«Էյր Արմենիա»-ի այս ինքնաթիռը հայաստանցիներին կտանի Ռուսաստան
Այս պահին միակ ուղեւորատար հայկական ավիաընկերությունը՝ «Էյր Արմենիա»-ն արդեն ունի իր երկրորդ մարդատար օդանավը: Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 27-ից Երեւան-Մոսկվա-Երեւան ուղղությամբ կանոնավոր չվերթներ է իրականացնում ընկերության «Boeing 737-500» տիպի ինքնաթիռը (հայաստանյան գրանցման համարը՝ EK-73797): «Հետքն» արդեն գրել է այդ ինքնաթիռի մասին: Իսկ նոր օդանավը «Airbus A320» տիպի է (գրանցման համարը՝ EK-32039):
Առաջին օդանավի ներկայացման ժամանակ ընկերության համասեփականատեր Վահան Հարությունյանը նշել էր, որ դեպի Մոսկվա չվերթները նախատեսում են իրականացնել «Airbus»-ով, իսկ ՌԴ-ի հարավային ուղղությունները (Սոչի, Կրասնոդար, Ռոստով, Սամարա) կգործարկի «Boeing»-ը: Հիշեցնենք, որ ՀՀ քաղավիացիայի գլխավոր վարչությունը նշված ուղղություններով ու նաեւ դեպի Սանկտ Պետերբուրգ թռչելու լիցենզիա է տվել «Էյր Արմենիա»-ին այն բանից հետո, երբ մոնոպոլիստ «Արմավիա»-ն դուրս եկավ ոլորտից:
Իր հերթին ընկերության մյուս համասեփականատերը եւ գործադիր տնօրենը՝ Արսեն Ավետիսյանը, «Երկիրին» հայտնել է հետեւյալը. «Նոյեմբերի 15-ից օրական երկու անգամ կսկսենք շահագործել Երեւանից Մոսկվա, Սոչի, Կրասնոդար, Ռոստով, Սանկտ Պետերբուրգ, Սամարա ուղղություններով չվերթները, իսկ դեկտեմբեր 1-ից մի քանի նոր ուղղություներ կլինեն: Առայժմ միայն դեպի ՌԴ ենք չվերթներ իրականացնում: Հաջորդ քայլը՝ ամենայն հավանականությամբ, երրորդ օդանավը ձեռք բերելուց հետո կլինի դեպի Մերձավոր Արեւելք թռիչքներ իրականացնելը, իսկ եկող տարվա ամառային չվացուցակում արդեն կհայտնվեն դեպի եվրոպական քաղաքներ չվերթները: Ընդհանուր առմամբ` առայժմ ցանկանում ենք ձեռք բերել 5-6 օդանավ»: Ավետիսյանը նաեւ կարծիք է հայտնել, որ շուրջ 5 տարուց ընկերությունը կունենա մոտ 5 «Boeing 737» եւ նույնքան «Airbus A320»:
Այժմ տեսնենք, թե ինչ ինքնաթիռ է այս նորը: Վահան Հարությունյանը տեղեկացրել էր, որ այն ձեռք են բերել 5-ամյա լիզինգային պայմանագրով: «Airbus A320-214» այս օդանավը (գործարանային համարը՝ 1439) «Airbus A320» ընտանիքի «Airbus A320-200» շարքից է: Այս շարքի ինքնաթիռների նստատեղերի թիվը 150-180 է, առավելագույն թռիչքային քաշը՝ 78 տ: Թռիչքի առավելագույն երկարությունը՝ 6100 կմ: «Airbus A320»-ները առաջին անգամ օդ են բարձրացել 1987-ին:
Կոնկրետ այս ինքնաթիռը, ըստ aerotransport.org կայքի, կառուցվել է 2001-ի փետրվարին, ներկայում 12 տարեկան է: Առաջին շահագործողը եղել է բելգիական «Sabena»-ն (OO-SNI), սակայն սեփականատերը սինգապուրյան «SALE» (հետագայում ստացել է «BOC Aviation» անունը) ընկերությունն էր: 2002-2005 թթ. լիզինգով շահագործել են պորտուգալական «Air Luxor» (CS-TQA), «LuzAir» եւ «Air One» ընկերությունները: 2005-2012 թթ. սինգապուրյան ընկերությունից ինքնաթիռը վարձակալել է «Չեխական ավիաուղիներ»-ը (OK-GEA): 2012-2013-ին էլ շահագործողը վրացական «FlyGeorgia»-ն էր (4L-FGC): Այս տարվա սեպտեմբերից ինքնաթիռը Նիդեռլանդներում էր ու գրանցված էր «AerCap» ընկերության հաշվեկշռում (OE-IBT): Այս ընթացքում, սակայն, այն չի շահագործվել եւ կայանված էր Վունսդրեխտ քաղաքում: Օդանավն արդեն ներկվել է «Էյր Արմենիա»-ի գույներով եւ շուտով կսպասարկի իր ուղեւորներին:
Նոր ինքնաթիռն արդեն ժամանել է Երեւան: Թե ինչպես է «Զվարթնոցը» ընդունել EK-32039-ին, կարելի է դիտել այստեղ:

Этот самолет “Эйр Армения” будет доставлять граждан РА в Россию
Единственная армянская пассажирская авиакомпания “Эйр Армения” уже приобрела второй самолет. Напомним, что принадлежащий компании лайнер “Boeing 737-500” (армянский номер регистрации EK-73797) с 27 октября совершает регулярные рейсы по маршруту Ереван-Москва-Ереван. “Hetq” уже писал об этом самолете. Новый лайнер принадлежит к типу “Airbus A320” (армянский номер регистрации EK-32039).
Во время презентации первого самолета совладелец компании Ваан Арутюнян отметил, что рейсы в Москву предусмотрено осуществлять аэробусами, а на южных направлениях РФ (Сочи, Краснодар, Ростов, Самара) будут задействованы “Boeing”. Напомним, что лицензию для осуществления полетов в указанных направлениях и в Санкт-Петербург Главное управление гражданской авиации РА выдало “Эйр Армения” после того, как сферу покинула компания-монополист “Армавиа”.
Другой совладелец и исполнительный директор компании Арсен Аветисян сообщил Yerkir.am следующее: “С 15 ноября дважды в день начнем осуществлять рейсы в Москву, Сочи, Краснодар, Ростов, Санкт-Петербург, Самару, а с 1 декабря появятся несколько новых направлений. Сейчас мы осуществляем рейсы только в РФ. Следующим шагом после приобретения самолета, по всей вероятности, станут полеты в направлении Ближнего Востока, а с лета будущего года в расписании полетов появятся рейсы в европейские города. Сейчас мы планируем приобрести в общей сложности 5-6 самолетов”. Аветисян также высказал мнение, что через пять лет компания будет иметь пять “Boeing 737” и столько же “Airbus A320”.
А теперь посмотрим, что из себя представляет новый лайнер. Ваан Арутюнян сообщил,ч то он приобретен по 5-летнему лизинговому договору. Самолет “Airbus A320-214” (заводской номер 1439) относится к серии “Airbus A320-200”. В самолетах этого типа имеется 150-180 пассажирских мест. Максимальный полетный вес – 78 т, максимальная протяженность полета – 6100 км. Конкретно данный самолет, согласно сайту aerotransport.org , был построен в феврале 2001 г. Первым эксплуататором была бельгийская компания “Sabena” (OO-SNI), однако собственником являлась сингапурская компания “ SALE” (в дальнейшем “BOC Aviation”).
В 2002-2005 гг. самолет эксплуатировали по лизингу компании “Air Luxor” (CS-TQA), “LuzAir” и “Air One”. В 2005-2012 гг. самолет зафрахтовала компания “Чешские авиалинии” (OK-GEA), в 2012-2013 гг. – грузинская “FlyGeorgia” (4L-FGC). С сентября этого года “Airbus A320-214” находился в Нидерландах и был зарегистрирован на балансе компании “ AerCap” (OE-IBT). Однако за это время он не эксплуатировался и находился в городе Вунсдрехте. Самолет уже покрашен в цвета “Эйр Армения” и очень скоро начнет обслуживать пассажиров.
Новый лайнер уже доставлен в Ереван. То, как аэропорт “Звартноц” встретил EK-32039, можно посмотреть здесь.