափարի վերաբերյալ եւ կարող է դառնալ նոր երկխոսության սկիզբ, որի կենդանի վկան են արդեն իսկ ստեղծված, «Բաց ցենզուրա.հըհը… Յբուներ. իսկուստվայա սա`օզիս հանվիս, օզիս հագնիս» արտահայտությամբ շապիկները, որն ամրագրվել եւ խմբագրվել է Սամվելի եւ Ռոբերտի կողմից:
Արտահայտության հեղինակը արցախցի շուշիաբնակներից մեկն էր, ով բարձրաձայնել էր այս միտքը պերֆորմանսից հետո առաջացած լարվածության ընթացքում:
Եվ, վերջապես, այս ամենը տեղի ունեցավ մեկ այլ արվեստագետի` Աշոտ Ավագյանի «Զոհաբերություն» պերֆորմանսի ընթացքում, ում կարծիքով` «Սամվելի գործողությունը պերֆորմանսի օրգանական շարունակությունն էր, որը տեղավորվեց ընդհանուր կոնտեքստում` միաժամանակ ունենալով իր ուրույն գաղափարաբանությունը»:
Հ.Գ. Ջդրդուզում կատարվածի տրամաբանական շարունակությունը, ըստ ներկա արվեստագետների, կախված է նյութի հանդեպ հստակ վերաբերմունքից: Մինչ այդ` առաջին ամրագրումը ստեղծված շապիկներն են, որոնց միջոցով ներկայացնում են առաջին տպավորությունը

“Being in Jdrduz generated a need to disturb the created comfort. It was certainly the atmosphere that inspired me and the only thing I could sacrifice in the fire of “sacrifice”, as a soldier at war, was the vulnerability of my own body”, Samvel Saghatelian.
It would have been a great omission for me, a cultural journalist, if the presented material had not been documented in this article.
The subject to be touched upon here by me as well as by the author and participating artists, at a glance may probably seem incomprehensible, at a second glance insignificant, and the third is left at your discretion for a reader is free to visualize every detail with one’s own approach and perception.
What happened at the “Shushi Art Project” during the implementation of Ashot Avagyan’s “Sacrifice” performance perhaps remained inexplicable for many and some labeled it as “another baring show”.
What had actually happened and why in Shushi?
Haroutyun Zulumyan, an artist participating at the “Shushi Art Project” believes that it was the conventionality of the nature of the site the action was taking place at that caused its unexpected and spontaneous fulfillment.
“The creative action that unexpectedly happened provoked opposed comments, which is the best proof for the establishment of any creative process in contemporary art.
A place with such powerful nature and heavenly spirit, where quasi the Earth and the Heaven meet, gave rise to an unspeakable desire, or perhaps it is more accurate to say a passion in the artist Samvel Saghatelian to take away the excess, including clothing, thus contributing to another artist’s, Ashot Agavyan’s action.
In the scope of the “Land & Technology” project, that yearning attained such natural, harmonic sonority that the artist fulfilled his intense desire with no hesitation, certainly with prior agreement with Ashot Avagyan.
The area that was a symbol of a mighty power of Death quasi regained a chance for resurrection thanks to a young naked couple where Death and Life, Man and Woman, Earth and Heaven intersected.
The image bearing a death of a soldier was made noble by a symbol of resurrection”.
Samvel Saghatelian, the known author of “Nationwide Blanket” of the Project
Artist Samvel Saghatelian, who lives in the United States, was visiting Armenia in the scope of the “Land & Technology” Project. His presented artwork in Shushi was a Blanket made by a number of Shushi ladies and the artist himself. The idea of lining the Blanket in a way to get the historical impact of the Blanket, its story of creation and the map of Nagorno Karabagh was exciting.
Ashot Avagyan’s fire of “memory”
In the frames of the same Project another artist, Ashot Avagyan fulfilled his “Sacrifice” installation-performance dedicated to the memory of the victims of the battle of Artsakh.
The ideological nature of this installation was executed when the artists participating at the Project started to throw into the fire all that as they believed is connected to the area, war and their memory. For one it was a valuable binocular, for another-pieces of a self made artwork…
The participants of the “Land & Technology” Project were not fast in expressing their points of view on the interpretations. Only after the Project Vachag Ter-Sargsyan, an artist that had moved to the States comments on Samvel’s performance during an on-line interview. “Yeah…Anyone would probably like to act so some day… But many of us search for defects in our nudity. Samvel has no complexes in this respect and has never had any… He is in harmony with his nudity. This is one of the greatest features of an artist – be in harmony with yourself and not play purity. The natural location of Jdrduz and Ashot’s similarly affective installation, plus the overall energy which veiled all of us, reached its culmination via Samvel’s performance. The “Shushi Art Project” thus gained a complete form”, says Vachag.
Jdrduz, an area of intersection of Heaven and Earth
This is what I was talking about days after the Project’s completion with the author of the Blanket Samvel Saghatelian, Robert Abrahamyan and Haroutyun Zulumyan.
The event that occurred in Jdrduz initiated by Samvel had a risk of discussions and at the same time of remaining closed.
Today the topic is even more relevant in Yerevan when Samvel and Robert showed up at an interview with “Open Censorship” expression on their T-shirts.
All knew what happened during Ashot Avagyan’s “Sacrifice” performance and whatever took place at a time was closed to journalists and those who were not present at the event in Shushi.
And what happened was ... "sacrifices" made by the artists were not restricted only by burning of objects… Samvel, who prior to that presented to the Shushi people his large Blanket, suddenly decided to completely disrobe and go around the "sacrifice" fire.
"The spontaneity, the state was in line with the energy of Jdrduz. At that field a person can return to the initial state of Yin-Yang and lay a foundation for a new dialogue for artists”, said Haroutyun Zulumyan, who at that time was around the "sacrifice" fire.
The Argentine girl in a spatial freedom and her dark red tights
Samvel who initiated disrobe around the fire suggests one of the opposite sex to join the process. Surprisingly, this one was an Argentine who came out of people and took Samvel’s hand.
The red tights the Argentine was wearing appear on the ground. Hand in hand, the completely naked Armenian and an almost naked Argentine girl perform magical one turn around the fire and come back to the initial point. “Her nudity was enough. The girl’s partial exposure even more stressed my intention”, says Samvel.
War, women and the importance of soil
Already in Yerevan, while discussing Samvel’s action, Haroutyun Zulumyan made a great point on women in Artsakh which determined their state and position during the years of war. "They were concurrently not present and present at the battle field, because every man who in one day became a soldier was the bearer of this spontaneous situation, like the spectators were seeing Samvel naked and defenseless, but brave, because he was passing that period through the fire with a woman, the embodiment of soil”.
Artsakh artist Robert Abrahamyan believes that Samvel’s action caused collision of interpretations by the mediation of both folks and spectators and after examining the situation professionally it appeared that, indeed, a number of different elements joined around one thesis. “In simple terms, naked body-religion-morality ratio was on a plane and it is perceived in the context of art. The risk of seeing the naked body, rendering and presenting it, in fact was in the birth of a new art object in the area through the modern spirit hidden by nudity", says Robert.
“Hehe… Fuckers: its art, wanna undress or dress” (“Hehe… Ybunner. Iskustvaya sa – ouzis hanvis, ouzis hagnis”)
“Shushi people are simple”, says Samvel. What happened around the fire was the artist’s subjective approach to the idea of “sacrifice” and can set a foundation for a new dialogue, a living witness of which are the designed T-shirts with “Open censorship. Hehe… Fuckers: its art, wanna undress or dress” expression in Artsakh dialect established and refined by Samvel and Robert.
Author of the expression is a resident of Shushi, Artsakh who raised this idea during the tension caused after the performance.
And finally, all of this took place during another artist Ashot Avagyan’s “Sacrifice” performance, who thinks “Samvel’s action was an organic continuation of the performance which was placed in the general context and had an ideology of its own”.
P.S. The logical continuation of what happened in Jdrduz according to the present artists depends on the clear treatment of the material. So far there are the T-shirts with the first record representing the primary impression.