Իրավապահները սպասում են Սերժ Սարգսյանին
Ղարաբաղի N զորամասի հրամանատար Արտակ Բուդաղյանի վիճակը ծանր է: Նա վիրավորվել է կեսգիշերին Սյունիքի մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանի տան մոտ տեղի ունեցած փոխհրաձգության ժամանակ: Տեղում սպանվել է նրա եղբայրը՝ Ավետիք Բուդաղյանը: Վիրավորվել է նաեւ Սուրիկ Խաչատրյանի թիկնապահը:
Սյունիքի մարզպետ Սուրեն Խաչատրյանը նորից հայտնվեց ընդամենը հերթական սկանդալի մեջ: Այս մեկը, ինչպես եւ բոլոր նախորդները, քրեական պատասխանատվություն է նախատեսում: Իշխող կուսակցությունը գրկի մեջ սեղմած պահում է նրան, հանկարծ բան չպատահի, հանկարծ նույնիսկ հարբուխով չհիվանադանա: Որովհետեւ Սուրեն Խաչատրյանը կուսակցության սիմվոլներից մեկն է, և նրան պիտի ամեն գնով պահպանեն:
Միջադեպը տեղի է ունեցել Գորիսում՝ խնջույքի ընթացքում եւ հետո: Ըստ գորիսեցիներից մեկի պատմածի՝ վեճ է ծագել, Սուրիկ Խաչատրյանը հայհոյել է Բուդաղյան եղբայրների մորը: Եբայրներից մեկը ապտակել է մարզպետին: Վեճը վերսկսվել է Սուրիկ Խաչատրյանի տան մեջ եւ դրա շրջակայքում: Եղբայրներից մեկը գործարար է, մյուսը՝ բանակի գնդապետ, զորամասի հրամանատար:
Սուրիկ Խաչատրյանը գուցե հիմա ոստիկանությունում է, էական էլ չէ նրա գտնվելու վայրը: Հիմա բոլորը սպասում են հանրապետության նախագահի որոշմանը: Իրավապահները բացարձակ անելիք չունեն, երբ չկա քաղաքական որոշում: Իսկ այս դեպքում քաղաքական որոշումը դեռ չի կայացվել: Դա երեւում է իրենց ենթակայությամբ աշխատող լրատվամիջոցների լուրերից: Եթե այդպիսի որոշում լիներ, այդ լրատվամիջոցները «կբզկտեին» Սուրիկ Խաչատրյանին: Մյուս կողմից էլ՝ չեն կարող ասել, որ զորամասի հրամանատարը հանցագործ է, նա բանակի լավ հրամանատարներից մեկն է համարվում:
Ինչու է Սերժ Սարգսյանն այսպես պաշտպանում Սյունիքի մարզպետին: Նախագահը գուցե բացատրի, որ հասկանալի դառնա գոնե Հանրապետական կուսակցության խորհրդի անդամներին, ովքեր տարբեր առիթներով ոչ հրապարակային դժգոհություններ են հայտնում: Իսկ այժմ հստակ է, որ հասարակությունը կգտնի մարզպետին հեռացնելու հասարակական մեխանիզմ:

As a result of a shoot-out near Khachaturyan's home in Goris, Artak Boudaghyan, Commander of the N Artsakh Military Unit, is in serious condition and his brother, Avetik, was killed on the spot.
According to one Goris resident, an argument broke out at a party at which Sourik Khachaturyan was present. He then proceeded to curse the mother of the Boudaghyan brothers. One of them slapped Khachaturian in response.
The argument then broke out again, in and around Khachaturyan's house.
Khachaturian is perhaps now in police custody, probably for his own safety. But his whereabouts aren’t what’s really important.
Everyone is now waiting to see what steps President Sargsyan will take. Law enforcement won’t make a move without his say-so. The fact that Sargsyan hasn’t yet made up his mind how to handle the matter is apparent from lack of any coverage given by the press under the control of the ruling Republican Party. Neither can they “tear” Khachaturyan, seen as a party stalwart, to pieces nor can they smear Boudaghyan, regarded as a good commander, as a criminal.
The real question is why does Serzh Sargsyan continue to defend the Syunik Governor?
Perhaps the president should explain his actions to the board members of the party who, in the past, have voiced their displeasure with Khachaturyan behind closed doors.
It is quite clear, however, that the time has come for Armenian society to find a way to publicly, once and for all, remove Khachaturyan from office.