«Մեգերյան կարպետներ». հայկական գորգեր` բնական ներկանյութերով
Շուրջ մեկդարյա պատմություն ունեցող «Մեգերյան կարպետներ»-ի հայաստանյան 22 մասնաճյուղերից այժմ գործում են միայն 3-ը` Երևանում, Աբովյանում և Հրազդանում: Հայկական գորգեր արտադրող գործարանի մասնաճյուղերի աշխատանքների ժամանակավոր կասեցումը բացատրում են համաշխարհային ճգնաժամով: Արտադրության գծով տնօրեն Լեոնիդ Անդրեասյանի խոսքով` եթե առաջ իրենց գորգերի 90%-ն արտահանում էին ԱՄՆ, ապա ճգնաժամից հետո ԱՄՆ արտահանվող գորգերի քանակը կտրուկ նվազել է: Այժմ հիմնական սպառումը տեղի է ունենում ներքին շուկայում, գնորդների մեծ մասն էլ զբոսաշրջիկներ են: Բայց և այնպես, «Մեգերյան կարպետներ»-ը շարունակում է գորգերի պատվերներ ստանալ աշխարհի տարբեր երկրներից` Հասարակածային Գվինեա, Ավստրալիա, Չինաստան, Հարավային Ամերիկայի երկրներ և այլն:
«Հիմա քանակի վրա չենք աշխատում, այլ որակի, դիզայնի ու գույների»,- ասում է Լ. Անդրեասյանը:
Գորգի գույները ստանում են բնական ներկանյութերով: Վերջիններիս համար որպես հիմնական հումք ծառայում են անթառամ ծաղիկը, նռան կեղևը, սպիտակ թթի ծառի թեփը, տորոնի արմատը: Միայն ինդիգոն` կապույտ գույնն են ներկրում Հնդկաստանից, մյուսները ձեռք են բերում Հայաստանից: Այս նյութերն իրար խառնելով ու տարբեր չափաբաժիններ օգտագործելով՝ կարպետի գործարանում ստանում են տարբեր երանգներ: Շիբն ու գինեքարն էլ օգտագործում են գորգի գույները պահպանելու համար:
«Շուկան գիտե՞ս ինչ դաժան է: Գորգ արտադրող շատ երկրներ կան` Թուրքիա, Ադրբեջան, Պակիստան, Չինաստան, Աֆղանստան, Վիետնամ: Դրանց գներն ավելի ցածր են, քան մերը, - ասում է Լ. Անդրեասյանը` դա պայմանավորելով նրանց սոցիալական վիճակով ու էժան աշխատուժով:- Մրցակցելու համար պետք է այնպիսի որակ ապահովես, որ արդարացնի բարձր գինը»:
Այժմ երևանյան մասնաճյուղի գորգագործական տեղամասում աշխատում է 30 մարդ: Տարբեր տարիքի կանայք են. ոմանք նոր են յուրացնում գորգագործությունը, ոմանք էլ երկար տարիների փորձառություն ունեն: Քնարիկ Սարգսյանը եւ՛ գործում է, եւ՛ զուհագեռաբար ականջակալներով երգ լսում: Ասում է` նստակյաց աշխատանքի պատճառով երբեմն այդպես է աշխատում: Նա այստեղ է 2001 թվականից. սկզբում Աբովյանի մասնաճյուղում էր, հիմա արդեն՝ Երևանում: Նույն գորգի մոտ նստած աշխատում են Ամալյա Պետրոսյանն ու Վարդուհի Հարությունյանը: Արդեն տասը տարի նրանք զբաղվում են գորգագործությամբ: Միասին երեք կանայք աշխատում են «Վասպուրական» կոչվող գորգի վրա և խոստովանում, որ իրենց համար արդեն ոչինչ դժվար չէ: Հիշում են, որ ամենադժվար պատվերը վարդածածկ «Ղարաբաղն» էր, որի վրա աշխատել են 5 ամիս:
Պետրոսյան Լիլիթն այստեղ աշխատում է մեկուկես ամիս, չնայած նախկինում գորգագործության փորձ ունեցել է: Նրան դուր է գալիս հատկապես գորգերի գույների ներդաշնակությունը: Նորեկի համար գուցե գույները շփոթելու խնդիր առաջանա, բայց նա հավատացնում է, որ գորգի դիզայնը պատկերող նկարների շնորհիվ կարելի է արագ կողմնորոշվել, իսկ գորգագործությունը յուրացնելը բարդ չէ:
«Մեգերյան կարպետներում» գորգերը ստեղծում են սեփական դիզայնով: Միաժամանակ, օգտագործում են հին հայկական գորգերի դիզայնը: Այժմ կիրառում են նաև գորգ գործելու հին հայկական տեխնոլոգիան` գորգը գործելու ընթացքում անելով կրկնակի հանգույց: Չնայած այս մեթոդն ավելի բարդ է և ավելի շատ ժամանակ է պահանջում, սակայն դրա շնորհիվ ավելանում է գորգի երկարակեցությունը: Այստեղ ստեղծվող գորգերից ամենահայտնին «Վիշապագորգն» է, որի պատմությունը հասնում է 7-րդ դար:
«Դուրս եկավ, որ մոռացված հինը լավագույն նորն է»,- ասում է Լ. Անդրեասյանը:
Նրա խոսքով, սակայն, գորգ գործելը աշխատանքի միայն կեսն է: Նախ և առաջ, պետք է ճիշտ բուրդ ընտրել: Բուրդը ձեռք են բերում Հայաստանի տարբեր շրջաններից` Զանգեզուր, Աշոցք, Գեղարքունիք, Վայոց ձոր և այլն: Պակաս դժվար չէ նաև գունավորումը: Ներկանյութերը աղում, խառնում են իրար, իսկ բնական ճանապարհով թելեր ներկելը, ի տարբերություն քիմիականի, տևում է մի քանի օր: Լ. Անդրեասյանի խոսքով` այժմ ունեն 600-ից ավել բնական գույն, սակայն արտադրության մեջ ներդրել են միայն 150-ը: Նա բացատրում է, որ մեկ գույնի ներդնումը, մյուս գույների հետ դրա համապատասխանության ստուգումը կարող է տևել մոտ մեկ տարի: Այնուհետև պատրաստի գորգը մի քանի անգամ լվանում են, խուզում, որից հետո կրկին մշակում գորգի մակերեսը:
«Մեգերյան կարպետների» ցուցասրահում ներկայացված են նաև Հայաստանի տարբեր շրջաններում, այդ թվում Արևմտյան Հայաստանում տարբեր տարիների գործված հին հայկական գորգեր: Լ. Անդրեասյանը նշում է, որ Ղարաբաղի ու Լոռվա գորգերը բավականին նման են միմյանց, ընդ որում` շատ են հատկապես կենդանիների պատկերներով նմուշները: Գորգը լավ պահպանելու դեպքում այն կարող է «ապրել» առնվազն 300 տարի: Իսկ «Մեգերյան կարպետներ»-ի հաջողությունը պայմանավորված է գորգերի որակով, յուրահատուկ գույներով ու դիզայնով:

“Мегерян карпет”: армянские ковры с натуральными красителями
Из 22 армянских филиалов компании “Мегерян карпет”, история которой насчитывает почти столетие, в настоящее время действуют лишь три – в Ереване, Абовяне и Раздане. Временный застой в работе филиалов в армянской компании по производству ковров объясняют мировым кризисом. Директор по линии производства Леонид Андресян отметил, что если раньше 90% их ковров экспортировалось в США, то после кризиса этот показатель резко сократился. Сейчас основной объем реализации приходится на внутренний рынок, а покупателями являются в основном туристы. Тем не менее, компания продолжает получать заказы из многих стран мира – Экваториальная Гвинея, Австралия, Китай, страны Южной Америки и т.д.
“Сейчас мы работаем не над количеством, а над качеством, дизайном и цветами”,- говорит наш собеседник.
Цвета в компании “Мегерян карпет” получают с помощью натуральных красителей, сырьем для которых служат различные цветы, гранатовые корки, корни торона, шелуха белой шелковицы. Все это приобретается в Армении и только синий цвет – индиго привозят из Индии.
“Рынок – вещь очень жестокая. Стран, производящих ковры, очень много – Турция, Азербайджан, Пакистан, Китай, Афганистан, Вьетнам… Цены на их ковры ниже, чем на наши,- говорит Леонид Андреасян, объясняя это наличием там дешевой рабочей силы. – Для того, чтобы конкурировать с ними, нужно обеспечить такое качество, которое оправдывало бы высокую цену”.
Сейчас в ереванском филиале компании работает 30 человек. Это женщины разных возрастов. Некоторые из только начали осваивать секреты ковроткачества, у других многолетний опыт в этой сфере. Кнарик Саркисян ткет ковер и слушает в наушниках песню. В компании “Мегерян карпет” она работает с 2001 г. Начинала в абовянском филиале, затем перешла в ереванский филиал. Над тем же ковром работают Амалия Петросян и Вардуи Арутюнян. Ковроткачеством они занимаются уже десять лет. Женщины вместе ткут ковер под названием “Васпуракан”. Признаются, что в работе для них уже нет сложностей. Вспоминают самый трудный заказ – покрытый розами ковер “Карабах”, над которым они работали пять месяцев.
Лилит Петросян работает в компании всего полтора месяца, хотя в прошлом занималась ковроткачеством. Лилит особенно нравится гармоничное сочетание цветов.
Ковры “Мегерян карпет” создаются по собстввенному дизайну компании. Одновременно используются узоры старинных армянских ковров. Сейчас внедрили старинную армянскую технологию ковроткачества – двойные узлы. Хотя этот метод достаточно сложен и требует много времени, благодаря ему ковры служат намного дольше. Созданным “Мегерян карпет” самый известный ковер – “Вишапагорг” (“Драконовый ковер”), история которого уходит корнями в 7-ой век.
“Оказалось, что новое – это хорошо забытое старое”,- говорит Леонид Андреасян. И все же, по его словам, выткать ковер – лишь полдела. Необходимо правильно выбрать шерсть. Ее приобретают во многих районах Армении – Зангезуре, Ашоцке, Гегаркунике, Вайоц дзоре... Не менее трудным делом является получение красок из натурального сырья. А процесс окрашивания ниток натуральными красителями, в отличие от химических, длится несколько дней. Сейчас компания имеет более 600 натуральных красок, однако в производстве используются 150. Это обусловлено тем, что проверка на соответствие одной краски другим может длиться около года. Затем готовый ковер несколько раз стирают, стригут, после чего вновь обрабатывают поверхность.
В выставочном зале “Мегерян карпет” представлены старинные армянские ковры, сотканные в различных районах как Восточной, так и Западной Армении.
Леонид Андреасян отмечает, что карабахские и лорийские ковры очень похожи, при этом среди них много ковров с изображением животных. При хорошем уходе за ковром он может прослужить даже 300 лет. Что касается ковров компании “Мегерян карпет”, то их успех обусловлен качеством, неповторимой цветовой гаммой и оригинальным дизайном.