Ա. Մինասյան. «ՀՀ-ն խաչ է քաշում էներգետիկայի ոլորտում ինքնիշխան դրսևորումների վրա»
ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը ՀՀ և ՌԴ կառավարությունների կողմից «գազային» համաձայնագրերը դիտարկեց 3 հարթությունում` քաղաքական, տնտեսական և իրավական:
Պատգամավորի խոսքով` քաղաքական գնահատկանով` ստրկացուցիչ պայմաններում կնքված համաձայնագրեր են: «Սա ոչ գործընկերոջ, ոչ էլ արդյունավետ համագործակցության համաձայնագիր է: Եթե դուք ուշադիր կարդաք համաձայնագրի դրույթները, ուշադիր, այլ ոչ թե ընթերցեք որպես գեղարվեստական փասթաթուղթ, կհասկանաք, կտեսնեք, որ սրանով, ըստ էության, մեր ինքնիշխանության ամբողջ լիազորությունները փոխանցվում են ոչ թե ՌԴ-ին, այլ «Գազպրոմ» ԲԲԸ-ին, այսինքն` առևտրային մի կազմակերպության, որն իր հայեցողությամբ, ցանկությամբ ցանկացած ժամանակ կարող է իրականացնել գործողություններ»,- ասաց Ա. Մինասյանը` ավելացնելով, որ քաղաքական տեսակետից սա կարող է դուռ բացել մեր երկրի ինքնիշխանության այլ ոլորտները զիջելու ուղղությամբ:
Իրավական առումով` այդ համաձայնագիրը չի համապատասխանում ոչ միայն միջազգային պայմանագրերի կոնվենցիայի, այլև ՀՀ միջազգային պայմանագրերի մասին օրենքին:
«Ես խիստ զարմացած եմ, որ մեր Սահմանադրական դատարանը նման եզրակացություն է տվել: Սարսափելի բան է, երբ Սահմանադրական դատարանի որոշման մեջ անգամ չկա անդրադարձ այս պայմանագրի կնքման ընթացակարգերի մասին: Իսկ ՍԴ-ն պարտավորություն ուներ ուսումնասիրել ընթացակարգն ամբողջությամբ` ո՞վ է նախաձեռնել, որտեղի՞ց է եկել, ինչպե՞ս են պահպանվել ընթացակարգերը, արդյոք իրավասու բոլոր մարմիները ներգրավված են եղել առնվազն տեղեկատվության տեսակետից: Չկան»,- ասաց Ա. Մինասյանը:
Պատգամավորև նաև նշեց, որ այդ համաձայնագիրը վավերացնելով` ՀՀ-ն խաչ է քաշում ինքնիշխանական բոլոր հնարավոր դրսևորումների վրա էներգետիկայի ոլորտում, այդ թվում` առոչինչ դարձնելով Հայաստան-Իրան գազի պայմանագիրը: Մինչդեռ այդ պայմանագրով, ըստ Ա. Մինասյանի, կային այնքան լավ դրույթներ մեր երկրի գազի ոլորտում քաղաքականության իրականացման տեսակետից:
«Այդ պայմանագրով գազի նվազագույն կալորիականությունը 8200 կգ է, իսկ սրանով և սրան հարակից պայմանագրով` 7500-ը համարվում է լավագույն ցուցանիշ: Իրանի հետ կնքված նույն պայմանագրով` ՀՀ-ն կարող է մինչև 2,3 մլրդ խմ գազ ներմուծել զգալիորեն ավելի նախընտրելի գներով և ավելի նախընտրելի իրացում ապահովելով,- նկատեց նա,- իսկ «Գազպրոմի» հետ կնքված համաձայնագրով տալիս ենք լիազորություն, որ ռուսական ընկերությունը ցանկացած նման գործողություն կարող է համարել իր շահերին դեմ»:

А.Минасян: “РА ставит крест на проявлениях суверенитета в энергетической сфере”
Заключенное между Арменией и РФ “газовое соглашение” депутат парламентской фракции АРФ Дашнакцутюн Арцвик Минасян рассмотрел в трех аспектах – политическом, экономическом и правовом.
Согласно политической оценке депутата, это соглашение, заключенное на рабских условиях. “Это соглашение заключено не между партнерами и не в результате эффективного сотрудничества. Если вы внимательно прочитаете, а не просто пробежите глазами, положения соглашения, то поймете, увидите, что этим документом мы фактически передали все наши полномочия на суверенитет не РФ, а ОАО “Газпром”, то есть коммерческой организации, которая в любой момент может осуществить действия по собственному усмотрению”,- сказал Арцвик Минасян, добавив, что с политической точки зрения это может открыть дверь для уступок нашего суверенитета и в других сферах.
В правовом аспекте это соглашение не соответствует не только Конвенции о международных договорах, но и закону РА “О международных договорах”.
“Я крайне удивлен тем, что наш Конституционный суд представил такое заключение. То, что в решении КС нет ни слова о процедурах заключения этого договора, просто ужасно. Между тем КС был обязан изучить всю процедуру – кто инициировал, откуда это пошло, как были соблюдены процедуры, все ли компетентные органы были вовлечены хотя бы с информационной точки зрения. Всего этого нет”,- сказал депутат.
Арцвик Минасян отметил, что ратификацией этого договора Республика Армения ставит крест на всех возможных проявлениях суверенитета в энергетической сфере, сводя на нет договор о газе между Арменией и Ираном. Между тем в этом договоре, по словам члена фракции АРФД, имелись хорошие положения, касавшиеся политики в газовой сфере нашей страны.
“По договору с Ираном минимальная калорийность газа составляет 8200 кг, тогда как по договору с “Газпромом” лучшим показателем калорийности считается 7500 кг. В соответствии с договором Иран-Армения наша страна может импортировать до 2,3 млрд кубометров газа по значительно более предпочтительным ценам и обеспечить более предпочтительную реализацию. А по соглашению, заключенному с “Газпромом”, мы даем полномочие на то, что любое подобное действие российская компания может расценить как противоречащее своим интересам”.