Գոմեշի մսի գործով 3 նոր մեղադրյալ կա. 2-ը կալանավորված են
ՊՆ քննչական ծառայության աշխատակից Մերի Սարգսյանը «Հետքին» փոխանցեց, որ գոմեշի մսի գործով, բացի կապանցի գործարար Ալբերտ Օհանջանյանից, կա եւս 3 մեղադրյալ: Այս վերջինները, սակայն, ՊՆ աշխատակիցներ են:
Հիշեցնենք, որ Օհանջանյանին 2012-ի սեպտեմբերի 1-ին մեղադրանք էր առաջադրվել ՀՀ Քր.օր.-ի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով («Խարդախությունը (խաբեության կամ վստահությունը չարաշահելու եղանակով ուրիշի գույքի հափշտակությունը կամ ուրիշի գույքի նկատմամբ իրավունք ձեռք բերելը), որը կատարվել է առանձնապես խոշոր չափերով, պատժվում է ազատազրկմամբ՝ 4-8 տարի ժամկետով՝ գույքի բռնագրավմամբ կամ առանց դրա»): Նույն օրը նա կալանավորվել էր: Գործարարը շարունակում է մնալ «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ-ում, որտեղ հայտնվել էր սրտի հետ կապված խնդիրների պատճառով. կալանավորման օրը Օհանջանյանը, որը նախկինում սրտի վիրահատության էր ենթարկվել, կաթված էր տարել, եւ բժիշկները անոթների լայնացում էին կատարել:
ՊՆ աշխատակիցներին ներկայացված մեղադրանքը ՀՀ Քր.օր.-ի 376 հոդվածի 2-րդ մասով է. «Անփույթ վերաբերմունքը ծառայության նկատմամբ, եթե անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետեւանքներ, պատժվում է ազատազրկմամբ՝ 3-6 տարի ժամկետով»:
Այս 3-ից 2-ը կալանավորված են, իսկ մեկի նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրությունը չհեռանալու մասին: Խափանման միջոցները կիրառվել են փետրվարի 23-ից: Թե որ ՔԿՀ-ում են պահվում կալանավորվածները, ՊՆ-ն չի հայտնում:
Մ. Սարգսյանը դժվարացավ պատասխանել մեր հարցին, թե արդյոք կարելի է սպասել նոր ձերբակալությունների. ամեն ինչ ցույց կտա ժամանակը:
Հիշեցնենք, որ գոմեշի մսի պատմության գլխավոր դերակատարներից մեկը՝ ՀՀ ԶՈւ ԳՇ պետի նախկին տեղակալ, գեներալ-լեյտենանտ Արշալույս Փայտյանը, սեպտեմբերի 6-ին երկրի նախագահի հրամանագրով ազատվեց աշխատանքից, սակայն մնաց վկայի կարգավիճակում, ինչը շատերի մոտ զարմանք առաջացրեց: Իսկ նոյեմբերին հաստիքի կրճատման պատճառով աշխատանքից ազատվեց ՊՆ նյութատեխնիկական ապահովման դեպարտամենտի (ՆԱԴ) տնտեսագիտական վերլուծության եւ գնումների փաստաթղթերի ձեւակերպման վարչության պետ Վարդան Թունյանը, որին մամուլը շտապեց ներկայացնել իբրեւ այս գործով նոր մեղադրյալ: Իր հերթին ՊՆ-ն պնդեց, որ օպտիմալացումը ՊՆ-ում ընթացող բարեփոխումների մի մաս է եղել ընդամենը:
ՊՆ քննչական ծառայությունը չի հայտնում նոր մեղադրյալների անունները, եւ թե արդյոք դրանց մեջ կա Վարդան Թունյանը:

Трое новых обвиняемых по делу о буйволином мясе: двое из них арестованы
В деле о буйволином мясе, кроме капанского предпринимателя Альберта Оганджаняна, имеется еще трое обвиняемых. Об этом  «Hetq» сообщила сотрудница следственной службы Министерства обороны РА Мери Саркисян. По ее словам, последние обвиняемые являются сотрудниками МО.
Напомним, что 1 сентября 2012 г. Оганджаняну было выдвинуто обвинение по п.1 ч.3 ст.178 УК РА – мошенничество в особо крупном размере (хищение чужого имущества или получение права на чужое имущество путем обмана или злоупотребления доверия), которое предусматривает лишение свободы сроком от 4 до 8 лет с конфискацией или без конфискации имущества. Предприниматель продолжает оставаться в УИУ «Больница для осужденных», где оказался в связи с проблемами с сердцем. В день ареста Оганджанян, ранее перенесший операцию на сердце, получил инфаркт, и врачи провели стентирование.
Сотрудникам МО выдвинуто обвинение по ч.2 ст.376 УК РА: халатное отношение к службе, вызвавшее по неосторожности тяжкие последствия. Данная статья предусматривает лишение свободы от 3 до 6 лет.
Трое из двух обвиняемых арестованы, один отпущен под подписку о невыезде. МО не соощает, в каком УИУ содержатся арестованные.
М.Саркисян затруднилась сказать, следует ли ожидать новых задержаний.
Напомним, что один из главных фигурантов дела о буйволином мясе – бывший заместитель начальника Генштаба ВС РА, генерал-лейтенант Аршалуйс Пайтян указом президента РА от 6 сентября был освобожден от занимаемой должности, однако остался в статусе свидетеля, что удивило многих. А вследствие произведенного в ноябре сокращения штатов от работы был освобожден начальник управления экономического анализа и оформления документов о закупках департамента материально-технического обеспечения МО Вардан Тунян, которого пресса поспешила объявить новым обвиняемым по делу о буйволином мясе. В свою очередь Минобороны утверждает, что оптимизация – лишь часть осуществляющихся в МО реформ.
Следственная служба МО не разглашает имена новых обвиняемых и не сообщает, входит ли в их число Вардан Тунян.