2-ական մլն դրամի պահանջ՝ «Առավոտին» եւ «Հայկական ժամանակին»
Այսօր Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում դատավոր Ռ. Ափինյանի գլխավորությամբ տեղի ունեցավ նախկինում սեքսուալ բնույթի բռնի գործողություններ կատարելու համար դատապարտված Ռազմիկ Աբրահամյանի՝ պատվի և արժանապատվության պաշտպանության և վնասի հատուցման պահանջների մասին դատական նիստն ընդդեմ «Հայկական ժամանակ» և «Առավոտ» օրաթերթերի:
Հայցվորը վիճարկում է «Առավոտ» օրաթերթում 2003թ. սեպտեմբերի 26-ին տպագրված «Պեդոֆիլը կստանա 2 տարի՞» և «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի 2003թ. սեպտեմբերի 5-ին տպագրված «Ռազմիկ Աբրահամյան` 62-ամյա պեդերաստը խոստովանել է իր մեղքը» վերտառությամբ հոդվածները: Հայցվորը կարծում է, որ վերոգրյալ հոդվածները ոտնահարել են իր պատիվը, արժանապատվությունը և գործարար համբավը և դատարանից պահանջում է 4 միլիոն ՀՀ դրամ` յուրաքանչյուր թերթից 2-ական մլն դրամ:
Դատավոր Ռ. Ափինյանի այն հարցին, թե լրագրողնե՞րն են պատճառը եղել, որ նստել է՝ հայցվոր Ռ. Աբրահամյանը պատասխանեց, որ այդ հոդվածների հիման վրա են իրեն դատել:
Դատավորի հարցին, թե այդ դատավճիռները բողոքարկե՞լ է, հայցվորը պատասխանեց, որ ժամանակ չի ունեցել, քանի որ կալանավորված է եղել:
Հայցվորին հետաքրքրում էր հոդվածներում առկա տեղեկատվության աղբյուրը: Դատավորը, դիմելով «Հայկական ժամանակ» և «Առավոտ» օրաթերթերի ներկայացուցիչներին, հարցրեց՝ արդյոք նրանք մատից հո՞տ են քաշել, որ այդ նյութը գրել են:
«Հայկական ժամանակ» օրաթերթի հրատարակիչ «Դարեսկիզբ» ՍՊԸ-ի տնօրեն Վահագն Հովակիմյանը պատասխանեց, որ օգտագործվել են նախաքննության մարմնի տրամադրած տվյալները, մնացածն արդեն հայտնել են ականատասները, որոնք ապրել են հայցվորի հարևանությամբ:
Ռ.Ափինյան- Հիմա որ 4 մլն դրամ եք պահանջում, ինչո՞վ եք ղեկավարվում:
Ռ. Աբրահամյան- Ես դա հիմնավորում եմ նրանով, որ 9 տարի գտնվել եմ քրեակատարողական հիմնարկում:
Ռ. Ափինյան - էնտեղ վատ ա՞ եղել:
Ռ. Աբրահամյան - Որ այնտեղ ըստ պահանջի՞ եմ ապրել:
Ռ. Ափինյան - Ըստ պահանջի՞ եք ապրել:
Ռ. Աբրահամյան – Այո, իրոք որ ըստ պահանջի եմ ապրել, կարող եմ փաստերով ապացուցել:
Ռ. Ափինյան – Չէ, ես հավատում եմ, որ դուք էնտեղ ըստ պահանջի ապրած կլինեք:
Ռ. Ափինյան – Հիմա որ իրենք ուզենան ձեզ հետ հաշտվել եւ 2 մլն դրամ տալ, չեք ուզի՞:
Ռ. Աբրահամյան - Ես աշխատել եմ 3 տեղ՝ Բրյուսովից 100 հազար եմ ստացել, դպրոցից՝ 100 հազար, Արմավիրի համալսարանից՝ 100 հազար...
Ռ. Ափինյան - Բայց պատճառն ի՞նչ էր, որ դատապարտվեցիք:
Ռ. Աբրահամյան - Որ Ռ. Աբրահամյանը այսպիսի-այսպիսի գործողություններ է կատարել:
Քանի որ հայցվորի կողմից ներկայացված հոդվածներն անընթեռնելի էին, դատավորը պահանջեց ընթեռնելի տարբերակով դատարան ներկայացնել վիճարկվող հոդվածները և դատաքննության օր նշանակեց փետրվարի 25-ը:

Истец требует взыскать с газет «Аравот» и «Айкакан жаманак» по 2 миллиона драмов
Сегодня в суде общей юрисдикции столичных административных районов Кентрон и Норк-Мараш состоялось рассмотрение иска, представленного осужденным за совершенные ранее насильственные сексуальные действия Размиком Абрамяном. Последний требует взыскать с газет «Айкакан жаманак» и «Аравот» по 2 миллиона драмов в качестве компенсации за оскорбление его чести и достоинства.
Истец оспаривает опубликованную в газете «Аравот» статью «Педофил получит 2 года?» (26 сентября 2003 г.) и опубликованную в газете «Айкакан жаманак» статью «62-летний педераст Размик Абрамян признает свою вину»(5 сентября 2003 г.). По мнению истца, вышеуказанные публикации нарушили его честь, достоинство и деловую репутацию, в связи с чем он требует взыскать с каждой газеты по 2 миллиона драмов.
На вопрос судьи Р. Апиняна, был ли Размик Абрамян осужден по вине журналистов, истец ответил, что его осудили на основе этих статей. На следующий вопрос, обжаловал ли Абрамян вынесенный ему приговор, последний ответил, что не имел на это времени, так как сидел в тюрьме.
Истца интересовал источник использованной в статьях информации. По этому поводу директор издающего газету «Айкакан жаманак» ООО «Дарескизб» Ваагн Овакимян ответил, что они использовали данные, предоставленные органом предварительного следствия, остальные сведения сообщили очевидцы, проживавшие по соседству с истцом.