Ինչո՞ւ է բանակի ղեկավարությունը խնայում հրամանատարներին
«Հետքի» հարցերին պատասխանում է «Լրագրողներ հանուն մարդու իրավունքների» կազմակերպության նախագահ Ժաննա Ալեքսանյանը:
Շուրջ 15 տարի է՝ լուսաբանում եք զինվորական քրեական գործեր: Առաջիններից էիք, ով բարձրաձայնեց մահապատժի դատապարտված շարքային զինվորների մասին: Զինվոր Արթուր Մկրտչյանի քրեական գործով եղավ Ձեր լրագրողական հետաքննությունը: Ինչպե՞ս ծանոթացաք գործին, ի՞նչ պարզեցիք:
Մարդու խնդիրը ինձ համար առաջնային է: Իմ հրապարակումների հերոսները տուժած մարդիկ են: Գտնում եմ, որ իրավապաշտպանությունը մարդկային տեսակի հարց է: Ինձ համար բացահայտեցի, որ սիրտս տանում է դեպի անարդարությունների զոհերը: Առաջին զինվորական գործը՝ մահվան դեպք, ուսումնասիրել եմ 1997-ին: Զգացի, որ շատ ծանր աշխատանք է, բայց չէի կարողանում հրաժարվել: Երեկոները մտածում էի, որ այլևս չեմ գրի, բայց առավոտյան նորից շարունակում էի աշխատել: Այդ տարիներին բանակային հանցագործությունների մասին գրելը փակ թեմա էր:
1990-ականների վերջին «Պրոմեդիա» ամերիկյան կազմակերպությունը լրագրողական հետաքննությունների մրցույթ հայտարարեց: Հելսինկյան կոմիտեի անդամ էի, ու Արթուր Մկրտչյանի ընտանիքը դիմել էր կոմիտե՝ ներկայացնելով, որ աղաղակող անարդարություն է կատարվել իրենց որդու գործով: Այնքան միամիտ էի, որ կարծում էի, թե իմ լրագրողական հետաքննությամբ կարող եմ Արթուր Մկրտչյանի գործի վերաբացմանը նպաստել: 1998 թ-ին «Նուբարաշենի» բանտում Հելսինկյան կոմիտեի նախագահ Ավետիք Իշխանյանի և փաստաբան Լուսինե Սահակյանի հետ հանդիպեցինք Արթուրին: Ծանր տպավորություն էր. մինչ օրս չեմ մոռացել: «Մահվան» հարկում էինք, և կարծես մահվան հոտ էր փչում, սարսափելի անմխիթար պայմաններում էին այդ մարդիկ: Շատ տեղեկություններ հավաքեցի 1996 թ-ին Կոթիի զորամասի 18 պահակակետում կատարվածի մասին, հանդիպեցի նաև այս գործով պատասխանատու պաշտոնատար անձանց, ինչպես նաև հենակետում զոհ դարձած 5 զինծառայողների հարազատների հետ, ովքեր համոզված էին, որ Արթուրը չի կատարել հանցագործությունը, իսկ դատական գործընթացն ամբողջությամբ կեղծ է եղել: Իմ հետաքննության ընթացքում այս մարդիկ անգամ բողոքով դիմեցին գլխավոր դատախազին: Ինձ համար կատարված հանցագործության նախնական պատկերը պարզ դարձավ. Արթուրը անմեղ դատապարտյալ է:
Այսպիսով, ես ներկայացրեցի գործը մրցույթին, հաղթողների թվում նաև ես էի: Սկսեցի ուսումնասիրել քրեական գործը: Այդ ծրագրի շրջանակներում հնարավորություն ունեինք նաև մասնագիտական, իրավաբանական խորհրդատվության, և որպես փորձագետ ընտրել էի այն ժամանակ ճանաչված փաստաբան Մարինա Ջանոյանին, ում եզրակացությամբ, ի դեպ, Արթուր Մկրտչյանի նկատմամբ պետք է արդարացման դատավճիռ կայացվեր:  Երևի թե, առաջին լրագրողն էի, ում քրեական գործի հատորները տրամադրվեցին: Դեռ ողջ էր Արթուրի գործով փաստաբան Համլետ Մաթոսյանը, ով կարևոր տեղեկություններ հայտնեց: Մեր առջև բացվեց անօրինականությունների, կեղծիքների մի ողջ շղթա: Ես համոզված էի, որ իմ հետաքննությունը կնպաստի, որ Արթուրի գործը վերանայվի, և նա ազատություն վերադառնա: Հասկացա, որ պետական մարմինների կողմից չկա պատրաստակամություն գործը վերանայելու:
14 նախկին զինվորներ կան, այդ թվում՝ Արթուր Մկրտչյանը, ովքեր մեղադրվել են ծանրագույն հանցանքների մեջ ու դատապարտվել պատժի առավելագույն չափի և մինչ օրս բանտում են: Ի՞նչ լուծումներ եք տեսնում:
Հանրապետության նախագահը կարող է ներում շնորհել այդ երիտասարդներին, ովքեր 18 տարեկանում գնացել են բանակ հայրենիքին ծառայելու և ոչ թե հանցագործության մասնակից դառնալու ու այդպես էլ չեն վերադարձել իրենց օջախները: Նրանք երկար տարիներ է՝ բանտում են: Առհասարակ, ցմահ դատապարտյալների գործերով, հիմնականում շինծու մեղադրանքներով են դատապարտվել կամ վատ քննված գործեր են: Զինդատախազ Գագիկ Ջհանգիրյանի պաշտոնավարության ժամանակահատվածում շատ ավելի էին 18-21 տարեկան շարքային զինվորները դատապարտվում մահապատժի: Եթե օբյեկտիվ և բազմակողմանի քննություն կատարվի այդ գործերով, կհամոզվեն դրանում:
«Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» կազմակերպության 2010 թ-ի ուսումնասիրության համաձայն՝ ամբաստանվողների 78 տոկոսը շարքայիններն են եղել, 2.6 տոկոսը ենթասպայական կազմից, մոտ 15 տոկոսը կրտսեր սպայական և միայն 4 տոկոսը՝ ավագ սպայական կազմից: Ինչո՞վ եք բացատրում սա, երբ հիմնականում պատժվում են շարքայինները: Պետական պատասխանատվության աստիճանը բանակում ինչպե՞ս եք գնահատում:
Բանակում կատարված հանցագործությունների առաջին պատասխանատուն պետությունն է: Սպանություն, ինքնասպանություն կամ բռնի որևէ դեպքի համար պետությունն է պատասխանատվություն կրում, քանի որ բանակը փակ կառույց է և գտնվում է պետական հսկողության ներքո: Օրինակ՝ Արթուրի գործով դիրքում տեղի է ունեցել հանցագործություն, որը կոծկվել է հենց իշխանական վերին օղակների կողմից: Բնական է, որ այս գործի բացահայտումը  ձեռնտու չէ իշխանությանը: Բայց այս մարդը չկատարած հանցագործության համար 18 տարի է՝ բանտում է, թող ներում շնորհի գերագույն գլխավոր հրամանատարն ու ազատ արձակվեն տղաները: Հայկական բանակում իրավիճակն այնպիսին է, որ և՛ զոհերն են շարքային զինծառայողներ և՛ դատապարտվողները: Մի խոսքով, թիրախը շարքային զինծառայողն է: Զինվորական ծառայության են մեկնում, հիմնականում, սոցիալապես անապահով ընտանիքների երեխաները: Պաշտոնատար անձանց երեխաները չեն ծառայում: Իսկ խեղճ ընտանիքների զավակներին հեշտ է ճնշել, մեղադրանքներ առաջադրել ու բանտեր ուղարկել, որովհետև նրանք չունեն հարուստ «պապաներ», նույնիսկ չեն կարողանում լուծել իրենց իրավական պաշտպանության խնդիրները:
Դատարանների արխիվում, ուսումնասիրելով պատժի առավելագույն չափի դատապարտված զինվորների գործերը, համոզվեցի, որ հրամանատարական կազմը գրեթե դուրս է մնում պատասխանատվությունից: Հիմնականում դատարանը բավարարվում է 1-2 տարի պայմնանական պատիժներով: Երկկողմանի ծնողազուրկ զինվոր Ցոլակ Պողոսյանը ևս ցմահ է դատապարտվել: Նա անգամ փաստաբան վարձելու գումար չի ունեցել…
Ծնողներ չունեցող կամ միակողմանի ծնողազուրկ երեխաները ևս թիրախ են: Նրանց գլխին ամեն ինչ բարդելը շատ ավելի հեշտ է, քանի որ գիտեն՝ հակազդեցության չեն հանդիպելու: Առհասարակ, շարքայինների և նրանց ընտանիքների նկատմամբ վերաբերմունքը, մեղմ ասած, լավ չէ: Վարդան Սևյանի մահվան դեպքը հիշեցի, որն ինքնասպանություն էին որակել: Նա ծայրահեղ չքավոր ընտանիքից էր: Տղայի դին բերել էին բակ և ասել՝ իջեք-տարեք:
Հրամանատարական կազմին իրական պատասխանատվության ենթարկելով՝ ի՞նչ եք կարծում՝ բանակում սպանությունների թիվը կնվազի՞:
Միանշանակ: Պետք է խնդիր դրվի զորամասի հրամանատարի վրա, որ նա պատասխանատու է զինվորի կյանքի համար, այլապես խստագույն պատժի կենթարկվի: Այդ դեպքում հանրությունը կտեսնի, որ սա գործոններից մեկն է և էականորեն կնվազեն բանակում մահվան, բռնությունների դեպքերը: Իսկ այժմ անպատժելիության մթնոլորտը բանակում կայուն է: Բանակի ղեկավարությունը խնայում է հրամանատարներին, փոխարենը անողոք վերաբերվում շարքայիններին: Այս եզրահանգմանն եմ եկել տարիների իմ գործունեության արդյունքում: Որևէ զինվորական գործ մահվան դեպքերով  իրականում չի բացահայտվում:
Ինչո՞ւ․․․
Հրամանատարական կազմն ավելի լուրջ գործերով է զբաղված, քան մարդկային կյանքերն են: Իրենք ունեն իրենց բիզնեսը, փառահեռ կյանքը, և սա հանրության աչքի առջև է: Մահվան դեպքերի դինամիկան չի նվազում, այլ նվազում և աճում է. Մի տարի 35, հետո`50, այս տարի էլ  ոչ պաշտոնական տվյալներով 31 զոհ է (պաշտոնական թիվը դեռ հրապարակված չէ):
Կա՞ ինչ- որ չգրված օրենք խնայելու հրամանատարներին: Ինչո՞ւ են, ըստ Ձեզ, խնայում նրանց:
Հրամանատարներն անձեռնմխելի են: Հիշո՞ւմ եք սպա Արտակ Նազարյանի գործը․հեռուստատեսային շոու կազմակերպեցին, Սեյրան Օհանյանն անմիջական պատասխանատուներին ազատեց աշխատանքից և ուղարկեց այլ զորամասեր: Այդպես էլ հայտնի չդարձան խոշտանգված սպայի սպանության իրական պատասխանատուները:
Ուսումնասիրել եք` ովքե՞ր են մեր բանակի կրտսեր ու ավագ հրամանատարական կազմում:
Իհարկե, շատ լավ կլիներ, որ ունենայինք կրթված, լուրջ մասնագիտական հենք ունեցող սպաներ, կրտսեր ու ավագ հրամանատարական կազմ: Բայց խնդիրը համակարգային է: Եթե մեր փառապանծ գեներալները Սեյրան Սարոյանն ու Մանվել Գրիգորյանն են, չի կարող որևէ կրթություն բանակում իրավիճակ փոխել: Տեսեք`մի կողմում Սեյրան Օհանյանի 350.000 եվրոյանոց մեքենան է, մյուս կողմում` նրա մարտական ընկերների սոցիալական բողոքի ակցիաները: Սոցիալական անարդարությունն այնքան մեծ է, որ մթնոլորտի, արժեհամակարգի փոփոխության հիմք չի կարող դառնալ: Սեյրան Օհանյանն ասում էր՝ ազատամարտիկ Վոլոդյա Ավետիսյանն իմ մարտական ընկերն է, իսկ հիմա Վոլոդյան կեղծ մեղադրանքով բանտում է: Վոլոդյա Ավետիսյանը հերոս է ամեն տեղ՝ և՛ բանտում և՛ ազատության մեջ, իսկ Սեյրան Օհանյանի հերոսական անցյալն այլևս մոռացված է: Նա այլևս հերոս չէ: Նա շատ հանգիստ է տանում իր ընկերներին փակելը կամ բանակում եզակի հեղինակություն ունեցող գնդապետ Բուդաղյանին կեղծ մեղադրանք առաջադրելը: Հիմա էլ ուզում են բանակ զորակոչել Վոլոդյա Ավետիսյանի հիվանդ որդուն, որ փակված հերոսին խոցեն խորապես:
Առաջարկներ են հնչում, որ բանակում ավելացվեն հոգեբանների հաստիքները:
Այս իրավիճակում ի՞նչ կարող է փոխել հոգեբանը, երբ բանակում կրիմինալ մթնոլորտ է, բացակայում է վերահսկողությունը և այլն: Զուգահեռաբար կամք պիտի լինի, որ իրավիճակը փոխվի: Ռազմավարություն պետք է մշակվի և բարեփոխման գործընթացը պետք է լինի բաց և թափանցիկ: Սեյրան Օհանյանը առանց զինվոր Մհեր Խլղաթյանին այցելելու հայտարարեց, որ նա բռնության չի ենթարկվել: Հաջորդ օրը նույնը հայտարարեց նախարարի «վկաներից» մեկը՝ Մարգարիտա Խաչատրյանը: Պետք է հրաժարվել կեղծիքից: Նախարարը հանրության համար այս մտահոգիչ հարցին չպետք է մոտենա ընտրովիության՝ ում հետ է ձեռնտու աշխատել սկզբունքով:
Հաճախ կարծիքներ են հնչում, որ չի կարելի այսքան լուսաբանել զինվորական հանցագործությունները, քանի որ բանակի վարկը դրանով ընկնում է: Ի՞նչ կարծիքի եք այս հայտարարությունների վերաբերյալ:
Այդ մեղադրանքը հնչեցնողները թող իրենց մեղադրանքների վեկտորն ուղղեն դեպի զինվորական վերնախավը, որի թողտվության հետևանքով մենք ունենում ենք զոհեր: Ընդհակառակը՝ այդ դեպքերը պետք է մեծ հնչեղություն ստանան, հանրության ու լրատվամիջոցների վերահսկողությունը շատ կարևոր է դրանք կանխելու առումով:
Զինվոր Արմեն Հովհաննիսյանի մասին շատ գրվեց: Ինձ հուզում է մի հարց. ինչո՞ւ զինվորը մենակ հայտնվեց ադրբեջանական 30 հոգանոց դիվերսոն խմբի դիմաց:
Ես ցավակցում եմ Արմենի ընտանիքին: Նա հերոս է, կատարել է այն, ինչ պիտի աներ իրական զինվորը: Համոզված եմ, որ բոլոր այն տղաները, ովքեր զոհվել են բանակում տիրող բռնի մթնոլորտի հետևանքով, պոտենցյալ հերոսներ են եղել: Այս դեպքով Պաշտպանության նախարարությունը աղմուկ- աղաղակ բարձրացրեց: Սա բանակի վերնախավի երեսը փրկելու միջոց էր, քան իրական մտահոգություն: Այս չափազանցված վիճակն ինձ հիշեցնում է մյուս բոլոր զոհերին: Երբ հարազատները Լույքս Ստեփանյանի դիակը ցանկանում էին Երևան բերել, Սեյրան Օհանյանը եկավ այդ մարդկանց ընդառաջ: Ես տեսա այդ օրը նախարարի տառապանքը: Նա առաջին անգամ էր մասնակցում շարքային զինվորի հուղարկավորության: Կուզենայի, որ Սեյրան Օհանյանը միշտ հիշեր բոլորիս համար ծանր այդ օրը:
Եթե իսկապես օբյեկտիվ և բազմակողմանի քննություն կատարվի այդ քրեական գործերով, ապա ոչ միայն անօրեն դատապարտվածների մեծ մասը անմիջապես կազատվեն, այլև կծագի այդ հանցագորցությունները իրագործած շարքային քննիչից մինչ նրանց կոծկումների մասին հրաման իջեցրած ամենաբարձր պաշտոնյային, ցմահ բանտարկվածների բանտախցում մեկուսացնելու անհրաժեշտությունը: Որքան էլ այդ բանից խուսափելու նպատակով կեղծիքները ավելի մեծ հանցավոր կեղծիքներով ծածկեն միևնույնն է,` չի կարող Խունտայի իշխանությունը հավերժ գոյատևել:

Почему руководство армии щадит командиров?
На вопросы “Hetq” отвечает председатель организации “Журналисты во имя прав человека” Жанна Алексанян
Вы уже почти 15 лет освещаете военные уголовные дела. Вы были одной из первых, кто сообщил об осужденных к смертной казни солдатах. Вами было проведено журналистское расследование по уголовному делу солдата Артура Мкртчяна. Как Вам удалось ознакомиться с этим делом и что Вы выяснили?
Для меня права человека имеют приоритетное значение. Герои моих публикаций – пострадавшие люди. Я поняла, что мое сердце заставляет меня идти к жертвам несправедливостей. С первым делом о смертном случае в армии я ознакомилась в 1997 г. и сразу почувствовала, что работа очень тяжелая, но отказаться не смогла. В те годы преступления в армии были закрытой темой. В конце 1990-х американская организация “Промедиа” объявила конкурс на журналистское расследование. Я была членом Хельсинкского комитета, и семья Артура Мкртчяна обратилась к нам, рассказав о чудовищной несправедливости, допущенной по делу их сына. Я была настолько наивна, что думала, будто своим журналистским расследованием смогу добиться повторного рассмотрения дела Артура Мкртчяна. В 1998 году мы с председателем Хельсинкского комитета Аветиком Ишханяном и адвокатом Лусине Саакян встретились в тюрьме “Нубарашен” с Артуром. Впечатление было очень тяжелым, я до сих не могу забыть эту встречу. Мы находились на этаже смертников. Условия, в которых содержались эти люди, были слишком давящими. Я собрала много сведений о том, что произошло в 1996 году на 18-ом охранном пункте воинской части в Коти, встретилась с должностными лицами, с родителями пяти погибших на пункте военнослужащих, которые были убеждены, что преступление совершил не Артур и что судебный процесс был полностью сфальсифицирован. В ходе моего расследование эти люди даже обратились с жалобой к генпрокурору. Предварительная картина совершенного преступления стала для меня ясна: Артур был невинно осужденным. Работу, которую я представила на конкурс, оказалась в числе победителей. Я начала изучать уголовное дело. В рамках программы мы имели возможность получать также профессиональную юиридическую консультацию. В качестве эксперта я выбрала известного тогда адвоката Марину Джаноян, на основании заключения которой в отношении Артура Мкртчяна должен был быть вынесен оправдательный приговор. Я, наверно, была первым журналистом, которой предоставили тома уголовного дела. Тогда был еще жив адвокат Артура Гамлет Матосян, который сообщил важные сведения. Перед нами предстала длинная цепь беззаконий и подлогов. Я была убеждена, что мое расследование поспособствует пересмотру дела Артура, и он выйдет на свободу. Но вскоре я поняла, что со стороны государственных органов нет готовности пересмотреть это дело.
Есть 14 бывших солдат, в том числе Артур Мкртчян, которые обвинялись в тягчайших преступлениях, были осуждены к высшей мере наказания и до сих находятся в тюрьме. Какие решения Вы видите в отношении них?
Президент страны может помиловать этих молодых людей, которые в 18 лет пошли в армию, чтобы служить родине, а не становиться участниками преступлений, и которые так и не вернулись домой. Уже долгие годы они находятся в тюрьме. Вообще к пожизненному заключению, как правило, осуждались по ложным обвинениям или в результате плохого расследования дела. Солдаты в возрасте от 18 до 21 года чаще всего приговаривались к смертной казни в период, когда военным прокурором был Гагик Джангирян. В этом можно убедиться, если провести по этим делам объективное и разностороннее расследование.
Согласно изучению, проведенному в 2010 году организацией “Защита прав без границ”, 78% обвиняемых составляли рядовые, 2,6% - представители офицерского состава, около 15% - младшего офицерского состава и лишь 4% - старшего офицерского состава. Чем объяснить то, что наказывались в основном рядовые? Как Вы расцениваете степень государственной ответственности в армии?
Ответственность за совершаемые в армии преступления в первую очередь несет государство. Именно государство является ответственным за убийства, самоубийства или применение насилия в армии, поскольку армия – закрытая структура и находится под государственным контролем. Так, по делу Артура на позициях было совершено преступление, которое было сокрыто именно высшими звеньями власти. Естественно, что раскрытие этого дела было невыгодно властям. Но этот человек уже 18 лет сидит в тюрьме за преступление, которое не совершал. Пусть верховный главнокомандующий помилует его и освободит молодых людей. Ситуация в арянской армии такова, что и жертвами, и осужденными являются рядовые военнослужащие. На военную службу идут в основном дети из социально необеспеченных семей. Дети должностных лиц не служат в армии. А сыновей из бедных семей легко притеснять, выдвигать обвинение и отправлять в тюрьму, потому что у них нет богатых отцов, они даже не могут решать вопрос своей правовой защиты.
Изучив в судебных архивах дела солдат, осужденных к высшей мере наказания, я убедилась, что командный состав почти всегда избегает ответственности. Суд в основном ограничивается условным наказанием на 1-2 года. Являющийся круглой сиротой солдат Цолак Погосян тоже осужден к пожизенному наказанию. У него не было денег даже на адвоката…
Дети, не имеющие обоих родителей или одного из родителей, тоже являются мишенью. На них очень легко переложить вину, поскольку известно, что с их стороны противодействия не будет. Вообще к рядовым и их семьям проявляется, мягко говоря, нехорошее отношение. Я вспомнила случай смерти Вардана Севяна, который квалифицировали как самоубийство. Он был из крайне бедной семьи. Его тело доставили во двор дома и сказали: заберите.
Как Вы думаете, если командный состав будет привлекаться к реальной ответственности, число убийств в армии сократится?
Однозначно. На командира воинской части должна быть возложена задача нести ответственность за жизнь солдата, в противном случае он понесет строгое наказание. В этом случае общественность увидит, что это один из факторов, и смертные случаи в армии существенно сократятся. А сейчас в армии царит атмосфера безнаказанности. Руководство армии щадит командиров, но при этом беспощадно относится к рядовым. К такому выводу я пришла в результате своей многолетней деятельности. В реальности ни одно дело о смерти военнослужащего не раскрывается.
Командный состав занят более серьезными делами, чем сохранение человеческих жизней. У них есть свой бизнес, они ведут роскошную жизнь, и все это происходит на глазах общественности. Динамика смертных случаев то снижается, то растет: один год – 35, потом – 50. В этом году, по неофициальным данным, уже есть 31 жертва (официальное число пока не обнародовано).
Есть какой-либо неписаный закон, по которому офицеров нужно щадить? На Ваш взгляд, почему это делается?
Командиры неприкосновенны. Помните дело офицера Артака Назаряна? Организовали телевизионное шоу, Сейран Оганян уволил непосредственных ответственных за произошедшее и отправил их в воинские части. Но так и не выяснилось, кто на самом деле нес ответственность за убийство подвергавшегося пыткам офицера.
Вы изучили, кто входит в младший и старший командные составы нашей армии?
Конечно, было бы очень хорошо иметь образованных, профессиональных офицеров, но проблема носит системный характер. Если нашими доблестными генералами являются Сейран Сароян и Манвел Григорян, то никакое образование не может изменить ситуацию в армии. Посмотрите, с одной стороны автомобиль Сейрана Оганяна стоимостью 350.000 евро, с другой – акции социального протеста его боевых товарищей. Социальная несправедливость настолько велика, что не может служить основой для изменения атмосферы, ценностной системы. Сейран Оганян говорит, что Володя Аветисян – его боевой товарищ. Но ведь сейчас Володя находится в тюрьме по ложному обвинению. Володя Аветисян – герой и в тюрьме, и на свободе, а героическое прошлое Сейрана Оганяна уже позабыто. Он больше не герой. Он очень спокойно переносит арест своих товарищей или выдвижение ложного обвинения пользующемуся огромным авторитетом в армии полковнику Будагяну. А сейчас хотят призвать в армию больного сына Володи Аветисяна, чтобы сделать как можно больнее отправленному за решетку герою.
Многие предлагают увеличить в армии штат психологов...
Что может изменить писхолог в ситуации, когда в армии царит атмосфера криминала, отсутствует контроль и т.д. Для изменения ситуации необходимо проявить волю, разработать стратегию, начать открытый и прозрачный процесс реформ. Сейран Оганян, не посетив солдата Мгера Хлгатяна, заявил, что он не подвергался насилию. На следующий день то же самое заявила одна из “свидетельниц” министра – Маргарита Хачатрян. Нужно отказаться от лжи.
Высказывается мнение, что нельзя так широко освещать преступления в армии, поскольку это приводит к падению ее авторитета. Что Вы думаете об этом?
Тем, кто высказывает подобные обвинения, следует направить вектор этих обвинений в сторону военной элиты, из-за попустительства которой мы имеем жертвы. Наоборот, эти случаи должны получать большую огласку. Контроль общественности и СМИ очень важен для предотвращения подобных случаев.
О солдате Армене Ованнисяне писалось очень много. Меня волнует один вопрос: почему солдат оказался один на один с азербайджанской диверсионной группой из 30 человек?
Я выражаю соболезнование семье Армена. Он герой, он сделал то, что должен был сделать настоящий солдат. Я убеждена, что все те ребята, которые погибли вследствие царящей в армии атмосферы насилия, были потенциальными героями. В связи с этим случаем Министерство обороны подняло большой шум. Это был скорее способ спасти лицо руководства армии, нежели выражение реальной озабоченности. Эта утрированная ситуация напоминает мне о всех остальных жертвах. Когда родные Люкса Степаняна хотели доставить гроб с его телом в Ереван, Сейран Оганян встретился с этими людьми. В тот ден я увидела страдания министра. Он впервые участвовал в похоронах рядового солдата. Мне бы хотелось, чтобы Сейран Оганян всегда помнил этот тяжелый для всех нас день.