Ազատամարտիկ-բնապահպանը` Սյունիքի հողերը որպես արոտավայր Իրանին հանձնելու մասին
Սյունիքի մարզի որոշ մասը որպես արոտավայր Իրանին երկարաժամկետ վարձակալության տրամադրելու շուրջ հասարակական քննարկումների մեջ կան մի շարք շեշտադրումներ, որոնք, ըստ ազատամարտիկ, բնապահպան Ապրես Զոհրաբյանի, ջուր են լցնում ադրբեջանական ջրաղացին:
Խոսքը թրքախոս իրանցիների մասին է, ովքեր գալու են Հայաստան ոչխարներ արածեցնելու: Շատերը գիտակցաբար կամ ոչ այնքան, միգուցե գույներն ավելի խտացնելու համար, այդ հովիվներին ներկայացնում են որպես ադրբեջանցիներ, ակամայից նպաստելով Ադրբեջանի սեպարանիստական դիվանագիտությանը, որով Իրանի հյուսիսում բնակվողներին փորձում են ներկայացնել իբրև էթնիկ ադրբեջանցիներ:
Ապրես Զոհրաբյանն ասուլիսի ժամանակ իրանցիների և հայկական կողմի հետ այս գործարքն անվանեց առնվազն հանցավոր անփութության դրսևորում և նշեց, որ ինքը դեմ կլիներ այս նախագծին նույնիսկ այն դեպքում, եթե ոչխարները բերած լինեին անգլիացիները կամ կանադացիները:
Ազատամատիկ-բնապահպանն իր խոսքը հավելեց մի քանի հիմնավորումով:
Նախ այն, որ ոչխարաբուծության նմանատիպ ծավալների դեպքում կարճ ժամանակում հողն այլևս պիտանի չի լինի, իսկ բնապահպանական խնդիրը կհանգեցնի նաև սոցիալ-տնտեսական խնդիրներին, երբ արդյունքում հայ գյուղացին չի կարողանա նորմալ մշակել վնասված հողը:
Իրանական ոչխարներն իմունիտետ ունեն որոշակի հիվանդությունների նկատմամբ, որից զուրկ են տեղականները: Հնարավոր է, որ մի շարք հիվանդություններ կարող են փոխանցվել կենդանուց կենդանուն, մարդուն:
Զոհրաբյանն առանձնացրեց մի հանգամանք ևս, որը, ըստ նրա, քչերն են հաշվի առնում. խոսքը Հայաստանում բնակվող եզդիական համայնքի մասին է, որն ավանդաբար զբաղվում է ոչխարաբուծությամբ: Արհեստականորեն առաջացած մրցակցությանը չդիմանալու դեպքում նրանք կարող են բռնել արտագաղթի ճանապարհը:
Զոհրաբյանի դիտարկմամբ հնարավոր է, որ արոտավայրերը վարձակալության տալու այս գործարքի մեջ մենք տեսնում ենք միայն այսբերգի մի մասը, և այստեղ հարցը միայն մեկ հեկտարը 26 դոլարով վարձակալության տալուց ստացված եկամուտները չեն, քանի որ, օրինակ, Գերմանիայում նույն հողակտորի դիմաց տարեկան 800 եվրո են վճարում վարձակալության համար:

Эколог о сдаче в аренду Ирану земель Сюникской области
В публичных обсуждениях вокруг предоставления Ирану в долгосрочную аренду некоторых земель Сюникской области есть ряд акцентов, которые льют воду на мельницу азербайджанской стороны, заявил сегодня на пресс-конференции бывший ополченец, эколог Апрес Зограбян.
Речь идет о тюркоязычных иранцах, которые должны перебраться в Армению, чтобы пасти здесь овец. Многие осознанно или с целью сгущения красок называют этих пастухов азербайджанцами, тем самым невольно способствуя сепаратистской политике Азербайджана, цель которой представить жителей северных районов Ирана этническими азербайджанцами.
Сделку между иранцами и армянской стороной Апрес Зограбян назвал проявлением по меньшей мере преступной халатности, отметив, что он был бы против этого проекта даже в том случае, если бы овец привезли англичане или канадцы.
Свои слова бывший ополченец обосновал несколькими аргументами. Во-первых, в случае такого объема овцеводства земля очень скоро станет непригодной для обработки, а экологическая проблема приведет к возникновению социально-экономических проблем. В результате армянские крестьяне не смогут нормально обрабатывать поврежденную землю.
Кроме того, у иранских овец есть иммунитет к определенным заболеваниям, которого нет у местных животных. Поэтому существует вероятность того, что ряд заболеваний могут передаться от животного животному или человеку.
Зограбян отметил еще одно обстоятельство, о котором, по его словам, мало говорят. Речь идет о проживающей в Армении езидской общине, которая традиционно занимается овцеводством. В случае, если езиды не выдержат искусственно созданной конкуренции, они могут встать на путь миграции.
Эколог не исключает, что в этом процессе мы видим лишь одну часть айсберга, и вопрос здесь не только в доходах, которые поступят от сдачи в аренду земли по стоимости 26 долларов за гектар, поскольку в Германии, например, за аренду такого же участка земли платят 800 евро в год.