Դատարան եկավ շտապօգնության երկրորդ ավտոմեքենան
Արմավիրի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի Էջմիածնի նստավայրում (նախագահող դատավոր Վահե Խալաթյան) հետաձգվեց Արամ Մուղալյանի եւ նրա ընկերների դեմ հարուցված քրեական գործի քննությունը: Պատճառը ամբաստանյալ Արթուր Քլյանի առողջական վիճակի վատացումն էր. նրան հենց դատարանի դահլիճից պատգարակով տեղափոխեցին հիվանդանոց:
Նիստի ավարտից հետո վատացավ նաեւ ամբաստանյալներից Ռոբերտ Փիլոյանի ինքնազգացողությունը, եւ նրա համար նույնպես շտապօգնություն կանչելու անհրաժեշտություն առաջացավ: Ռոբերտի մայրը` Մարինա Հակոբյանն անընդհատ բղավում էր, որ եթե իր որդուն բան պատահի պատասխանատուն դատավորն ու դատախազներն են` Արմավիրի մարզի դատախազ Սամվել Սինանյանի գլխավորությամբ:
Նշենք, որ Ռոբերտը դժգոհում է սրտի շրջանում սուր ցավերից, եւ պաշտպան Էդուարդ Աղաջանյանի ասելով` բուժման կարիք ունի: Հենց այդ նպատակով էլ պաշտպանը միջնորդեց Ռոբերտի խափանման միջոցը փոխել ազատազրկման հետ չկապված այլ միջոցով, սակայն դատարանը մերժեց: Թե Արամ Մուղալյանի, թե Ռոբերտ Փիլոյանի պաշտպանների միջնորդությունների մերժման հիմքը գրեթե նույնն էր:
Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ Արամ Մուղալյանին անձնական երաշխավորությամբ ազատ արձակելու միջնորդությունը դատավորը հիմնավորել է, որ Արամ Մուղալյանը, մնալով ազատության մեջ, հավանականություն կա, որ կխուսափի դատարան ներկայանալուց` դատաքննությունից:
«Նման պայմաններում դատարանը գտնում է, որ ամբաստանյալ Արամ Մուղալյանի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոց կալանքն «Անձնական երաշխավորությամբ» փոփոխելու հիմքերը բացակայում են, Ա. Մուղալյանի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոցը` «Կալանավորումը» պետք է թողնել անփոփոխ»,-գրված է դատավորի որոշման մեջ:
Դատարանի նման որոշումը հարցեր է առաջացնում, քանի որ նույն գործով ամբաստանյալ և ավելի վաղ կալանքից գրավով ազատված Արթուր Քլյանը ոչ միայն երբեւէ չի խուսափել դատաքննությունից, այլեւ իր վատ առողջական վիճակով ավելի շուտ է ներկայանում դատարան, քան նույնիսկ մեղադրողները:
Սկզբում Արթուրին նույնպես կալանավորել էին հենց վերը նշված հիմքով, թե իբր կխուսափի քննությունից:
Նշենք, որ Արթուրի Քլյանի մոտ դատարան ժամանած Վաղարշապատի հիվանդանոցի շտապօգնության բժիշկ Աշոտ Գրիգորյանը ախտորոշել է «փսիխոնևրոտիկ սինդրոմ», որի համար անհրաժեշտ է հիվանդանոցային բուժում: Նրա առողջական վիճակը սրվել է հատկապես կալանքի տակ գտնվելու ժամանակ:
Հիշեցնենք, որ Արամն ու իր ընկերները` Ռոբերտ Փիլոյանը, Գագիկ Առաքելյանը մեղադրվում են գույքի ոչնչացմամբ խուլիգանություն կատարելու եւ գույքը դիտավորությամբ ոչնչացնելու կամ վնասելու փորձ կատարելու հատկանիշներով, իսկ Արթուր Քլյանը` միայն խուլիգանության համար:
Ըստ մեղադրանքի` այս տարվա հունվարի 6-ից մարտի 29-ն ընկած ժամանակահատվածում 4 անգամ իրենց առավելություններն ընդգծելու, հասարակության շրջանում վախ, խուճապ առաջացնելու և դրանով հասարակությանը հակադրվելու, զվարճանալու հանդուգն ցանկությամբ, դյուրավառ նյութի միջոցով տղաները հրկիզել են իրենց անծանոթ` Արմավիրի մարզի Նորապատ գյուղի բնակիչ Սիաբանդ Խուդոյանի տանը հարակից տարածքում գտնվող վերջինիս պատկանող խոտի դեզին կից ոչ պիտանի հարդը, հետո այրել են դեզի հակերից մեկը, ինչի հետեւանքով այրվել է նաեւ տարածքը հսկող շան մազերը, դրանով խախտել են մարդկանց ամենօրյա կենսագործունեության՝ կենցաղի, հանգստի պայմանները, Ս.Խուդոյանի ընտանիքի անդամների ու հարևանների անդորրը, խուճապ ու տագնապ առաջացրել վերը նշված անձանց շրջանում:

В суд приехала и вторая бригада скорой помощи
В суде общей юрисдикции Армавирской области отложено рассмотрение уголовного дела Арама Мугаляна и его друзей. Причина – ухудшение состояния обвиняемого Артура Кляна, которого из зала суда повезли в больницу.
По завершении заседания ухудшилось состояние и другого обвиняемого – Роберта Пилояна, для которого также пришлось вызывать скорую помощь. Мать Роберта Марина Акопян все время кричала, что если с ее сыном что-нибудь случится, ответственность будут нести судья и прокуроры во главе с прокурором Армавирской области Самвелом Синаняном.
Отметим, что Роберт Пилоян жалуется на боли в области сердца и, по словам его защитника Эдуарда Агаджаняна, нуждается в серьезном лечении. Именно с этой целью адвокат представил сегодня ходатайство об изменении своему подзащитному ареста на меру пресечения, не связанную с лишением свободы. Суд, однако, отклонил ходатайство, представив те же основания, которые содержались в решении об отклонении ходатайства защитника Арама Мугаляна.
Позже стало известно, что свое решение судья мотивировал тем, что Мугалян, оказавшись на свободе, может избегать явки в суд. Такой подход вызывает вопросы, поскольку обвиняемый по этому же делу и освобожденный ранее под залог Артур Клян аккуратно является на все судебные заседания. Более того, несмотря на плохое самочувствие, он приходит даже раньше обвиняемых.
Отметим, что прибывший в суд врач скорой помощи вагаршапатской больницы Ашот Григорян диагностировал у Артура Кляна психоневротический синдром, при котором требуется стационарное лечение. Состояние Кляна обострилось в период пребывания под арестом.
Напомним, что Арам и его друзья Роберт Пилоян и Гагик Аракелян обвиняются в хулиганстве, совершенном путем уничтожения или попытки уничтожения имущества, а Артур Клян – лишь в хулиганстве.
Согласно обвинению, в период с 6 января по 29 марта с.г. Мугалян и его друзья, желая посеять в обществе страх и панику и с целью поразвлечься подожгли стог сена, принадлежавший неизвестному им жителю села Норапат Армавирской области Сиабанду Худояну, а также находившуюся рядом непригодную солому, вследствие чего была опалена шерсть у сторожившей территорию собаки.