Վահե Հակոբյանն ամենահարուստ մարզպետն է
Սյունիքի մարզպետ, ՀՀԿ անդամ Վահե Հակոբյանը Հայաստանի ամենահարուստ մարզպետն է: Եթե մյուս մարզպետների եկամուտները հաշվվում են միլիոններով, ապա Վահե Հակոբյանի դեպքում դրանք հասնում են միլիարդների: Նա մարզպետի պաշտոնը ստանձնել է 2013 թ. հուլիսի 10-ից: Մինչ այդ եղել է ԱԺ պատգամավոր:
Նշենք, որ Վահե Հակոբյանը Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի տնօրեն Մաքսիմ Հակոբյանի որդին է:
Ըստ 2012 թ. գույքի ու եկամուտների հայտարարագրի՝ նշված տարում Վ. Հակոբյանն ունեցել է 1 մլդ 875 մլն 135 դրամի եկամուտ, որից միայն 3 մլն 124 հազար դրամն է եղել աշխատավարձը, իսկ 1 մլրդ 586 մլն 502 հազարը երկու տարբեր ընկերություններից ստացած շահաբաժինն է, 59 մլն 510 հազարը՝ տոկոսներից ստացված եկամուտը, իսկ մնացածը փոխառություն է:
Ինչ վերաբերում է դրամական միջոցներին, Վահե Հակոբյանը 2012թ. վերջին իր հաշվին ունեցել է 1 մլրդ 500 մլն դրամ: Մարզպետը մոտ 3 մլրդ 146 մլն դրամի եւ 389 հազար 930 դոլարի հանձնված կամ վերադարձված փոխառություն ունի:
Համեմատության համար նշենք, որ 2009 թ. Վահե Հակոբյանի եկամուտը կազմում էր 1 մլրդ 664 մլն 283 հազար դրամ:
Հիշեցնենք, որ Վահե Հակոբյանը միայն Երեւան քաղաքում ունի 3 բնակարան, Երեւանում եւ մարզերում՝ 6 շենք-շինություն, 6 հողամաս, 6 ավտոմեքենա, որոնցից 3-ը 2011թ. արտադրության: Վահե Հակոբյանն ունի «Գազ 3102», «Մերսեդես G500», «Տոյոտա Քեմրի», «Պորշ Panameria», «Պորշ Cayene», «Ֆոլցվագեն Golf» մակնիշի ավտոմեքենաներ:

Ваге Акопян – самый богатый губернатор в стране
Губернатор Сюникской области, член правящей Республиканской партии Армении Ваге Акопян – самый богатый губернатор в стране. Если доходы остальных губернаторов исчисляются миллионами, то доходы Ваге Акопяна – миллиардами драмов. Пост главы области Акопян занимает с 10 июля 2013 г. До этого он был депутатом Национального Собрания РА.
Отметим, что Ваге Акопян – сын директора Зангезурского медно-молибденового комбината Максима Акопяна.
Согласно декларации об имуществе и доходах за 2012 г., в указанном году Акопян получил доход в размере 1 млрд 875 млн 135 драмов, который образовался за счет зарплаты в 3 млн 124 тыс. драмов, прибыли от акций в двух компаниях в размере 1 млрд 584 млн 502 тыс. и процентов по вкладам в размере 59 млн 510 тыс. драмов. Остальную сумму составил заем.
Что касается денежных средств, то в 2012 году Ваге Акопян имел на своем счете 1 млрд 500 млн драмов. У губернатора имеются также предоставленные или возвращенные займы на сумму около 3 млрд 146 млн драмов и 389 тыс. 930 долларов.
Для сравнения отметим, что в 2009 году доход Акопяна составил 1 млрд 664 млн 283 тыс. драмов.
Напомним, что только в Ереване губернатор Сюника имеет три квартиры, в столице и областях – шесть зданий и строений, шесть земельных участков, шесть автомобилей, три из которых производства 2011 г. Это автомобили марок "ГАЗ 3102", "Мерседес G500", "Тойота Кемри", "Порш Panameria", "Порш Cayene", "Фольцваген Golf".