Խուդյանը դատի կտա ՀՀ կառավարությանը
ԱՄՆ-ում գործող Ներդրումային վեճերի կարգավորման միջազգային կենտրոնում (ICSID) կմուտքագրվի առաջին հայցը` ընդդեմ ՀՀ կառավարության: Հայցվորը սփյուռքահայ գործարար Էդմոնդ Խուդյանն է: «Այս հարկադրված քայլը ոչ թե Հայաստանի դեմ է, այլ հանուն Հայաստանի, քանի որ միայն այդ կերպ է հնարավոր վերականգնել արդարությունը»,- նշել է Խուդյանն իր նամակում: Նշենք, որ եթե ՀՀ կառավարությունը պարտվի, ապա հայցով պահանջվող գումարները կվճարվեն մեր պետական բյուջեից՝ հարկատուների հաշվին:
Խուդյանը ամերիկահայ գործարար է, 17 տարի է, ԱՄն-ում զբաղվում է անշարժ գույքի բիզնեսով: «Իմ բիզնեսն այստեղ՝ ԱՄՆ-ում խնդիրներ չունի, քանի որ դատաիրավական համակարգը, օրենքները պաշտպանում են ներդրողի իրավունքները: Հավատացեք, շատ ազդեցիկ սփյուռքահայեր են ցանկանում գալ Հայաստան, գումարներ ներդնել, սակայն տեսնելով, թե ինչպիսի հովանավորչություն է տիրում Հայաստանում, թե ինչպես են թալանվում մարդկանց գումարները՝ սկսում են խորը մտածել»:
Խուդյանը 2004-ից Հայաստանում կատարել է ներդրումներ անշարժ շուկայի ոլորտում: 2005-ին հիմնել «Արին Կապիտալ» ՍՊԸ-ն, սկսել կառուցել բազմաբնակարան շենք Մաշտոցի 33ա և Մաշտոցի 33.1 հասցեներում: 2010-ին պարզելով, որ իր ներդրումներով ստեղծված ընկերությանը վտանգ է սպառնում, դիմել է Հայաստանի իրավապահ մարմիններին՝ ընկերությունից միլլիոնավոր դոլարների հասնող թալանը կանխելու համար: Ընկերությունում կատարվող հանցագործության մասին բազմաթիվ դիմումներ ու տեղեկանքներ է ներկայացրել ՀՀ նախագահին, ՀՀ Ազգային ժողով, ՀՀ սփյուռքի և արդարադատության նախարարներին, ՀՀ գլխավոր դատախազին, ՀՀ հատուկ քննչական ծառայություն, Ազգային անվտանգության ծառայություն, ՀՀ Ոստիկանություն, քրեական գործը քննող պետական եկամուտների կոմիտե, սակայն միջոցներ չեն ձեռնարկվել:
«Սա փաստում է, որ կազմակերպված թալանն իրականացնող հանցագործները հովանավորվում են բարձրաստիճան պաշտոնյաների կողմից: Ընկերությունն ամբողջությամբ թալանվել է, ես և այլ հայ ներդրողներ, հիմնականում սփյուռքից, մեծ կորուստներ ենք կրում: Այս ամենը կատարվել է 2010-2012թ-ին, դատախազության գիտությամբ և նրանց թողտվությամբ: Հայաստանի ամբողջ իրավական համակարգը տեղեկացված է եղել հանցագործության մանրամասնությունների մասին, սակայն միջոցներ չեն ձեռնարկել օրենքը կիրառելու և հանցագործությունը կանխելու համար, ավելին, իրենց անգործությամբ, հովանավորչությամբ նրանք նպաստել են հանցագործների կողմից հանցագործությունն ավարտին հասցնելուն»,- նշում է Խուդյանը:
Այդ շենքերում բնակարաններ ձեռք բերած անձինք այդպես էլ չեն ստացել իրենց բնակարանները, փոխարենը բնակարանների տերեր են դարձել տարբեր բարձրաստիճան պաշտոնյանների մերձակա շրջանակների մարդիկ: «Այս գործով շղթան պիտի տաներ դեպի դատավորներ, դատախազներ, բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, սակայն կալանավորվեց միայն մեկը՝ Վլադ Մանգասարյանը»,- Skype-ով ասաց Խուդյանը:
| Նիկոլայ Բաղդասարյան | Լեռնիկ Հովհաննիսյան |
Օտարերկրյա ներդրումների նվազումը
«Դուք պատկերացրեք, եթե, օրինակ, մեզանից մեկը թերանար հարկային պարտավորությունների մեջ, թեկուզ 10.000 դրամի չափով… միանգամից գործ կհարուցեին, կկալանավորեին, կդատապարտեին»,-Լեռնիկի միտքը շարունակեց Էդմոնդ Խուդյանի փաստաբաններից Նիկոլայ Բաղդասարյանը:
Մինչ օրս Խուդյանը չի ճանաչվել տուժող, թեպետ իրեն պատճառվել է մոտ 7 մլն դոլարի վնաս: «Այստեղ տուժել է նաև պետությունը, պետությանը պատճառվել է մոտ 139 մլն 300 հազար դրամի վնաս: Այս ամենի գլխավոր պատասխանատուն ՀՀ գլխավոր դատախազությունն է, որ քայլեր չի ձեռնարկում բացահայտելու այս ապօրինությունների, կեղծ սնանկության շղթան»,-«Հետքի» հարցին պատասխանելով նշեց փաստաբան Լեռնիկ Հովհաննիսյանը:
Էդմոնդ Խուդյանը մեկ տարի առաջ ստեղծեց «Օտարերկրյա ներդրողներ իրավունքների պաշտանության» կոմիտեն, որտեղ համախմբել է սփյուռքահայերի, փաստաբանների, քաղաքացիների, ովքեր հետամուտ են, որպեսզի իրենց իրավունքները պաշտպանվեն, իսկ խախտված իրավունքները վերականգնվեն: Նպատակը մեկն է, որպեսզի Հայաստանը դառնա գրավիչ ու կանխատեսելի երկիր ներդրումների համար:
Մինչ այդ, ՀՀ-ում օտարերկրյա ներդրումների կայուն նվազման միտում է արձանագրվել: 2012 թ-ին դրանք կազմել են 3937 մլն ԱՄՆ դոլար: ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարության պաշտոնական կայքում 2008-ից սկսած համեմատական վիճակագրությամբ երևում է օտարերկրյա ներդրումների նվազումը:

Эдмонд Худян подаст в суд на правительство РА
В действующем в США Международном центре урегулирования инвестиционных споров (ICSID) будет оприходован первый иск против правительства Республики Армения. Истцом является зарубежный армянский предприниматель Эдмонд Худян. “Это вынужденный шаг не против Армении, а во имя Армении, поскольку только таким образом можно восстановить справедливость”,- написал в своем письме Худян. Отметим, что если правительство РА проиграет судебный процесс, то затребованные в иске деньги будут выплачены из госбюджета, то есть за счет налогоплательщиков.
Эдмон Худян, армянский предприниматель из США, уже 17 лет занят в Америке бизнесом недвижимости. “Здесь, в Соединенных Штатах, никаких проблем с бизнесом у меня нет, поскольку судебно-правовая система, законы защищают права инвесторов. Поверьте, очень многие влиятельные зарубежные армянские инвесторы хотят вложить деньги в экономику Армении, однако видя, какой протекцинизм там царит, как прикарманиваются деньги инвесторов, они уже крепко задумываются”,- отмечает Э.Худян.
Осуществлять инвестиции на рынке недвижимости Армении он начал с 2004 года. В 2005 году основал ООО “Арин Капитал”, приступил к строительству многофункциональных зданий по адресам Маштоца, 33а и Маштоца, 33.1. В 2010-ом, выяснив, что компании, созданной за счет его инвестиций, грозит опасность, Худян обратился в правоохранительные органы Армении с целью пресечь хищение принадлежащих компании миллионов долларов. С заявлениями о совершаемых преступлениях он неоднократно обращался к президенту РА, в Национальное Собрание, министрам диаспоры и юстиции, генпрокурору, в Специальную следственную службу, Службу национальной безопаности, полицию, однако ни один орган не принял мер.
“Это свидетельствует о том, что преступники, совершавшие организованный грабеж, пользовались покровительством высокопоставленных должностных лиц. Компания полностью разграблена, я и другие армянские инвесторы, в основном из диаспоры, понесли большие потери. Все это происходило в 2010-2012 гг. с ведома и попустительства прокуратуры. Вся правовая система Армении была проинформирована о деталях преступления, однако никакие меры по применению закона и пресечению преступления не были приняты. Более того, своим бездействием, протекционизмом они способствовали тому, чтобы преступники довели до конца свое преступление”,- отмечает Эдмонд Худян.
Лица, которые приобрели квартиры в этих зданиях, так и не получили их. Зато владельцами этих квартир стали лица из близкого окружения различных высокопоставленных чиновников. “Нити этого дела тянулись к судьям, прокурорам, высокопоставленным должностным лицам, однако был арестован лишь один человек – Влад Мангасарян”,- сказал по Skype Худян.
Сокращение иностранных инвестиций
“Если бы кто-то из нас не выполнил свои налоговые обязательства даже на 10 тысяч драмов, то сразу бы возбудили дело, взяли бы под арест, осудили”,- сказал адвокат Эдмонда Худяна Николай Багдасарян.
| Николай Багдасарян | Лерник Ованнисян |
Худян по сей день не признан потерпевшим, хотя ему был причинен ущерб на сумму 7 млн долларов. “В этом случае пострадало и государство, ущерб которого составил примерно 139 млн 300 тысяч драмов. Ответственность за все это несет Генпрокуратура РА, которая не предприняла шагов по выявлению этих беззаконий и раскрытию процесса ложного банкротства”,- отметил другой адвокат Худяна Лерник Ованнисян, отвечая на вопрос “Hetq”.
Год назад Эдмонд Худян создал Комитет защиты прав иностранных инвесторов, который объединяет зарубежных армян, адвокатов, граждан, добивающихся защиты и восстановления своих прав. Задача этой организации – добиться того, чтобы Армения стала привлекательной и предсказуемой для инвесторов страной.
А пока в Армении наблюдается тенденция к устойчивому сокращению иностранных инвестиций. В 2012 году они составили 3937 млн долларов США. На официальном сайте министерства экономики РА размещена статистика начиная с 2008 года, которая свидетельствует о сокращении объема иностранных инвестиций.