«Հայաստանի նախագահն ունեցել է գնացուցակը, և ըստ այդմ` պարզ հաշվարկ է կատարել»
-Պարոն Մարտիրոսյան, Հայաստանի՝ Մաքսային միությանը միանալու հայտարարությունից հետո սփյուռքից որևէ լուրջ արձագանք չի եղել փորձագիտական մակարդակով: Դուք բնակվում եք Նյու Յորքում, և հետաքրքիր է իմանալ, թե ինչով է պայմանավորված սփյուռքի նման պասիվ կեցվածքը Հայաստանի համար շրջադարձային այս փուլում:
-Սփյուռքի այդ պասիվ վարքագիծը երկու բացատրություն ունի: Առաջինը նույն այդ սփյուռքի որակն է: Հայկական սփյուռքն այժմ ամենուր լրջագույն դեգրադացիայի է ենթարկվում: Երկրորդը` սփյուռքահայ մասնագետների` թեմայով չհետաքրքվածությունն է:
-Սերժ Սարգսյանի մոսկովյան հայտարարությունն անակնկա՞լ էր Ձեզ համար:
-Թերևս` ակնկալվող անակնկալ:
-Եվրամիության հետ 3,5 տարի բանակցություններից հետո Հայաստանն ընտրել է ռուսական վեկտորը: Այս տարիներին իշխանությունները շարունակ խոսում էին եվրաինտերգրացիայի մասին: ՄՄ-ին միանալու որոշմամբ՝ Հայաստանը կորցրե՞լ է վստահելի և կանխատեսելի գործընկեր կոչվելու հնարավորությունը Արևմուտքում:
-Ո՛չ: Ընդհակառակը` ձեռք է բերել: Հիմա ամեն ինչ ավելի քան կանխատեսելի է: Հայաստանը շատ որոշակի մի տիրույթում է: Կա՞ արդյոք առավել կանխատեսելի մի իրադրություն:
-Եվրամիության դիրքորոշումը քիչ թե շատ պարզ է Հայաստանի ընտրության վերաբերյալ, սակայն դեռևս հայտնի չէ ԱՄՆ-ի դիրքորոշումը: Արդյո՞ք Վաշինգտոնը սպասում է Վիլնյուսի գագաթնաժողովին:
-ԱՄՆ-ը Հայաստանով հետաքրքրվում է նախևառաջ որպես աշխարհագրական տարածք: Չնայած պատմության ընթացքում մեր ահռելի կորուստներին` մենք դեռևս մնացել ենք աշխարհաքաղաքական գետերի խառնարանում: Իրանն ու Սիրիան այսօրվա համաշխարհային քաղաքականության հետաքրքրության առանցքն են, և Հայաստանի աշխարհագրական մերձավորությունն այդ երկու երկրներին, ինչպես նաև դիրքն ընդհանրապես, երկիրը դարձյալ կարևոր են դարձրել ԱՄՆ-ի համար: Սիրիական արհավիրքի հետ կապված` սրացել են ռուս-ամերիկյան հարաբերությունները: ԱՄՆ-ում ավելի ու ավելի ուժեղ են լսվում հակառուսական ձայները: Սեպտեմբերի 24-ին՝ ՄԱԿ-ում իր ելույթում, անգամ նախագահ Օբաման ակնարկով պատասխանեց նախագահ Պուտինի՝ «Նյու Յորք Թայմզ»-ի խմբագրականին: Պարզ է, որ այս համատեքստում ԱՄՆ-ը չի կարող դրական գնահատել իր դաշնակից Եվրոպայից դեպի իր հակառակորդ Ռուսաստան կատարած Հայաստանի ցատկը:
-Հայաստանի քաղաքական շրջանակներում Մաքսային միությանը միանալը պայմանավորում են գլխավորապես անվտանգության գործոնով: Ձեր կարծիքով՝ ՄՄ-ին անդամակցությունը իսկապե՞ս նվազեցնում է ԼՂՀ-ում պատերազմի վերսկսման ռիսկերը:
-Ո՛չ, այն չի նվազեցնում պատերազմի վերսկսման ռիսկերը, սակայն նվազեցնում է պատերազմի շուտափույթության և հայկական կողմի ծանրագույն կորուստների ռիսկերը: Պատերազմն, իմ խորին համոզմամբ, անխուսափելի է: Խնդիրը մեզ ցուցաբերվող աջակցության մեջ է: Աջակցություն ստանալու հույսերը դրանով մնում են կենդանի:
-Ռուսաստանցի մի շարք վերլուծաբաններ սարկազմով արտահայտվեցին Հայաստանի՝ ՄՄ-ին միանալու հայտարարությանը՝ նշելով, որ Հայաստանն այլընտրանք չուներ: Այսուհետև, ըստ Ձեզ, ինչպիսի՞ն կլինի Ռուսաստանի վերաբերմունքը Հայաստանի նկատմամբ:
-Մի քանի տարի առաջ Կրեմլին մոտ կանգնած հայտնի քաղաքական գործիչ և քաղաքագետ, այժմ Պետդումայի պատգամավոր Ալեքսեյ Պուշկովն ինձ ասաց, որ թեև Ռուսաստանում շատերը կարծում են թե Հայաստանն այլընտրանք չունի և չի կարող իրենց վերահսկողությունից դուրս գալ, սակայն դա այդպես չէ: Կարծում եմ` այսօր Պուշկովը բոլորովին այլ կարծիք ունի: Հետևաբար` վերաբերմունքը կլինի այնպես, ինչպես վերաբերվում են այլընտրանք չունեցող երկրին:
-Եվ ի՞նչ գին կվճարի Հայաստանն իր ընտրության համար:
-Դժվար է ասելը: Համենայնդեպս, այդ հաճույքը մեզ էժան չի արժենա: Չեմ կարծում, սակայն թե էժան կարժենար նաև Ասոցացման պայմանագրի ստորագրումը: Ակնհայտորեն Հայաստանի նախագահն ունեցել է գնացուցակը, և ըստ այդմ` պարզ հաշվարկ է կատարել: Այլ կերպ` տեղի ունեցածը դժվար է բացատրելը:

“Президент Армении имел прейскурант, в соответствии с которым произвел простой расчет”
Господин Мартиросян, после заявления Армении о присоединении к Таможенному союзу серьезный отклик на экспертном уровне со стороны диаспоры не последовал. Вы живете в Нью-Йорке, поэтому интересно было бы узнать, чем обусловлена столь пассивная позиция диаспоры на этом поворотном для Армении этапе.
Пассивное поведение диаспоры имеет два объяснения. Во-первых, качество той же диаспоры. В настоящее время армянская диаспора подвергается серезнейшей деградации. Во-вторых, отсутствие интереса к этой теме со стороны зарубежных армянских экспертов.
Стало ли для Вас неожиданностью московское заявление Сержа Саргсяна?
Это, пожалуй, была ожидавшаяся неожиданность.
После трех с половиной лет добрососедских отношений с Евросоюзом Армения выбрала российский вектор. Все эти годы власти постоянно говорили о евроинтеграции. В результате решения о присоединении к ТС утратила ли Армения возможность считаться надежным и предсказуемым партнером для Запада?
Наоборот, она получила такую возможность. Сейчас все более чем предсказуемо. Армения находится в очень определенном положении. Разве есть ли более предсказуемое положение?
Позиция Евросоюза в отношении выбора Армении более или менее ясна, однако пока неизвестна позиция США. Ждет ли Вашингтон вильнюсского саммита?
Армения интересует Соединенные Штаты прежде всего в качестве географической территории. Несмотря на наши огромные потери на протяжении своей истории, мы все еще остаемся в горниле геополитических рек. В центре внимания сегодняшней мировой политики находятся Иран и Сирия. И важность Армении для США обусловлена ее географической близостью к этим двум странам, а также в целом ее географическим положением. В связи с сирийским конфликтом обострились российско-американские отношения. В США все сильнее звучат антироссийские голоса. В своем выступлении 24 сентября в ООН президент Обама ответил намеком на опубликованную в “Нью-Йорк Таймс” статью президента Путина. Понятно, что в этом контексте США не могут положительно оценивать прыжок Армении от их партнера, Европы, в сторону противника – России.
В политических кругах Армении присоединение к Таможенному союзу объясняют главным образом фактором безопасности. На Ваш взгляд, действительно ли присоединение к ТС уменьшает риск возобновления войны в Нагорном Карабахе?
Уменьшает не риск возобновления войны, а ее скорейшего начала и тяжелейших потерь для армянской стороны. Война, по моему глубокому убеждению, неизбежна. Проблема – в оказании нам содействия. Тем самым сохраняется надежда на получение содействия.
Некоторые российские аналитики саркастически высказались по поводу присоединения Армении к ТС, отметив, что Армения не имела альтернативы. На Ваш взгляд, каким отныне будет отношение России к Армении?
Несколько лет назад близкий к Кремлю известный политический деятель и политолог, ныне депутат Госдумы Алексей Пушков сказал мне, что хотя многие в России считают, что Армения не имеет альтернативы и не может находиться вне их контроля, однако это не так. Думаю, сегодня Пушков придерживается совсем другого мнения. Следовательно отношение будет таким, какое обычно проявляется к не имеющей альтернативы стране.
Какую цену заплатит Армения за свой выбор?
Трудно сказать. Во всяком случае это удовольствие обойдется нам недешево. Не думаю, однако, что дешево бы обошлось и подписание Соглашения об ассоциации с ЕС. Президент Армении явно имел прейскурант цен, в соответствии с которым произвел простой расчет. Иначе объяснить произошедшее трудно.