Լրագրողների մասնագիտական գործունեությանը խոչընդոտելու 7 դեպք
Մայիսի 5-ին կայացած Երեւանի ավագանու ընտրությունների ժամանակ ՀՀ ոստիկանության Երեւանի ստորաբաժանումներում գրանցվել է լրագրողների մասնագիտական գործունեությանը խոչընդոտելու 7 դեպք` մեծամասամբ` Մալաթիա-Սեբաստիայի վարչական տարածքում: Այդ մասին «Հետքին» տեղեկացրին ոստիկանության լրատվության բաժնից:
1. www.hetq.am ինտերնետային կայքէջում լուր էր հրապարակվել, ըստ որի` Հաղթանակ թաղամասի 80 մանկապարտեզում գտնվող թիվ 7/14 ընտրատեղամասում մեծ կուտակումներ են, «Գազել» մեքենաներով ընտրատեղամաս են բերել ծերանոցի ընտրողներին: «Հետքի» լրագրողն ու օպերատորը մոտեցել են կուտակված քաղաքացիներին, սակայն հանձնաժողովի նախագահ Սամվել Զախարյանը հրելով լրագրողին դուրս է հանել ընտրատեղամասից, քանի որ վերջինս չի ունեցել լրագրողի ինքնությունը հաստատող փաստաթուղթ:
Հանգամանքները պարզվում են, իսկ հետաքննությունը վարում է հետաքննության տեսուչ Հ. Խաչիկյանը (ոստիկանության Մալաթիայի բաժին):
2. Ոստիկանության Երեւան քաղաքի վարչության ՕԿԿ-ից ստացված ահազանգը վերաբերել է «Առաջին լրատվական» կայքէջում հրապարակված լուրին: Լրատվամիջոցը հղում անելով «Թրանսփերենսի ինտերնեյշնլ» հակակոռուպցիոն կենտրոնին տեղեկացրել է, որ թիվ 7/05 ընտրատեղամասում ԶԼՄ ներկայացուցչին փորձել են խոչընդոտել ներկա գտնվել եւ հետեւել քվեարկության ընթացքին:
Հետաքննությունը վարում է հետաքննության տեսուչ Գ. Մանուկյան (ոստիկանության Մալաթիայի բաժին):
3. Նույն օրը` ժամը 15:50-ին ոստիկանության ԵՔՎ ՕԿԿ-ից հաղորդում է ստացվել 1in.am կայքում հրապարակված լուրի վերաբերյալ, որ Արաբկիրի 4/02 ընտրատեղամասում առավոտից 71 եւ 40 երթուղային միկրոավտոբուսներով բնակիչներին բերել են ընտրության: «Aravot.am»-ի հետ զրույցում բնակիչները պատմել են, որ ամեն ընտրությանը ՀՀԿ-ն ապահովում է նրանց տեղափոխումը: Տեղամասի առջեւ եղել են կուտակումներ, հանձնաժողովի ՀՀԿ-ական նախագահը հրաժարվել է զրուցել լրատվամիջոցների հետ ու բղավել է նրանց վրա, հորդորելով ճշտել ԲՀԿ-ական քարտուղար Ն. Թ.-ից: Իսկ «Բարև Երեւան» դաշինքի վստահված անձ Լ. Ա.-ն հայտնել է, որ հանձնաժողովի նախագահը խոչընդոտում է լրագրողների աշխատանքը:
Ձեռնարկվում են օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ` դեպքի իրական հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ: Հետաքննությունը վարում է հետաքննության տեսուչ Ա.Մանուկյանը (ոստիկանության Արաբկիրի բաժին):
4. Ընտրության օրը` ժամը 20:25-ին ոստիկանության ԵՔՎ ՕԿԿ-ից ստացված հաղորդումը վերաբերել է «ilur.am» կայքի հրապարակմանը, ըստ որի` 07/05 ընտրատեղամասում «Կենտրոն» ՀԸ-ի լրագրողին թույլ չեն տվել մտնել տեղամաս` պահանջելով ԿԸՀ-ի կողմից տրամադրված փաստաթուղթ:
Ձեռնարկվում են միջոցառումներ «Կենտրոն» հեռուստաընկերության լրագրողին հետաքննությանը ներկայացնելու ուղղությամբ: Հանգամանքները պարզվում են, իսկ հետաքննությունը վարում է հետաքննության ավագ տեսուչ` Գ. Պետրոսյանը (ոստիկանության Մալաթիայի բաժին):
5. Իսկ նույն օրը` ժամը 21.00-ին ստացված հաղորդումը վերաբերել է «Դիտորդ» կայքում տեղադրված լուրին, որ թիվ 8/08 տեղամասում ՀՀԿ-ի ավագանու թեկնածու Գեւորգ Մանուկյանը վստահված անձի վկայականով խոչընդոտել է լրագրողների եւ դիտորդների աշխատանքը:
Դեպքի հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ ձեռնարկվում են միջոցառումներ, իսկ հետաքննությունը վարում է հետաքննության տեսուչ` Ս. Հարությունյանը (ոստիկանության Մալաթիայի բաժին):
6. Նույն օրը, նույն ժամին հաղորդում է ստացվել, որ «Քաունթերփարթ ինտերնեյշնլ» կազմակերպության թեժ գծին ահազանգել են, թե թիվ 07/34 տեղամասում «168 ժամ» թերթի լրագրողին թույլ չեն տվել մտնել ընտրատարածք եւ լուսաբանել ձայների հաշվարկման գործընթացը:
Հետաքննությունը վարում է հետաքննության տեսուչ Գ. Ավետիսյանը (ոստիկանության Մաշտոցի բաժին):
7. Իսկ ժամը 21.30-ին հաղորդում է ստացվել «iditord.am» կայքի հրապարակած լուրի մասին, որ թիվ 6/23 ընտրատեղամասում «Առավոտ» թերթի լրագրողին խոչընդոտել են իրականացնել իր մասնագիտական օրինական գործունեությունը` չթույլատրելով կատարել նկարահանումներ:

Семь случаев препятствования профессиональной деятельности журналистов
На состоявшихся 5 мая выборах в совет старейшин Еревана в столичном подразделении полиции РА было зарегистрировано семь случаев препятствования профессиональной деятельности журналистов. Большинство из них имело место в административном округе Малатия-Себастия. Об этом "Hetq" сообщили в пресс-службе полиции РА.
1. На сайте www.hetq.am была размещена информация о том, что на избирательном участке 7/14, расположенном в здании детсада микрорайона "Ахтанак", наблюдаются большие скопления, пожилых людей из дома престарелых привозят на голосование на "ГАЗелях". Журналист и оператор "Hetq" подошли к собравшимся возле участка гражданам, однако председатель избирательной комиссии Самвел Захарян вытолкал журналиста с участка, так как последний не имел при себе удостоверяющего личность документа. Обстоятельства выясняются. Следствие ведет О.Хачикян (Малатийское отделение полиции).
2. Из Центра оперативного управления полиции города Еревана поступило сообщение об информации, размещенной на сайте 1in.am. Электронное издание, ссылаясь на антикоррупционный центр "Транспаренси интернейшнл", сообщало, что на избирательном участке 07/05 пытались препятствовать представителю СМИ находиться на участке и следить за ходом голосования. Следствие ведет следователь Г.Манукян (Малатийское отделение полиции).
3. В тот же день в 15.50 из ЦОУ полиции Еревана поступило сообщение о размещенной на сайте 1in.am информации о том, что на избирательном участке 4/02 в Арабкирском округе людей с утра доставляют на голосование на 71-ом и 40-ом маршрутных такси. В беседе с Aravot.am жители округа рассказали, что во время каждых выборов Республиканская партия обеспечивает их доставку на голосование. Перед избирательным участком наблюдались скопления людей. Ппредставлявший РПА председатель комиссии отказался общаться с представителями СМИ. Он закричал на них, призвав уточнить сведения у секретаря комиссии, представлявшего партию "Процветающая Армения". В свою очередь доверенное лицо блока "Здравствуй, Ереван" Л.А. сообщила, что председатель комисссии препятствует работе журналистов.
Осуществляются оперативно-розыскные мероприятия с целью установления обстоятельств произошедшего. Следствие ведет А.Манукян (Арабкирское отделение полиции).
4. В день выборов в 20.52 из ЦОУ полиции Еревана поступило сообщение об информации сайта ilur.am, согласно которой на избирательном участке 07/05 журналисту телекомпании "Кентрон" не позволили пройти на участок, потребовав документ от ЦИК. Осуществляются мероприятия по представлению журналисту ТК "Кентрон" хода расследования. Следствие ведет Г.Петросян (Малатийское отделение полиции).
5. В тот же день в 21.00 поступило сообщение о размещенной на сайте ditord.am информации, согласно которой на избирательном участке 08/08 кандидат в совет старейшин от Республиканской партии Геворк Манукян с удостоверением доверенного лица препятствовал работе журналистов и наблюдателей. Проводятся мероприятия с целью выяснения обстоятельств инцидента. Следствие ведет С.Арутюнян (Малатийское отделение полиции).
6. В то же день поступило сообщение о поступившем на "горячую линиию" организации "Каунтерпарт интернейшенл" сигнале, согласно которому на избирательном участке 07/34 журналисту газеты "168 часов" не разрешили пройти на участок с целью освещения процесса подсчета голосову. Следствие ведет Г.Аветисян (Маштоцкое отделение полиции).
7. А в 21.30 поступило сообщение о размещенной на сайте iditord.am информации, согласно которой на избирательном участке 06/23 журналисту газеты "Аравот" не разрешили провести съемку, тем самым препятствуя в выполнении его законной профессиональной деятельности.