«Մեգերյան կարպետներ». հայկական գորգեր` բնական ներկանյութերով
Շուրջ մեկդարյա պատմություն ունեցող «Մեգերյան կարպետներ»-ի հայաստանյան 22 մասնաճյուղերից այժմ գործում են միայն 3-ը` Երևանում, Աբովյանում և Հրազդանում: Հայկական գորգեր արտադրող գործարանի մասնաճյուղերի աշխատանքների ժամանակավոր կասեցումը բացատրում են համաշխարհային ճգնաժամով: Արտադրության գծով տնօրեն Լեոնիդ Անդրեասյանի խոսքով` եթե առաջ իրենց գորգերի 90%-ն արտահանում էին ԱՄՆ, ապա ճգնաժամից հետո ԱՄՆ արտահանվող գորգերի քանակը կտրուկ նվազել է: Այժմ հիմնական սպառումը տեղի է ունենում ներքին շուկայում, գնորդների մեծ մասն էլ զբոսաշրջիկներ են: Բայց և այնպես, «Մեգերյան կարպետներ»-ը շարունակում է գորգերի պատվերներ ստանալ աշխարհի տարբեր երկրներից` Հասարակածային Գվինեա, Ավստրալիա, Չինաստան, Հարավային Ամերիկայի երկրներ և այլն:
«Հիմա քանակի վրա չենք աշխատում, այլ որակի, դիզայնի ու գույների»,- ասում է Լ. Անդրեասյանը:
Գորգի գույները ստանում են բնական ներկանյութերով: Վերջիններիս համար որպես հիմնական հումք ծառայում են անթառամ ծաղիկը, նռան կեղևը, սպիտակ թթի ծառի թեփը, տորոնի արմատը: Միայն ինդիգոն` կապույտ գույնն են ներկրում Հնդկաստանից, մյուսները ձեռք են բերում Հայաստանից: Այս նյութերն իրար խառնելով ու տարբեր չափաբաժիններ օգտագործելով՝ կարպետի գործարանում ստանում են տարբեր երանգներ: Շիբն ու գինեքարն էլ օգտագործում են գորգի գույները պահպանելու համար:
«Շուկան գիտե՞ս ինչ դաժան է: Գորգ արտադրող շատ երկրներ կան` Թուրքիա, Ադրբեջան, Պակիստան, Չինաստան, Աֆղանստան, Վիետնամ: Դրանց գներն ավելի ցածր են, քան մերը, - ասում է Լ. Անդրեասյանը` դա պայմանավորելով նրանց սոցիալական վիճակով ու էժան աշխատուժով:- Մրցակցելու համար պետք է այնպիսի որակ ապահովես, որ արդարացնի բարձր գինը»:
Այժմ երևանյան մասնաճյուղի գորգագործական տեղամասում աշխատում է 30 մարդ: Տարբեր տարիքի կանայք են. ոմանք նոր են յուրացնում գորգագործությունը, ոմանք էլ երկար տարիների փորձառություն ունեն: Քնարիկ Սարգսյանը եւ՛ գործում է, եւ՛ զուհագեռաբար ականջակալներով երգ լսում: Ասում է` նստակյաց աշխատանքի պատճառով երբեմն այդպես է աշխատում: Նա այստեղ է 2001 թվականից. սկզբում Աբովյանի մասնաճյուղում էր, հիմա արդեն՝ Երևանում: Նույն գորգի մոտ նստած աշխատում են Ամալյա Պետրոսյանն ու Վարդուհի Հարությունյանը: Արդեն տասը տարի նրանք զբաղվում են գորգագործությամբ: Միասին երեք կանայք աշխատում են «Վասպուրական» կոչվող գորգի վրա և խոստովանում, որ իրենց համար արդեն ոչինչ դժվար չէ: Հիշում են, որ ամենադժվար պատվերը վարդածածկ «Ղարաբաղն» էր, որի վրա աշխատել են 5 ամիս:
Պետրոսյան Լիլիթն այստեղ աշխատում է մեկուկես ամիս, չնայած նախկինում գորգագործության փորձ ունեցել է: Նրան դուր է գալիս հատկապես գորգերի գույների ներդաշնակությունը: Նորեկի համար գուցե գույները շփոթելու խնդիր առաջանա, բայց նա հավատացնում է, որ գորգի դիզայնը պատկերող նկարների շնորհիվ կարելի է արագ կողմնորոշվել, իսկ գորգագործությունը յուրացնելը բարդ չէ:
«Մեգերյան կարպետներում» գորգերը ստեղծում են սեփական դիզայնով: Միաժամանակ, օգտագործում են հին հայկական գորգերի դիզայնը: Այժմ կիրառում են նաև գորգ գործելու հին հայկական տեխնոլոգիան` գորգը գործելու ընթացքում անելով կրկնակի հանգույց: Չնայած այս մեթոդն ավելի բարդ է և ավելի շատ ժամանակ է պահանջում, սակայն դրա շնորհիվ ավելանում է գորգի երկարակեցությունը: Այստեղ ստեղծվող գորգերից ամենահայտնին «Վիշապագորգն» է, որի պատմությունը հասնում է 7-րդ դար:
«Դուրս եկավ, որ մոռացված հինը լավագույն նորն է»,- ասում է Լ. Անդրեասյանը:
Նրա խոսքով, սակայն, գորգ գործելը աշխատանքի միայն կեսն է: Նախ և առաջ, պետք է ճիշտ բուրդ ընտրել: Բուրդը ձեռք են բերում Հայաստանի տարբեր շրջաններից` Զանգեզուր, Աշոցք, Գեղարքունիք, Վայոց ձոր և այլն: Պակաս դժվար չէ նաև գունավորումը: Ներկանյութերը աղում, խառնում են իրար, իսկ բնական ճանապարհով թելեր ներկելը, ի տարբերություն քիմիականի, տևում է մի քանի օր: Լ. Անդրեասյանի խոսքով` այժմ ունեն 600-ից ավել բնական գույն, սակայն արտադրության մեջ ներդրել են միայն 150-ը: Նա բացատրում է, որ մեկ գույնի ներդնումը, մյուս գույների հետ դրա համապատասխանության ստուգումը կարող է տևել մոտ մեկ տարի: Այնուհետև պատրաստի գորգը մի քանի անգամ լվանում են, խուզում, որից հետո կրկին մշակում գորգի մակերեսը:
«Մեգերյան կարպետների» ցուցասրահում ներկայացված են նաև Հայաստանի տարբեր շրջաններում, այդ թվում Արևմտյան Հայաստանում տարբեր տարիների գործված հին հայկական գորգեր: Լ. Անդրեասյանը նշում է, որ Ղարաբաղի ու Լոռվա գորգերը բավականին նման են միմյանց, ընդ որում` շատ են հատկապես կենդանիների պատկերներով նմուշները: Գորգը լավ պահպանելու դեպքում այն կարող է «ապրել» առնվազն 300 տարի: Իսկ «Մեգերյան կարպետներ»-ի հաջողությունը պայմանավորված է գորգերի որակով, յուրահատուկ գույներով ու դիզայնով:

An Ancient Art: Century-Old Carpet Manufacturer Uses Natural Dyes and Armenian Designs
The Armenian carpet manufacturers' remaining factories were temporarily closed because of the global economic crisis, says Production Director Leonid Andreasyan, adding that 90% of their rugs were exported to the US, but after the economic crisis, this figure drastically reduced. Now primary consumption occurs in the domestic market, and the majority are tourists. However, Megerian Carpets continue to receive orders from different countries around the world — Equatorial Guinea, Australia, China, and countries from South America, to name a few.
"Now we don't focus on quantity but on quality, on design and colors," says Andreasyan.
The rugs are dyed with natural dyes, the main raw materials being perennial flowers, the peel of pomegranates, the husk of white mulberry trees, and madder (for alizarin dyes). Only indigo is imported from India; the rest of the dyes come from Armenia. The carpet manufacturer mixes the dyes together in various quantities to achieve various shades. Alum and tartar are used to preserve the colors of the rug.
"Do you know how brutal the market is? There are many countries producing rugs: Turkey, Azerbaijan, Pakistan, China, Afghanistan, Vietnam. Their prices are lower than ours," says Andreasyan, explaining that this is due to poor social conditions and cheap labor. "In order to compete, you have to ensure such quality that it justifies your high prices."
There are 30 people that work at the Yerevan factory, all women of varying ages. Some are just learning, while others have many years of experience in rug weaving. Knarik Sargsyan listens to music through her earphones while she works. She says sometimes she works like this because of the sedentary work. She's been here since 2001, initially working at the Abovyan factory then moving to the Yerevan factory. Sitting in front of the same rug and working together are Amalya Petrosyan and Vardouhi Harutyunyan. They have been weaving rugs for 10 years. While 3 women work together on a Vaspurakan rug, confessing that no longer is anything difficult for them. They recall that the hardest order was for a Karabagh rug with rose motifs, which they worked on for 5 months.
Lilit Petrosyan has been working at Megeryan Carpets for one-and-a-half months, though she has previous experience in rug weaving. She particularly likes the rugs' harmony of colors. A novice might confuse the colors, but she assures us that the images in the rug's design guide her and learning rug weaving is not difficult.
Megerian Carpets create their own designs, while also incorporating the design of ancient Armenian rugs. They also use ancient Armenian rug-weaving technology, making a double loop. Though this method is more difficult and requires more time, it gives the rug longevity. The most well-known of these rugs is the Vishapagorg ("Dragon Rug"), which originated in the 7th century.
"It turned out that the forgotten old is the best new," says Andreasyan.
According to the production director, rug weaving, however, is only half the work. First and foremost, you have to choose the right wool, which Megerian Carpets acquires from various regions of Armenia: Zangezur, Ashotsk, Gegharkunik, Vayots Dzor, and elsewhere. Dyeing the wool is no less difficult. The dye materials are ground and mixed together, and dyeing wool naturally, as opposed to chemically, takes a few days. According to Andreasyan, they currently have more than 600 natural dyes, though only 150 are used in production, as the addition of a color and testing its compliance with other colors might take up to a year. A ready carpet is then washed several times and trimmed, after which its surface is again refined.
On display in the Megerian Carpets' showroom are ancient Armenian rugs from various time periods and regions in Armenia, including Western Armenia (modern-day eastern Turkey). Andreasyan points out that the rugs of Kharabagh and Armenia's Lori region are quite similar — especially the many animal motifs they both contain. If a rug is maintained well, it can last at least 300 years. The success of Megerian Carpets is due to the quality, unique colors and design of its rugs.