«Սա հուսահատ, անողնաշար բյուջե է, պարոնայք»
Այսօր ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը, անդրադառնալով 2014թ. պետական բյուջեի օրինագծին, ասաց, որ ՀՀ կառավարությունը բյուջեի ուղերձը մշակելիս օգտագործել է հարվածային բառապաշարի մի հուժկու զինանոց: Այնուհետ պատգամավորը մեջբերեց այդ բառերը. «Զարգացնել, խթանել, բարձրացնել, հզորացնել, աջակցել, նպաստել, ապահովել, ամրապնել, կատարելագործել, ընդլայնել, խորացնել, արդիականացնել, ներգրավել, բարեփոխել, վերահսկել, նախապատրաստել, շարունակել, մշակել, կարգավորել, որակավորել, որոշակիացնել, զորացնել, օժանդակել, նյույնիսկ հանրահռչակել: Ահա այն բառերը, որոնք դուք կհանդիպեք բյուջեի նախագծում: Հնչեղ այդ բառերը, սակայն, բյուջեի այդ նախագծին ամենևին հնչեղություն չեն հաղորդում, և այդ փաստաթղթին ծանոթանալիս հարց է առաջանում` գործունա՟կ է արդյոք կառավարությունը»:
Ն. Փաշինյանի խոսքով` Հայաստանի առջև կանգնած ամենալուրջ մարտահրավերի` աղքատության կառավարման մասին բյուջեի ուղերձում որևէ բառ չկա: Ըստ նրա` մասնավորապես արձանագրում չկա, թե ինչքան է ընթացիկ տարում աղքատությունը ՀՀ-ում և ինչքան է դառնալու այդ բյուջեի ծախսման արդյունքում: «Ֆինանսների նախարարը, պատգամավորներից մեկի հարցին պատասխանելով, ասաց, թե մեր հաշվարկներով 32-33% պիտի լինի, եթե նույնիսկ այդպես է, դա պերճախոս վկայությունն է գործող կառավարության ձախողման: Ինչո՞ւ, որովհետև 2008թ. ընդունված կայուն զարգացման ծրագրով նախատեսվում էր, որ 2012թ. աղքատությունը Հայաստանում պետք է լինի 14%, այսինքն` կառավարությունն այս ցուցանիշը մոտ 150%-ով թերակատարել է, հիմա արդարացում ունեն, ասում են` բա ֆինանսատնտեսական ճգնաժա՞մը»,- նշեց Ն. Փաշինյանը:
Ըստ պատգամավորի` կայուն զարգացման ծրագիրն ընդունվել էր 2008թ հոկտեմբերի 30-ին` այն օրերին, երբ բոլոր լուրերն սկսում-ավարտվում էին ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի մասին նոր տեղեկություններով: Էդ ժամանակ երևի երկրագնդի վրա մի մարդ կար, որ ասում էր` ուշադրություն մի դարձրեք, ի՞նչ ճգնաժամ, ինչ բան, մի’ խոսեք էդ մասին: Էդ Տիգրան Սարգսյանն էր, և հիմա այդ չխոսելու արդյունքները մենք տեսնում են»,- նկատեց Ն. Փաշինյանը:
Այնուհետ պատգամավորն անդրադարձավ կենսաթոշակների բարձրացմանը` նկատելով, որ այդ «բարձրացող, գովական թոշակը» չի հասնում աղքատության գծին, ինչը 2011թ. աղքատության նիշից ներքև է:
«Ասում են` ուսուցիչների աշխատավարձ ենք բարձրացնում: Վերցնեք էլի նույն ցուցանիշը, թե ինչ է գրված ուսուցիչների աշխատավարձի մասով: Ուրեմն, ուսուցիչների աշխատավարձի համար ասվում է` ուսուցիչների միջին հաշվարկային աշխատավարձը 2013 թ. 144. 000 դրամի փոխարեն դառնալու է 146.800 դրամ, աճը`4 ,5% է: Եթե հաշվի առնենք, որ հունվարի 1-ից էլ մտնելու է պարտադիր կուտակային բաղադրիչը, 74թ. հետո ծնված ուսուցիչների աշխատավարձը էս բյուջեով 0,5%-ով նվազելու է: Չգիտե՞ն էս մասին կառավարության անդամները: Իհարկե, գիտեն: Հիմա ինչի՞ է սենց տխուր պատկերը, որովհետև կառավարությունը փող չունի»,- ընդգծեց Ն. Փաշինյանը:
Ըստ նրա` երկրում գումար կա: «Գլուխ են գովում, որ բոլոր տողերով եկամուտների ցուցանիշներն աճում են` ավելացված արժեքի հարկ, շահութահարկ, բայց բյուջեում, ես երեկ ասացի, որ մի տող կա, որ 2000թ. ինչ-որ տարօրինակ դինամիկաներ է ցույց տալիս: Դա «Այլ եկամուտների» բաժնում իրավախախտումների համար գործադիր, դատական մարմինների կողմից կիրառվող պատժամիջոցների հոդվածն է, որ եկամուտներն են ստանում: Ուրեմն, մեծամասամբ էստեղ տեղ են գտնում այն գումարները, որոնք բյուջե են մտնում, օրինակ, ճանապարհատրանսպորտային երթևեկության կանոնների խախտման տուգանքների պատճառով: Էս ի՞նչ ա, որ բոլոր հոդվածներում բյուջեի մուտքերը նվազում է, իսկ էս հոդվածով պակասում է»,- ասաց Ն. Փաշինյանը: Նրա դիտարկմամբ` դա այն դեպքում է, երբ երթևեկության կանոնների խախտման համար բոլորը վճարում են ավելի շատ, քան նախկինում, բայց բյուջեի մուտքերը պակասում են: «Ինձ համար պատճառը պարզ է, մամուլը գրեթե ամեն օր գրում է, որ էդ փողերը տնօրինում է Սերժ Սարգսյանի եղբայր Ալեքսանդր Սարգսյանը, ու էս տարի, ըստ մամուլի տվյալների, էլի 4,2 մլրդ դրամ գումար է հավաքել»,- նշեց նա:
Ն. Փաշինյանը 2014թ. պետական բյուջեի օրինագիծը համարեց հուսահատ, անողնաշար բյուջե` հայտարարելով, որ ինքը դեմ է քվերակելու բյուջեի նախագծին: «Չեմ կարող կողմ քվեարկել մի փաստաթղթի, որտեղ ուղղակի հընթացս արձանագրվում է, որ զորակոչիկների թիվը պակասել է և շարունակելու է պակասել, աշակերտների թիվը պակասել է և շարունակելու է պակասել, ծնունդների թիվը պակասել է և շարունակելու է պակասել: Սա ուղղակի հուսահատ, անողնաշար բյուջե է, պարոնայք»,- ասաց պատգամավորը:

“Это выражающий отчаяние, бесхребетный бюджет, господа”
На сегодняшнем заседании Национального Собрания депутат парламентской фракции Армянского национального конгресса Никол Пашинян, касаясь проекта госбюджета 2014 года, сказал, что при разработке мессиджа бюджета правительство РА использовало мощный арсен ударного лексикона: “Развивать, стимулировать, повысить, усилить, содействовать, способствать, обеспечить, укрепить, усовершенствовать, расширить, углубить, модернизировать, вовлечь, реформировать, контролировать, подготовить, разработать, отрегулировать, конкретизировать – вот те слова, которые вы можете встретить в проекте бюджета. Однако эти звучные слова отнюдь не придают звучности нынешнему проекту бюджета. И при ознакомлении с этим документом возникает вопрос: способно ли это правительство работать?”
По словам Н.Пашиняна, в проекте бюджета ничего не говорится о стоящем перед Арменией наиболее сенрезном вызове – бедности. В частности, не зафиксировано, каков уровень бедности в РА в текущем году и каким он будет в результате расходования бюджета.
По словам депутата, программа стабильного развития была принята 30 октября 2008 г., в дни, когда все новостные выпуски начинались и заканчивались сведениями о финансово-экономическом кризисе. “Тогда на планете был, наверное, один человек, который говорил: не обращайте внимания, какой кризис, не говорите об этом... Этим человеком был Тигран Саркисян, и сейчас мы пожинаем результаты тех его призывов”,- отметил Никол Пашинян.
Затем представитель фракции АНК коснулся повышения пенсий, сказав, что “повышающаяся пенсия” не дотягивает до черты бедности. “Говорят, что зарплата учителей повысится. Вместо 144.000 драмов, которые выплачивались в 2013 году, средняя зарплата учителей составит 146.800 драмов, то есть вырастет на 4,5%. Но если учесть, что с 1 января вступит в силу обязательный накопительный элемент, то зарплата учителей, родившиеся после 1974-го года, согласно этому бюджету, сократится на 0,5%. Разве члены правительства не знают об этом? Конечно знают. А почему мы имеем такую грустную картину? Потому что у правительства нет денег”,- заявил Н.Пашинян.
По его словам в стране деньги есть. “Хвастаются, что показатели доходов по всем строкам выросли. Но вчера я обратил внимание на то, что есть одна строка, которая с 2000 года показывает странную динамику. Это статья в разделе “Прочие доходы” – о санкциях, применяемых исполнительными, судебными органами за правонарушения. Здесь указаны те суммы, которые поступают в бюджет от штрафов, выплачиваемых за нарушения правил дорожного движения”,- отметил депутат. По этой статье, продолжил Пашинян, поступления в бюджет сокращаются, и это в том случае, когда за нарушения правил дорожного движения сейчас платят больше, чем раньше. “Мне причина этого явления понятна. Пресса почти каждый день пишет о том, что этими деньгами распоряжаетася брат Сержа Саргсяна Александр Саргсян, и в этом году, согласно данным СМИ, он собрал 4,2 млрд драмов”,- отметил депутат.
Давая оценку проекту госбюджета 2014 года, Никол Пашинян сказал, что “это выражающий отчаяние, бесхребетный бюджет”, поэтому он будет голосовать против этого документа.