Զուրաբյան. «Արդյո՞ք մենք ստեղծում ենք թաղման հանձնաժողով»
ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոնբ Զուրաբյանն անդրադառնալով ՀՀԿ-ի` «գազային» ժամանակավոր հանձնաժողով ստեղծելու նախաձեռնությանն` ասաց, որ որպես կանոն նման հանձնաժողովների ստեղծումը նպատակ է հետապնդում կոծկել ճշմարտությունը: Նա այդպիսի հանձնաժողովներն անվանեց «թաղման» հանձնաժողովներ, որոնք զբաղվելու են ճշմարտության թաղումներով` դիմելով ՀՀԿ մեծամասնությանը:
«Արդյո՞ք մենք ստեղծում ենք թաղման հանձնաժողով, այսինքն` ճշմարտության թաղման հանձնաժողով, թե՞ մենք ստեղծում ենք ճշմարտության բացահայտման հանձնաժողով»,- ընդգծեց նա:
Լ. Զուրաբյանը նշեց, որ մեր ժողովրդին անհանգստացնում են շատ պարզ հարցեր, որոնցից նա առանձնացրեց երեք հարց.
« Ինչո՞ւ է ապօրինաբար կուտակվել 300-միլիոնանոց պարտքը: Ասում եմ` ապօրիանաբար, որովհետև այդ պարտքը կուտակվել է թաքուն` շրջանցելով Սահմանադրության պահանջներ, Ազգային ժողովը, և մենք ուզում ենք հասկանալ, թե ովքեր են դրա պատասխանատուները, ովքե՞ր են մեղավորները»,- ասաց Զուրաբյանը:
Նրա երկրորդ հարցը վերաբերում էր գազի սակագնի թանկ լինելուն, թե ինչու է սպառողին հասնում թանկ գնով գազ: Իսկ երրորդ հարցը ռուսական «Գազպրոմին» տրված լիազորությունների մասին էր, թե ինչու ռուսական այդ ընկերությանը տրվել են այնպիսի լիազորություններ, որոնցով այն ավելի բարձր է դասվում, քան Հայաստանի Հանրապետությունն ու Սահմանադրությունը:

Л.Зурабян: “Что мы создаем – похоронную комиссию?”
Руководитель парламентской фракции Армянского национального конгресса Левон Зурабян, касаясь инициативы фракции правящей Республиканской партии Армении по созданию временной комиссии по газовым соглашениям, сказал, что создание таких комиссий, как правило, преследует цель сокрыть истину. Подобные комиссии депутат назвал “похоронными”, поскольку они заняты тем, что хоронят истину.
“Что мы создаем – похоронную комиссию, то есть комиссию, которая должна похоронить истину, или комиссию , которая должна установить истину?”,- сказал депутат фракции АНК.
Он также отметил, что народ волнуют очень простые вопросы, из которых он выделил три. “Во-первых, почему был незаконно накоплен долг в 300 млн долларов? Говорю незаконно, потому что этот долг образовался тайно, в обход требованиям Конституции, Национальному Собранию. Мы хотим понять, кто несет ответственность за это, кто виноват”,- отметил Левон Зурабян.
Второй вопрос, по его словам, касается высокого тарифа на газ: почему газ доходит до потребителя по очень дорогой цене? Третий вопрос состоит в следующем: почему российской компании “Газмпром” предоставлены такие полномочия, которые ставят ее выше Республики Армения и Конституции?