«Ես արդեն Ղարաբաղի քաղաքացի եմ»,- ասում է սիրիահայ Կարոն
«Մինչ այդ գալիս-գնում էի: Առաջին անգամ Ղարաբաղ եմ եկել 1992 թվականին, բայց երկար չեմ մնացել»,- ասում է սիրիահայ Կարո Կարապետյանը, ով այժմ բնակվում է Ստեփանակերտում:
Կարոյի մեծ գերդաստանի մի մասը այժմ Լիբանանում է, մի մասն էլ` Ղամիշլիում: Նրա խոսքերով` օր չկա, որ նա չմտածի նրանց մասին. «Քանի որ մեծ վտանգ չկա Ղամիշլիում, նրանք` քույրերս ու եղբայրներս, դեռ այնտեղ են: Հետագայում չեմ կարող ասել, թե ինչ են անելու, դեռ ամեն ինչ անորոշ է: Շատ ենք անհագստանում նրանց համար, ամեն օր ու ժամ Սիրիայի մասին լուրերն ենք լսում»:
Այժմ Քաշաթաղի շրջանում սիրիահայ 28 ընտանիք է ապրում` 74 հոգի: Դրա մասին մեզ հայտնեց Քաշաթաղի շրջանի վերաբնակեցման վարչության պետ Ռոբերտ Մաթևոսյանը:
Նրանց մեծ մասը Թուրքիայի սահմանին գտնվող սիրիական Ղամիշլի քաղաքից են, ինչպես Կարո Կարապետյանը:
«Եթե կինս ղարաբաղցի չլիներ, հնարավոր է այստեղ չկարողանայի ապրել: Իսկ ահա Ղարաբաղ նոր ժամանածների համար ավելի դժվար է: Ի համեմատ նոր եկած սիրիահայերի` ես շատ ավելի մեծ առավելություններ ունեմ»,- ասում է Կարոն:
Նման առավելություններից մեկը, ըստ Կարոյի, երեխաների ղարաբաղյան բարբառի իմացությունն է: Ինքը` Կարոն, ավարտել է Երևանի պոլիտեխնիկական ինստիտուտը, նա արևելահայերենի հետ խնդիրներ չունի:
«Երեխաներս ղարաբաղյան բարբառն ավելի լավ գիտեն, իմ ականջս էլ է արդեն վարժվել ղարաբաղյան բարբառին»,- կատակելով ասում է Կարոն:
Կարո Կարապետյանը 15 տարի առաջ հանդիպել է Գայանեյին ու ամուսնացել նրա հետ: Այժմ նրանք չորս դուստր ունեն. Համեստը 9-րդ դասարանում է, Մարիամը` 5-րդ, իսկ Կարոլինն ու Ալվինան մանկապարտեզ են հաճախում:
Կարոն աշխատել է Լիբանանում, Եմենում ու Արաբական Միացյալ Էմիրաություններում: Ընթացքում գալով Արցախ` աշխատանք չի գտել ու նորից հետ է գնացել արաբական երկրներ: Մի կարճ ժամանակաշրջան որպես ճարտարապետ աշխատել է Սիրիայում, իսկ ավելի ուշ Լիբանանում հորեղբոր մետաղաձուլման գործարանում էր աշխատում, որտեղ տարբեր մետաղյա գործիքներ էինք պատրաստում:
Կարոն այժմ Ստեփանակերտում երկու խանութի տարածք ունի, որոնք հանձնել է վարձով: Նա կցանկանար, որ իր մասնագիտությամբ աշխատանք ունենար. «Ղարաբաղում աշխատանք գտնելն է դժվար, սակայն ամեն տեղ էլ դժվարություններ կան, ոչ մի տեղ էլ հեշտ չէ, այդպիսի տեղ չկա, որտեղ ամեն ինչ հեշտությամբ տրվում է, ամեն տեղ էլ պետք է աշխատել»:
«Իմ ապագան այստեղ նորմալ եմ տեսնում, փառք աստծո, ապրուստս նորմալ է: Սակայն ի՞նչ իմաստ կա, երբ տղամարդը չի աշխատում կամ տանը նստած ոչինչ չի անում»: Թեև այդպես է ասում Կարոն, բայց նա իրենց մեծ բնակարանն ամբողջությամբ իր ձեռքերով է ձևափոխել ու վերանորոգել. «Չափագրությունն իմ մասնագիտությունն է, բայց ահա ցեխ անելիս բարեկամներիցս ու ծանոթներիցս էի խորհուրդ հարցնում»:
Կարոն գտնում է, որ բազմազգ Սիրիայում մահմեդականները, ալեւիները, քրդերը, ասորիները ու մնացածը հավասար էին, իսկ այժմ սուննիները ամեն ինչին ուզում են տիրանալ:
Ինչ վերաբերում է Սիրիայում տեղի ունեցողին, նա գտնում է, որ ոչ ոք չգիտի, թե այն ինչով է ավարտվելու. «Այն շատ խորը արմատներ ու տարբեր գործոններ ունի, նեռարյալ՝ տնտեսականը` նավթը, գազը և այլն»:
Կարոն, ինչպես շատ հայեր, Բաշար Ասսադի կողմնակիցն է. «Եթե հենց հիմա Սիրիայում արտահերթ ընտրություններ անցկացնեն, Ասսադը նորից կընտրվի: Այսօր էլ ժողովուրդի մեծ մասը Ասադի կողմից է»:
Նա համարում է, որ Ասադի ռեժիմն անհրաժեշտ էր Սիրիային, որի շնորհիվ Սիրիայում ապրող փոքրամասնություններին ոչ ոք չէր կարող վիրավորել. «Համ էլ ինչպիսին էլ լիներ այդ ռեժիմը, այնտեղ պարզապես ընդունված չէր իշխանություններին փնովել»:
Սիրիայում խաղաղության հաստատման դեպքում, Կարոն չի պատրաստվում վերադառնալ այնտեղ. «Ես մինչև պատերազմն եմ որոշել այստեղ ապրել: Ես հայ եմ կոչվում իմ հողի անվամբ: Ես միշտ էլ երազում էի իմ մայր հողի վրա ապրել, և իմ երազանքը կատարվել է: Ես արդեն Ղարաբաղի քաղաքացի եմ»:
Քանի որ Կարոն 1992 թվականին Ղարաբաղում էր, խնդրեցի զուգահեռներ անցկացնել Ղարաբաղի ու Սիրիայի պատերազմների միջև, եթե դա, իհարկե, հնարավոր է: «Ղարաբաղում պարզ էր, թե ով է թշնամին, իսկ Սիրիայում չգիտես: Համ էլ Սիրիայում հիմնականում քաղաքային մարտեր են տեղի ունենում»:
Վերջում` Կարապետյանների տնից դուրս գալուց առաջ, Գայանեն ու Կարոն հետաքրքրվեցին Քաշաթաղի շրջան տեղափոխված սիրիահայերով: Նրանք շատ ուրախացան, երբ հայտնեցի, որ նրանցից շատերն արդեն աշխատանք ունեն: Ղամիշլիից նոր եկած շատ հայերի Կարոն ճանաչեց, երբ թվարկեցի նրանց անունները:

«Я уже гражданин Карабаха»,- говорит армянин из Сирии Каро Карапетян
«До этого я несколько раз приезжал в Карабах. Впервые побывал здесь в 1992 году, но остался недолго»,- говорит армянин из Сирии Каро Карапетян, который в настоящее время живет в Степанакерте.
Часть родственников Каро сегодня находится в Ливане, часть – в Камышли. По его словам, он ни на минуту не перестает думать о них. «В Камышли не так опасно, поэтому мои сестры и братья пока остаются там. Но что они будут делать в дальнейшем, я не знаю. Мы очень беспокоимся за них, каждый день слушаем новости о ситуации в Сирии»,- говорит Каро.
В настоящее время в Кашатахском районе проживает 28 армянских семей из Сирии. Об этом нам сообщил начальник управления по заселению Кашатахского района Роберт Матевосян. Большинство из них, как и сам Каро, жило в сирийском городе Камышли, расположенном на границе с Турцией. «Если бы моя жена не была родом из Карабаха, то мы, возможно, не смогли бы здесь жить. В отличие от тех, кто недавно переселился в Карабах, у меня больше преимуществ»,- отмечает Каро.
Одним из таких преимуществ является знание его детьми карабахского диалекта. Сам Каро окончил Ереванский политехнический институт, так что проблем с восточноармянским у него нет.
15 лет назад Каро Карапетян встретил Гаяне, они поженились, и сейчас у них растут четыре дочери: Амест учится в 9-ом классе, Мариам – в 5-ом, а Каролин и Альвина ходят в детский сад.
Каро работал в Ливане, Йемене и Объединенных Арабских Эмиратах. В Арцахе, куда он в то время приехал, ему не удалось найти работу, поэтому пришлось уехать обратно. Какое-то время Каро работал архитектором в Сирии, потом переехал в Ливан, где начал работать на металлоплавильном заводе, принадлежащем брату его отца.
В Степанакерте у Каро два помещения под магазины, которые он сдает в аренду. Ему бы очень хотелось работать по специальности. «В Карабахе найти работу трудно, но трудности есть везде,- говорит Каро. - Я считаю, что у меня здесь нормальное будущее, слава Богу, живем нормально. Но разве мужчина может не работать и сидеть дома?». Тем не менее он своими руками отремонтировал принадлежащую им большую квартиру.
По словам нашего соотечественника, в многонациональной Сирии мусульмане, алевы, курды, ассирийцы и другие были равны, а сейчас сунниты хотят завладеть всем.
Что касается происходящих в этой стране событий, то, по словам Каро, никто не знает, чем это завершится. «Происходящее имеет глубокие корни и обусловлено различными факторами – экономическими, в частности нефтью и газом, другими».
Каро, как и многие армяне, является сторонником Башара Асада. «Если сегодня в Сирии пройдут внеочередные выборы, то Асад будет переизбран, так как большинство народа на его стороне»,- утверждает Каро.
Он считает, что режим Асада был необходим Сирии, так как при нем никто не мог обидеть живущие в этой стране меньшинства. В случае установления мира в Сирии Каро не собирается возвращаться туда. «Я еще до войны решил переехать сюда, так как всегда мечтал жить на родной земле. И моя мечта сбылась – я уже гражданин Карабаха».
Поскольку Каро в 1992 году был в Карабахе, то я попросил его провести параллели между войной здесь и в Сирии, если, конечно, это возможно. «В Карабахе было понятно, кто враг, а в Сирии – нет. К тому же в Сирии бои велись в основном в городах»,- ответил мой собеседник.
Когда я выходил из дома Карапетянов, Гаяне и Каро поинтересовались переселившимися в Кашатахский район сирийскими армянами и очень обрадовались, узнав, что многие из них уже имеют работу.