Գյուղացիներին հորդորում են ոռոգել, բայց ջուր չեն տալիս
Անցած գիշեր Էջմիածնի տարածաշրջանում բացասական ջերմաստիճան է գրանցվել, ինչի արդյունքում ցրտահարվել են վաղահաս կարտոֆիլի, ելակի եւ լոբազգի մշակաբույսերը: 0-ից ցածր ջերմաստիճան գրանցվելու է նաեւ այս գիշեր:
Ցրտահարությունից տուժել են հատկապես Արագած, Արշալույս, Դողս, Աղավնատուն, Ամբերդ համայնքի գյուղացիական տնտեսությունները:
Գյուղնախարարությունը գյուղացիներին հորդորում է որպես պաշտպանիչ միջոց ծխահարել այգիները, ինչպես նաեւ առատ ոռոգել:
Վաղ առավոտից Աղավնատան գյուղացիները փորձում էին ոռոգել իրենց հողերը, գոնե քիչ թե շատ մնացած բերքը փրկեն ժամեր անց սպասվող ցրտահարությունից, սակայն առվակներում ջուր չկա: Գյուղացիներից մեկը, ում անունը չենք հրապարակում հետագա խնդիրներից խուսափելու համար, պատմեց, որ կառավարությունը լրիվ մոռացել է իրենց մասին եւ բացառապես զբաղված է օլիգարխների շահերի պաշտպանությամբ:
«Մեզ դատարանի դռներն են գցում, եթե ոռոգման ջրի վարձը ուշացնում ենք: Գյուղնախարարությունն ասում ա, որ հողերը ոռոգեք, որպեսզի ցուրտը չտանի, բա ինչի՞ ջուր չեն տալիս, որ մենք էլ ոռոգենք: Թե՞ մենք իրենց համար միայն հարկ տվող ենք, իսկ հետո ոնց կապրենք` ոչ մեկին չի հետաքրքրում»,- ասում էր գյուղացին:
Նշենք, որ Աղավնատուն համայնքի ոռոգման ջուրն ապահովում է «Խոյ» ՋՕԸ-ն: Նախորդ տարիներին եւս ոռոգման ջրի խնդիրներ են առաջացել եւ երբ «Հետքն» անդրադարձել է գյուղացիների դժգոհություններին, «Խոյը» մի քանի «կասկածյալների» հողամասեր գնացող առվակների մեջ մոտ մեկ բեռնատար ավտոմեքենա հող է լցրել` ընդհանրապես փակելով ջրի հոսքը գյուղացու հողամաս:
Պարզ էր, որ ընկերությունը «վրեժ» էր լուծում գյուղացիներին, թեեւ տնօրենն ասում էր, որ գյուղացուն զրկել են ոռոգման ջրից` վարձավճարը չվճարելու պատճառով: Չի բացառվում, որ այս անգամ էլ նույն կերպ վարվեն, եթե անուններ հրապարակենք:
Նշենք, որ շատերը վարկով են ցանքատարածությունները մշակում: Դեռ բանկերում են գյուղացիների ոսկյա զարդերը, որոնց արժեքով լոմբարդային վարկեր են վերցրել, որպեսզի հողը վարեն, սերմացու գնեն, պարարտեցնեն, իսկ այսօր նրանք կանգնած են ամբողջը կորցնելու վտանգի առջեւ:

Крестьян призывают орошать землю, но воду не дают
Минувшей ночью в Эчмиидзанском районе была зарегистрирована минусовая температура, в результате чего ранний картофель, клубника и бобовые замерзли. Температура ниже нуля была зарегистрирована и ночью.
От заморозков особенно пострадали крестьянские хозяйства общин Арагац, Аршалуйс, Догс, Агавнатун, Амберд.
Министерство сельского хозяйства призвало крестьян в качестве защитного средства окутывать сады дымом, а также обильно орошать землю.
С раннего утра жители села Агавнатун пытались заняться орошением своих земельных участков, чтобы спасти хотя бы оставшийся урожай, однако воды в канавах не было. Один из сельчан, не пожелавший назвать себя во избежание дальнейших проблем, сказал, что правительство полностью забыло о них и занято исключительно защитой интересов олигархов.
"Если мы запоздываем с платежами за оросительную воду, нас начинают таскать по судам. Министерство сельского хозяйства призывает нас орошать земли, чтобы урожай не погиб, но в таком случае почему не дают воду? Или мы существуем только для того, чтобы платить налоги, а то, как мы живем, никого не интересует",- сказал мой собеседник.
Отметим, что общину Агавнатун обеспечивает оросительной водой организация "Хой". В прошлые годы также возникали проблемы с орошением, и когда "Hetq" написал о недовольстве крестьян, представители этой организации засыпали канавы нескольких недовольных лиц целым грузовиком земли, тем самым вообще перекрыв крестьянам воду.
Понятно, что организация свела с ними счеты, хотя директор "Хоя" утверждает, что воду перекрыли из-за того, что крестьяне не платили за нее. Не исключено, что аналогичным образом поступят и на этот раз, если мы назовем имена.
Многие крестьяне обрабатывают свои посевные участки за счет кредитов, которые они взяли, заложив золотые украшения. А сегодня они стоят перед угрозой потери всего.