Հրայր Թովմասյան, եթե ուզում եք հավատանք Ձեզ, դուրս եկեք բարեփոխումների «օրորոցից»
Ամանորից մի քանի օր առաջ բանտից զանգեց Գագիկը եւ ասաց, որ ուզում է մատը կտրել եւ ուղարկել Եվրադատարան: Ես ասացի` էշություն է մտածածդ, բացի այդ էլ՝ մատդ Եվրադատարան չի հասնի: Ասացի՝ մատ կտրելու մասին մոռացիր: Նա ասաց՝ լավ:
Գագիկը մատը չի կտրել առ այսօր, բայց նման բաներ նրա մտքով հաճախ են անցնում: Նա փնտրում է իր նկատմամբ կայացված անարդար դատավճռի դեմ բողոք արտահայտելու ձեւեր: Հետո մի պահ պատկերացրի եվրադատավորների դեմքերը, երբ ծրարից հանեն ստեփանավանցի Գագիկի մատը:
Գագիկն իսկապես «դժվար դատապարտյալ» է: Դժվար է, որովհետեւ նրա գլխին սարքել են ու չի կարողանում հաշտվել այդ մտքի հետ: Նրան սկզբում մեղադրանք են առաջադրել խոշոր չափերով գողություն կատարելու համար, այնուհետեւ մեղադրանքը փոխվել է, եւ Գագիկ Կարապետյանը մեղավոր է ճանաչվել ու դատապարտվել խմբակային գողության համար:
Պատկերացնու՞մ եք՝ դատարանը ապացուցված է համարել, որ հանցավոր խումբը հանցագործություն է կատարել, բայց պատիժը կրում է միայն Գագիկը: Ընդ որում, խմբի մասին միայն Գագիկն է պատմել: Նա իր ցուցմունքներում նշել է այն մարդկանց անունները, ովքեր իր նկատմամբ ճնշումներ են գործադրել, հալածել են եւ պարտադրել գողություն կատարել: Գագիկն այդ ամենի մասին ժամանակին տեղեկացրել էր ոստիկանությանը:
Երբ արդարադատության վերջին երեք նախարարները խոսում էին բարեփոխումների մասին, ես լուրջ չէի վերաբերվում նրանց ասածներին: Այդ բարեփոխումներն արդեն տասը տարի է՝ ընթացքի մեջ են, բայց արդյունքում դատավորներն անկախ չեն դարձել, հակառակը՝ ավելի վերահսկելի եւ ավելի կոռումպացված են:
Նրանց դրամական եւ այլ կարողությունները երկրաչափական պրոգրեսիայով աճում են, նրանք ձեռք են բերում հարյուր հազարավոր դոլար արժողությամբ առանձնատներ, թանկարժեք ավտոմեքենաներ: Սակայն թե ինչպե՞ս են ձեռք բերել, որտեղի՞ց նրանց այդ միջոցները, ոչ մեկին չի անհանգստացնում: Մինչդեռ նախեւառաջ այստեղից պետք է սկսել բարեփոխումները:
Ես համոզված եմ՝ այսօր էլ բարեփոխումների կարիք չկա. ընդամենը պետք է վերցնել մի քանի դատավճիռ, գնալ դրանց հետքերով եւ բացահայտել ամբողջ շղթան: Պարզել, թե ինչպես է կայացվել կոնկրետ դատավճիռը: Վերջերս գրեցինք փողերի լվացման գործարքը կանխելու մի փորձի մասին: Երկու դատավորներ կայացրել են իրար հակասող վճիռներ: Գործի նյութերում ոչինչ չի փոխվել, որեւէ թուղթ չի ավելացել:
Եթե Հատուկ քննչական ծառայությունը կարողանա դատավոր Կուբանյանից պարզել այն պաշտոնյաների անունները, որոնց զանգով վճիռ է կայացրել, ազատազրկման վայրում կհայտնվեն դատավորը, նախարարը, բանկի ներկայացուցիչը: Դրանից հետո որեւէ դատավոր զանգով որոշում չի կայացնի, համոզված եմ: Բարեփոխում ասելով՝ ես հասկանում եմ հենց նման գործությունները:
Նախարար Թովմասյանը բարեփոխում ասելով հասկանում է օրենքների փոփոխությունները: Բայց մի՞թե Հայաստանում օրենքի խնդիր կա: Հաշվեք, թե Վենետիկի հանձնաժողովը որքան փող է աշխատել Հայաստանի Ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունների մասին կարծիք հայտնելիս կամ եզրակացություն տալիս: Որքան էլ տարօրինակ է՝ ամեն անգամ դրական եզրակացություն է տալիս: Բայց մի՞թե դրա արդյունքում Հայաստանում ընտրությունները նորմալ են ընթանում:
Պարոն նախարար, ահա բարեփոխումներ կատարելու երկու օրինակ՝ Գագիկ Կարապետյանի նկատմամբ կայացված դատավճիռը եւ «Նաիրիտ գործարանի» դեմ դատավոր Արա Կուբանյանի կայացրած վճիռը: Ուզու՞մ եք հավատանք Ձեզ, զբաղվեք այս վճիռները կայացրած դատավորներով, պատժեք նրանց, եւ դրանից հետո որեւէ դատավորի մտքով էլ չի անցնի փողով կամ զանգով որոշում կայացնել: Այնպես որ, ժամանակն է դուրս գալ բարեփոխումերի «օրորոցից» եւ քայլեր անել:

Грайр Товмасян, если хотите, чтобы Вам поверили, выходите из «колыбели» реформ
За несколько дней до Нового года мне из тюрьмы позвонил Гагик и сказал, что хочет отрезать себе палец и послать его в Евросуд. Я сказал ему: «То, что ты задумал, идиотизм. Кроме того, твой палец до Евросуда не дойдет. Забудь о членовредительстве». Хорошо, ответил он.
Гагик не отрезал себе палец по сей день, однако подобные вещи часто приходят ему в голову. Он ищет формы протеста против вынесенного ему несправедливого приговора.
Гагик действительно «трудный осужденный». Трудный, потому что его подставили, а он с этим смириться не может. Сперва ему выдвинули обвинение в краже в крупном размере, потом обвинение было переквалифицировано, и Гагика признали виновным и осудили за групповое ограбление.
Представляете, суд счел доказанным, что преступление совершила преступная группа, однако наказание несет только Гагик. Причем о группе рассказал только он, назвав в своих показаниях имена людей, которые оказали на него давление и заставили совершить кражу. Обо всем этом Гагик в свое время предупредил полицию.
Когда последние три министра юстиции говорят о реформах, я не воспринимаю их слова всерьез. Реформы осуществляются уже десять лет, однако судьи так и не стали независимыми. Наоборот, их подконтрольность и коррумпированность лишь увеличились.
Материальное состояние судей растет в геометрической прогрессии: они покупают особняки за сотни тысяч долларов, дорогие иномарки... Однако то, как они все это приобретают и откуда у них такие средства, никого не беспокоит. Между тем именно с этого нужно начинать реформы.
Я убежден, что необходимости в реформах нет и сегодня. Нужно всего лишь отменить несколько приговоров, пойти по их следам, установить всю цепочку. Выяснить, как были вынесены конкретыне судебные приговоры. Недавно мы написали о попытке пресечения сделки по отмыванию денег. Двое судей вынесли взаимоисключающие решения. При этом в материалах дела ничего не изменилось, новые документы не появились.
Если Специальная следственная служба сможет выяснить у судьи Кубаняна имена тех должностных лиц, в результате звонков которых он вынес такое решение, то в местах лишения свободы окажутся сам судья, министр, представитель банка. Я убежден, что после этого ни один судья не станет принимать решение по звонку. Под реформой я имею в виду именно такие действия.
А вот министр Товмасян понимает под реформами изменение законов. Но разве в Армении существует проблема закона? Посчитайте, сколько денег заработала Венецианская комиссия на высказывании своего мнения или представлении заключения – как ни странно, каждый раз положительного! – по изменениям в Избирательном кодексе РА. Но разве в результате этого выборы в Армении стали проходить нормально?
Господин министр, вот два примера осуществления реформ: приговор по делу Гагика Карапетяна и решение, принятое судьей Ара Кубаняном против завода «Наирит». Хотите, чтобы мы Вам поверили? Займитесь судьями, которые вынесли эти решения, накажите их, и после этого ни одному судье не придет в голову выносить приговоры за деньги или по звонку. Так что пора уже выйти из «колыбели» реформ и начать предпринимать шаги.