Ոստիկանության նախկին գնդապետը կհարցաքննվի. արդյոք Ղալումյանին մեղադրանք կառաջադրվի՞
Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում մարտի 28-ին շարունակվեց Մաշտոցի 33/1 շենքի խաբված գնորդ Լուսինե Գյուլխասյանի գործով դատաքննությունը: Լուսինե Գյուլխասյանը այդ շենքի գնորդներից մեկն է, ով վճարելով 37 մլն 200 հազար դրամ (122 հազար ԱՄՆ դոլար)՝ բնակարան չի ստացել:
Դատարանում այդ օրը հարցաքննվում էր այս գործում կարեւոր դերակատարում ունեցողներից մեկը` Վլադիսլավ Մանգասարյանը: Հենց նա էր հրահանգել Լ. Գյուլխասյանի բնակարանը ձևակերպել իր եղբոր անունով, այնուհետև վաճառել այլ անձի:
Հիշեցնենք, որ Վլ. Մանգասարյանին սփյուռքահայ գործարար Էդմոնդ Խուդյանը մեղադրում էր իր հիմնադրած «Արին կապիտալ» ներդրումային ընկերությունից առանձնապես խոշոր չափերի յուրացումներ կատարելու մեջ:
Վլ. Մանգասարյանին 2013 թ. մարտի 16-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի մի քանի հոդվածներով՝ առանձնապես խոշոր չափերով խարդախություն (178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետ), հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով եկամուտների օրինականացում (190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետ) և կանխամտածված սնանկություն (193-րդ հոդված)։ Դատարանի` 2013 թ. մարտի 17-ի որոշմամբ Վլ. Մանգասարյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորումը:
Մարտի 28-ի դատական նիստի ընթացքում Վլադիսլավ Մանգասարյանը մի քանի անգամ ստիպված էր տալ իր գործընկերոջ` Ղեւոնդ Ղալումյանի անունը: Վերջինիս անունը նշելուց Վլ. Մանգասրայանը ընդգծված զգուշավորություն էր ցույցաբերում: Ակնհայտ էր, որ նա չի ցանկանում, որ Ղալումյանը հենց իր ցուցմունքների հիման վրա ներգրավվի այս գործում: Բայց այդ մարտավարությունը կարծես չաշխատեց, քանի որ թե մեղադրող դատախազ Լևոն Չարխիֆալակյանի, թե տուժող կողմի ներկայացուցիչ Լուսինե Հակոբյանի մոտ Ղեւոնդ Ղալումյանին հարցեր ուղղելու անհրաժեշտություն առաջացան:
Դատարանը որոշեց ապրիլի 11-ի նիստին Ղալումյանին հրավիրել հարցաքննության: Սա կարեւոր հանգամանք է, քանի որ սփյուքահայ Էդմոնդ Խուդյանն իրեն, գնորդներին ու ընկերությունը թալանողների մեջ նշում է նաև «Արին կապտալ» ՍՊԸ-ի 17.6% բաժնտեր Ղեւոնդ Ղալումյանի անունը: Հիմա ներկայացնենք, թե, ի վերջո, ով է Ղեւոնդ Ղալումյանը, ում քննչական մարմինը, կարծես թե, վախենում է մեղադրանք առաջադրել:
Ղեւոնդ Ղալումյանը ոստիկանության նախկին աշխատակից է, պաշտոնաթող գնդապետ: Նա աշխատել է ոստիկանության կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի վարչությունում(առավել հատնի է իբրեւ 6-րդ վարչություն): Ղեւոնդ Ղալումյանը Երեւանի կաբելի գործարանի հիմնական բաժնետերն է, բաժնետոմսերի 80%-ը պատկանում է նրան, ունի նաեւ շինարարական կազմակերպություններ, քաղաքի կենտրոնում կառուցում է էլիտար շենքեր: Նա ժամանակին նաեւ բենզինի բիզնեսում էր ներգրավված. «Ագրո-Պետրոլ Սերվիս» ՍՊԸ- բաժնետերերից մեկն էր: Ղալումյանն այսօր էլ Երեւանի կենտրոնում` Թումանյան փողոցում, ունի տարածք եւ նախատեսում է շինարարություն սկսել: Քանի որ տարածքի հարեւանությամբ տարբեր պաշտոնյաններ ունեն բնակարաններ, նա դեռես չի կարողացել վերջիններիս հետ համաձայնության գալ:
2004 թ. Վլ. Մանգասարյանը Տերյան 4ա հասցեում կառուցել է բազմաբնակարան շենք, որի տարածքի հետ կապված ուշագրավ պատմություն կա: Տարածքը դեռեւս 90-ականներին ձեռք է բերել Ղեւոնդ Ղալումյանը: Շենքը որոշել են կառուցել երեք մասնակիցներով` Արսեն Ղազարյան, Ղեւոնդ Ղալումյան եւ Վլադիսլավ Մանգասարյան: Սակայն Ղ. Ղալումյանը, որ այդ ընթացքում աշխատում էր ոստիկանության 6-րդ վարչությունում, խնդիրներ ուներ այն ժամանակվա ՆԳ նախարար Վանո Սիրադեղյանի հետ: Արդյունքում Ղալումյանը Հայաստանից հեռացավ:
Վլ. Մանգասարյանը, ապագա բնակիչներից գումարները հավաքելով, Արսեն Ղազարյանի հետ շենքը կառուցեց, իսկ խաբված գնորդների ոդիսականն արդեն 10-ամյա պատմություն ունի:
Երբ Վանո Սիրադեղյանը Հայաստանը լքեց, երեք տարի անց Հայաստան վերադարձավ Ղեւոնդ Ղալումյանը եւ Վլ. Մանգասարյանից պահանջեց իր մասնաբաժինը, որը, ըստ նախնական պայմանավորվածության, կազմում էր 1 միլիոն դոլար: Եւ Վլ. Մանգասարյանը ստիպված նրան իր գործերում փայատեր դարձրեց:
Իսկ ինչպես է Ղեւոնդ Ղալումյանը դարձել «Արին կապիտալ» ՍՊԸ-ի բաժնետեր: Սփյուռքահայ Էդմոնդ Խուդյանը պատմում է, թե ինչպես է ծանոթացել Ղեւոնդ Ղալումյանի հետ. «2006-ին Վլադիսլավ Մանգասարյանին արդեն հեռացնում էի ինձ նորից խաբելու համար: Նա, վտանգը զգալով, առաջ է բերում Ղևոնդին` ինձ վախեցնելու համար: Ղևոնդը ներկայանում է որպես Վլադի վաղեմի գործընկեր, որ ինքը միշտ Վլադի կողքին կանգնած է եղել, ու ամեն տեղ հարցերը լուծվել են, նրանք ոչ մի դատ չունեն տարված և որ ամբողջ իրավական համակարգը իրենց ձեռքում է: Նա սկսեց ինձնից հաշիվներ պահանջել, պատճառաբանելով, որ Վլադն իրեն 1 միլիոն պարտք է, ու ես նույնպես պատասխանատու եմ այդ գումարի համար:
Մենք մտնում ենք շատ կոշտ լեզվակռվի մեջ, որտեղ Ղևոնդը հայտարարում է, որ ոչինչ չեմ ստանա իմ շենքից: Ես էլ նրանց ասում եմ՝ ինչ կարող եք, արեք, ու Վլադի դեմ հայցը ներկայացնում եմ դատարան: Վլադը խախտել էր մեր պայմանագրերի բոլոր կետերը և դատարանի դռան առաջ մեղա է գալիս, խնդրում համաձայնության գալ, որը, ի վերջո, տեղի է ունենում: Վլադն ինձ հայտնում է, որ Ղևոնդի ի հայտ գալը ստիպողական է եղել, Ղևոնդն է ցանկացել այդ հանդիպումը և Ղևոնդին ներկայացնում է որպես անազնիվ մարդ:
Ղևոնդը նորից է հայտնվում 2006-ի վերջերին եւ 2007-ի սկզբներին, բայց այս անգամ շատ նորմալ, հարգալից: Նա անգամ ինձ ԱՄՆ էր զանգում օգնելու առաջարկություններով, խնդիրները քննարկելով և ավելի հավատ ներշնչելով որպես նորմալ գործարար: Նրա առաջարկությունները տրամաբանական էին և լիովին հնարավոր: Մենք համամիտ էինք, որ Վլադը շենքը չի ավարտի, և նա ինքը դա կանի, այսինքն` ընկերություն հիմնել, բանկից վարկ վերցնել, իմ մայր գումարը վերադարձնել, գնորդների հաշվապահական գրանցումները կատարել, շինարարությունն ու քաղաքապետարանի հարցերը լուծել, հարկային հարցերը կարգավորել:
Վլադը համաձայնվում է իր օգուտից 1 միլիոնը տալ Ղևոնդին, երբ շենքը ավարտված կլինի, այսինքն` գնորդները ստացած կլինեն իրենց բնակարանները, շինարարությունն ավարտված կլինի, քաղաքապետարանում հարցերը լուծված կլինեն, և նախատեսված 1 միլիոն 250 հազարի հարկեր մուծված կլինեն, և ես իմ գումարները ստացած կլինեմ: Ղևոնդը հանձն է առնում ընկերության բնականոն գործընթացը, և ես համաձայնվում եմ Վլադի գումարից Ղևոնդին հանձնել բաժնեմաս՝ ավարտից հետո նրան 1 միլիոն (դոլար) տալու պայմանով»:
«Արին կապիտալ» ՍՊԸ-ում ունեցած 100% բաժնեմասի 21.3%-ը Վլադիսլավ Մանգասարյանի ցուցումով Էդմոնդ Խուդյանը փոխանցում է Հայկազ Սարգսյանին, իսկ 17.6%-ը` Ղեւոնդ Ղալումյանին: Վերջինս հանձն է առնում առկա 10,5 հարկանի շենքի շինարարությունը հասցնել ավարտին, պատշաճ կատարել հարկային եւ պետական այլ մարմինների հանդեպ ունեցած պարտավորությունները եւ ապահովել ընկերության բնականոն գործունեությունը: 2007թ. հոկտեմբերի 1-ին կնքվում է եռակողմ պայմանագիր, որտեղ կետ առ կետ ամրագրվում են եռակողմ համագործակցության նախապայմանները:
«Մինչ 2008 թ. հոկտեմբեր Ղալումյանը վստահություն էր ներշնչում: Հետագայում պարզվեց, որ դեռևս 2007-ի հոկտեմբեր-նոյեմբերից ընկերության տնօրեն Էդուարդ Եսայան-Ղևոնդ Ղալումյան-Վլադիսլավ Մանգասարյան եռյակն իմ դեմ գաղտնի գործողություններ են սկսել, նախնական պայմանագրերով տարածքների վաճառքի գումարներն են գրպանել եւ ընկերությանը կանխամտածված սնանկության տանելու ծրագիր են սկսել»,- պատմում է Է.Խուդյանը:
2009-2010 թթ. Վլ. Մանգասարյանը եւ Ղ. Ղալումյանը ընկերության տնօրեն Է. Եսայանի միջոցով վաճառել են Մաշտոցի 33ա եւ 33/1 տարածքները, այդ թվում` Է. Խուդյանի բնակարանը եւ հասարակական տարածքը: Ոչ Խուդյանի հետ պայմանագիր կնքած անձանց տարածքներն են տվել, ոչ էլ Խուդյանի ներդրումների գումարները:
2010 թ. հոկտեմբերին, երբ աուդիտ էր կատարվում, Ղեւնդ Ղալումյանը ներկայացրել է թվեր, ըստ որոնց՝ պատկերն այսպիսին է.
Ղեւոնդ Ղալումյանը տարբեր առիթներով 2007 հոկտեմբեր-2009 օգոստոս ժամանակահատվածում իր անձնական միջոցներից «Արին կապիտալ» ՍՊԸ-ի կարիքների համար ծախսել է 248 հազար 955 դոլար: Միևնույն ժամանակ Ղալումյանն իր կողմից իրականացված բնակարանների վաճառքից ստացել է 1 մլն 124 հազար 540 դոլար, որից ընկերության հաշվին մուտքագրվել է միայն 430 հազարը: Եթե բնակարանների վաճառքից ստացած գումարներից հանենք 248 հազար 955 դոլարի ծախսը եւ ընկերության հաշվին մուտքագրված 430 հազար դոլարը, ապա Ղեւոնդ Ղալումյանն այս գործարքների արդյունքում «շահել է» 445 հազար 585 դոլար:
Սակայն սա Ղալումյանի «շահույթի» մի մասն է: Նրա՝ ընկերությունից փող աշխատելու մյուս եղանակը կեղծ փոխառությունների դիմաց ընկերությունից գումար ստանալն է, ինչը ճակատագրական է եղել բնակարան ձեռք բերելու համար վճարած, նույնիսկ բնակարանը վերանորոգած ու փաստացի տիրապետող, սակայն այսօր բնակարան չստացած գնորդների համար:
2007 նոյեմբեր-2009 ապրիլ ամիսներին բնակարան գնելու նպատակով վճարումներ կատարած գնորդների գումարների մի մասը` 1 մլն դոլարին համարժեք 333 մլն 275 հազար 870 ՀՀ դրամը ընկերության հաշվին մուտքագրվել է՝ որպես Ղալումյանի կողմից տրված փոխառություն, և նույն չափով գումար է ելքագրվել Ղալումյանի անվամբ՝ իբրեւ փոխառության մարում: Փաստորեն, Ղեւոնդ Ղալումյանը, ըստ աուդիտի տվյալների, ընկերությունից ստացել 1 մլն 445 հազար 585 դոլար:
Այս գործելաոճով է նաև Լուսինե Գուլխասյանի վճարած գումարների մի մասը մուտքագրվել ընկերություն հաշվեհամարին՝ որպես Ղալումյանի կողմից ընկերությանը տրված փոխառություն, ինչը հաստատված է փորձաքննությամբ:
«Այս բոլոր տվյալներն առկա են ՊԵԿ-ում քննվող քրեական գործում, որով մեղադրանք է առաջադրվել Վլադիսլավ Մանգասարյանին: Սակայն առայսօր գործի մեջ որպես մեղադրյալ Ղեւոնդ Ղալումյանը չի ներգրավվել: Նրա հովանավորողները ոստիկանությունում բարձրաստիճան պաշտոնյաներ են: Բայց որքան էլ շարունակեն հովանավորել Ղեւոնդ Ղալումյանին, միեւնույնն է՝ նա պետք է պատասխան տա իր քայլերի համար»,- նշում է Խուդյանը:

Бывший полковник полиции будет допрошен, но выдвинут ли обвинение Гевонду Галумяну?
28 марта в суде общей юрисдикции ереванских административных округов Кентрон и Норк-Мараш продолжилось судебное следствие по делу обманутой покупательницы квартиры по адресу Маштоца, 33/1 Лусине Гюльхасян. Последняя заплатила 37 млн 200 тыс. драмов (122 тыс. долларов), но квартиру в указанном здании не получила.
В тот день в суде допрашивался один из главных фигурантов этого дела Владислав Мангасарян. Именно он дал указание оформить квартиру Гюльсахян на имя своего брата, а затем продать ее другому лицу.
Напомним, что предприниматель из диаспоры Эдмонд Худян обвиняет В.Мангасаряна в хищении в особо крупных размерах средств своей инвестиционной компании "Арин капитал".
16 марта 2013 г. Мангасаряну было выдвинуто обвинение по нескольким статьям УК РА: мошенничество в особо крупном размере (п.1 ч.3 ст.178), узаконивание доходов в особо крупном размере, полученных преступным путем (п.1 ч.3 ст.190) и предумышленное банкротство (ст.193). Решением суда от 17 марта 2013 г. в качестве меры пресечения отношении Владислава Мангасаряна был избран арест.
На судебном заседании 28 марта Мангасарян был вынужден несколько раз назвать имя своего компаньона Гевонда Галумяна, проявляя при этом подчеркнутую осторожность. Было очевидно, что Мангасарян не хочет, чтобы Галумяна вовлекли в это дело на основе именно его показаний. Однако эта тактика не сработала, поскольку и у прокурора Левона Чархифалакяна, и у представителя потерпевшей стороны Лусине Акопян возникла необходимость задать вопросы Гевонду Галумяну.
Суд принял решение пригласить Галумяна на заседание 11 апреля для дачи показаний. Это важное обстоятельство, поскольку Эдмонд Худян в числе тех, кто ограбил его, покупателей квартир и компанию, называл также имя держателя 17,6% акций ООО "Арин капитал" Гевонда Галумяна. Сейчас мы расскажем о том, кто такой Гевонд Галумян, которому следственный орган, по всей видимости, боится выдвинуть обвинение.
Гевонд Галумян – бывший сотрудник полиции, полковник в отставке. Он работал в управлении по борьбе с организованной преступностью (так называемом 6-ом управлении). Галумян – основной акционер ереванского кабельного завода, владеющий 80% акций. Он имеет также строительные организации, строит элитные здания в центре города. В свое время у Галумяна был также бензиновый бизнес, он являлся одним из акционеров ООО "Агро Петрол сервис". Ему и сегодня принадлежит территория в центре столицы – на улице Туманяна, где он намерен начать строительство здания. Но поскольку по соседству с этим участком живут различные высокопоставленные чиновники, он пока не сумел придти к согласию с ними.
В 2004 г. Владислав Мангасарян построил по адресу Теряна, 4а многоквартирное здание, в связи с которым произошла примечательная история. В 90-х годах эту территорию приобрел Гевонд Галумян. Здание решили построить совместно три человека – Арсен Казарян, Гевонд Галумян и Владислав Мангасарян. Однако Галумян, который в то время работал в 6-ом управлении Полиции, имел проблемы с министром ВД Вано Сирадегяном, из-за чего он и покинул Армению.
Мангасарян, собрав с будущих жильцов деньги, вместе с Арсеном Казаряном построил здание. После этого уже 10 лет, как длится одиссея обманутых покупателей.
Когда Армению покинул также Вано Сирадегян, Гевонд Галумян вернулся и потребовал от Мангасаряна свою долю, которая, согласно предварительной договоренности, составляла 1 миллион долларов. В итоге Мангасаряну пришлось сделать Галумяна своим компаньоном.
А теперь о том, как Гевонд Галумян стал акционером ООО "Арин капитал". Армянин из диаспоры Эдмонд Худян рассказал, как он познакомился с Галумяном: "В 2006 году я решил уволить Владислава Мангасаряна за очередной обман. Он, почувствовав опасность, привел Гевонда, чтобы запугать меня. Гевонд представился давним другом Влада, который решает все его проблемы. Он сказал, что до сих пор они не проиграли ни один суд и что вся правовая система находится в их руках. Гевонд начал требовать у меня деньги, ссылаясь на то, что Влад должен ему 1 миллион долларов и что я тоже несу ответственность за эту сумму.
Между нами вспыхнул спор, в ходе которого Гевонд заявил, что я ничего не получу из моего здания. Я им заявил: делайте, что хотите, я все равно подам судебный иск против Влада. Влад нарушил все пункты наших договоров, поэтому он начал каяться и хотел, чтобы мы договорились. Влад сказал мне, что появление Гевонда было вынужденным шагом, что этой встречи хотел сам Гевонд, и представил его как нечестного человека.
Гевонд вновь появился в конце 2006-го – начале 2007-го года, но на этот раз он вел себя нормально и уважительно. Он даже звонил мне в США, предлагал помочь, обсудить проблемы, чем внушил мне доверие как предприниматель. Его предложения были абсолютно реальными и выполнимыми. Мы оба считали, что Влад не завершит здание, и все это сделает Гевонд – создаст компанию, возьмет в банке кредит, вернет мой материнский капитал, будет вести бухгалтерский учет, решит проблемы со строительством и мэрией, отрегулирует налоговые вопросы.
Влад согласился после строительства здания, когда покупатели получат свои квартиры и все вопросы будут решены, выделить Гевонду 1 млн долларов из своих доходов. Гевонд взял на себя обязательство обеспечить нормальную деятельность компании, а я согласился выделить Гевонду долю из суммы Влада с условием передать ему после завершения строительства 1 миллион долларов".
По указанию Владислава Мангасаряна Худян перечислил 21,3% из 100% своих акций в ООО "Арин капитал" Айказу Саркисяну, а 17,6% - Гевонду Галумяну. Последний пообещал завершить строительство 10,5-этажного здания, выполнить все налоговые и другие обязательства, обеспечить нормальную деятельность компании. 1 октября 2007 г. был заключен трехсторонний договор, в котором по пунктам были зафиксированы все условия трехстороннего сотрудничества.
"До октября 2008 г. Галумян внушал доверие. В дальнейшем выяснилось, что еще в октябре-ноябре 2007 г. тройка Эдуард Есаян (директор компании) – Гевонд Галумян – Владислав Мангасарян начала тайно осуществлять против меня действия: прикарманила суммы от продажи территорий по предварительным договорам, осуществляла программу доведения компании до предумышленного банкротства",- рассказал Э.Худян.
В 2009-2010 гг. В.Мангасарян и Г.Галумян с помощью Э.Есаяна продали квартиры в домах по адресам Маштоца 33а и 33/1, в том числе квартиру и общественное помещение, принадлежащие Худяну. При этом лица, заключившие договора с Худяном, не получили квартиры, а сам Худян не получил инвестированные им суммы.
В период с ноября 2007-го по апрель 2009-го часть денег покупателей, внесших суммы с целью приобретения квартир, в размере 333 млн 275 тыс. 870 драмов (или 1 млн долларов) была оприходована Галумяном на счет компании в качестве выданного им займа. Такая же сумма была выписана на имя Галумяна с целью погашения займа. Фактически Гевонд Галумян, согласно данным аудита, получил от компании 1 млн 445 тыс. 585 долларов.
Аналогичным способом часть денег, выплаченных Лусине Гюлхасян, была оприходована на расчетный счет компании в качестве займа, выданного компании Галумяном.
"Все эти данные имеются в расследуемом в КГД уголовном деле, по которому Владиславу Мангасаряну выдвинуто обвинение. Однако Гевонд Галумян по сей день не вовлечен в это дело в качестве обвиняемого. Его покровителями являются высокопоставленные чины в полиции. Но сколько бы они ни покровительствовали Гевондяну, последний должен ответить за свои действия",- отмечает Э.Худян.