«Գազային» հանձնաժողով ստեղծելը տապալվեց
Ազգային ժողովը քիչ առաջ 44 կողմ, 58 դեմ, 3 ձեռնպահ ձայներով մերժեց ընդդիմադիր պատգամավորների պահանջով արտահերթ կարգով քննարկվող «Հայաստանի Հանրապետության գազամատակարարման ոլորտում 2011 թվականից պետական պարտքի եւ գազի գների ձեւավորման ուսումնասիրության Ազգային ժողովի ժամանակավոր հանձնաժողով ստեղծելու մասին» որոշման նախագիծը:
Մինչեւ քվեարկությունը «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ռուբիկ Հակոբյանն ասաց, որ 2 օր շարունակ քննարկում են հարցը, սակայն այդպես էլ պարզ չի դարձել իրենց համար, թե ինչպես է գոյացել 300 մլն դոլար գազի պարտքը, եւ ինչպես է գոյացել այսօրվա գազի սակագինը: Ըստ պատգամավորի, դեմ քվեարկելով այս նախագծին, իրենք թաքցնելու են մութ գործարքը:
Պետականությանը պատշաճ վերաբերվելու կոչ արեց Հրանտ Բագրատյանը:
Իսկ ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանը նշեց, որ քննարկումների ժամանակ հետաքրքիր մտքեր հնչել են, սակայն 2 օր շարունակ եղել է նաեւ «զազրախոսություն եւ մեղադրանքներ»:
«Մենք գիտենք, թե ինչ ենք անում: Մեր պարտավորություններին տեր ենք»,- ավելացրեց Գալուստ Սահակյանը եւ կոչ արեց դեմ քվեարկել նախագծին:
Հիշեցնենք, որ նախագծով հանձնաժողովի խնդիրը պետք է լիներ՝
ա) ուսումնասիրել Հայաստանի Հանարապետություն Ռուսաստանի Դաշնությունից ներմուծվող գազի դիմաց 2011 թվականից ձեւավորված Հայաստանի Հանրապետության պետական պարտքի հիմնավորվածությունը, չափը եւ դրա մարման օրինականությունը,
բ) ուսումնասիրել գազի մեծածախ եւ մանրածախ գների կազմը, կառուցվածքը եւ դրանց վրա ազդեցություն ունեցող գործոնները:

Попытка создания временной комиссии НС по газовым соглашениям провалилась
Несколько минут назад Национальное Собрание 44-мя голосами “за”, 58-ю – “против” и при трех воздержавшихся отклонило представленный опозиционными депутатами проект решения “О создании временной комиссии НС РА по изучению формированию государственного долга и цен на газ в сфере газоснабжения Республики Армения в 2011 г.”.
До начала голосования руководитель фракции “Наследие” Рубик Акопян отметил, что два дня депутаты обсуждали вопрос, но для них так и не стало ясно, как образовался долг в 300 млн долларов и как сформировался сегодняшний тариф на газ. По словам Акопяна, голосование против этого проекта будет означать, что политическое большинство не желает проливать свет на эту темную сделку.
Депутат фракции Армянского национального конгресса Грант Багратян призвал коллег проявить надлежащее отношение к государственности, а руководитель фракции Республиканской партии Армении Галуст Саакян сказал, что в ходе двухдневного обсуждения прозвучали интересные мысли, но вместе с тем они слышали критику и обвинения.
“Мы знаем, что делаем. Мы не отказываемся от своих обязательств”,- заявил Галуст Саакян, призвав депутатов голосовать против проекта.
Напомним, что проектом решения, представленного четырьмя оппозиционными парламентскими фракциями, предусматривалось изучить в частности обоснованность государственного долга Республики Армения, образовавшегося против газа, поставляемого с 2011 г. из России в РА, его размер и законность погашения.