Մահացել է Մոնթեի մայրը
Մայիսի քսանին Մոնթեի եղբոր` Մարգարի հետ Գլենդեյլից իր հին «Ջիպով» մեկնեցինք Ֆրեզնո: Կեսօրին քաղաքում էինք: Մարգարը պլանավորել էր օրը, պետք է ճաշեինք հայկական որեւէ ճաշարանում: Մենք մի քանի տեղերում եղանք, պարզվեց՝ փակ են, որոշներն ընդհանրապես արդեն չէին գործում: Տխուր քաղաք է Ֆրեզնոն, հայկական եկեղեցին փակ էր: Այս եկեղեցուց են հանել Զորավար Անդրանիկի դին: Այս տարածքում էր Վ. Սարոյանը վաճառում իր թերթերը: Մարգարը պատմում է, որ ինքն էլ փողոցում մի քանի անգամ տեսել է Սարոյանին: Քիչ հեռու Սարոյանի անվան թատրոնի շենքն է: Ֆրեզնոն ուրիշ է այժմ, Սարոյանի նկարագրած Ֆրեզնոյից բան չտեսա: Մի քանի հին շենքեր են, որոնք շուտով քանդվելու են: Մարգարը պատմում է, թե ինչպես էին Մոնթեի հետ պտտվում այս վայրերում: «Կզարմանամ, թե ոտաբոբիկ ինչպես էինք քայլում այս տաք ասֆալտի վրայով»,- ասում է Մարգարը:
Տոթ է, Ֆրեզնոյի փողոցներում հատուկենտ անցորդների էինք հադնիպում: Ուտելու տեղ այդպես էլ չգտանք այս քաղաքում: Գնում ենք հայկական գերեզմանոց: Մարգարը մի քանի պատմություններ է պատմում այստեղ ամփոփված հայերի մասին: Այս նահանգում հայերը բնակություն են հաստատել 1880-ականներին: Մոնթեի մայրը` Զաբելը, հետո պիտի ասեր, որ իրենց ընտանիքն առաջինն է բնակություն հաստատել Կալիֆոռնիայում:
Ֆրեզնոյի միակ ուշագրավ տեղը Սասունցի Դավթի հուշարաձանի տարածքն է: Քանդակագործ Վարազ Սամուելյանն է հեղինակը: Երկրորդ աշխարհամարտի ժամանակ հայաստանցի զինվորը` Վարազ Սամուելյանը, գերի է ընկել, հետո հասել է Ամերիկա եւ այստեղ կնքել իր մահկանացուն:
Ֆրեզնոյից մեկնում ենք Մոնթեի ծննդավայր` Վայսելիա: Փոքր քաղաք է, երբ Մոնթեն դպրոց էր գնում, բնակչության թիվը քսան հազար էր: Այսօր Վայսելիայի բնակչությունը 125 հազար է: Մոնթեի պատանեկությունն այս քաղաքում է անցել: Տունը, որտեղ ապրել է նա, նույնությամբ պահպանվել է, այսօր այնտեղ մայրն է ապրում` Զաբելը: Նա 92 տարեկան է, դժվար է քայլում, բայց հիշողությունը տեղն է: Տուն հասնելուց մի քանի րոպե հետո նա Մարգարին ասաց, որ ինձ ցույց տա Մոնթեի իրերը:
Հետո ինքն էլ եկավ եւ սկսեց պատմել այդ իրերից յուրաքանչյուրի մասին: Ճապոնիայից բերած թեքվանդոյի մարզահագուստն էր, սուրը եւ այլ իրեր: Մարգարն ասում է, որ իրենք «գիժ տղաներ էին»: Ու պատմում է իրենց գժությունների մասին: «Երբ Մոնթեի հետ էի, ես կվախնայի, միշտ մի պատմության մեջ կհայտնվեի նրա պատճառով»,- ասում է Մարգարը:
Պատմեց, թե ինչպես մի անգամ Մոնթեն գնաց խանութ եւ բացեց «Կոկա-Կոլա»-ի մի քանի տասնյակ շշեր ու, կափարիչները լցնելով գրպանը, եկավ: «Կոկա-Կոլա»-ն ակցիա էր անում, եւ ով քսան հատ կափարիչ հավաքեր եւ ուղարկեր, նրան հեծանիվ պետք է տային:
«Մոնթեն մի քանի անգամ քսան կափարիչ ուղարկեց, բայց ոչինչ չստացավ ու դրանից կատաղել էր»,- հիշում է Մարգարը: Հետո գնացինք գետի ափ, Մարգարը ցույց տվեց լեռները, անտառները, որտեղ Մոնթեի հետ անցկացրել են իրենց պատանեկությունը: Եղանք գետի այն հատվածում, որտեղ Մոնթեն նետվելով ջրի մեջ՝ ջարդել էր քիթը եւ ատամը: Այդ գիշերն անցկացրի Մոնթեի սենյակում, քնեցի նրա մահճակալին: Մինչ այդ Մարգարի հետ երկար զրուցել էինք, նա պատմում էր Մոնթեի կյանքի տարբեր ժամանակահատվածների մասին՝ Մոնթեն Բեյրութում, բանտում, պաղեստինցիների ճամբարում, Ղարաբաղում… Պատմություններ, որոնք Մարգարը չի ներառել Մոնթեի մասին պատմող գրքում: Զոհված ընկերոջս մահճակալին պառկած՝ կարոտում էի նրան…

Скончалась мать Монте
Сегодня в возрасте 92 лет скончалась мать Монте Забел Мелконян. Я встречался с ней в мае этого года. После встречи сделал несколько заметок, которые представляю вашему вниманию.
20 мая вместе с братом Монте Маргаром мы выехали на его старом джипе из Глендейла во Фрезно. В полдень уже были в городе. Маргар заранее решил, как мы проведем день, пообедаем в каком-нибудь армянском ресторанчике. Но оказалось, что некоторые рестораны закрыты, другие вообще не действовали. Фрезно грустный город, армянская церковь была закрыта. Именно из этой церкви выносили тело полководца Андраника. А здесь Уильям Сароян продавал газеты. По словам Маргара, он несколько раз видел на улице Сарояна. Чуть дальше находилось здание театра им.Сарояна. Фрезно очень изменился, и от описанного Сарояном города я ничего не увидел. Маргар рассказал, как они вместе с Монте гуляли по этим местам. «Я сейчас удивляюсь, как мы босиком ходили по этому теплому асфальту»,- говорит Маргар.
Во Фрезно жарко, прохожих на улицах мало. В этом городе мы так и не нашли место, где можно было бы перекусить. Направились в сторону армянского кладбища. Маргар поведал несколько историй о похороненных здесь армянах. Потом мать Монте Забел сказала, что их семья первой обосновалась в Калифорнии.
Единственной достопримечательностью Фрезно является место, где установлен памятник Давиду Сасунскому. Он был создан скульптором Варазом Самуеляном. Во время Второй мировой войны солдат из Армении Вараз Мусаелян попал в плен, потом оказался в Америке, где и умер.
Из Фрезно отправляемся на родину Монте – в Вайселию. Это небольшой городок. В то время, когда Монте ходил в школу, здесь проживало 20 тысяч человек. Сегодня в Вайселии 125 тысяч жителей. Юность Монте прошла в этом городе. Дом, где он жил, сохранился, сегодня здесь живет его мать Забел. Ей 92 года, она с трудом ходит, но память ей не изменяет. Спустя несколько минут после нашего прихода она попросила Маргара показать мне комнату Монте.
Потом и сама присоединилась к нам и начала рассказывать о каждой из вещей, которые находились в комнате ее сына: привезенный из Японии спортивный костюм для теквондо, меч...
«Если я был с Монте, то боялся попасть в какую-нибудь историю»,- признался Маргар. Однажды Монте отправился в магазин, открыл несколько десятков бутылок кока-колы, забил карманы крышечками и пришел домой. Компания «Кока-кола» проводила акцию, и тот, кто набрал бы и представил 20 крышечек, получал велосипед.
«Монте несколько раз отправил по 20 крышечек, но так ничего и не получил, что его страшно разозлило»,- вспоминал Маргар. Потом мы пошли на берег реки, и Маргар показал мне горы и леса, где прошла их с Монте юность. Мы побывали в том месте, откуда Монте прыгнул в реку и сломал себе нос и зуб.
Ту ночь мы провели в комнате Монте. Я заснул на его кровати. До этого мы долго беседовали с Маргаром, и он рассказал о различных периодах жизни брата – Бейрут, тюрьма, лагерь палестинцев, Карабах... Это были истории, которые Маргар не включил в книгу о Монте. Лежа на кровати своего погибшего друга, я тосковал по нему...