Խաղ միլիոնավոր դոլարների հետ. ինչպե՞ս են մսխվել «Նաիրիտի» փողերը
Որքան վարկ է վերցվել «Նաիրիտ գործարան»-ը աշխատեցնելու համար: Այս տեղեկությունը պետական մարմինները գաղտնի են պահում: Բոլորը հրաժարվում են խոսել «Նաիրիտի» վարկերի մասին: Այն վտանգավոր թեմա է՝ փողերի լվացման դասական օրինակ:
Բացի 2006-ին Rhinoville Property Limited-ի վերցրած 70 մլն դոլար վարկից, ըստ գործարանի հաշվետվությունների, «Նաիրիտը» 2009-ին ևս մեկ վարկ է վերցրել Միջպետական բանկից` 35.5 մլրդ դրամի (86 մլն դոլար), 2010-ին` ևս 5.5 մլրդ դրամ (13.5 մլն դոլար): Այսինքն` Միջպետական բանկը մինչև 2011 թվականը շուրջ 170 մլն դոլարի վարկ է տրամադրել Rhinoville Property Limited-ին և «Նաիրիտ գործարանին»:
170 մլն դոլար, չաշխատող գործարան. ինչպե՞ս են տնօրինվել այդ գումարները, ի վերջո այս երկրում կա՞ մի պաշտոնյա, ով պատասխան կտա այս հարցին: Դատախազությունը և ոստիկանությունը լռում են: Կա երկու տարբերակ. կամ այս կառույցները «մասնակից» են այս գործարքներին, այսինքն` տեղյակ են եւ արգելում են զբաղվել դրանով, կամ էլ չեն կարողանում, գլուխ չեն հանում, նման հանցագործություններ բացահայտելու ունակություն չունեն: Իսկ գուցե նախագահի թեկնածուներն իրենց նախընտրական ծրագրերում մի կե՞տ ավելացնեն` բացահայտել «Նաիրիտի» վարկային պատմությունը:
ԱՊՀ Միջպետական բանկը դատի է տվել «Նաիրիտ գործարան» ՓԲԸ-ի 90 տոկոս բաժնետեր հանդես եկող, Մեծ Բրիտանիայում գրանցված Rhinoville Property Limited ընկերությանը: Միջպետական բանկը 25 մլն դոլար է պահանջում ընկերությունից, որից շուրջ 17 մլն-ը վարկի օգտագործման տոկոսների, իսկ 8 մլն-ը` տուգանքների համար: Դատարան դիմելու փաստը «Հետքի» հետ զրույցում հաստատեց Միջպետական բանկի` «Նաիրիտի» վերաբերյալ հարցերը համակարգող Ալեքսանդր Միխկովը: Մոսկվայի միջնորդ դատարանը մարտի 18-ին քննելու է բանկի հայցը:
Միջպետական բանկի կողմից Rhinoville Property Limited ընկերությանը դատի տալը նույնն է, ինչ «Նաիրիտ գործարանի» դեմ հայց ներկայացնելը, քանի որ Rhinoville Property Limited-ի բաժնետեր է դարձել «Նաիրիտ գործարանը», թեպետ այս փաստը երկար ժամանակ շատ լավ թաքցնում են ՀՀ իշխանությունները և գործարանի ղեկավարությունը: Հետևաբար, եթե դատարանը հայցը բավարարի, այդ գումարները պետք է վճարի «Նաիրիտ գործարանը»: Իսկ «Նաիրիտի» բաժնետոմսերի 10%-ը պետությանն է պատկանում, հետևաբար` նաև Հայաստանի Հանրապետությունը:
Տեղեկանք
Միջպետական բանկը (ՄԲ) ստեղծվել է 1993թ. ԱՊՀ 10 երկրների կողմից, մասնավորապես՝ Հայաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Մոլդովայի, Ռուսաստանի, Տաջիկստանի, Թուրքմենստանի, Ուզբեկստանի և Ուկրաինայի ազգային բանկերի (Կենտրոնական բանկերի) կողմից: Հիմնադրման կանոնադրական կապիտալում կատարած ներդրումների տոկոսային հարաբերությամբ առաջին տեղում Ռուսաստանն է՝ ավելի քան 50%, հետո Ուկրաինան` 20%: Մյուս երկրների ներդրումները 8%-ից նվազ են: Այս բանկի գործունեության հիմնական նպատակը ԱՊՀ երկրների տնտեսական ինտեգրացիային նպաստելն էր, ներառևտրային գործարքների վարկավորումը ազգային փոխարժեքով, միջպետական նշանակության ներդրումային ծրագրերում մասնակցությունը և այլն: Ներկայումս Միջպետական բանկի խորհրդի կազմում է ՀՀ ԿԲ նախագահ Արթուր Ջավադյանը:
Հիշեցնենք՝ Rhinoville Property Limited-ը 70 մլն դոլար վարկ էր վերցրել Միջպետական բանկից, որպեսզի գներ «Նաիրիտ գործարանի» 90 % բաժնետոմսերը և ներդրումներ կատարեր գործարանում: Rhinoville Property Limited-ը վարկը վերցրել է և գրավադրել գործարանի բաժնետոմսերը Միջպետական բանկում: 2006թ. օգոստոսին տրամադրվել է 70 մլն դոլարը՝ 5 տարի և 3 ամիս ժամկետով՝ տարեկան 12.5 % դրույքաչափով: Միջպետական բանկի տնտեսական խորհրդի փաստաթղթերից մեկում ամրագրված է, որ 70-ից 39 մլն-ը Rhinoville Property Limited-ը վճարել է գործարանի 90% բաժնետոմսերի ձեռք բերման համար, 12.8 մլն-ով իր շրջանառու միջոցներն է ավելացրել եւ 18.2 մլն վճարել է վերակառուցման և վերազինման առնչվող ծառայությունների համար: Ուշադրություն դարձրեք՝ ոչ թե «Նաիրիտի» շրջանառու միջոցներն է ավելացրել, այլ իր, իսկ թե վերակառուցման և վերազինման ի՞նչ ծառայությունների համար է ընկերությունը վճարել 18.2 մլն դոլար՝ հայտնի չէ: Մնացյալ 1 մլն-ի մասին ոչ մի տեղ ոչինչ չի նշված: Մինչդեռ կառավարության 2006թ. օգոստոսի 18-ի թիվ 1131-Ա որոշման համաձայն՝ գործարանի 90 տոկոս բաժնետոմսերը, 2006-ին կնքված առքուվաճառքի պայմանագրով, օտարվել են 40 մլն դոլարով:
Գրավոր դիմեցինք «Հայգազարդին» («Նաիրիտի» նախկին մեծ բաժնետերը, ումից Rhinoville Property Limited-ը գնեց գործարանը), որպեսզի իմանանք՝ ստացե՞լ է «Հայգազարդը» վերջին 1 մլն դոլարը, թե՞ ոչ: «…Գնորդը պայմանագրի համաձայն գնման տարում վճարել է 39 մլն ԱՄՆ դոլար, իսկ մնացած գումարը գործարանի ակտիվների և պասիվների ստուգումից հետո»,- հայտնել է «Հայգազարդի» տնօրեն Գագիկ Հակոբյանը: Ակտիվների և պասիվների ստուգումից հետո վճարվե՞լ է այդ գումարը, թե՞ ոչ, Գ. Հակոբյանի գրությունից ոչինչ չէր հասկացվում: Գուցե պակասորդի խնդիր է եղել, դրա համար չի վճարվել 1 մլն-ը: Սակայն, ըստ Գ. Հակոբյանի, ավելցուկի կամ պակասորդի խնդիր չի եղել. «Կողմերի միջև 07.06.2007թ. ստորագրված համաձայնագրով, գնորդը և վաճառողը պայմանագրով նախատեսված հանձնման-ընդունման աշխատանքները համարել են ավարտված»: Գագիկ Հակոբյանին երկրորդ գրությունն ուղարկեցինք՝ նշելով, որ մեր ձեռքի տակ եղած Rhinoville Property Limited-ի ֆինանսական հաշվետվությունում որևէ տող չկա, որից երևա, որ Rhinoville Property Limited-ը 1 մլն դոլար է փոխանցել «Հայգազարդին»:
Գագիկ Հակոբյանը, հավանաբար ուշադիր չկարդալով իր ուղարկած նախորդ գրությունը, այս անգամ էլ այլ պատասխան տվեց. «…Ակտիվների և պասիվների ստուգման աշխատանքների ավարտից հետո 2010-ին կատարվել են մնացած փոխադարձ պարտավորությունները»: Սակայն Rhinoville Property Limited-ի 2010-ի հաշվետվությունում էլ «Հայգազարդին» 1 մլն-ը փոխանցելու վերաբերյալ որևէ տվյալ չկա:
Rhinoville Property Limited-ը, «Նաիրիտ գործարանն» ու նրանց դուստրերը
1 մլն դոլարի գաղտնիքը այլ տեղում է. 2006-ին Rhinoville Property Limited-ը Ռուսաստանում դուստր ընկերություն է գրանցել՝ «Ռայնովիլ» ՍՊԸ (Rhinoville LLC), որի տնօրեն եղել է Միջպետական բանկի նախագահի նախկին տեղակալ Սերգեյ Կուլիկովի կինը` Ա. Կուլիկովան, և 1 մլն-ը փոխանցվել է նորաստեղծ ընկերությանը՝ որպես հիմնադիր կապիտալ: Այս ընկերությունը իբրև պետք է իրացներ «Նաիրիտ գործարանի» արտադրած կաուչուկը:
2010թ. օգոստոսի 18-ին «Ռայնովիլ» ՍՊԸ-ն միացել է ՌԴ-ում 2007-ին գրանցված «Նաիրիտ» ՍՊԸ-ին, և «Ռայնովիլ» ՍՊԸ-ի բոլոր իրավունքներն ու պարտականություններն անցել են «Նաիրիտ» ՍՊԸ-ին: «Նաիրիտ» ՍՊԸ-ի 25 տոկոս բաժնեմասը Rhinoville Property Limited-ինն է, իսկ 75%-ը` «Նաիրիտ գործարան» ՓԲԸ-ինը: 2012թ. հունվարին «Նաիրիտ գործարան»-ի ղեկավարությունը որոշել է լուծարել «Նաիրիտ» ՍՊԸ-ն:
Պարզվում է` «Նաիրիտ» ՍՊԸ-ն մի դուստր էլ ունի` «Նաիրիտ թրեյդինք քոմփանի լիմիթիդ» (Nairit Trading Company Limited), որը գրանցված է Բելիզում` 2008-ին: 2009-ին այս ընկերությունում շուրջ 45 հազար դոլարի ներդրում է կատարվել:
2008-ին «Նաիրիտ գործարանը» ևս մեկ դուստր է գրանցել Հայաստանում` «Նաիրիտ թրեյդինգ ընդ սերվիս գրուպ». այս ընկերությանը փոխանցված գումարները մեծ չեն: 2012-ի մարտին դա էլ է լուծարվել:
Rhinoville Property Limited-ը Հայաստանում հիմնադրել է նաև «Ռայնովիլ Քեմիքլ Ինդասթրի» ՓԲԸ-ն (Rhinoville Chemical Industry): Այս ընկերությունն էլ իբրև թե բիզնես խորհրդատվություն պիտի տրամադրեր: 2500 դոլար էլ փոխանցվել է այս ընկերությանը` որպես կանոնադրական կապիտալ:
Թե ինչպես են տնօրինվել 70 մլն վարկից «Ռայնովիլ» ՍՊԸ-ին փոխանցված 1 մլն-ը և մյուս դուստր ընկերություններում շրջանառվող գումարները, կիմանա գործարանի նախկին տնօրեն Վահան Մելքոնյանը, ում ղեկավարած տարիներին այս ընկերությունները գործունեություն են ծավալել:
Ինչ վերաբերում է «Հայգազարդին», ապա այն պետական ձեռնարկություն է, 100%-անոց բաժնետերը ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարությունն է: Տարօրինակ է, որ նախարար Արմեն Մովսիսյանին չի հետաքրքրում, թե ինչու Rhinoville Property Limited-ը չի վճարել մնացած 1 մլն դոլարը: ՀՀ կառավարությունն էլ, ի դեմս վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի, հետամուտ չի լինում կառավարության որոշման կատարմանը:
Միջպետական բանկի տնտեսական խորհրդի փաստաթղթում մի հիշարժան փաստ էլ կա. «Նաիրիտ գործարանի» արտադրանքի իրացմամբ, պարզվում է, նաև ռուսական "ПСМП" ՍՊԸ-ն է զբաղվել, որին Միջպետական բանկը 10 մլն դոլարի վարկ է տրամադրել «Նաիրիտի» կաուչուկը գնելու հիմնավորմամբ:
2005-ին գործարանի արտադրանքն իրացնող ևս մեկ ընկերություն է հայտնվել` «Ինտերկաուչուկը», սա շատ ավելի հետաքրքիր թեմա է, որին կանդրադառնանք առաջիկայում՝ առանձին հրապարակմամբ:
Իրավապահները գուցե հետաքրքրվեն, թե ինչու են «Նաիրիտ գործարանին» այսքան շատ դուստր և իրացնող ընկերություններ անհրաժեշտ եղել, եթե գործարանը կարող էր իր արտադրանքն անմիջականորն վաճառել գնորդներին, ինչը գործարանի պատմության մեջ բազմիցս եղել է:
«Նաիրիտ գործարան»-ը խրվել է վարկերի մեջ
Ինչպես արդեն նշել ենք, բացի 2006-ին Rhinoville Property Limited-ի վերցրած 70 մլն դոլար վարկից, ըստ գործարանի հաշվետվությունների, «Նաիրիտը» 2009-ին ևս մեկ վարկ է վերցրել Միջպետական բանկից` 35.5 մլրդ դրամի (86 մլն դոլար), 2010-ին` ևս 5.5 մլրդ դրամ (13.5 մլն դոլար): Այսինքն` Միջպետական բանկը մինչև 2011 թվականը շուրջ 170 մլն դոլարի վարկ է տրամադրել Rhinoville Property Limited-ին և «Նաիրիտ գործարանին»: Թե մինչ օրս այս պարտավորությունները որքանով են ավելացել, աճել կամ նվազել, փորձեցինք գործարանից պարզել: «Նաիրիտ գործարան»-ը Միջպետական բանկի նկատմամբ ունեցած պարտավորությունների մասին մեր գրավոր հարցմանը չի պատասխանել, այլ հղում է կատարել «Նաիրիտ գործարան»-ի պաշտոնական կայքին, որտեղ տեղադրված են գործարանի հաշվետվությունները: Սակայն գործարանի պաշտոնական կայքում 2012թ. ֆինանսական հաշվետվությունը դեռևս տեղադրված չէ, և մեր հարցերի պատասխանները չէին կարող ամբողջական լինել: Հայտնի չէ, թե վերջին տարվա ընթացքում «Նաիրիտը» որքանով է կարողացել մարել պարտավորությունները, կամ գուցե այլ վարկեր է վերցրել:
«Նաիրիտի» վարկերի մասին մեր գրությանը ըստ էության չի պատասխանել նաև ՀՀ ֆինանսների նախարարությունը` նշելով, որ վարկը տրամադրվել է անմիջապես գործարանին, և պետությունն այդ վարկի գծով որևէ երաշխիք չի տրամադրել:  «Նաիրիտ գործարանի» 10 տոկոսի բաժնետերը, հիշեցնենք, ՀՀ կառավարությունն է` ի դեմս ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարության: Այսինքն` պետությունը բաժնեմաս ունի, հետևաբար չի կարող անմասն մնալ «Նաիրիտ գործարանի» և Միջպետական բանկի «վարկային պատմությունից»: Ավելին, ըստ «Նաիրիտ գործարանի» համախմբված ֆինանսական հաշվետվության` Միջպետական բանկի հետ 2009թ. մարտի 27-ին կնքված վարկային պայմանագրի շրջանակներում գործարանը 2010թ. ընթացքում պետք է ստանար տրամադրված վարկային գծի մնացորդը՝ 13.5 մլն ԱՄՆ դոլար, սակայն ստեղծված բարդ ֆինանսական դրության պատճառով Միջպետական բանկը դադարեցրել էր վարկի տրամադրումը: «ՀՀ կառավարության հետ բանակցությունների արդյունքում Միջպետական բանկը կատարեց վարկային պայմանագրով ստանձնած իր պարտավորությունները ամբողջ ծավալով»,- նշված է ֆինանսական հաշվետվությունում, ինչը նշանակում է, որ ՀՀ կառավարությունը անմիջականորեն միջամտել և բանակցել է «գործարքի» կայացման համար:
Հիմա ուշադրության արժանի ևս մեկ փաստ. այս վարկային միջոցների ներգրավման համար «Նաիրիտ գործարան»-ը վարձել է օֆշորային ծագման «Թարբետ Մենեջմենթ Լիմիթեդ» միջնորդ ընկերությանը, որի աջակցությամբ 2010-ի դեկտեմբերին ստացել է վարկային միջոցները: Միջնորդ կազմակերպության մատուցած ծառայության արժեքն էլ կազմել է 261 մլն դրամ (650 հազար դոլար): «Նաիրիտ գործարան»-ին առնչվող պատմություններում տասնյակից ավելի օֆշորային ընկերություններ են ներգրավված, սակայն դրանց մի մասի հասցեները նույնն են. օրինակ` «Թարբետ Մենեջմենթ Լիմիթեդ»-ի, Rhinoville Property Limited-ի ստեղծման, ինչպես նաև վերջինիս բաժնետեր Latheron Properties-ի հասցեները: Այսինքն` այս գումարն էլ նույն ընկերությունների հետևում կանգնած անձանց գրպանն է մտել:
Էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը գուցե ասի՞, թե ինչու են այս կազմակերպությանը այսչափ մեծ գումար տվել եւ իրականում ում են վճարել:
«Նաիրիտի» վարկային պարտավորությունների մասին հայաստանյան կառույցներից պաշտոնական պատասխան չստանալուց հետո գրավոր դիմեցինք նաև Միջպետական բանկի նախագահ Ի. Սուվորովին: Միջպետական բանկը հրաժարվեց պատասխանել մեր որեւէ հարցի: «Մեր կնքած պայմանագրում պայմաններ կան, որ պայմանագրում պարունակվող ինֆորմացիան գաղտնի է և երրորդ կողմին չի բացահայտվում,- ասաց բանկի՝ «Նաիրիտի» առնչվող հարցերը համակարգող Ալեքսանդր Միխկովը և հրաժարվեց մեկնաբանել «Նաիրիտ գործարանին» վերաբերող որևէ հարց:-Ես չեմ ուզում որևէ մեկնաբանություն տալ, որ որևէ մեկին չնեղացնեմ»:
Միջպետական բանկից բացի` «Նաիրիտ գործարանը» երկու անգամ դոլարային վարկ է վերցրել նաև «Հայբիզնեսբանկ»-ից` 11% և 12% դրույքաչափով, որի ժամկետը լրացել է 2011-ին և որից հետո տոկոսադրույքները փոփոխվել են` 24% և 26%:
Ըստ «Նաիրիտ գործարան» ՓԲԸ-ի 2011-ի հաշվետվության՝ Rhinoville Property Limited ընկերությունը Միջպետական բանկից ստացված վարկն ապահովելու նպատակով գրավադրել է «Նաիրիտ գործարանի» հիմնական միջոցները, որոնց հաշվեկշռային արժեքը 2011թ. դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ կազմել են 45,4 մլրդ դրամ (112 մլն դոլար): Նույն հիմնական միջոցները, որպես հաջորդող գրավ, գրավադրվել են գործարանի` Միջպետական բանկից ստացված վարկն ապահովելու նպատակով: Ամենահետաքրքիրն այն է, որ Rhinoville Property Limited ընկերությունը Միջպետական բանկից ստացած վարկն ապահովելու նպատակով «Նաիրիտ գործարան»-ը Միջպետական բանկին տրամադրել է վարկային պայմանագրից բխող պարտավորությունների կատարման երաշխիք, ինչն արդեն հասկանալի է, քանի որ «Նաիրիտ գործարան»-ն արդեն իսկ դարձել է Rhinoville Property Limited-ի բաժնետերը:
Գործարանի բաժնետերերն ու պարտատերերը արտադրության վերակառուցման և վերազինման` 2011-2019թթ. նոր ծրագրի կատարման համար հայտարարել են կառավարման օպերատորի ընտրության մրցույթ: Զարգացման ծրագրի իրականացման համար գործարանին անհրաժեշտ է 400-500 մլն ԱՄՆ դոլար:
Ծրագրի իրականացման նպատակով 2012թ. ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարության և ITERA International Energy L.L.C. միջև կնքվել է համագործակցության համաձայնագիր, համաձայն որի` կողմերը պետք է ջանքեր գործադրեն նշված ծրագրի արդյունավետ իրագործման համար, և այդ նպատակով համատեղ աշխատանքային խումբ է կազմվել: Ավելի քան 2 տարի է` այս տեղեկությունը շրջանառվում է, սակայն որևէ արդյունք մինչ օրս չի գրանցվել:
Գործարանի աշխատողներին էլ ITERA-ի մասին պատմելով՝ ամեն անգամ տուն են ճանապարհում, երբ նրանք հերթական բողոքով և աշխատավարձի պահանջով գնում են գործարանի ղեկավարության մոտ, էներգետիկայի նախարարություն կամ էլ նախագահի նստավայր: Ոչ մի օպերատոր չի ուզում ստանձնել ապաշնորհ ղեկավարման արդյունքում  «Նաիրիտի» մսխված գումարները վճարելու պարտավորությունը:
Огден Геворгян
Մեկնաբանությունը ?. Սերժ Սարգսյանի առջև կոշտ ուլտիմատում դրեք, թող մեկնաբանի,: Իսկ այս իրական փաստերը ներկայացրեք 1. ՀՀ դախազին: 2 ՀՀ նախագահին,վարչապետին, Աժ -ին Անարդյոնք մնալու ց հետո դիմեք եթե մեղավորները չպատժվեցին: ներկայացրեք 3. Հաագայի միջազգային դատառանին Ըստ հոդվածի Հետաքննությոան ընթացքում բացահայտված թալանչիների անունները և գումարելով իսկական հանցագործների անունները ՀՀ ապաշնորհ ղեկավարներին_Սերժ Սարգսյան, Հովիկ Աբրահամյան,Տիգրան Սարգսյան,Աղվան... և այլն: .Անարդյոնք մնալու ց հետո դիմեք 4.ASALA- ին --նա իր գործը լավ գիտի.. .Անարդյոնք մնալու ց հետո դիմեք 5. Հայ ժողովրդին, Անարդյոնք մնալու ց հետո դիմեք 6. Աստծուն ; Միայն թէ,,Դուք էլ շատերի նման չանցնեք կշեռքի հանցավոր կողմը:
gewor
TURQIC INCZW EN TARBERWUM XOZERN
Պարոն ՍԵՐԺ ՍԱՐԳՍՅԱՆ մինչեվ երբ է պլանաորված թալանել երկիրը..Արդեն մի քանի հոդված է գրվում Նաիրիտին տրամադրվող գումարների չեզոքացման մասին.,,Մինչեվ հիմա պետական մասշտաբով ոչ մի պարզաբանում չի եղել,,, Կոնկրետ պարզաբանեք թե ովքեր են էգ գումարները ԼԱՓԵԼ,որ ազգովի պարբերաբար հիշենք նրանց ծնողներին,,,Չգիտես ինչու համօզված եմ որ հերթական անգամ վրա կմնա ես գործ և ոչ միայն սա,,,Ժողովրդի մոտ հավատ ներշնչելու համար ժամանակն է գործելու եթե իհարկե տրամադրված եք գործելու,Սկսեք կարուցելու առաջին քայլը
KG
....գնդակահարել !!!!!!!
HAYK
Ընդամենը 170մլն????????? սա թալանի ընդամենը մի փոքր մասն ա: Որպեսզի թալանը չշարունակվի, շատ քիչ բան ա անհրաժեշտ. սերժին իրա շրջապատով քշել երկրից........
Սա դեռ մաշված, անպետք գործարանի շուրջ афёра ա, դուք տեսեք երկրի ընդերքն ինչ են անում սեփականատիրոջ իրավունքով։ Պետք ա փրկել ինչ մնացել ա (մեղք են հաջորդ սերունդները)
Kjagn e imacar
Kocaryan Nazaryan Sargsyan sranq el cares Narit vercrel en porern u imael luzarum en ain. vergum irar piti uten nor imanank inca erel irakanum
anka
ete et xex4 ashxatoxneri poxer@ tan amen mek@ milionater klinen...ova tesel 3 amsov ashxatavac 4tan ..iranq ski 1 or 4ein dimana....amena dajan mahov piti duq bolort gnaaaaaaaq
KAUKASO
AMOT , MER KARAVARUTYAN BOLOR VOLORTNERIN, 26 TARI ARAJ ASUM EIQ VOR KOMUNISTNERN XMUM EN JOGOVRDI ARYUNN, U HETO YEKAQ DUQ, INCHOV LAVACRIQ HAYI APRELAKERPN, 95 TOKOSN KERAQ U 5 TOKOSN TVECIQ JOGOVRDIN, KOMUNISTNERN GONE MOSKVAIC DRAM EIN BERUM U KARUCUM EIN NAYRITN U YEREVANN, DUQ HAYASTANI BNAKCHUTYAN 50 TOKOSIN ARTAGATECIQ .... GORCAZURK TOGECIQ MER HAYASTANCUN ....
ժամանակին Օստապ Բենդերն ասել է փողը չեն աշխատում, փողը լվանում են, հիմա էլ փող են լվանում Նաիրիտից, հեց էս երկուսի և ոչ միայն անմիջական հովանավորությանբ
Kaern
Լավ որքան փաստեր է պետք հրապարակեն լրագրողները իրենց հետաքննությամբ, որ մեր իրավապահ մարմիննները վերջապես կատարեն ՀՀ Սահմանադրությամբ իրենց առջև դրված պարտականությունները: Եթե չեք կարողանում կամ չեն թողնում պարզ ասեք մի ամաչեք: Ձեզ էլ կհասկանանք, թէ չէ լռելով դան դուրս չի գա: Չէ որ Դուք հավերժ չէք, հետո Ձեր փոխարեն եկածներին ինչ պատասխան եք տալու' չեն թողել զբաղվեք: Ոչ մեկը բանի տեղ չի դնի Ձեր ասածները և Դուք էլ իզուր տեղը կխառնվեք այդ թալանչիներին: Մտածեք Ձեր և Ձեր երեխաների մասին: Էլ չեմ ասում Հայաստանի մասին քանի որ ինչպես հասկացա բոլորը թքած ունեն..........

Nairit Loan Scam: Is the Government Implicated in Millions of Dollars Going “Missing”
Over the years millions of dollars have been lent to the Nairit Rubber Plant. No one knows the exact amount. The Armenian government remains tight-lipped on the subject. State officials refuse to talk to Hetq. It’s a sensitive topic and a potentially embarrassing one. Yet another traditional example of money laundering at the highest level.
In addition to the $70 million loan taken by Rhinoville Property Limited in 2006, according to Nairit Plant CJSC financial statements, the factory took out another loan from Interstate Bank in 2009 for 35.5 billion AMD ($86 million). There was another 5.5 billion AMD ($13.5 million) loan in 2010. In other words, $170 million in loans were given to Rhinoville Ltd and Nairit before 2011.
$170,000 million later, we still have a factory that lies idle. How was all that money managed? Is there any government official in Armenia that can provide an answer? The Police and Prosecutor General’s Office remain silent. There are two likely explanations. Either the government was involved in these transactions or privy to what was taking place – which would explain their stonewalling tactics. Or else they just can’t wrap their heads around what has happened under their very nose and aren’t capable of getting to the bottom of it all. Perhaps the current crop of presidential candidates should add another point to their platforms – Exposure of the Nairit fiasco.
Part 2
CIS Interstate Bank took Rhinoville Property Limited, the 90% shareholder of Nairit Plant, to court. The bank is demanding $25 million from the company – around $17 million is in interest and $8 million in penalties and fines. Alexander Mikhkov, who is coordinating the Nairit matter at CIS Interstate Bank, confirmed to Hetq that it had gone to the courts. Moscow’s arbitration court will hear the case on March 18.
The fact that Interstate Bank has taken Rhinoville to court is that same as suing Nairit Plant, given that Rhinoville has become a shareholder in Nairit, even though authorities in Armenia and the factory’s management had successfully concealed this fact for a long time. Thus, if the court sustains the suit, those sums will have to be paid by Nairit Plant. Given that 10% of Nairit is owned by the RA government, Armenian taxpayer money will have to be paid as well.
Notice
The Interstate Bank (IB) was founded in 1993 and was comprised by the central (national) banks of the following CIS countries – Armenia, Belarus, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Moldova, Russia, Tajikistan, Turkmenistan, Uzbekistan and Ukraine. Initial capital investment in the founding charter break down thusly – Russia (more than 50%), Ukraine (20%) and less than 8% each for the others.
According to IB’s website: The goal of the Interstate Bank’s activity consists in facilitation to economic integration and development of the national economies of CIS countries by means of creation of the mechanism of settlements for effecting trans-border payments in national currencies, crediting foreign trade operations of CIS countries in national currencies, and participation in implementation of investment projects of inter-state significance.
Presently, RA Central Bank President Artur Javadyan sits on the Board of IB.
Let’s remember that Rhinoville had taken a $70 million loan from IB in order to buy 90% of the shares in Nairit Plant and to make investments in the factory. As collateral, Rhinoville put up shares of Nairit with IB. The loan was issued in August 2006 at an annual interest rate of 12.5% for five years and three months. In one of the financial documents of the IB board it states that of the $70 million, Rhinoville paid $39 million to purchase 90% of the shares in Nairit Plant. With $12.8 million it increased its working capital and paid $18.2 million for reconstruction and refurbishing services. The reader should pay attention not to the working capital but to the latter. What was purchased with the $18.2 million?
There is no reference anywhere to the remaining $1 million. Whereas according to RA government’s Decision 1121-A of August 18, 2006, 90% of the plant’s shares were sold for $40 million under the purview of the transaction agreement signed in 2006.
We wrote to HayGazArd (a former large shareholder in Nairit, from which Rhinoville purchased the plant), in order to ascertain if it had received the last $1 million or not. HayGazArd Director Gagik Hakobyan wrote back: “The purchaser, according to the contract, paid $39 million in the year of the transaction, and the remaining amount after a review of the plants assets and liabilities.” So far from Mr. Hakobyan’s response it still isn’t clear if the money was actually paid or not after the review. Perhaps there was a deficit problem and that’s why the $1 million wasn’t paid. However, according to Gagik Hakobyan, there wasn’t a surplus or deficit problem. “With a signed agreement between the parties of June 7, 2007, the buyer and seller regarded the handover and receipt of the work as envisaged in the contract, to be finalized.”
We sent a second letter to Hakobyan, noting that in the Rhinoville document in our possession there was reference stating that Rhinoville had transferred the $1 million to HayGazArd.
Gagik Hakobyan, perhaps not reading his previously sent statement with due diligence, gave another answer this time: “...After a review of the assets and liabilities, the remaining mutual obligations were carried out in 2010.” However, there is no mention of the transfer of the $1 million to HayGazArd in the 2010 accounting statements of Rhinoville Property Limited.
Rhinoville Property Limited, Nairit Plant and Sister Companies
The secret of the $1 million is to be found elsewhere. In 2006, Rhinoville registered a sister company in Russia called Rhinoville LLC. Its director was A. Kulikov, wife of former Interstate Bank deputy president Sergei Kulikov. The $1 million was transferred to the new company as founding capital. This company was supposed to sell the caoutchouc (rubber) produced by Nairit Plant.
On August 18, 2010, Rhinoville LLC merged with Nairit LCC (ZAO Nairit), a company registered in Russia in 2007. Thus all the rights and obligations of Rhinoville LLC passed to Nairit LLC. Rhinoville Property Ltd owns 24% of the shares in Nairit LLC; the other 75% are owned by Nairit Plant CJSC. In January 2012, the management of Nairit Plant decided to dissolve Nairit LLC.
It turns out that Nairit LLC has yet another sister company – Nairit Trading Company Limited, registered in Belize. In 2008/2009, Nairit LLC invested around $45,000 in it.
In 2009, Nairit Plant registered another sister company in Armenia – Nairit Trading and Service Group. The amount invested in it wasn’t large. In March 2012, it too was dissolved.
Rhinoville Property Limited also founded Rhinoville Chemical Industry in Armenia. This too was supposed to provide advisory services. $2,500 was transferred to the latter as founding capital.
As to how the $1 million, from the $70 million loan, transferred to Rhinoville LLC and the other working capital transferred to the other sister companies was managed, is something that only former plant director Vahan Melkonyan knows. It was under his watch that these companies operated.
Regarding HayGazArd, it is a state enterprise wholly owned by the RA Ministry of Energy and Natural Resources. Surprisingly, Minister Armen Movsisyan doesn’t seem at all concerned that Rhinoville Property Limited hasn’t paid the remaining $1 million. The Armenian government as well, in the person of Prime Minister Tigran Sarsgyan, hasn’t followed up on the implementation of the government’s decision.
There is an interesting fact contained in the document of the Interstate Bank’s Economic Council. It turns out that the Russian company “ПСМ” LLC was also involved in the selling of Nairit Plant products. Interstate Bank provided it a $10 million loan, ostensibly to buy Nairit rubber.
In 2005, another company appeared involved in the sale of plant product – Intercaoutchouc. This is a much more interesting topic that we will soon cover separately.
Perhaps law enforcement should look into why Nairit Plant saw the need for so many sister companies involved in the sale of its product. The history of Nairit shows that it never had any trouble selling its products directly to end consumers.
Nairit Plant is Neck Deep in Loans
As already noted, in addition to the $70 million loan taken by Rhinoville Property Ltd in 2006, according to the factory’s accounts, in 2009 Nairit took out another loan from Interstate Bank of 35.5 billion AMD ($86 million) and a 5.5 billion loan ($13.5 million) in 2010.
Add up the numbers. That’s around $170,000 million in loans provided by Interstate Bank to Rhinoville Property Limited and Nairit Plant as of 2011. We contacted the factory to find out if the debt obligations had gone up or down since then. Nairit Plant didn’t respond to our written inquiry, but referred us to the company’s official website. However, the company’s 2012 financial statements still haven’t been posted and thus we can’t get the complete debt picture. The extent to which Nairit Plant has paid off its debt, or taken on new debt, isn’t clear.
Neither has the Ministry of Finance clarified anything about the plant’s debts. It merely responded that the debt was provided directly to the factory and that the government provided no guarantees. Readers will remember that the RA government, in the person of the Ministry of Energy and Natural Resources, owns 10% of Nairit Plant shares. It has a stake in the plant and must surely be involved somehow in the lending/borrowing history between Interstate Bank and Nairit Plant.
Here’s another valuable piece of information in the financial puzzle. To attract these credit resources, Nairit Plant engaged the services of the offshore company Tarbet Management Limited. The mediation services rendered by Tarbet, allowing the plant to get the loans, amounted to a bill of 261 million AMD ($650,000). There are tens of offshore companies involved in the history surrounding Nairit Plant, but the addresses of many are the same. For example, the addresses of Tarbet Management Limited and Latherton Properties, the company that founded and was a shareholder in Rhinoville Properties Limited. In other words, this money was also pocketed by those running these companies behind the scene.
Will Minister of Energy and Natural Resources Armen Movsisyan come out and explain why these companies gave so much money and who they actually paid?
After receiving no official response from Armenian state agencies regarding the debt obligations of Nairit, we contacted Interstate Bank President Igor Suvorov. The bank refused to answer any of our questions.
“There are conditions in our agreement that the information contained therein is secret and not revealed to third parties,” responded Alexander Mikhkov, who handles the bank’s dealings regarding Nairit. He refused to broach any issue dealing with Nairit.