Կառավարության կոչը գիտնականներին. գնացեք էս երկրից
Օրեր առաջ ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը «ArmNews» հեռուստաընկերությամբ հեռարձակվող «Hotel ArmComedy» երգիծական հաղորդման ընթացքում, անդրադառնալով գիտության ֆինանսավորման խնդիրներին, հայտարարեց. «Ավելի լավ է, որ դու` որպես փայլուն ու հեռանկարային ֆիզիկոս, գնաս Չիկագո կամ Բոստոն ու դառնաս այդպիսի ֆիզիկոս: Հետո իմ երկրին ավելի շատ օգուտ կարող ես տալ քո կապերով, հմտություններով, քո գրանտերով և այլն, քան մնաս էստեղ կրտսեր լաբարանտ, եթե պետությունը այսօր` այս պահին, ամբողջական շղթան քո առաջխաղացման չի կարող ապահովել»:
Այո, ՀՀԿ փոխնախագահ ԿԳ նախարարը արտագաթելու կոչ է անում երիտասարդ գիտնականներին: Եվ այստեղ զարմանալու բան չկա, քանի որ ճիշտ նույն միտքը` համարյա նույն բառերով ձևակերպված, ասել էր Սերժ Սարգսյանը նախորդ տարի (դեկտեմբերին) երկու տասնյակ երիտասարդ գիտնականներիս հետ հանդիպման ժամանակ:
Առաջին հայացքից գաղափարը միգուցե ճիշտ միտք թվա: Իրոք երիտասարդ գիտնականին ավելի ձեռք է տալիս գնալ և դառնալ փայլուն գիտնական, քան մնալ Հայաստանում և գիտությամբ զբաղվելու հետ զուգահեռ այլ գործով զբաղվել (քանի որ գիտնականի աշխատավարձը չի բավարարում):
Սակայն եկեք հարցին նայենք պետության շահերի տեսանկյունից: Իհարկե չի բացառվում, որ հետագայում երիտասարդը իրոք աճի և «դրսից» մի օգուտ տա Հայաստանին: Բայց եկեք հասկանանք, որ գիտնականը, բացի համաշխարհային գիտության «գրանտը կրծելուց», հանդիսանում է երկրի քաղաքացի, հասարակության անդամ… Եվ վստահեցնում եմ Ձեզ, որ գիտնականները հասարակության լավագույն խավերից մեկն են:
Հենց գիտության ու մշակույթի ոլոտների ներկայացուցիչներն են հանդիսանում հասարակության լոկոմոտիվը և զարգացում ապահովողը: Իհարկե, կարելի է երկրի ընդերքում գտնել ոսկի, նավթ կամ որևէ այլ հարստություն (այդ թվում` սփյուռքից ստացած նվեր), բայց քաղաքակիրթ երկիր դառնալու համար պետք է ունենալ ինտելեկտուալ խավ:
Ի վերջո, հենց հասարակության ինտելեկտուալ խավի ներկայացուցիչների քանակն է մեր առավելությունը Ադրբեջանի նկատմամբ, որը մեզանից ավելի հարուստ է: Եվ հենց այդ խավի նշանակությունը գիտակցելն է, որ 1915 թվկականին ստիպեց Թուրքիայի իշխանություններին սկսել ցեղասպանությունը ազգի գլխատումից` ապրիլի 24-ին ինտելեկտուալ խավի ձերբակալությունից:
Սակայն գիտության ֆինանսավորումը ամեն կերպ չավելացնելը, ինչպես նաև գիտնականներին երկրից հեռանալու կոչեր հնչեցնելը հստակ մատնացույց է անում նրան, որ մեր երկրի կառավարությանը պետք չէ ինտելեկտուալ խավ: Իշխանությունը, մի կողմ դնելով պետության բոլոր տեսակի շահերը, երկիրը փորձում է դարձնել մատուցողների, տաքսիստների, բանվորների, հանքափորերի, ոստիկանների և ավտոլվացողների երկիր, քանի որ (ամենայն հարգանքով այդ խավերի նկատմամբ) պետք է ընդունենք, որ այդ խավերի գլխին ավելի հեշտ է կանգնել (կառավարելիրենց):
Իշխանությունները նախնտրում են, որ առավել ինտելեկտուալ մարդիկ լքեն երկիրը և, մի բան էլ, արտերկիրց փող ուղարկեն Հայաստան, որ այստեղ թալանելու կամ, ավելի ճիշտ, լափելու բան լինի:
Մի բան հասկանալի է` այս իշխանությունների` ազգին ինտելեկտազրկելու մտադրությունը հստակ է: Բայց մենք պետք է գիտակցենք, որ այդ գործողությունները համարյա չեն զիջում 1915 թվականի ապրիլի 24-ին տեղի ունեցածին և, հետևաբար ոչ մի կերպ չպետք է հանդուրժենք այդպիսի քաղաքականություն:

Призыв правительства к ученым: уезжайте из этой страны
Несколько дней назад министр образования и науки РА Армен Ашотян в ходе юмористической передачи «Hotel ArmComedy» телеканала ArmNews, касаясь проблем финансирования науки, заявил: «Если ты, будучи блестящим перспективным физиком, уедешь в Чикаго или Бостон и состоишься там, то это будет намного лучше. В дальнейшем ты благодаря своим связям, возможностям, грантам и так далее сможешь принести нашей стране больше пользы, чем если останешься здесь в качестве младшего лаборанта, так как государство сегодня не может обеспечить всю цепочку твоего продвижения».
Да, занимающий пост заместителя председателя правящей Республиканской партии Армении министр образования и науки призывает молодых ученых эмигрировать. И это не должно вызывать удивление, так как эту же мысль, практически с теми же фразами, высказал в декабре прошлого года на встрече с двумя десятками молодых ученых президент РА Серж Саргсян.
На первый взгляд эта идея может показаться довольно интересной. Действительно, молодым ученым намного выгоднее уехать и стать блестящими специалистами, нежели остаться в Армении и параллельно науке заниматься другими делами (поскольку зарплата ученых не может удовлетворять).
Но давайте посмотрим на этот вопрос с точки зрения интересов государства. Конечно, не исключено, что в дальнейшем молодой человек добьется успехов и сможет быть полезным Армении, живя в другой стране. Но ведь ученый, помимо того, что грызет гранит науки, является также гражданином страны, членом общества... И уверяю вас, что ученые составляют наилучшую часть общества.
Именно представители науки и культуры являются локомотивом общества, обеспечивая его развитие. Конечно, в недрах страны можно найти золото, нефть или какое-нибудь другое богатство (например, поступающие из диаспоры пожертвования), но для того, чтобы стать цивилизованной страной, необходимо иметь интеллектуальный слой.
В конце концов именно численность интеллектуального слоя является нашим преимуществом перед Азербайджаном, который богаче нас. Именно осознание значения этой части общества заставило власти Турции в 1915 году начать геноцид армян с обезглавливания нации, то есть с арестов представителей армянской интеллигенции 24 апреля.
Между тем отсутствие желания финансировать науку, а также призывы к ученым покинуть страну четко указывает на то, что правительству нашей страны интеллектуальный слой не нужен. Власть, оставив в стороне все интересы общества, пытается превратить Армению в страну официанток, таксистов, рабочих, горняков, полицейских и мойщиков машин, поскольку (при всем уважении к представителям этих профессий) надо признать, что управлять этими слоям намного легче.
Власти предпочитают, чтобы наиболее интеллектуальная масса покинула страну и при этом посылала из-за границы деньги в Армению, чтобы здесь было что расхищать, а точнее, жрать.
Ясно одно: эти власти хотят лишить нацию интеллекта. Но мы должны осознавать, что подобные действия почти ничем не уступают тому, что произошло 24 апреля 1915 г., а значит мириться с такой политикой ни в коем случае нельзя.