Արտակ Շաբոյանը ի՞նչու է թաքցնում պարգևատրումների մասին տեղեկատվությունը
Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Շաբոյանը հանձնաժողով է եկել Պետեկամուտների կոմիտեից, իսկ մինչ այդ աշխատել է Կենտրոնական բանկում: Տեղափոխվելուց հետո նա հանձնաժողով է բերել իր մտերիմներին և ծանոթներին: Պարզվում է, որ հանձնաժողովի նախագահը այդ մարդկանց անընդհատ պարգևավճարներ է տալիս:
Մենք գրավոր հարցում էինք ուղղարկել ՏՄՊՊՀ նախագահին' խնդրելով տրամադրել այն աշխատակիցների ցանկը, ովքեր անցնող տարվա ընթացքում պարգևավճարներ են ստացել: Պահանջել էինք նաև պարգևավճարի չափն ու այն հիմքը, ըստ որի՝ աշխատողը արժանացել է պարգևավճարի:
Հանձնաժողովից պատասխանել են, որ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովին տրվող պետական ֆինանսավորմամբ ՏՄՊՊՀ աշխատակիցների պարգևատրման համար, որպես այդպիսին, հատուկ գումար նախատեսված չէ:
«Ներքին խնայողությունների, ինչպես նաև մի քանի հաստիքների կրճատման հաշվին տարվա ընթացքում որոշ աշխատակիցներ ստացել են պարգևավճարներ: Պարգևավճար ստացած աշխատակիցները իրենց աշխատանքային պարտականությունների կատարման ժամանակ դրսևորել են առավել բարձր արդյունավետություն և որակ, ինչն էլ հիմք է հանդիսացել նման որոշման համար: Միաժամանակ տեղեկացնում ենք, որ պարգևավճարների չափը անձնական տեղեկատվություն է և ենթակա չէ հրապարակման»,- պատասխանել են հանձնաժողովից:
Նշենք, որ ՏՄՊՊՀ-ն արտաբյուջե չունեցող պետական մարմին է, սնվում է պետական բյուջեից և հնարավորինս պետք է գործի թափանցիկ: Այն, որ նման տեղեկությունը «անձնական տեղեկատվություն է և ենթակա չէ հրապարակման» անհեթեթ է, քանի որ որոշ դեպքերում Արտակ Շաբոյանի ներքին ակտը հրապարակվել և փակցվել հանձնաժողովի ցուցատախտակին:
Մի՞թե այդ ժամանակ հանձնաժողովից «չեն հուշել» Արտակ Շաբոյանին, որ ցուցանակին փակցվածը «անձնական տեղեկատվություն է և ենթակա չէ հրապարակման»: Մի կողմ թողնենք այն, որ հանձնաժողովն այդպես էլ հղում չի արել այն իրավական ակտին, ըստ որի՝ մեր պահանջած տեղեկությունը անձնական տեղեկություն է և գաղտնի:
ՏՄՊՊՀ նախագահի ընտրովի մոտեցումը և յուրովի մեկնաբանությունը մեկ բան է հուշում. Արտակ Շաբոյանը չի ցանկանում իր մտերիմներին պարգևատրելու մասին որոշումները փակցնել, որպեսզի աշխատակազմում բողոք չհասունանա:

Почему Артак Шабоян скрывает информацию о награждении своих сотрудников
Председатель Государственной комиссии по защите экономической конкуренции Артак Шабоян перешел на эту должность из Комитета госдоходов. До этого он работал в Центральном банке. Сразу после перехода в ГКЗЭК Шабоян взял на работу своих близких и знакомых, которым, как оказалось, регулярно выдавал денежные премии.
Мы обратились к председателю ГКЗЭК с письменным запросом, в котором просили предоставить список сотрудников, получивших за последний год денежные вознаграждения, указать их размеры и основания получения.
В присланном комиссией ответе сообщалось, что в соответствии с финансированием Государственной комиссии по защите экономической конкуренции отдельная сумма для выдачи премий сотрудникам ГКЗЭК не предусмотрена.
“В течение года ряд сотрудников получил премии за счет внутренних сбережений и сокращения некоторых штатов. Эти сотрудники в процессе выполнения своих обязанностей показали высокие результаты и качество, что и явилось основанием для принятия такого решения. В то же время сообщаем, что размер вознаграждения является информацией личного характера и не подлежит разглашению”,- говорилось в ответе комиссии.
Отметим, что ГКЗЭК является государственным органом, который финансируется из госбюджета, а потому обязан действовать максимально прозрачно. Заявление о том, что “размер вознаграждения является информацией личного характера и не подлежит разглашению“, абсурдно, так как были случаи, когда внутренние акты Артака Шабояна вывешивались на доске объявлений.
Неужели тогда никто из членов комиссии не “подсказал” А.Шабояну, что вывешенные на доске сведения “не подлежат разглашению”? Оставим в стороне то обстоятельство, что комиссия так и не сообщила, в соответствии с каким правовым актом затребованная нами информация носит личный характер и является секретной.
Избирательный подход и субъективный комментарий председателя ГКЗЭК свидетельствуют о том, что Артак Шабоян не хочет разглашать содержение решений о награждении своих близких, чтобы в коллективе не назрел протест.