Շնողի նախկին գյուղապետ Հայկազ Քոչինյանին դեռևս մեղադրանք չի առաջադրվել
«Հետքի» 2012թ. դեկտեմբերի 4-ի «Բացահայտվում են Հայկազ Քոչինյանի ապօրինությունները» հոդվածի փաստերով պաշտոնական դիրքը չարաշահելու և յուրացման եղանակով առանձնապես խոշոր չափերի հափշտակություն կատարելու դեպքի առթիվ 2012 թ. դեկտեմբերի 5-ին Շնողի գյուղապետ Հայկազ Քոչինյանի դեմ քրեական գործ է հարուցվել:
Հիշեցնենք, որ Հայկազ Քոչինյանը դատախազի որոշման դեմ բողոք էր ներկայացրել Լոռու մարզի ընդհանուր իրավասության դատարան, որը, սակայն մերժեց բողոքը:
Նախկին գյուղապետի դեմ հարուցված քրեական գործը արդեն 6 ամսից ավելի է, ոստիկանության Ալավերդու քննչական բաժանմունքի վարույթում է: Բաժանմունքի պետ Էդվարդ Կարապետյանին խնդրեցինք տեղեկատվություն տամադրել Հայկազ Քոչինյանի դեմ հարուցված քրեական գործի նախաքննության ընթացքի մասին: Վերջինս հայտնեց, որ նախաքննության շահերից ելնելով՝ իրեն չի թույլատրվել ամբողջական տեղեկատվություն հաղորդել մեզ:
Է. Կարապետյանը հայտնեց, որ Հայկազ Քոչինյանին դեռևս մեղադրանք չի առաջադրվել: Նա նշեց, որ գործի շրջանակներում բազմաբնույթ քննչական աշխատանքներ և փորձաքննություններ են կատարվում: «Մեր կողմից նույնպես բացահայտվել են Հայկազ Քոչինյանի կատարած յուրացումների նոր փաստեր»,- ասաց քննչական բաժանմունքի պետը:
Այս դեպքում առավել անհասկանալի է մնում վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից Շնողի նախկին գյուղապետին մեղադրանքի առաջադրման ձգձգումը:
Շնողի գործող գյուղապետ Հովիկ Սահակյանը մեզ հետ զրույցում ասաց, որ անցած 6 ամսում Շնողում նախկին գյուղապետի գործով որևէ փորձաքննություն չի կատարվել, ավելին՝ վարույթն իրականացնող մարմինը քրգործում որպես տուժողի չի ներգրավել Շնողի գյուղապետարանին:
«Եթե Շնողի գյուղապետարանը ճանաչված լիներ տուժող կամ քաղաքացիական հայցվոր, նախաքննական մարմինը մեզ պետք է տրամադրեր որոշման օրինակներ՝ տուժող կամ քաղհայցվոր ճանաչվելու մասին: Այդպիսի որոշումներ մենք չենք ստացել»,- ասաց Հովիկ Սահակյանը:
Նախաքննող մարմինը 2012թ. դեկտեմբերի 21-ին առգրավել է Շնողի գյուղապետարանի 2007-2012թթ. հաշվապահական փաստաթղթերը, ավագանու որոշումները և այլ փաստաթղթեր:
«Վարույթն իրականացնող մարմինը այդ փաստաթղթերի լուրջ ուսումնասիրման դեպքում անհանարին է, որ անցած 6 ամիսներին չբացահայտեր Հայկազ Քոչինյանի ոչ միայն մեկ, այլև տասնյակ էպիզոդներով կատարված յուրացումներ»,- ասում է գյուղապետը:
Հայկազ Քոչինյանին մեղադրանք առաջադրելը ձգձգելը, ինչպես նաև Շնողի գյուղապետարանին նախկին գյուղապետի քրգործով տուժող չճանաչելու հանգամանքը առաջացրել է Շնողի գյուղացիների և գյուղապետի անհանգստությունը: Հիշեցնենք, որ դատախազ Կարեն Շահբազյանը Շնողի նախկին գյուղապետ Հայկազ Քոչինյանի դեմ քրեական գործ է հարուցել նաև «Հետքի» 2010թ. սեպտեմբերի 6-ի «Դուք դատախազության աշխատող չեք, որ Ձեր հարցերին պատասխանեմ»,- լրագրողին ասում է գյուղապետը» հոդվածի նյութերով:
Այս քրգործի նախաքննությունը շատ երկար՝ գրեթե 3 է տարի տևել: Այն ավարտվել է Լոռու մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի 2013 հունվարի 16-ի վճռով: Սակայն քրգործի նախաքննության ընթացքում հայտնաբերվել է, որ Հայկազ Քոչինյանը, չարաշահելով իր պաշտոնեական դիրքը, Շնողի գյուղապետարանի 2,2 մլն դրամ արժողությամբ ամբուլատորիան սեփականացրել է անվճար:
Այժմ արդեն նախկին դատախազ Կարեն Շահբազյանը Լոռու նախկին մարզպետ Հենրիկ Քոչինյանի եղբոր պաշտոնեական դիրքի այս չարաշահման դեպքով մեղադրանք չի առաջադրել և առանց դատարան ուղարկելու՝ ամբուլատորիայի գործը կարճել է 2012թ. նոյեմբերի 28-ին:
Գործը կարճելուց միայն 6 ամիս հետո՝ 2013թ. մայիսին, Լոռու մարզպետարանին ուղարկած իր գրությամբ դատախազությունը առաջարկել է Շնողի գյուղապետ Հովիկ Սահակյանին քաղհայցով մտնել դատարան Հայկազ Քոչինյանի՝ համայնքի բյուջեին պատճառած 2,2 մլն դրամը վերականգնելու հայցով: Հովիկ Սահակյանն ասում է, որ հայց է ներկայացնելու ոչ թե վնասի փոխհատուցման, այլ գույքի վերադարձման պահանջով:

Бывшему старосте села Шнох Айказу Кочиняну обвинение пока не выдвинуто
В связи с фактами злоупотребления должностным положением и хищения в особо крупном размере, о чем сообщалось в статье "Разоблачаются беззакония Айказа Кочиняна", размещенной на сайте Hetq.am 4 декабря 2012 г., 5 декабря того же года против старосты Шноха Айказа Кочиняна было возбуждено уголовное дело.
Напомним, что Кочинян обратился в суд общей юрисдикции Лорийской области с жалобой на решение прокурора, которая, однако, была отклонена.
Уже больше шести месяцев уголовное дело против бывшего старосты находится в производстве следственного отдела полиции Алаверди. Мы попросили начальника отдела Эдварда Карапетяна сообщить о ходе следствия. По словам Карапетяна, обвинение Айказу Кочиняну пока не выдвинуто, в рамках дела проведены различные следственные мероприятия и экспертизы. "Нами также установлены новые факты хищений, совершенных Айказом Кочиняном",- сообщил начальник следственного отдела.
В этой ситуации непонятно, почему осуществляющий производство орган затягивает с выдвижением обвинения.
В беседе с нами действующий староста села Овик Саакян сказал, что за прошедшие шесть месяцев экспертизы по делу бывшего старосты не проводились, а сельская администрация не вовлечена в уголовное дело в качестве потерпевшей стороны.
То, что обвинение Айказу Кочиняну не выдвигается, а администрация села не признается потерпевшей стороной, тревуожит шнохцев и действующего старосту. Напомним, что прокурор Карен Шахбазян возбудил уголовное дело против бывшего старосты села Айказа Кочиняна на основе материалов, содержавшихся в опубликованной "Hetq" статье "Вы не сотрудник прокуратуры, чтобы я отвечал на Ваши вопросы",- сказал журналисту староста".
Расследование этого уголовного дела длилось целых три года и завершилось принятием 16 января 2013 г. решения судом общей юрисдикции Лорийской области. Однако в ходе предварительного следствия по уголовному делу было установлено, что Айказ Кочинян, злоупотребляя своим должностным положением, бесплатно приватизировал размещенную в сельской администрации амбулаторию стоимостью 2,2 млн драмов.
Сейчас уже бывший прокурор Карен Шахбазян не выдвинул обвинение по данному факту и 28 ноября 2012 г. закрыл дело о приватизации амбулатории. Спустя шесть месяцев, в мае 2013 г., прокуратура направила записку в администрацию Лорийской области, в которой предложила старосте села Шнох Овику Саакяну подать гражданский иск о возмещении ущерба в 2,2 млн драмов, причиненного бюджету общины Айказом Кочиняном.