«Ժողովուրդը» ժողովրդի հետ՝ դեպի դատարանի շենք (լուսանկարներ)
«Արդարություն, վերջ ճնշումներին մամուլի նկատմամբ», այսպիսի կոչերով էին այսօր մարդիկ դուրս եկել փողոց՝ սատարելու «Ժողովուրդ» օրաթերթին:
Թերթի խմբագիր Թագուհի Թովմասյանը մտավախություն ունի, որ ԴԱՀԿ աշխատակիցները ցանկացած պահի կարող են մտնել իրենց թերթի խմբագրություն և կալանքի տակ առնել գույքը՝ այդպիսով վտանգելով պարբերականի հետագա գոյությունը: Հիշեցնենք, որ «Ժողովուրդ» օրաթերթի և նրա աշխատակից Սոնա Գրիգորյանի դեմ Երևանի թռչնաբուծական ֆաբրիկան և դրա սեփականատեր Խաչիկ Խաչատրյանը հայց են ներկայացրել վերջինիս պատիվն ու արժանապատվությունը, գործարար համբավն արատավորելու մեղադրանքով՝ պահանջելով հերքում և 3 մլն դրամի փոխհատուցում:
«Ժողովուրդի» համոզմամբ՝ դա ուղղակի Հայաստանում ազատ մամուլի դեմ ճնշումներ իրականացնելու փորձ է: Խմբագիրը վստահ է, որ «Ժողովուրդում» հրապարակված տեղեկությունը, որի պատճառով դատական գործ է բացվել իրենց դեմ, ավելի քան արժանահավատ է, այդ պատճառով իրենք չեն պատրաստվում հերքում տպագրել և պայքարելու են՝ արդարությունը վերականգնելու համար:
«Ժողովուրդի» կազմապերպած բողոքի ակցիայի մասնակիցները Աբովյան փողոցից շարունակեցին երթով շարժվել դեպի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարան՝ իրենց բողոքի ձայնը դատարանի շենքի առաջ ևս հնչեցնելու համար:

В Ереване проходит акция в поддержку газеты "Жоховурд" (фото)
"Справедливость!", "Конец гонениям против прессы!" - с такими лозунгами вышли сегодня на улицу участники акции в поддержку газеты "Жоховурд" ("Народ").
Редактор газеты Тагуи Товмасян опасается, что сотрудники Службы принудительного исполнения судебных актов в любой момент могут придти в редакцию и наложить арест на ее имущество, тем самым поставив под угрозу дальнейшую деятельност ь газеты. Напомним, что Ереванская птицефабрика и ее владелец Хачик Хачатрян подали судебный иск против газеты "Жоховурд" и журналистки Сона Григорян, обвинив их в оскорблении чести и достоинства и опорочении деловой репутации. Истцы требуют опубликовать опровержение и выплатить им компенсацию в размере 3 млн драмов.
Сотрудники газеты убеждены, что это попытка оказать давление на свободную прессу. По словам редактора, опубликованные в "Жоховурд" сведения, из-за которых против СМИ возбуждено уголовное дело, более чем достоверны, поэтому они не собираются печатать опровержение и будут бороться за восстановление справедливости.
Участники акции организовали шествие от улицы Абовяна к зданию суда общей юрисдикции административных районов Кентрон и Норк-Мараш, где также поднимут свой голос в защиту газеты "Жоховурд".