Մանուկյանը` Մովսիսյանին. «Դուք սուտ եք ասում, որ քյաշ փող եք տվել»
ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Արամ Մանուկյանի խոսքով` «Գազպրոմի» հետ կնքված գործարքը ծայրից ծայր գաղտնի, անօրինական գործարք է: Նա նկատեց, որ Արմեն Մովսիսյանն իր խոսքի մեջ երեք անգամ օգտագործել էր «քյաշ» (կանխիկ) բառը, և պահանջեց բացատրություն, թե այդ ինչ կանխիկ գումարի մասին է խոսքը: «Դուք սուտ եք ասում, որ քյաշ փող եք տվել»,- շեշտեց Ա. Մանուկյանy:
Ըստ նրան` 2012թ. պաշտոնապես հայտարարվեց, որ «Հայռուսգազարդը» 65 մլրդ դրամ վնասով է աշխատել: Դա ևս սուտ է, քանի որ, ըստ պատգամավորի, ՀՀ-ում որևէ սպառող` քաղաքացի կամ իրավաբանական անձ, գազի պարտք չունի: Արամ Մանուկյանի խոսքով` չէր կարող ՀՀ-ն մինուսով դուրս գալ:
«Ո՞վ է գնահատել մեր երկրի սեփականությունը»,- պատգամավորը դիմեց նախարարին` պահանջելով ներկայացնել փաստաթուղթ:
Ինչ վերաբերում է պետական պարտքին, Ա. Մանուկյանը նկատեց. «Էսօր մի կերպ խուսանավելով` ասացին, որ դա պետական պարտք է: Միշտ մերժել էին, որ դա պետական պարտք է: Եվ եթե դա պետական պարտք է, հիմա բերեք ձևակերպենք բյուջեի փոփոխություն»:
Պատգամավորն ասաց, որ ՀՀ-ում որակով գազ չկա, այլապես գազի գինն ավելի թանկ կլինի և կկազմի մոտ 500 դոլար: «Պարտք չէր կարող ձևավորվել, որովհետև առաջին գնից 20 դոլար` 45 տոկոս, ավելացել է, մենք վերցրել ենք այդ գումարը քաղաքացուց: Այդ ինչպե՞ս, այդ ո՞ր հաշվարկով այս պարտքը գումարվեց: Ու ես հայտարարում եմ, որ այդ պարտքը պայմանավորված պարտք է»,- ասաց նա:

Манукян – Мовсисяну: “Вы лжете, что заплатили наличными деньгами”
Депутат парламентской фракции Армянского национального конгресса Арам Манукян уверен, что заключенная с “Газпромом” сделка является от начала до конца тайной и незаконной. Манукян обратил внимание на то, что в своем выступлении министр энергетики и природных ресурсов Армен Мовсисян трижды использовало слово “кэш” (наличность), и потребовал объяснений относительно того, о какой наличной сумме идет речь. “Вы лжете, что заплатили наличными деньгами”,- подчеркнул А.Манукян.
По его словам, в 2012 г. было официально заявлено, что “АрмРосгазпром” работает с убытками, которые составляют 65 млрд драмов. “Это тоже ложь, поскольку ни один гражданин в Армении не имеет задолженность по газу”,- сказал А.Манукян. Обратившись к министру с вопросом: “кто оценивал собственность нашей страны?”, он потребовал представить документ.
Касаясь государственного долга, депутат заметил: “Сегодня с трудом признали, что это государственный долг. Они всегда это отрицали. А если это государственный долг, тогда давайте внесем изменения в бюджет”.
Манукян также сказал, что в Армении нет качественного газа, в противном случае он стоил бы порядка 500 долларов. “Долг не мог образоваться, потому что первая цена увеличилась на 20 долларов – 45 процентов, и эту сумму мы взяли у граждан. На основании каких расчетов прибавился этот долг? Я заявляю, что этот долг образовался по договоренности”,- подчеркнул депутат.