Արամ Մուղալյանի իրական հանցանքը
Ինչպես հայտնի է, Երևանի պետական համալսարանը գերազանցությամբ, իսկ ապա` Քեմբրիջի համալսարանը ավարտած Արամ Մուղալյանը արդեն 6-րդ ամիսն է, ինչ պահվում է անազատության մեջ` ուրիշի գույքի (խոտի դեզի հակը) ոչնչացման և խուլիգանության մեղադրանքներով: Ի հեճուկս Քրեական դատավարության օրենսգրքի ու հասարակության պահանջի՝ նրա խափանման միջոցը չի փոխվում:
Այստեղ հարց է առաջանում. ինչո՞ւ իրականում նախաքննություն իրականացնող մարմինն ու դատարանը չեն փոխում Մուղալյանի խափանման միջոցը, օրինակ, գրավի դիմաց ազատ արձակմամբ: Ո՞րն է այդ տղայի և իր երեք ընկերների իրական «հանցանքը»:
Քանի որ 36 հազար դրամի վնաս հասցնելու մեջ կասկածվողներին 6 ամիս բանտում չեն պահում, ակնհայտ է, որ երիտասարդները ունեն այլ՝ ոչ պաշտոնական մեղք:
Պաշտպանվելու իրավունքից են օգտվել
Խափանման միջոցը փոխելու փաստաբանների միջնորդություններից մեկի քննարկման ժամանակ դատախազը ասել է, որ Արամ Մուղալյանը, ցուցմունք տալուց հրաժարվելով, խոչընդոտել է նախաքննությանը… Այնինչ, մեղադրյալի կողմից ցուցմունք տալուց հրաժարվելը Սահմանադրությամբ և ՀՀ Քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված նրա իրավունքն է, որի իրացման համար, կարծես, անձին չպիտի «պատժեն»:
Այսինքն՝ տպավորություն է ստեղծվում, որ քննիչն ու դատախազն այն կարծիքի են, որ անձին կարելի է չկալանավորել միայն այն դեպքում, երբ անձը հնազանդորեն ընդունում է իր գլխին սարքվող մեղքերը:
Կաշառք չեն տվել
Մարզային ոստիկանությունների մեծ մասը սովորել են համեմատաբար ապահով մարդկանցից կաշառք «քամել»: Եվ, իհարկե, տնօրենի պաշտոն ունեցող, «BMW» վարող ու Երևանի կենտրոնում ապրող Մուղալյանից լավ «որս» արմավիրցի ոստիկանները դժվար թե ունենային:
Խորապես համոզված եմ, որ իրեն բազմիցս առաջարկել են կաշառքով ազատվել, սակայն ակնհայտ է, որ Մուղալյանը (իր ընտանիքը) հրաժարվել է անմեղ մարդուն ազատելու համար կաշառք տալուց, ինչով զայրացրել է նախաքննություն վարողներին:
Կասկածի տակ են դրել քննիչի անձեռնմխելիությունը
Ինչպես պարզվեց, քրեական գործում բազմաթիվ «կեղտոտ ապացույցներ» կան: Հատորների մեջ էջեր են ավելացվել, վկաների ցուցմունքները փոխվել են ի վնաս մեղադրյալների, իսկ վերջիններիս վրա ճնշում է գործադրվել:
Բայց Քեմբրիջի շրջանավարտը սուս ու փուս մնալու փոխարեն այդ մասին հաղորդում է ներկայացրել ՀՀ հատուկ քննչական ծառայություն և դրանով իսկ փորձել է խախտել քննիչի` գործ սարքելու համար ունեցած անձեռնմխելիության չգրված իրավունքը:
Ու թեև հատուկ քննչականը ջանքեր ծախսեց քննիչի վրա գործ չհարուցելու համար, միևնույնն է, Մուղալյանին պետք է պատժել` քննիչի անձեռնմխելիությունը հարցի տակ դնելու համար:
Հ.Գ. Ակնհայտ է, որ յուրաքանչյուրս կարող ենք հայտնվել սխալ պահին սխալ վայրում… Բայց մեզանից ոմանք կաշառք կտան ու գլուխները կփրկեն, իսկ ոմանք կորոշեն օրենքի ուժով պաշտպանվել` արժանանալով Մուղալյան Արամի և իր ընկերների ճակատագրին:

Настоящая “вина” Арама Мугаляна
Как известно, окончивший с отличием Ереванский государственный университет, а затем и Кембриджский университет Арам Мугалян уже шестой месяц находится в заключении по обвинению в уничтожении чужого имущества (стога сена) и хулиганстве. Несмотря на требование Уголовного судопроизводства и общественности, мера пресечения в отношении Мугаляна не меняется.
Напрашивается вопрос: почему орган предварительного следствия и суд не хотят освободить Арама Мугаляна, скажем, под залог? В чем настоящая “вина” Арама и трех его друзей?
Поскольку подозреваемых в причинении ущерба на сумму 36 тысяч драмов не содержат в тюрьме шесть месяцев, очевидно, что у молодых людей есть и неофициальная вина.
Воспользовались правом на защиту
При обсуждении одного из ходатайств адвокатов об изменении меры пресечения их подзащитному прокурор сказал, что Арам Мугалян, отказавшись от дачи показаний, препятствовал предварительному следствию... Между тем отказ обвиняемого от дачи показаний – это установленное Конституцией и Уголовным судопроизводством РА право, за реализацию которого человека как будто не должны “наказывать”.
Складывается впечатление, что следователь и прокурор придерживаются того мнения, что не заключать человека под стражу можно лишь в том случае, если он покорно признает сфабрикованное против него обвинение.
Не дали взятку
В областях большинство полицейских привыкло вымогать взятку у обеспеченных людей. И лучшей добычи, чем занимающий должность директора, ездящий на “ BMW ” и живущий в центре Еревана Мугалян, армавирские полицейские вряд ли могли иметь.
Я глубоко убежден в том, что ему много раз предлагали свободу за взятку. Очевидно, однако, что Мугалян и его семья отказались от возможности освободить невинного человека за взятку, чем навлекли на себя гнев следователей.
Поставили под сомнение неприкосновенность следователя
Как выяснилось, в этом деле имеются многочисленные “грязные доказательства”: вВ тома добавлены страницы, показания свидетелей изменены во вред обвиняемым, а на последних было оказано давление.
Однако выпускник Кембриджа вместо того, чтобы вести себя тихо и смирно, представил об этом сообщение в Специальную следственную службу РА и тем самым попытался нарушить неписаное право следователя фабриковать дело. И хотя в ССС приложили усилия к тому, чтобы не возбуждать дело против следователя, Мугаляна все равно нужно было наказать за то, что он поставил под вопрос неприкосновенность следователя.
P.S. Очевидно, что каждый из нас может в неправильное время оказаться в неправильном месте... В этом случае некоторые могут дать взятку и избавиться от проблем. А некоторые решат защищаться силой закона и удостоятся участи Арама Мугаляна и его друзей.