Նաղդալյանը` Փոստանջյանին. «Դրա համա՞ր էիք գնացել Ռուսաստանից բերելու ձեր հաղթանակները»
Այսօր ԱԺ հայտարարությունների ժամին «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Զարուհի Փոստանջյանն անդրադարձավ Պուտինի` Հայաստան կատարած այցին: «Զավեշտ է, որ Հայաստանի Հանրապետության դրածոները քարոզչության միջոցով փորձեցին ներկայացնել Պուտինի այցը` իբրև պետական այց, այն դեպքում երբ նա առաջինն այցելեց ռամզաբազա, որի տարածքը նվիրաբերվել էր դրածոների կողմից»,- նշեց Զ. Փոստանջյանը: Ըստ նրա` Պուտինի փաստացի այցի նպատակը ոչ թե իրավահավասար պետությունների միջև տեղի ունեցող պետական այց էր, այլ նպատակ ուներ բավարարելու կայսերական անհույս նկրտումները, որի սպասարկման պարտականությունը ստանձնել էր Սերժ Սարգսյանը:
Պատգամավորի խոսքով` Խորհրդային Միության փլուզումից առաջ կայսրության փլուզման մասին բարձրաձայնում էին շատերը: Ռուսաստանը դրանից դասեր չքաղեց` չհրաժարվելով արատավոր համակարգի շահագործումից: «Ռուսաստանի Դաշնությունում ընթացող բոլոր պրոցեսները եթե շարունակվեն նույն մակարդակով, մոտակա 10 տարիների ընթացքում կանխատեսվում է Ռուսաստանի աշխարհագրական քարտեզի հսկայածավալ փոփոխություն, Ռուսաստանի Դաշնության մասնատում»,- նշեց Զ. Փոստանջյանը:
Պատգամավորի ասելով` Հայաստանի և Ռուսաստանի «դարավոր եղբայրության» հարաբերություններում կրկին նախանշվում է ճշմարտության պահը, երբ պատմական առասպելները գալիս են փոխարինելու իրականությանը: «Մոսկվան Հայաստանին գրեթե երբեք չի դիտել որպես գործընկեր և միշտ վստահ է եղել, որ հայերի հետ չի ունենալու որևէ խնդիր»,- ընդգծեց Զ. Փոստանջյանը: Նա նշեց, որ պուտինյան Ռուսաստանը և նրա ներկայացուցիչ Սերժ Սարգսյանը շարունակում են գործել հին խորհրդային կայսրության տրամաբանության ներքո: Իսկ դա, պատգամավորի կարծիքով, գրանցելու է պարտություն:
Զ. Փոստանջյանի ելույթից հետո ԱԺ փոխնախագահ, ՀՀԿ խմբակցության անդամ Հերմինե Նաղդալյանը արձագանքեց` ասելով. «Դրա համա՞ր էիք գնացել Ռուսաստանից բերելու ձեր հաղթանակները»:

Нагдалян – Постанджян: "Поэтому вы поехали в Россию привозить свои победы?"
Во время сегодняшнего Парламентского часа в Национальном Собрании руководитель оппозиционной фракции "Наследие" Заруи Постанджян коснулась визита президента РФ Владмира Путина в Армению. "Абсурдно, что ставленники Республики Армения с помощью пропаганды пытались представить визит Путина как государственный, тогда как Путин в первую очередь посетил военную базу, территория которой была передана им в дар ставленниками",- отметила З.Постанджян. По ее словам, истинная цель визита Путина состояла не в том, чтобы совершить государственный визит с участием двух равноправных государств, а в том, чтобы удовлетворить безнадежные имперские притязания, обязательство по обслуживанию которых взял на себя Серж Саргсян.
Заруи Постанджян сказала, что о развале Советского Союза говорили еще до того, как это произошло. Россия не извлекла из этого уроки, не отказалась от эксплуатации порочной системы. "Если все процессы, которые происходят в Российской Федерации, останутся на этом уровне, то, согласно прогнозам, в течение примерно десяти лет на географической карте России могут произойти крупномасштабные изменения, расчленение Российской Федерации",- отметила депутат.
По ее словам, в "вековой дружбе между Россией и Арменией вновь намечается момент истины, когда на смену исторические мифам придет реальность. "Москва почти никогда не рассматривала Армению как партнера и всегда была уверена в том, что у нее не будет проблем с армянами",- подчеркнула Заруи Постанджян. По словам депутата, путинская Россия и ее представитель Серж Саргсян постоянно действовали в соответствии с логикой советской империи. А это, отметила Постанджян, приводит к поражению.
На выступление представителя "Наследие" отреагировала вице-спикер НС, член фракции Республиканской партии Армении Эрмине Нагдалян, которая поинтересовалась у своей коллеги: "Поэтому вы поехали в Россию привозить свои победы?"