Մահմեդականացած հայազգի պետական գործիչներ
Օսմանյան կայսրությունում պետական բոլոր պաշտոնները զբաղեցնում էին օսմանցի թուրքերը, մահմեդական այլ ազգերը եւ մահմեդականացած քրիստոնյաները, քանզի կառավարելու իրավունքը մահմեդականի մենաշնորհն էր:
Շարիաթը (մահմեդականության իրավական օրենսդրությունը, որը հիմնված էր հոգեւոր հրամանների եւ պատվիրանների վրա) թույլ չէր տալիս, որ մահմեդականը գտնվի քրիստոնյայի ենթակայության դակ:
Այդ իսկ պատճառով հայերը երկար դարեր` մինչեւ 1839 թվականի Թանզիմաթի (օսմանյան առաջին բարենորոգումների ծրագիրը) հռչակումը, հեռու էին պետական պաշտոններից:
Եթե, իհարկե, չհաշվենք այն բացառիկ դեմքերին, ովքեր վաղ հասակում, մանկաժողովների ժամանակ խլվելով իրենց ծնողներից, բռնի մահմեդականացել էին` ենիչերիների բազմահազար զորագնդերը լրացնելու համար:
Օսմանյան իշխանությունները ոչ մահմեդականների ռազմական ուժը գործածելու եւ իրենց ռազմուժի հարաճուն կարիքները բավարարելու նպատակով կայսրության քրիստոնյա բնակչության հանդեպ կիրառում էին մարդկային հարկատեսակ՝ դեվշիրմեն (մանկաժողովները), որի հետեւանքով ավելի քան երեք դար հայ ժողովրդի լավագույն ներկայացուցիչների բազմաթիվ սերունդներ, խլվելով իրենց ազգային միջավայրից, ծառայել են հանուն օտար պետության եւ օտար կրոնի հաղթանակի:
Հայկական ծագում ունեցող ենիչերիների մեջ գտնվել են անհատներ, ովքեր իրենց քաջության եւ ընդունակությունների շնորհիվ կարողացել են բարձրագույն դիրքեր գրավել օսմանյան ռազմական եւ վարչական համակարգում: Նրանցից ոմանք Օսմանյան կայսրության մեջ ուշագրավ դեր են կատարել՝ հասնելով անգամ մեծ եպարքոսի (մեծ վեզիր) աստիճանի:
Հայկական ծագում ունեցող ենիչերիներից նշանավոր էր XVII դարի ծովակալ Խալիլ (Հալիլ) փաշան, որն իր սխրագործություններով փառապանծ էջեր է թողել օսմանյան տարեգրության մեջ:
Խալիլ փաշան կեսարացի հայ էր, որը մանկաժողովների ժամանակ խլվել էր իր ծնողներից եւ Կ.Պոլիս փոխադրվելով` հասել բարձրագույն դիրքերի եւ մեծ ծառայություններ մատուցել օսմանյան պետությանը:
Ենիչերիների աղասիի (ենիչերիական բանակի հրամանատար) պաշտոնից բարձրացել եւ 1609 թվականին ստացել է վեզիրի տիտղոս, այնուհետեւ նշանակվել է մեծ եպարքոս: Խալիլ փաշան վանել է ղազախների արշավանքը Սինոպից, նորոգել է խաղաղության դաշինքը Լեհաստանի եւ Ավստրիայի հետ:
1619 թ. կռվել է պարսիկների դեմ եւ Շահ Աբասին ստիպել հաշտություն կնքել: 1620 թ. դարձյալ պաշտոնանկ է եղել եւ կրկին դարձել ծովակալ: 1621 թ. կռվել է Լեհաստանի դեմ: 1626-1627 թթ. վերահաստատվել է մեծ եպարքոսի պաշտոնում:
Հայկական ծագում ուներ XVII դարի զորավար եւ պետական գործիչ Սուլեյման փաշա Էրմենին (1605-1680), որը ծնունդով մալաթիացի է եւ հայ ծնողների զավակ: 1605 թ. մանկահավաքի ժամանակ տարվել է Կ.Պոլիս, եղել կրոնափոխ եւ անվանափոխ:
Սուլեյմանն իր ընտանիքի մեկ այլ անդամի՝ բռնի մահմեդականացված բարձր պաշտոնյա Իսմայիլի միջնորդությամբ պաշտոն է ստացել արքունիքում:
Նա իր բնատուր կարողությունների, ճարպկության եւ քաջության շնորհիվ կարողացել է հասարակ զինվորից բարձրանալ մեծ եպարքոսի աստիճանի եւ դառնալ օսմանյան պատմության կարեւոր դեմքերից մեկը: Եղել է սուլթան Իբրահիմի (1640-1648) թիկնապահը:
Որոշ ժամանակ անց բարձրանում է վեզիրության աստիճանի, այնուհետեւ դառնում վեզիրի խորհրդական, ապա` վարում Կարնո եւ Սեբաստիայի կուսակալությունները: Մասնակցել է Կրետեի գրավմանը: 1644 թ. դարձել է մեծ եպարքոս: Քանիցս երկիրը փրկել է մեծ վտանգներից:
Հրաժարվել է մեծ եպարքոսի պաշտոնից` խռովահույզ ժամանակներում փրկելով իր կյանքը: Երկու անգամ վարել է մեծ եպարքոսի տեղապահի պաշտոնը: Եղել է Էդիրնեի (Ադրիանապոլիս) արքունական պալատի վերակացուն:
Սուլեյման փաշան ոչ առաջինն էր եւ ոչ էլ վերջինը բռնի մահմեդականացված հայերից, սակայն թերեւս միակն էր, որը չթաքցրեց իր ազգային ծագումը եւ Էրմենին որպես տիտղոս կրեց իր անվան կողքին իր կյանքի ողջ ընթացքում, անգամ` մեծ վեզիրի պաշտոնում:
Օսմանյան կայսրության մեծ եպարքոս պաշտոնին է հասել մանկահավաքների ժամանակ իր հայ ծնողներից խլված եւ բռնի հավատափոխված 17-րդ դարի պետական գործիչ Խուսրեւ (Խոսրով) փաշան:
Օսմանյան իշխանությունները օգտագործեցին քրիստոնյա հպատակների ներուժը, նրանց գենոֆոնդը ոչ միայն իրենց բանակի հզորացման համար:
Մանկաժողովների ժամանակ բռնի մահմեդականացված երիտասարդներից բարետեսներն ու խելացիները ուղարկվում էին արքունիք՝ իչ օղլան կոչված օջախ, ուր նրանց դարձնում էին օսմանյան իշխանության նվիրյալ ծառաներ եւ պատրաստում պալատի տարբեր մասնաբաժիններում ծառայության:
Իչ օղլանների համակարգը վճռորոշ դեր ունեցել է օսմանյան պետության վարչական համակարգի կայացման, պետության զարգացման եւ հզորացման գործում:
Օսմանյան վարչական համակարգում բարձր դիրքերի հասած պետական գործիչներից հայկական ծագում ուներ XVII դարի գուպպե վեզիրներից (պետական նախարար) մեկը՝ Կարա Մեհմեդ փաշա Դողանջըն:
Նա ծովակալ Խալիլ փաշայի ավագ եղբայրն էր: Մեծ եպարքոս բոսնիացի Իբրահիմ փաշայի հետ մրցակցության պատճառով 17-րդ դարի վերջին գլխատվել է:
18-րդ դարի օսմանյան պատմությունը ունեցավ վերելքի մի կարճ շրջան, մտավոր կյանքի ծաղկման մի քանի տարիներ: Այդ շրջանում Եվրոպային հետեւելու փորձեր կատարվեցին:
Հիմնվեց օսմանյան տպագրությունը, ստեղծեցին մատենադարաններ, Կոստանդնուպոլսում կառուցվեցին հանրային եւ պետական հոյակապ շենքեր, բարեկարգվեցին երկրի մյուս քաղաքները:
Բարենորոգչական այս բոլոր ձեռնարկների հեղինակն էր հայազգի մեծ եպարքոս Իբրահիմ փաշա Նեւշեհիրլին (Տամատ) (1662-1730): Նրա հայկական ծագման մասին է վկայում Ալֆոնս դը Լամարթինը 1855 թ. Փարիզում հրատարակված օսմանյան պատմությանը նվիրված իր պատմագիտական աշխատության մեջ:
Թերեւս Իբրահիմ փաշայի հայկական ծագման փաստով է բացատրվում նրա կողմից հայերի նկատմամբ ցուցաբերած բարյացակամ վերաբերմունքը: Նրա եպարքոսության շրջանում են վերաշինվել Գումգաբուի Սուրբ Աստվածածին, Սամաթիայի Սուրբ Գեւորգ եւ Կ.Պոլսի այլ եկեղեցիներ:
1724 թ. Հովհաննես Կոլոտ պատրիարքը մեծ եպարքոս Իբրահիմ փաշային բողոք է հայտնում այն մասին, որ Կովկասից որպես գերիներ բերված հայերը վաճառվում են ստրկական շուկաներում: Մեծ եպարքոսի` բոլոր հրամանատարներին ուղղված հրամանով դադարեցվում է հայերի վաճառքը ստրկական շուկայում:
Իբրահիմ փաշայի եպարքոսության շրջանում պոլսահայությունը կարողացել է տարբեր ասպարեզներում առաջընթաց արձանագրել:
Հայկական ծագում ուներ սուլթան Աբդուլ Համիդ Ա.-ի (1771-1788) ծովակալ Հասան փաշա Ճեզայիրլի Ղազին: Նա Ռոդոսթոյի Ս. Խաչ թաղի աղքատ հայ ընտանիքի զավակ էր, ում ծնողները ստիպված են եղել փոքրիկ տղային որպես քեոլե (ստրուկ) հանձնել Հաջի Օսման անունով մի օսմանցի վաճառականի, որը նրան Հասան անունն է տվել:
Երկար շրջան գտնվել է Ճեզայիրում (Ալժիրում), այստեղից էլ` նրա մականունը: Իր արտակարգ կարողությունների եւ քաջության շնորհիվ հայտնի է դարձել որպես ճարտար վաճառական եւ խիզախ ծովագնաց:
Այնուհետեւ ծառայության է անցել օսմանյան ռազմա-ծովային նավատորմում եւ նշանավոր դարձել տերությանը մատուցած իր մեծ ծառայություններով: Մասնակցել է Մալթա կղզու պաշարմանը:
Կրում էր ղազի (մահմեդական կրոնի համար կռվում հաղթած անձ) մականունը:
Սուլթան Աբդուլ Համիդ Ա.-ի օրոք բարձրացել է վեզիրության աստիճանի եւ նշանակվել ծովակալ:
Հասան փաշայի նախաձեռնությամբ կառուցվել են օսմանյան ռազմա-ծովային նավատորմի մեծ զորանոցը եւ ռազմական այլ շինություններ: Նրա ծովակալության շրջանում ծաղկել է նավաշինությունը:
Հայկական ծագում է վերագրվում նաեւ 18-րդ դարի մեծ եպարքոսներից մեկին՝ Էսսեյյիդ Մեհմեդ փաշային: Սա գուցե նրա` հայերի նկատմամբ բարյացակամ վերաբերմունքի փաստից բխող ենթադրություն է պարզապես:
Սակայն վստահ կարելի է պնդել, որ Խալիլ, Սուլեյման, Մեհմեդ փաշաների նման բռնի մահմեդականացված շատ հայազգիներ են փայլել օսմանյան վարչական ասպարեզում, սակայն ծառայելով թրքությանը` ճանաչվել են որպես թուրք:
Նրանց անունները կամ մեզ չեն հասել, կամ օսմանյան պատմությունը չի կամեցել արձանագրել նրանց ազգային ծագումը եւ չափազանց ժլատ է այդ մասին փաստեր տրամադրելիս:
Օսմանյան կայսրության պետական վարչական կյանքում հայերը սկսեցին հայտնվել եւ նրանց դերը աստիճանաբար մեծացավ այն պահից, երբ երկրի վարչական համակարգը ձեւափոխման, եվրոպականացման կարիք ունեցավ:
19-րդ դարում Օսմանյան կայսրությունը եվրոպական դիվանագիտության կողմից ստացել էր «Հիվանդ մարդ» բնութագրումը: Եվ, իսկապես, կայսրության պետական մեքենան հիվանդ մարդու գալարումներով էր գործում:
19-րդ դարի կեսերից Բարձրագույն դուռը, հետեւելով եվրոպական երկրներին, սկսեց արդիականացնել իր պետական համակարգը: Սակայն թուրքերը պատրաստ չէին սեփական ուժերով դա իրականացնել:
Եվրոպական տիպի նախարարությունների ստեղծման ժամանակ զգացվեց Եվրոպայի համալսարաններում ուսանած, թուրքական իրականությանը քաջածանոթ եւ օտար լեզուների մեր հմուտ հայ մասնագետների կարիքը:
Հայերն աչքի ընկնող եւ նույնիսկ գլխավոր դեր պետք է ստանձնեին այն նախարարություններում, ուր մասնագիտական հմտություն եւ ձեռներեցություն էր անհրաժեշտ: Թուրքական փառասիրությունը թույլ չէր տալիս նախարարություններն ամբողջովին հանձնել հայերին:
Թուրք նախարարների կողքին մեծ թվով հայեր փոխնախարարի պաշտոնը վարեցին առեւտրի, ֆինանսների, փոստ-հեռագրատան, հասարակական կառույցների, անտառների եւ հանքերի, հանրային կրթության, արդարադատության եւ արտաքին գործոց նախարարություններում:
Իրականում այս գերատեսչությունների իրական վարիչները նրանք էին, քանզի նախարարությունների ողջ հոգսն ու պատասխանատվությունը դրված էր հայ փոխնախարարների ուսերին: Անհրաժեշտ եղավ, եւ հայերը նստեցին նաեւ նախարարական աթոռներին:
Հայ պետական պաշտոնյաներն իրենց արդյունավետ գործունեությամբ փաստեցին, որ հայերը ոչ միայն ճարտար արհեստավորներ եւ առեւտրականներ են, այլեւ կարող վարչագետներ:
Թուրք հասարակական գործիչ եւ լրագրող Շուլե Բեթինջեկը հավաստում է, որ օսմանյան շրջանում ավելի քան քառասուն հայեր վարել են ամենակարեւոր նախարարական պաշտոններ: Նրանց են վստահվել նաեւ խորհրդականի, Պետական խորհրդի անդամի, դեսպանի եւ օսմանյան խորհրդարանի երեսփոխանի պաշտոններ:

Armenians, forcibly converted to Islam, become grand viziers and statesman
All official posts in the Ottoman government were filled by Osman Turks, other Muslim peoples and Islamized Christians, since the right to govern was the monopoly of the Muslims. The Islamic Shariat, the code of law derived from the Koran and from the teachings and example of Mohammed, did not allow for a Muslim to be subjected to the will of a Christian.
Thus, for many centuries Armenians were far removed from positions of power in the Ottoman government until the 1839 Tanzimat reforms. That is unless, of course, we do not count those few notable Armenians who, seized from their families at an early age during the child conscriptions or devşirme (the practice by which the Ottoman Empire conscripted boys from Christian families, who were taken from their families by force, converted to Islam, trained and enrolled in one of the four royal institutions: the Palace, the Scribes, the Religious and the Military).
The conscription of Christian boys
The cavalry was commonly known as the “Kapıkulu Süvari” (The Cavalry of the Servants of the Porte) and the infantry was the popular “Yeni Çeri” (translated in English to Janissary, meaning “the New Corps”).
The “devşirme” were collected once in every four or five years from rural provinces in Balkans, and only from non-Muslims. It was Murad I, the first Ottoman sultan, who devised the ‘boy collection’ in the second half of the 1300’s. It lasted until the mid 17th century. The Janissary Corps itself was officially abolished by Sultan Mahmud II in 1826.
Thus, for 300 years, the best and brightest boys of the Armenian people were culled, forced to convert to Islam and wound up serving the interests of a foreign government.
It is not known how large the purely Armenian element was in the Janissary multitudes. There were individuals in the Janissary Corps of Armenian origin that were able to attain positions of high rank in the Ottoman military and government due to their bravery and skills.
Armenian commanders and grand viziers
A notable Janissary of Armenian origin was the 17th century naval commander and Grand Vizier Khalil Pasha, whose acts of courage have been glorified in the annals of Ottoman history. He was appointed Grand Vizier after emerging victorious in a 1609 naval battle. He thwarted the Kazak forays from Sinope and renewed the peace treaty with Poland and Austria. He fought against the Persians in 1619 and forced Shah Abbas into signing a ceasefire treaty.
Of Armenian origin was the Ottoman commander and political statesman Ermeni Suleyman Pasha (1605-1680). Due to his God-given talents, cleverness and valour, he was able to rise from the ranks of a common soldier and become Grand Vizier and one of the most renowned figures in Ottoman history. Suleyman Pasha wasn’t the first Armenian forcibly converted to neither Islam nor the last. However, he was perhaps the only one who never hid his national roots and he always used the term Ermeni (Armenian) in his official rank, even while Grand Vizier.
The 17th century Ottoman politician Khousrev (Khosrov), an Armenian who came up through the Devshirme process, also reached the lofty rank of Grand Vizier.
The Ottoman rulers not only used their Christian subjects to strengthen the ranks of the military but also for the Ottoman court. Many of the best looking and brightest boys from the devshirme were sent to the court of the Sultan. The term “Ich Oghlan” refers to the boy servants thus recruited and who worked in the Andarun, that is, Inner Palace, one of the three parts of Topkapı Palace. In other words, they were the Inner Palace servants, or in the language of today, the staff serving in the head of state’s residence. The same term was used for certain members of the Janissaries.
The “Ich Oghlan” runs Ottoman state apparatus
The term “Ich Oghlan” refers to the boy servants who had been recruited according to the Dawsihmah System, and who worked in the “Andarun”, that is, Inner Palace, one of the three parts of Topkapı Palace. In other words, they were the Inner Palace servants, or in the language of today, the staff serving in the head of state’s residence. The same term was used for certain members of the Janissaries. This caste, if you will, played a prominent role in the strengthening and development of the Ottoman state bureaucracy or machinery.
One of the Armenians who rose to high Ottoman administrative office was Kara Mehmed Pasha Doghanju, the elder brother of naval commander Khalil Pasha. He became a state minister and was beheaded at the end of the 17th century due to a rivalry with the Bosnian Grand Vizier, Ibrahim.
During the 18th century, the Ottoman Empire experienced a brief period of reform and development where the government tried to emulate the experiences of Europe. The Ottomans made the foray into printing, libraries were established, magnificent public and state buildings were constructed in Constantinople and towns and citizens throughout the empire saw improvements as well.
Armenian “Pashas” known and obscure
The driving force behind this process of reform and rehabilitation was Nevşehirli Damat İbrahim Pasha, (1662-1730) of Armenian roots. Evidence of the Pasha’s Armenian roots is to be found in the Ottoman history written by Alphonse de Lamartine and published in Paris in 1855. The fact that he was Armenian perhaps explains the tolerant attitude he displayed towards Armenian subjects in the empire. It was during his reign as Grand Vizier that the Armenian churches of Sourp Asdvadzadzin in Kum Kapi and Sourp Kevork in Samatya, as well as other churches in Constantinople, were rebuilt. In 1724, Hovhannes Golod, (Patriarch of Constantinople from 1715 to 1741), protested to Grand Vizier Ibrahim Pasha that Armenians prisoners from the Caucasus were being sold off in the slave markets. The Grand Vizier decreed that the practice be stopped. Armenians in Constantinople, during the reign of Grand Vizier Ibrahim Pasha, were able to make significant advancements in certain fields.
It was during the reign of Sultan Abdul Hamid I (1771-1788) that Cezayirli Hasan Pasha Ghazi, of Armenian origin, served as Admiral of the Ottoman Navy, and afterwards became Grand Vizier as well. 75% of those sailors manning the cannons on Ottoman ships were either Armenian or Greek. Armenians also served as standard-bearers on Ottoman war ships.
Hasan Pasha Ghazi was from a poor Armenian family in the Holy Cross neighbourhood of the town of Rodosto. His parents were forced to hand over the boy to an Ottoman merchant as a servant. This merchant gave the boy the name of Hasan. After having spent many years in Algiers (Cezayirli meaning from Algiers in Turkish), he eventually entered into military service with the Ottoman fleet and became famous for the many contributions he made to the navy, including his participation in the siege of the island of Malta. He earned the nickname of ghazi (victor). It was at his initiative that the huge armaments supply base for the Ottoman military fleet and other institutions were built. Ship building also flourished under his tenure.
Some ascribe Armenian roots to İzzet Mehmed Pasha, a prominent Ottoman Grand Vizier of the late 18th century. Perhaps it is merely an assumption based on his kind treatment of Armenians. However, one can categorically state that in addition to Khalil, Suleiman and Mehmed Pasha’s, there were countless other Armenians, forcibly converted to Islam, that rose to prominence in the Ottoman government ranks, but have been recognized as Turks. Either their names have not reached us over the years, or else Ottoman historians never noted their Armenian origins at the time, preferring to be selective with such information.
Armenians began to appear in the administrative life of the Ottoman Empire and their role became more active from the time the system underwent change and there was the perceived need for European style reforms. In the 18th century, the Ottoman Empire began to be called the “Sick Man of Europe” and indeed, the state machinery of the Ottoman state stumbled along like a crippled old man. From the mid 19th century onwards, the Sublime Porte, taking a cue from Europe, attempted to modernize its creaking administrative apparatus.
Armenians in demand during ‘reform period’
But the Turks weren’t ready or able to carry out such reforms on their own. When the time came to set up European style ministries, the need was felt for young Armenian professionals, who, on the one hand, had studied in Europe colleges and universities, but, on the other, were intimately familiar with Ottoman reality and customs. And these Armenian were multi-lingual to boot.
However, Turkish dignity would not allow for the new ministries to be completely handed over to the discretion of Armenians. Thus, many Armenians served as deputies to Turkish ministers in the commerce and trade, foreign affairs, post and telegraph, finances, public works, mining and forest, educations and other ministries. Essentially, much of the work at the ministries was carried out and managed by these Armenians, given that the ministers themselves were oftentimes acceptable figureheads. Occasionally, when the need arose, Armenians were appointed as ministers. These individuals, serving throughout the Ottoman state apparatus, proved that Armenians were not only skilled artisans and merchants, but capable statesmen and politicians as well
Turkish public activist and journalist Shule Berinchek affirms that more than forty Armenians held important ministerial posts during the Ottoman period; including government advisors, members of the Ottoman parliament, ambassadors, etc.