Իրավապահները սպասում են Սերժ Սարգսյանին
Ղարաբաղի N զորամասի հրամանատար Արտակ Բուդաղյանի վիճակը ծանր է: Նա վիրավորվել է կեսգիշերին Սյունիքի մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանի տան մոտ տեղի ունեցած փոխհրաձգության ժամանակ: Տեղում սպանվել է նրա եղբայրը՝ Ավետիք Բուդաղյանը: Վիրավորվել է նաեւ Սուրիկ Խաչատրյանի թիկնապահը:
Սյունիքի մարզպետ Սուրեն Խաչատրյանը նորից հայտնվեց ընդամենը հերթական սկանդալի մեջ: Այս մեկը, ինչպես եւ բոլոր նախորդները, քրեական պատասխանատվություն է նախատեսում: Իշխող կուսակցությունը գրկի մեջ սեղմած պահում է նրան, հանկարծ բան չպատահի, հանկարծ նույնիսկ հարբուխով չհիվանադանա: Որովհետեւ Սուրեն Խաչատրյանը կուսակցության սիմվոլներից մեկն է, և նրան պիտի ամեն գնով պահպանեն:
Միջադեպը տեղի է ունեցել Գորիսում՝ խնջույքի ընթացքում եւ հետո: Ըստ գորիսեցիներից մեկի պատմածի՝ վեճ է ծագել, Սուրիկ Խաչատրյանը հայհոյել է Բուդաղյան եղբայրների մորը: Եբայրներից մեկը ապտակել է մարզպետին: Վեճը վերսկսվել է Սուրիկ Խաչատրյանի տան մեջ եւ դրա շրջակայքում: Եղբայրներից մեկը գործարար է, մյուսը՝ բանակի գնդապետ, զորամասի հրամանատար:
Սուրիկ Խաչատրյանը գուցե հիմա ոստիկանությունում է, էական էլ չէ նրա գտնվելու վայրը: Հիմա բոլորը սպասում են հանրապետության նախագահի որոշմանը: Իրավապահները բացարձակ անելիք չունեն, երբ չկա քաղաքական որոշում: Իսկ այս դեպքում քաղաքական որոշումը դեռ չի կայացվել: Դա երեւում է իրենց ենթակայությամբ աշխատող լրատվամիջոցների լուրերից: Եթե այդպիսի որոշում լիներ, այդ լրատվամիջոցները «կբզկտեին» Սուրիկ Խաչատրյանին: Մյուս կողմից էլ՝ չեն կարող ասել, որ զորամասի հրամանատարը հանցագործ է, նա բանակի լավ հրամանատարներից մեկն է համարվում:
Ինչու է Սերժ Սարգսյանն այսպես պաշտպանում Սյունիքի մարզպետին: Նախագահը գուցե բացատրի, որ հասկանալի դառնա գոնե Հանրապետական կուսակցության խորհրդի անդամներին, ովքեր տարբեր առիթներով ոչ հրապարակային դժգոհություններ են հայտնում: Իսկ այժմ հստակ է, որ հասարակությունը կգտնի մարզպետին հեռացնելու հասարակական մեխանիզմ:

Правоохранители ждут решения Сержа Саргсяна
Командир N-ской воинской части НКР Артак Будагян находится в тяжелом состоянии. Он был ранен в полночь во время перестрелки, произошедшей возле дома губернатора Сюника Сурика Хачатряна. На месте был убит его брат Аветик Будагян. Ранение получил и телохранитель С.Хачатряна.
Итак, губернатор Сюника оказался замешанным в очередном скандале. Этот, как и все предыдущие, также предусматривает уголовную ответственность. Правящая партия крепко держит губернатора в своих объятиях, чтобы, не дай Бог, с ним ничего не случилось, чтобы он вдруг не заболел даже насморком. Потому что Сурик Хачатрян – один из символов партии, следовательно его нужно защищать любой ценой.
Инцидент произошел в Горисе, во время и после застолья. По рассказу одного из горисцев, вспыхнул спор, в ходе которого Сурик Хачатрян нецензурно выругался в адрес матери братьев Будагянов. Один из них дал пощечину губернатору. Спор возобновился в доме и рядом с домом Сурика Хачатряна. Один из братьев – предприниматель, другой – полковник армии, командир военной части.
Возможно, в настоящее время Сурик Хачатрян находится в полиции, но это даже несущественно. Сейчас все ждут решения президента республики. Если нет политического решения, то правоохранителям нечего делать. А в этом случае политическое решение пока не принято. Это видно по сообщениям работающих у них в подчинении СМИ. Если бы такое решение было, то эти СМИ разодрали бы Хачатряна в клочья. С другой стороны они не могут сказать, что командир военной части преступник , ведь он считается одним из лучших командиров армии.
Почему Серж Саргсян так защищает губернатора Сюника? Может, президент объяснит, чтобы это стало понятно хотя бы членам совета Республиканской партии, которые по различным поводам выражают свое недовольство в непубличной форме? Между тем сейчас очевидно, что общество найдет общественный механизм снятия губернатора с его должности.