«Նարեկացի» արվեստների փառատոնը (լուսանկարներ)
Հայ ժամանակակից արվեստագետները, հատկապես այն ազատ արվեստագետները, ովքեր իրենցով և իրենց ստեղծագործությամբ դրսում ճանաչելի են դարձնում հայ հնագույն և ժամանակակից մշակույթը, ցավոք, հաճախ անծանոթ են հայաստանցի հանդիսատեսին, նրանց մասին գիտեն արվեստասերների նեղ շրջանակում միայն:
«Նարեկացի» արվեստի միությունը, փորձելով լրացնել այդ բացը, կազմակերպել է «Նարեկացի» արվեստների փառատոնը, որի հիմնական նպատակը, ըստ կազմակերպիչների, հայ բարձրարժեք մշակույթը հայերին, ինչպես նաև Հայաստան ժամանած արտասահմանցիներին ներկայացնելն է:
Փառատոնն ընգրկում է հայ աշուղական, ժողովրդական, ազգային, ավանդական երգն ու պարը, հոգևոր, դասական, ժամանակակից հեղինակային և ջազային երաժշտությունը, ինչպես նաև մատուցում է հայ կերպարվեստի տաղանդավոր ներկայացուցիչների աշխատանքները:
Ցուցադրությունը բաց է մինչև փառատոնի ավարտը՝ հունիսի 22-ը, ամեն օր՝ ժամը 18:00-ից 19:00-ն՝ մինչև համերգների սկիզբը: Համերգի տոմսեր կարելի է ձեռք բերել Կամերային երաժշտության տան տոմսարկղից: Արժեքը 1000-3000 դրամ է:
Այս ֆոտոշարքում ներկայացված է փառատոնի համերգային 5-րդ օրը: Ջազային ծրագրով այդ օրը հանդիսատեսին ներկայացան հայ ժամանակակից ջազ երաժիշտ և դաշնակահար, կոմպոզիտոր, երգիչ Վահագն Հայրապետյանը և սաքսոֆոնահար, ֆլեյտահար, կոմպոզիտոր, գործիքավորող Արմեն Հյուսնունցը:
Հունիսի 21-ին իր «Կոմիտաս. տասը հայտնություն» շարքով հանդես կգա Վահան Արծրունին: Վաղը՝ փառատոնի փակման օրը, կներկայանան «Կարին» անանդական երգի-պարի խումբը՝ Գագիկ Գինոսյանի ղեկավարությամբ և «Նարեկացի» ժող. նվագարանների համույթը՝ Հովիկ Սահակյանի ղեկավարությամբ: Հանդիսատեսը հնարավորություն կստանա հենց տեղում սովորել հայկական ավանդական պարի որոշ շարժումներ:
Կազմակերպիչների խոսքով՝ փառատոնի կարևոր նպատակներից է նաև հայաստանյան մշակութային դաշտում առկա վարչական, իրավաբանական ու նյութական բնույթի բոլոր այն խոչընդոտները հաղթահարելը, որոնք պատնեշներ են ստեղծում արվեստագետների ազատ դրսևորվելու համար:

Фестиваль искусств "Нарекаци" (фото)
Представители современного армянского искусства и в частности те, кто своим творчеством знакомит зарубежных зрителей с древней и современной армянской культурой, к сожалению, не всегда известны широкому армянскому зрителю.
Пытаясь восполнить этот пробел, Союз искусств "Нарекаци" организовал фестиваль искусств "Нарекаци", основная цель которого представить армянам, а также приехавшим в Армению зарубежным гостям высококлассное искусство.
Фестиваль охватывает армянские ашугские, народные песни и танцы, духовную, классическую, современную, авторскую, джазовую музыку, а также представляет произведения талантливых армянских художников.
Выставка будет действовать до 22 июня с 18.00 до 19.00, то есть до начала концерта. Билеты продаются в кассе Дома камерной музыки.
В этом фоторепортаже представлен 5-й концертный день фестиваля "Нарекаци". В этот день с джазовой программой выступили пианист, композитор, певец Ваагн Айрапетян и саксофонист, флейтист, композитор, аранжировщик Армен Юснунц.
21 июня с циклом "Комитас: десять откровений" выступит Ваан Арцруни. 22 июня, в день закрытия фестиваля, выступит фольклорный ансамбль песни и танца "Карин" под руководством Гагика Гиносяна, а также ансамбль народных инструментов "Нарекаци" под руководством Овика Саакяна.