Փաշինյանը` Մովսիսյանին. «Չեմ կարծում, որ «կրուտիտն» այն ժանրն է, որով նախարարը պետք է շփվի ՀՀ քաղաքացիների և ԱԺ-ի հետ»
Մինչ ԱԺ-ում արտահերթ նստաշարջանին Էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը ամբիոնին հենված փորձում էր արդարացնել 2013թ. ՀՀ և ՌԴ կառավարությունների միջև կնքված համաձայնագրերը գազի մասին, ԱԺ դարպասների մոտ լարված իրավիճակ էր, ակտիվիստներն իրենց բողոքն էին արտահայտում 2013թ. դեկտեմբերի 2-ին Երևանում ստորագրված «ՀՀ կառավարության և ՌԴ կառավարության միջև ՀՀ բնական գազի, նավթամթերքների և չմշակված բնական ադամանդների առաքման ոլորտում համագործակցության վերաբերյալ», «ՀՀ կառավարության և ՌԴ կառավարության միջև ՀՀ բնական գազի առաքման ժամանակ գների ձևավորման կարգի վերաբերյալ», ՀՀ կառավարության և ՌԴ կառավարության միջև «ՀայՌուսգազարդ» փակ բաժնետիրական ընկերության բաժնետոմսերի առքուվաճառքի և հետագա գործունեության պայմանների մասին» համաձայնագրերին:
ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը նախ նշեց, որ ոստիկանությունը կրկին սկսել է իր ապօրինությունները, մասնավորապես՝ մի քանի մարդկանց, նույնիսկ տասից ավելի ակտիվիստների լցրել է ոստիկանական մեքենաները: Պատգամավորը պահանջեց անհապաղ ազատ արձակել ակտիվիտներին և հնարավորություն տալ նրանց իրականացնել Սահմանադրությամբ ամրագրված իրենց իրավունքները:
«Դեկտեմբերի 17-ին ԱԺ-ում լսումներ տեղի ունեցան, և Դուք ասացիք, որ գազի գինը փոխվել 2011թ. ապրիլի 1-ից, այդ թվում` Ձեր մասնակցությամբ է տեղի ունեցել այդ բանավոր, թե գրավոր որոշումը: Հետո մարդիկ ասացին՝ բա ինչու՞ չեք ասել, Դուք ասացիք` «ո՞վ էր հարցրել, որ ասեմ»: 2012թ. փետրվարի 17-ին լրագրողները մամուլի ասուլիսին հարցրեցին, Դուք ասացիք, որ նման բան չկա, հարցրել եմ ես` 2013թ. մայիսի 25-ին, այս դահլիճում, լսումների ժամանակ, Դուք կրկին հերքել եք այդ փաստը, և հիմա էլի ԱԺ պատգամավորների հարցերին անընդհատ կոնկրետ պատասխաններ չեք տալիս: Կներեք համեմատության համար, բայց եթե մենք լինեինք քրեակատարողական հիմնարկում, ես կհասկանայի հարցերին պատասխանելու այս ձևը, բայց չեմ կարծում, կներեք, հազար ներողություն էս բառի համար, որ «կրուտիտն» այն ժանրն է, որով նախարարը պետք է շփվի ՀՀ քաղաքացիների և ԱԺ-ի հետ: Այս կոնտեքստում ես անիմաստ եմ համարում Ձեզ որևէ հարց տալ»,- ասաց Ն. Փաշինյանը` հավելելով, որ ինքը հարց չունի տալու Ա. Մովսիսյանին, մանավանդ, որ վերջինս` որպես նախարար, իրավունք չուներ կանգնել, քանի որ Սերժ Սարգսյանն ասել էր, որ այն կառավարությունը, որը 7% տնտեսական աճ չապահովի, պետք է հրաժարական տա: «Էս տարի լավագույն դեպքում Դուք կարող եք ապահովել 4% տնտեսական աճ, և մինչև հիմա հրաժարական չեք տվել: Ինչից պետք է ենթադրենք, որ Ձեր կառավարությունը դուրս է եկել Սերժ Սարգսյանի վերահսկողությունից»,- նկատեց Ն. Փաշինյանը:
Ա. Մովսիսյանը որևէ դիտարկում չարեց Ն. Փաշինյանի խոսքին: Նա շրջվեց դեպի ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը՝ կարծես հասկանալու՝ արժե՞ որևէ դիտարկում անել, ապա լռեց:

Пашинян – Мовсисяну: “Не думаю, что “вождение за нос” – это тот жанр, в котором министр должен общаться с гражданами и НС РА”
В то время, как во время внеочередной сессии в Национальном Собрании министр энергетики и природных ресурсов Армен Мовсисян, облокотившись на трибуну, пытался оправдать заключенное между РА и РФ в 2013 г. соглашение по газу, у ворот парламента сложилась напряженная ситуация. Здесь собрались активисты, которые выражали протест против подписанных 2 декабря в Ереване трех соглашений – “О сотрудничестве в области поставок газа, нефтепродуктов и необработанных природных алмазов”, “О порядке формирования цен при поставке в Армению природного газа” и “О купле-продаже акций ЗАО «АрмРосгазпром» и условиях его дальнейшей деятельности”.
Депутат фракции Армянского национального конгресса Никол Пашинян в своем выступлении сперва отметил, что полиция вновь осуществляет незаконные действия. В частности, полицейские затолкали в свои машины свыше десяти активистов. В связи с этим депутат потребовал немедленно освободить этих людей и дать им возможность реализовать закрепленные в Конституции их права.
“17 декабря в Национальном Собрании состоялись слушания, и Вы сказали, что цена на газ изменилась с 1 апреля 2011 года, и это пистьменное или устное решение было принято в том числе и при Вашем участии. Потом люди поинтересовались, почему Вы ничего об этом не сказали. А Вы ответили: а кто спрашивал, что я ответил? 17 февраля 2012 г. журналисты спросили на пресс-конференции, Вы сказали, что ничего подобного нет. Я спрашивал об этом 25 мая 2013 г., в этом зале, во время слушаний. Вы вновь опровергли этот факт. Вы и сейчас не даете конкретные ответы на вопросы депутатов. Извините за сравнение, но если бы мы находились в уголовно-исполнительном учреждении, то я бы понял такую форму ответа на вопросы, но я не думаю, что, тысячу извинений, “вождение за нос” – это тот жанр, в котором министр должен общаться с гражданами и НС Армении. В это контексте я считаю бессмысленным задавать Вам какие-либо вопросы”,- отметил Никол Пашинян, добавив, что Мовсисян не имеет права стоять здесь в качестве министра, поскольку Серж Саргсян сказал, что правительство, которое не обеспечит 7-процентный рост, должно подать в отставку.
“В этом году вы в лучшем случае сможете обеспечить 4-процентный рост, но вы до сих пор не подали в отставку. Из этого следует, что ваше правительство вышло из-под контроля Сержа Саргсяна”,- заметил депутат.
Армен Мовсисян ничего не ответил Николу Пашиняну. Он повернулся к спикеру НС Овику Абрамяну, как бы желая понять, стоит что-либо возразить или нет, но промолчал.