Կոմիտասցիները փակել են շինհրապարակի մուտքը (լուսանկարներ)
Երեկ առավոտվանից Կոմիտաս փողոցի մի խումբ բնակիչներ փակել են Կոմիտասի 5 հասցեում գտնվող շինհրապարակի գլխավոր մուտքը, որպեսզի այդտեղով չկարողանա անցնել շինարարական տեխնիկան:
«Կոմիտասի 5»-ի հարակից շենքի բնակիչներն այդպիսով իրենց բողոքն էին արտահայտում շուրջ 4 տարի առաջ «Լիբեր» ՍՊԸ-ի կողմից սկսված շինարարության դեմ:
Շինարարության առաջին օրվանից մինչ այսօր ընկերությունը չի կարողացել իր ձեռքի տակ ունենալ շինարարությունն իրականացնելու համար անհրաժեշտ բոլոր օրինական փաստաթղթերը, և այդ պատճառով շինարարությունը արգելապարիսպներից այն կողմ այս տարիների ընթացքում չի իրականացվել:
Սակայն վերջերս այն վերսկսել է. շինարարները տեխնիկա են մտցրել շինհրապարակ և սկսել են փորել շենքի հիմքը: Հարակից շենքերի բնակիչների վրդովմունքի հիմնական պատճառն այժմ այն է, որ իրենց հետ չեն համաձայնեցրել կառուցվելիք նորակառույցի նախագիծը:
Երեկ շինարարարական աշխատանքների ղեկավարը ոստիկանների հետ էր եկել հանդիպելու բողոքի ակցիա իրականացնող կոմիտասցիներին, և նրանց ներկայացրել էր շենքի կառուցման նախագիծը, որը, սակայն, չէր գոհացրել բնակիչներին:
«Հետք»-ի հետ զրույցում կոմիտասցիներն ասացին, որ իրենց բողոքի ակցիան անժամկետ է, և շարունակելու են սեփական մարմնով փակած պահել շինհրապարակի մուտքը, քանի որ իրենց այլընտրանք չեն թողել, և այսուհետ այդ տարածքում նույնիսկ ցածրահարկ շենքի կառուցմանը դեմ են լինելու՝ պահանջելով փոխարենը մանկական խաղահրապարակ կամ այգի կառուցել:

Komitas Residents Say “No” to High-Rise; Block Entrance to Courtyard
Yesterday morning, a group of Yerevan residents opposed to the construction of a 13 story building in their courtyard on Komitas Street blocked the entrance to the site in an attempt to block work crews and equipment from entering.
The site is located at Komitas Street 5a, 3 and 7.
Construction commenced in 2010 by a company called Liber Ltd. Ever since, residents have petitioned the courts to either stop the high-rise that will dwarf their homes or at least to force developers to scale down the height.
Yesterday, the head of the construction crew, along with police, visited the site to talk with the protestors and to show them the blueprint for the new building. This failed to appease local residents who say they were never consulted when the plans for the building were drawn up.
In the run up to the Yerevan municipal elections earlier this year, Yerevan Mayor Taron Margaryan made a campaign stop in the neighborhood and told residents that if no building would be constructed if that was their wish.
But in fact, the developer does have a work permit which ends in 2014.
Protesting residents say their action is open ended. They now say they are even opposed to a smaller building and now want a playground or garden to be built on the site.